Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lentile de contact sau ochelari?


Recommended Posts

Am cateva nelamuriri legate de lentilele de contact. Eu sunt ochelarista de multi ani, dar acum trebuie sa imi schimb ochelarii. Pentru ca am dioptrii foarte mari, miopie forte, mi s-a spus ca ar fi bine sa-mi fac lentile de contact, pentru ca lentilele, de plastic sau sticla, arata destul de gros. As vrea sa intreb pe cineva care poarta lentile daca sunt incomode si daca ar trebui sa cumpar produse speciale pentru machiaj sau pot folosi cele normale, si daca se gaseste lichidul acela special in care se tin? As mai vrea sa stiu daca ele cad repede din ochi, la orice atingere sau nu? Va multumesc. Cristina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
cristina, depinde de fiecare cum suporta lentilele de contact. si eu port ochelari si am incercat lentilele. nu mi-au placut pt ca, eu avind dioptrii mici, lentilele erau foarte subtiri si moi si imi lua mult timp sa le pun. cu cit ai dipoptriile mai mari, lentilele sint mai groase (nu vizibil dar le simti la mina) si nu se mai "dau peste cap" cind incerci sa le pui. trebuie sa te fardezi dupa ce le pui. nu trebuie sa folosesti produse speciale pt machiaj, trebuie sa faci insa o igiena a ochilor mai cu grija ca inainte pt ca ochiul e un pic iritat de la ele. de cazut nu cad decit daca te freci la ochi. daca nu le atingi, nu au cum sa cada pt ca mare parte sta sub pleoapa. va trebui sa ai si ochelari in paralel pt cele mai multe tipuri de lentile le poti purta numai 8-10 ore. daca stai mai mult la servici va trebui sa le scoti dupa un timp pt ca va incepe sa te usture ochiul. lichidul in care le pastrezi ar trebui sa se gaseasca la orice farmacie. nu am idee daca se gaseste sau nu si unde, intreaba oftalmologul. eu am purtat aproape lentile de contact un an dupa care am revenit la ochelari. cum trebuie sa ma misc repede dimineata inainte de servici pierdeam mult timp cu pusul lentilei din dreapta, unde am dioptrie mai mica, si am renuntat. mai am si acum o pereche de lentile disposable, daca mi se face de ele, sa fie acolo. inca ceva, daca ai dioptrii foarte mari, si nu mai cresc, ai putea sa te interesezi de operatie. cu asta scapi si de lentile si de ochelari. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu poarta ochelari si intr-o vreme isi cumparase lentile de contact. El isi cumparase lentile cu utilizare pt o zi(dupa ce le purta le aruca), dar seara, prin casa, dupa ce si le scotea, isi punea ochelarii. Deci la ochelari nu ai cum sa renunti-mai ales daca ai si dioptrii mari, si dupa o purtare de cateva ore bune a lentilelor(sotul meu le purta cam 15 ore ) o sa simti nevoia sa le scoti. Eu am estetice si solutii de curatare si intretinere se gasesc peste tot. Amandorora ni s-a recomandat sa folosim produsele de curatare din aceiasi gama cu lentilele(ex. daca ai lentile Vision e bine ca si solutia si samponelul si umidificatorul sa fie tot de la Vision). De cazut , nu cad, decat in cazul in care te freci la ochi. Sotul meu dupa o perioada de timp se plictisise de ele , plus ca dimineata-cel putin la inceput- ii lua ceva timp pana se le puna, si el era tot timpul contracronometru. Eu la lentilele de contact estetice , folosesc aceleasi produse cosmetice pe care le folosesc zi de zi, dar asa cum a spus si Lorelai , intai trebuie sa iti pui lentilele si apoi sa te machezi. Din punctul meu de vedere , ca sa le porti din cand in cand e ok, dar zi de zi am senzatia ca e ff obositor si incomod. In momentul in care ti-a intrat un fir de praf sau mai stiu eu ce ( rimel, fard) sub lentila esti obligata sa le scoti sa sa le clatesti cu solutie. In cazul in care lucrezi sau stai intr-un spatiu unde e mai tot timpul deschis aerul conditionat sau se fumeaza e bine sa ai sticluta cu umidificatorul langa tine pt ca altfel ai senzatia ca te ustura ochii. Oricum dupa ce le scoti seara, mai ales daca ai lucrat pe la calculator ai niste ochi rosii(de peste-cum zicea barbate-meu[:D]). Intr-adevar, sunt si avantaje si dezavantaje. Avantajele ar fi mai mult de ordin estetic. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Eu port lentile de contact de 2 ani. Am purtat ochelari cam toata viata si ajunsesem sa ii urasc (ca deh, nu aratau bine:)) asa ca m-am decis sa incerc si cu lentile. Tin sa va spun ca prima luna le-am pus tot pe dos si pe cea de la stingul la dreptul si tot asa. Imi lua o gramada de timp dimineata, plus ca simteam senzatia de corp strain in ochi, dar m-am fortat sa le port si n-am mai avut nici o problema dupa o vreme. Intr-adevar, trebuie sa pastrezi o igiena foarte stricta atunci cind umbli cu lentilele, de exemplu eu ma spal pe miini si le las sa se usuce in aer (umblu prin casa dind din miini ca sa se usuce mai repede) pentru ca inainte ma stergeam cu prosopul si apoi imi puneam lentilele si mi se luau scamele de pe prosop pe miini si apoi pe lentile, de nu stiam de ce ma ustura ochii asa de rau. Apoi daca iti intra ceva in ochi, praf de