Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (23)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by ana-oana dim: branza de capra ( e voie??) cu o felie de paine praj de secara (cumparata) + cafea f cofeina
Painea (glucid) nu se combina cu alimente lipidice (branza grasa). Branzeturile grase se consuma la pranz si seara, dar nu la mese glucidice (adica la paste, de exemplu), ci combinate cu carne, peste, legume crude/fierte/inabusite. Ai grija la "painea de secara" din comert, care contine 2/3 faina alba de grau!!! Citeste in subiectele precedente ce consuma fetele dimineata: cereale integrale (orz, grau, secara), biscuiti WASA, felii de grau expandat, etc. Toate astea se combina numai cu branza de vaci/iaurt/lapte dulce fara grasime (0% sau 0,1% grasime). Mi se pare ca oricum branza de capra e singura interzisa complet de acest regim. (aliment glucido-lipidic?!?) Spor la slabit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oana bine ai venit si spor la slabit. Brinza de capra nu e voie si in nici un caz cu piine. Vezi ce scrie Milia mai sus. Monti despre brinzeturile de capra: "In Faza I, va vor fi permise aproape toate branzeturile. Totusi veti fi rezervati in privinta branzei de Cantal, ca si a branzeturilor de capra, care contin o cantitate mica de glucide. Este mai bine sa le evitati in perioada de inceput." Fructoza o gasesti la raionul cu cafele si ceai, unde sint si celelalte produse dietetice. Dar cel mai ieftin o gasesti la Naturaplant, in piata Unirii, la Hanul lui Manuc, acolo e doar 93000 - 400g, fata de 139000 - 500g la Carrefour. Este la cutie galben portocalie (cea din Carrefour si scrie in nemteste Fruchtzucker (sper ca n-am gresit). Energy, daca vrei cartea lui Monti, trimite-mi pe PM adresa de mail. [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helo,sunt o new memrba.Cred ca nu ar trebui sa ne tot gindim la cit sa slabim.Daca am constientiza mai putin ca ar trebui sa slabim nu-stiu cite Kg,poate, paradoxal, am dat citeva kg jos.E simplu rationamentul meu:putem sa ne controlam f.usor alimentatia fara a face un caz dintr/asta.Mai reducem din dulciuri,din paine (mai ales seara) si putem slabi pina la 3 kg.pe saptamana.E verificat lucrul acesta.Daca,in plus,mai facem si putin fittnes e Super.Apropos:o metoda super de slabit este si consumarea SPIRULINEI.Nu are efecte secundare si poti minca oricit.Tonifica,vitalizeaza organismul si te simti foarte bine dupa numai o saptamina.INCERCATI,please.Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dori73
Helo,sunt o new memrba.Cred ca nu ar trebui sa ne tot gindim la cit sa slabim.Daca am constientiza mai putin ca ar trebui sa slabim nu-stiu cite Kg,poate, paradoxal, am dat citeva kg jos.E simplu rationamentul meu:putem sa ne controlam f.usor alimentatia fara a face un caz dintr/asta.Mai reducem din dulciuri,din paine (mai ales seara) si putem slabi pina la 3 kg.pe saptamana.E verificat lucrul acesta.Daca,in plus,mai facem si putin fittnes e Super.Apropos:o metoda super de slabit este si consumarea SPIRULINEI.Nu are efecte secundare si poti minca oricit.Tonifica,vitalizeaza organismul si te simti foarte bine dupa numai o saptamina.INCERCATI,please.Succes!
Am luat la Spirulina (pt. altceva) si degeaba. Si nu toata lumea e ca tine, sa slabeasca asa usor. "Mai reducem din dulciuri,din paine (mai ales seara) si putem slabi pina la 3 kg.pe saptamana" Eu mincam dulciuri f. rar si piine aproape de loc. Nu ma mai ingrasam, dar nici nu slabeam. Ia intreab-o pe Andrada34 cum e cu slabitul 3 kg/saptamina ! Fara piine si fara dulciuri ! Daca vrei sa ni te alaturi bine, daca nu, spor la slabit cu metoda ta ! Noi sintem aici sa ne ajutam una pe alta sa ne incurajam, sa ne corectam cind gresim. Vreau sa cred ca sintem un fel de "familie"... a celor mai grasute. Si ne simtim f. bine impreuna ! Si nici nu facem un caz din asta ! [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa este, karina! si eu am luat o sacosa de spirulina si degeaba.... spirulina e buna in curele de slabit pentru ca atenueaza senzatia de foame si pentru ca aduce mineralele necesare corpului slabit, nu pentru ca slabeste efectiv..... e foarte buna in curele de slabit prin infometare (carentate), pentru ca te ajuta sa nu cazi din picioare..... bibi [sofer]si [zana] cumplit de bronzata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu la raport! [:D]
dimineata: un iaurt cu 0.01%grasimi si o jumatate de fibrosan.
pranz: pastai fierte cu 2 lingurite de smantana si putina telemea (chiar azi e prima data cand gatesc pastai si mi-au iesit ff. bune[bis])+o bucatica de cotlet de vita
seara...inca nu stiu , dar cred ca o sa fie doar o salata de fructe.
