Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lentile de contact sau ochelari?


Recommended Posts

Salutare tuturor! Am citit aproape toate raspunsurile acestui topic, si m-am gandit sa scriu si eu. Am 16 ani si port ochelari,cu dioptrii f mari, de -5 [:(]. Problema este k din cauza lor ma simt f complexata. Am purtat o perioada scurta lentile de contact,dar din cauza k erau pt 1 luna iar eu le-am depasit termenul, mi s-a infectat pleoapa stanga si a trebuit sa fac tratamente k sa imi treaca. Lentilele nu le-am luat cu acordul medicului, pt k nu mi-a prescris din cauza k sa nu patesc ceva si mi-a spus ca sunt prea mica k sa port lentile. le-am primit de la cineva, din strainatate, sigilate si de buna calitate(ma rog, nu conteaza asta). Mi-a trecut ochiul e in regula.Dar parintii nu ma mai lasa sa port lentile,iar asta ma supara extrem de tare. Ma simt atat de prost cu ochelarii,ma simt complexata, lipsita de incredere in sine, ma simt urata si din cauza asta nici nu prea mai ies din casa.[q] Ii rog pe parintii mei sa ma duca la doctor sa imi prescrie lentile, dar ei mereu imi raspund cu:"poate iti gasim alta pereche de ochelari mai frumoshi", asta ma face din nou sa sufar si sa-mi pierd increderea, descurajata. Mi-ar placea sa fiu si eu k toti ceilalti,sa ies cu prietenii, sa ma distrez, la varsta mea ma simt chinuita de acest comlpex, si mereu am aceasta retinere,k multi nu ma accepta din cauza defectului meu,sau ma simt urata fatza de restul. Nu vreau sa par egoista, stiu k sunt multi in situatia mea, care au miopie mai mare si alte probleme cu ochii, poate k sunt eu prea sensibila, dar m-am saturat sa trec pe strada si "grupul de la coltz" sa inceapa sa strige:"ia uite-o si p ochelarista aia, iti place de ea?pacat k asta o strica". Mai am vreo 2 sau 3 ani, si tata mi-a spus k imi va face operatie cu laser, dar pana atunci de ce sa nu ma simt si eu bine si sa ma lase sa port lentile de contact?Ce argument ar trebui sa le aduc ca sa ma lase?[?] Asta e "offul" meu si zilnic ma gandesc la asta, deseori plang si nu ies din casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
s-ar parea ca sunt printre "veterani" intr-ale lentilelor de contact... eu le port de 10 ani . M-am simtit bine cu ele din prima zi - si eram si grozav de incintata ca scap de ochelari. Eu am "in medie" -6... [bang] Am incercat si din alea de un an (de la Optinova luate), iar acum am de o luna... si parca tot cu alea de un an ma simteam mai bine Oricum, eu port lentile 14-16 ore pe zi, adica le pun dimineatza inainte sa plec la serviciu, si le scot seara chiar inainte sa ma culc... Ochelari port ocazional, in special acasa :-), ca tare nu-mi plac ! Solutii de dezinfectare sunt de multe feluri, mie imi place CIBA Vision - Aosept. Cum au zis si fetele mai inainte, machiajul se face cu produse obisnuite, dar dupa ce s-au pus lentilele la ochi. Demachiatul in schimb, se face DUPA ce s-au scos lentilele ! De cazut nu cad, nici macar la dus sau la piscina... In legatura cu operatia, m-am documentat si am decis impotriva... plus ca am vazut la televizor in ce consta, si nu-mi face mie nimeni asa ceva !!! pentru conformitate - Cunosc 2 persoane care si-au facut operatie, si sunt multumite de rezultate (dar eu tot nu-mi fac :-) )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt copila >> of, parca ai descris adolescenta mea ! am purtat ochelari de la 9 ani pina la 19... si dioptriile tot cresteau... le-am auzit pe toate - "ochelarista", "biciclista", "aragaz..." Parintii tai sunt probabil ingrijorati pentru ca ti s-a infectat ochiul cind ai purtat lentile incearca sa mergi cu parintii (sau numai cu unul din ei, care e mai "deschis la nou") la doctor sa-ti prescrie lentile de contact, si respecta toate indicatiile (schimba-le atunci cind trebuie, nu le purta daca te deranjeaza, si neaparat SPALA-TE PE MIINI inainte sa le pui sau sa le scoti de la ochi) Bafta !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...