exemplu, este foarte incomod, de aceea este bine sa ai la tine mereu sticluta cu picaturi. Nu stiu ce fel de lentile iti va prescrie doctorul, stiu ca cu unele chiar poti dormi, deci nu trebuie sa le scoti, eu am lentile moi pe baza de apa care trebuie scoase dupa 8-10 ore ca altfel devin foarte incomfortabile pentru ochi. Eu cind am vrut lentile m-am dus la un magazin de specialitate unde mi s-a facut testul acela cu literele apoi mi s-au dat pe loc, le-am incercat chiar acolo si mi s-a dat toata gama de produse care sint necesare pentru ingrijire. Ti se da si o cutiuta in care sa le tii atunci cind nu le folosesti si aceasta trebuie aruncata dupa ce ai folosit o pereche de lentile, adica la noua pereche de lentile iti trebuie o noua cutiuta. Eu alternez lentilele cu ochelarii si in plus atunci cind merg la mare le las acasa pentru ca e cam riscant cu ele pe plaja din cauza nisipului. Este o diferenta intre lentile si ochelari, eu nu vad la fel cu amindoua, mi s-a spus ca e normal, dar mie cel mai bine imi este cu ochelari. Lentilele nu cad de la ochi, odata ce le-ai pus bine acolo stau. Cam asta mi-a venit in cap pe loc, daca mai vrei informatii intreaba-ma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am si ochelari si lentile de contact. In afara celor scrise mai sus, la care subscriu aproape in totalitate, mai vreau sa iti spun ca mie mi s-a facut in magazin un test de toleranta. Adica mi s-au pus niste lentile si m-au rugat sa ma plimb prin magazin vreo 15 minute si sa spun cum ma simt. Asta legat efectiv de senzatia de corp strain in ochi. Daca lentilele sunt bine intretinute, spalate si pastrate conform regulilor si nu sunt fire de praf sau scame de la prosopul cu care te stergi pe maini pe ele cand le pui in ochi (eu m-am obisnuit si le controlez inainte) nu le simti deloc. Eu chiar aveam reflexul de a-mi aranja ochelarii pe nas si constatam ca am lentile si ca ma lovesc degeaba cu degetul pe nas... Port lentile de vreo 8 ani si nu mi-au cazut niciodata... [pup] Lali si licuriciul ei 22+ Dr. Anca, Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Port lentile de contact de 3 ani.Cand am inceput sa le port aveam dioprie -6, cifra la care ajunsesem in doar 6 ani.Cum miopia imi crestea alarmant de repede si de mult, am hotarat sa port lentile in primul rand din cochetarie (lentilele deveneau din an in an din ce in ce mai groase) si pentru ca citisem in nush'ce revista ca sunt recomandate lentilele de contact pentru o ameliorarea a miopiei "galopante". Si...surpriza...acum 3 ani: -6, in ziua de azi -6. Deci a avut efect si in plus m-am obisnuit foarte bine cu ele:dimineata le pun in maxim 1 minut iar de scos le scot si mai rpd.Acum mi-am luat si verzi si sper si la o pereche albastre. Iar in privinta look-ului s-a produs o schimbare incredibila pentru mine.Ochelari nu mai port deloc deoarece nu simt nici un disconfort dupa 12-14 ore de "lentileala". Subscriu si eu la cele scrise mai sus si sper sa treci testul de "compatibilitate"! "Nu tuturora le este dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca..." (Alexandru Vlahuta)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu port lentile Bausch&Lomb de la Optinova, din cele care se schimba lunar. Nici mie nu mi-au crescut dioptriile de cand le port, dar s=ar putea sa fi coincis si cu varsta (18 ani) cand am inceput sa le port. Eu m-am dus cu mult succes cu ele si la mare, doar ca nu ma bagam cu capul sub apa si ochii deschisi [;)]. Le port si 10-12 ore pe zi fara probleme. Se spune ca (,) cu cat ai din cele care le schimbi mai des e mai comod. Eu am avut initial din cele care se poarta un an si m-am impacat foarte bine si cu alea, dar parca totusi astea usnt mai comode. Ca sa raspund si la intrebarile tale, desi au mai facut-o si alte fete: - nu folosesc produse speciale de machiaj - lichidul eu nu il iau din farmacie, ci din acelasi loc unde iau lentilele (dar o sticla mare ma tine aproape 2 luni) - mie nu imi cad de la ochi decat daca ma frec foarte, foarte tare adica rar de tot... LORELAI daca ai info despre operatie in Romania (Lasik vreau) da-mi si mie detalii te rog. Eu am gasit o clinica unde se face, dar mi-ar place sa aud pareri despre persoane care au trecut prin asta... Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Eu am -9 la dreptul si -7 la stangul, oricum, cred ca mi-au mai crescut acum, asta a fost la un control de acum cativa ani. Ochelarii mei, desi subtiati la limita, arata deja grosi, asa ca probabil voi opta pentru lentile. As fi interesata si de operatia la ochi, daca avem pe cineva care si-a facut, ar fi interesant de stiut cum a fost. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am purtat 1-2 ani lentile de contact. Dezavantaje: necesita o igiena perfecta a lor si a mainilor, asa ca iti iau timp dimineata cand le pui eu la praf si fum nu prea le suportam nu le poti tine continuu, asa ca-ti trebuie si ochelari Merita sa ai pt ocazii deosebite, sport etc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...