Astazi, dupa ce am luat micul dejun m-am cantarit si am vazut ca acul de la cantar trage inspre 54!!! Nu va pot spune ce m-am bucurat! [:D][disco] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, tre sa-mi cer scuze ca n-am mai aparut cateva zile, da tare-am mai fost sub stress. Va ramasesem datoare cu retzeta pentru marinata pentru gratar: un deget de ulei de masline, 1 lingurita de otet (fragezeste carnea), un varf de cutzit de oregan, un catzel de usturoi pisat, boia de ardei dulce - pana se face pastoasa, boia de ardei iute- ca sa fie putzin picant, sare, piper alb, busuioc pisat si cimbru uscat si strivit intre degete si lasat in pahar (eu fac marinata intr-un pahar special). buuuun. carnea se unge cu cel putzin 3 ore inainte cu minunile de mai sus care sunt bine amestecate (in faza a 2-a se adauga si mustar) si se lasa 2 ore la frigider. Ultima ora se scot si se lasa la temperatura camerei. Miam, cum se fragezeste carnea aia, sotzioru' mi-a devenit dependent acum de ea :) Revin cu raportul: in weekend am pacatuit cu o inghetata, in rest am respectat programul. Meniul de azi: - dimineata: paine integrala cu quark 0%, gustare la ora 10.30: branza si 2 felii de gogosari, la 12- 2 oua fierte si gogosari, la 4 o piersica si seara gratar cu salata multa. Karina, esti fantastica cu tabelul tau! multzumesc din suflet. acum am musafiri, da am sa-ti trimit curand greutatea mea. Pupici, ii meriti din toata inima. Andrada, scumpo, sa fii iubita, sanatoasa si sa ai noroc- iti urez din inima de ziua ta. Bibi, cum mai e cu condusul? iti mai e asha teama, sau te-ai mai obisnuit? Ralucami, felicitari pentru greutate! super! mamicaluitheo, bravo, faina vacanta! mi-ai facut pofta de o slanina afumata servita cu ceapa- miammmmmm... Fetelor, va pup pe toate si scuze dac-am mai uitat de vreuna dintre voi. Slabire ushoara si rapida si o saptamana minunata! Ana Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am 2 vesti? cu care sa incep...cu aia buna am slabit 2 kg[bis][bis][bis], vestea rea e ca maine o sa am cu unul mai mult[bang][bang], adica doar minus unul ca azi am fost la restaurant la sushi si am mancat sushi, tempura,orez.. am baut si sake...of of of, dar tare bun a mai fost Meniul de azi:d branzica, peste afumat, rosi , castraveti pranz pepene galben -stiu ca nu e voie dar acu-i sezon seara sushi pupici Corina si Stephanie- 18.04.04 Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Iertati-ma ca am disparut ca magarul in ceatza, dar am fost in concediu si am muncit de mi-au sarit capacele... so nu am avut timp de raportari nici cum. Ne-am facut garajul si diverse modificari pe la casa, asa ca planuitele plimbari pe ici pe colo, au ramas cam ca intotdeauna... pe alta data. Mii si mii de scuze ca nu v-am mai trimis nici un raspuns, multzumesc Karina ca ai preluat initziativa tabelului, La multzi ani Andrada, ca am vazut ca intre timp ai mai crescut cu un an... ;-) Itzi doresc un an frumos pe masura sufletului tau minunat. Am vazut si o multzime de nume noi... ma bucur tare mult ca gashka s-a dublat. Ma duc sa va citesc, ca am tare mult de "recuperat" si revin maine cu amanunte... acum este aproape de miezul noptii la mine, si maine prima zi de servici, adica de odihna ...LOL Va pup si va iubesc pe toate, si ma bucur ca am revenit printre voi. Caro - la aceiasi greutate dupa nenumarate abateri si abuzuri - ca sa enumar numai unul - bere zilnic.... de restul nici nu vreau sa-mi amintesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot eu ciorbita de perisoare e ok? o fac fara orez, dar o sa pun un pic de pesmet la perisoare, si o sa mananc numai cate una la portie putem manca rata, gasca? Corina si Stephanie- 18.04.04 Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...