Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rinita alergica


Recommended Posts

Bine v-am gasit, Asa cum a zis Milia, am mai scris despre rinita. Am o "experienta bogata" (vreo 8 ani) in acest domeniu. Ajunsesem disperata ca la servici nu puteam vorbi - fie stranutam, fie imi curgea nasul, se infunda, sau taoate la un loc, stiti voi... Sfatul meu este: - Sa faceti testele de alergie ca sa stiti daca sunteti alergice la alergenii obisnuiti, sau este vorba despre o rinita vasomorie. - Sa gasiti un homeopat cu experienta si sa urmati cu strictete tratamentul. - Pe timpul tratamentului (si nu numai) sa spuneti homeopatului orice probleme apar, ca sa nu dati peste cap totul. - Sa nu disperati daca problemele (simptomele) reapar. Poate aveti nevoie de un nou tratament, poate este ceva trecator sau poate cedeaza dupa 1-2 pastile de antihistaminic luat cu acordul homeopatului. Oricum simptomele sunt mult mai putin suparatoare decat inaintea tratamentului. - Cel mai nou si mai bun antihistaminic stiu ca este AERIUS. Este scump (aprox.25.000 tableta), dar compensat. Il gasiti pe www.farmaline.ro Eu am facut tratamentul homeopat in dec.2003 si acum probabil o sa-l repet, fiindca am cam inceput sa stranut dimineata. Oricum nu se compara cu ce era inainte. Tratamentul homeopat (consulatatie + medicamente) m-a costat 500.000 lei. Sanatate multa, Pusa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am rinita alergica la raceala si umezeala. Am urmat o groaza de tratamente si chiar am ajuns la cauterizarea cornetelor pentru ca trei ani am fost dependenta de Rinofug. Nici un rezultat. Raceam de la cel mai mic curent din autobuze, de pe holurile facultatii..., nu respiram decat pe gura, foloseam picaturi degeaba...... Groaznic! Acum trei ani am inceput tratament homeopat in urma caruia nu am mai folosit picaturi de nas, de racit cred ca numai de 2 ori s-a intamplat, sistemul imunitar e ok. In lunile de iarna continui cu remediile homeopate si e tare bine. Bychi si Tiberiu (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/tibicu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt dependenta de 16 ani de bixtonim. Reactionez la curent, frig (curge), dar la mare (aerosoli) simt rar nevoia de picaturi. M-am dus la un sarlatan de orelist acu' cativa anisori, a zis ca ma interneaza 2 sapt. la Coltzea sa facem nu stiu ce teste. Eu pe picioare si sanatoasa tun (na! un muc mic acolo, dar nu e de stat in spitalele din RO) nu ma duc de bunavoie doar ca vrea unul sa se imbogateasca de pe urma mea. Ce sa fac??? Mi-a zis ca e rinita alergica, dar nu fac alergii la nimic (polen, tei, praf, puf de pasari etc) http://www.babiesonline.com/babies/e/energy/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

androix mama, eu am alergie, mai precis rinita alergica in principal si probleme cu ochii (deci ca si tine) de la 10 ani cand m-am dus intr-o padure de soc inflorit. Au fost ani rai, ani foarte rai, ani buni, am mers la 15 alergologi, am facut de 5 ori teste, am facut 2 tratamente de imunizare, am luat tone de antihistaminice din toate generatiile, cu somnolenta, fara, etc. La un moment dat, ajunsesem in asa hal ca, atunci cand ma apuca criza si uitam medicamentul acasa, ma apucau dracii si tremuratul, eram ca drogatii (pentru ca antihistaminicele creaza un fel de dependenta si trebuie sa cresti sensibil doza in timp). Si cand mi-am dat seama ce se intampla mi-am bagat picioarele si am taiat medicamentele. Brusc, dupa atatia ani dde chin cumplit, m-am simtit mai bine, mult mai bine. Crizele s-au rarit mult, iar cand o aveam totusi, ma spalam bine pe fata, in nari, pe oki cu apa rece, imi puneam comprese, daca eram acasa ma intindeam un pic (eu cred ca crizele de alergie sunt amplificate si de creerul nostru), in nici un caz nu ma frecam la ochi. Acum asa traiesc, este ok, crize de alergie am maximum una pe luna (!) de la 3-4/zi. Si odata cand am fost racita rau si nu puteam sa respir, mi-a luat barbatu'meu de la farmacie un pumn de medicamente pe care le-am luat hap si brusc m-am simtit bine. Pe urma le-am luat unul cate unul ca sa-mi dau seama care este medicamentul miraculos si era paracetamol sinus care contine: paracetamol, feniramin (care intr-adevar da somnolenta dar mie in compozitia asta nu mi-a dat niciodata) si efedrina, mai precis (clorhidrat de) pseudoefedrina care are rolul de descongestionare a cailor respiratorii. Exista un medicament pe piata care contine numai ultimul component care de fapt este cel care face bine in cazurile astea, nu mai stiu cum se cheama, oricum l-am descoperit intreband farmacista ce alt medicament contine efedrina. Se spune insa ca creaza dependenta, eu pot sa spun ca nu am capatat dependenta, il folosesc sporadic fara probleme (si nu uita ca am antecedente de dependenta). La un moment dat, asta toamna am avut probleme cu praful (de la zugravit) si mucegaiul (din baile inca nerenovate): ma sufocam dar nu din cauza nasului ci a gatului. Si atunci am tras si un fas pentru astmatici:ventolin care este foarte bun pentru alergia la bronhii, ma rog gat. Pentru oki folosesc nostamine picaturi pentru oki si nas (dar in nas nu pun ca ma ustura orice, dupa anii din copilarie cand l-am traumatizat sufland atata in batista, cred ca am ramas si fara cili-perishori.) mey ce m-am intins, o fi o caracteristica a alergicilor?! [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atentie la senzatiile de sufocare, ca eu am ajuns (inainte de tratament) la urgente si m-am linistit numai dupa o injectie cu... (imi scapa acum). A fost o senzatie nasoala rau de tot, probabil am intrat si in panica ca nu mai pot respira si am inceput sa tremur, fara sa ma pot controla. Atunci m-am si hotarat sa incerc si altceva decat tratamentele clasice (alopate). Bychi, la ce interval ai repetat tratamentul si cat timp il faci? Pupici, Pusa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bogdanai Si nu e adevarat, Milia, ca nu se vindeca, mie mi-a trecut (sau cel putin asa sper eu).
Draga bogdanai, inainte de asa o afirmatie te rog sa ma crezi ca m-am documentat serios, in plus, repet, de doi ani si ceva am tot fost la doctor!. La rinita vasomotorie nu se cunosc cauzele si nu se vindeca! Pusa s-a vindecat, dar cu un tratament homeopat! In plus, tu ai scris mai sus ca ai rinita ALERGICA, iar rinita provocata de medicamente normal ca se vindeca la intreruperea tratamentului cu medicamentul care a produs-o! Nu e exclus ca abuzul de picaturi sa-i provoace o rinita prelungita, dar acelasi efect poate sa fie produs de un microb pe care-l are in nas! De aceea i-am spus sa faca o vizita la medicul de familie mai intai!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by energy M-am dus la un sarlatan de orelist acu' cativa anisori, a zis ca ma interneaza 2 sapt. la Coltzea sa facem nu stiu ce teste. Eu pe picioare si sanatoasa tun (na! un muc mic acolo, dar nu e de stat in spitalele din RO) nu ma duc de bunavoie doar ca vrea unul sa se imbogateasca de pe urma mea. Ce sa fac??? Mi-a zis ca e rinita alergica, dar nu fac alergii la nimic (polen, tei, praf, puf de pasari etc)
Am inteles ca trebuie sa te internezi in timpul testelor pentru ca pot aparea reactii extrem de neplacute, care pot pune viata in pericol si necesita interventie medicala de urgenta. Ti-am spus ca si eu trebuia sa ma internez la Malaxa, dar inca ezit, din cauza faptului ca spitalul e foarte departe de casa si, in plus, am auzit ca e mare mizerie in spitalul ala...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Testele de alergie pe care le-am facut eu au constat in mici intepaturi in pielea de pe mina pe care alergologul pune picaturi cu alergenii obisnuiti (praf, polen, etc). Dupa 15-20 min. apar pete rosii in jurul intepaturii respective, numai daca esti alergic. Nu s-a pus problema de internare. Eu nu am iesit alergica la nimic, dar am vazut la alti pacienti ca nu au avut nici o problema in afara petelor despre care vorbeam. Nu trebuie luat nici un medicament cu 3-4 zile inainte. Stiu ca se mai pot face teste mai complexe de alergie si pe sange, dar sunt f.f.scumpe. Pusa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Milia - eu stiu sigur ca sunt alergica, pt ca am toate manifestarile clasice; dar mai stiu si ca, la un moment dat, vreo 2 ani de zile, am avut doar nasul infundat si secretie apoasa, fara celelalte manifestari alergice, si cu tratamentul antialergic nu am obtinut nici un rezultat. Asa ca ORL-istul a tras concluzia ca era rinita vasomotorie. Manifestarile au disparut, deci am tras eu concluzia ca s-a vindecat. De ce spui tu ca nu se vindeca, recidiveaza sau ce se intimpla mai exact ? In mod sigur, dupa cum au mai spus si alte persoane, abuzul de picaturi vasoconstrictoare produce dependenta si rinita, iar un virus s-a exclus la mine pt ca secretia nu era purulenta (am inteles ca asta e caracteristica unei infectii). Pusa, Bychi - as vrea si eu coordonatele medicilor homeopati la care v-ati tratat, poate ii vizitez, ca demult n-am mai fost pe la doctori ! Si eu reactionez la frig, cum ma ating de ceva rece stranut. E foarte enervant! Boghi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...