Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rinita alergica


Recommended Posts

Hai sa va spun ce scrie pe prospectul de la Plantextract: EXTRACT DIN MUGURI DE CARPEN - adjuvant in toate episoadele respiratorii recidivante la adulti, rinofaringite spasmodice si cronice (cicatrizeaza mucoasa lezata si calmeaza spasmele), sinuzite cronice, traheite, traheo-bronsite, complicatii pulmonare, tuse spasmodica, sindrom hemoragic provocat de anticoagulante. Incercat si cu asta si sa-mi spuneti apoi daca v-a folosit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am fost la homeopat in Cluj. Daca va intereseaza va dau adresa si telefon. Despre homeopati in Bucuresti s-a discutat la: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31707 Gen68, a dat o adresa pe NET: http://www.homeopatie.kestii.ro/homeopat.htm unde medicul face consultatii si prin mail.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la Clinica Similimum - Dr. Beatrix Pal, tel. 322.46.25 si 321.42.51, Bdul Decebal nr.3, bl.S12B, Sc.1, et.3, ap. 8, interfon 008 Cred ca consultatia a ajuns la 300 mii, acum 2 ani a fost mai putin. Pentru mine remediile homeopate au fost singurele care au dat rezultate si, credeti-ma, am incercat de toate. Va recomand cu caldura aceste tratamente. Bychi si Tiberiu (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/tibicu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu voia orelistu' sa-mi faca testele alergice, el batea campii "ca facem inhalatzii cu nu stiu ce kk de medicamente" si daca nu cedeaza,( in punctele unde mucoasa mea frumoasa nu cedeaza) cica bagam nu stiu ce mama laserului. Auzi la el: 2 sapt de spital, sanatoasa cu 2 maini si 2 picioare si intreaga la cap!!! (ma rog [ups]) Io vreu asa: sa ma duc frumusel dimineatza la 8, sa-mi bage laserul in superbul meu nas, si dup-aia intr-o ora sa viu la mine-acas' , c-am copil de crescut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Doamne! Mi-am gasit locul. Eu ma chinui cu o rinita (cu siguranta vasomotorie) de vreo 3-4 ani. A aparut la vreo 2 ani dupa ce am venit in Atlanta, SUA (climat cald, umed in orice caz, diferit de Bucurestiul uscat in care era obisnuit organismul meu). Am facut o suta de teste pt alergii si am incercat toate medicamentele din lume, dar nu sunt alergica la nimic proporiu-zis - se pare ca este pur si simplu o sensibilitate la nas. Este practic tot timpul - nu sezonier. Nas infundat am avut cam toata viata (deci nu este de mirare) numai ca in acesti ani, a aparut o problema in plus care ma ucide: Nopatea, mucozitatile alea transparente si alunecoase (scuze pt. descrierea prea "grafica")produse de nas imi aluneca pe gat in jos si cand ma trezesc dimineata trebuie sa ma fortez sa tusesc din strafundul gatului ca sa le scuip, fiindca le simt pe gat si efectiv innebunesc! I s-a mai intamplat cuiva asa ceva? Aici in State ei numesc sindromul asta "post-nasal drip" - traducerea ar fi un fel de "scursura post-nasala". Daca are cineva vreun sfat, va rog spuneti-mi si mie fiindca efectiv am epuizat tot si simt ca innebunesc cand am trezesc in fiecare dimineata cu nenorocirea aia alunecoasa in gat!! Mii de multumiri! ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Syracuse, la tine nu au efect antihistaminicele? Incerca un antihistaminic usor si poate scapi de secretiile alea nesuferite! La cati doctori ai fost, nu ai nimerit un medicament care sa atenueze simptomele? Medici homeopati nu exista si acolo? Eu nu ma "inecam" cu secretia aia apoasa, dar imi curgea din nas, inclusiv in somn, si curgerea ei prin nas ma trezea. Nu mai spun ce cantitate de lichid curgea din nas, mi-ar fi trebuit un Pampers special! De ce oare la tine curge in sens invers (inauntru, in loc de afara?!?). Mi se pare foarte ciudat! Pusa, credeam ca te-ai vindecat pentru totdeauna! Inseamna ca periodic trebuie sa faci cate un tratament homeopat. Si bogdanai zice ca se vindeca definitiv!!! Tu, Boghi esti un caz fericit! Daca rinita a fost provocata de un medicament si ai intrerupt administrarea (ai inlaturat cauza), normal ca au disparut si efectele! Eu (si alte fete disperate de pe aici) discutam de rinitele vasomotorii cu cauza necunoscuta! La care se trateaza efectul! Pusa, eu trebuia sa ma internez in spital pentru ca am animale domestice si testele de genul acesta sunt periculoase. Cel putin asa mi-au spus medicii din spital. Iar medicatia (antihistaminicul) trebuia intrerupta cu doua saptamani inainte de a se efectua testele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Millia, asa cum am mai spus am inceput sa cam stranut dimineata si probabil va trebui sa-mi fac timp sa merg din nou la Cluj (posibil saptamana viitoare). Am vazut ca si alte fete au mai repetat tratamentele homeopate. Aerius am voie sa iau, imi trece foarte repede, dar dupa 1 saptamana reapar simptomele (relativ usoare). Nu vreau sa mai ajung dependenta de antihistaminice. Cu intreruperea antihistaminicelor inainte de teste s-ar putea sa nu tin eu bine minte. Oricum, mai sigur cum stii tu. Va mai scriu dupa ce vorbesc cu medicul. Pupici, Pusa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Milia
Syracuse, la tine nu au efect antihistaminicele? Incerca un antihistaminic usor si poate scapi de secretiile alea nesuferite! La cati doctori ai fost, nu ai nimerit un medicament care sa atenueze simptomele? Medici homeopati nu exista si acolo? Eu nu ma "inecam" cu secretia aia apoasa, dar imi curgea din nas, inclusiv in somn, si curgerea ei prin nas ma trezea. Nu mai spun ce cantitate de lichid curgea din nas, mi-ar fi trebuit un Pampers special! De ce oare la tine curge in sens invers (inauntru, in loc de afara?!?). Mi se pare foarte ciudat!
Nu stiu de ce. Cu ani in urma cand eram inca in tara aveam mai mereu nasul infundat dar asa cum zici si tu, curgea normal, nu se ducea in jos - trebuia doar sa imi suflu nasul si gata. Insa acum a aparut in plus acest "post-nasal drip" ... care "post-" la asta se refera: "prin spate". Este foarte aiurea fiindca nici macar nu ai cum sa sufli; odata ce ajunge in fundul gatului, trebuie sa te fortezi sa scuipi si de multe ori iti provoci singura senzatia de voma facand lucrul asta. Cand sunt ziua treaza si constienta, atunci simt cand mi se incarca nasul, il suflu, si macar mai reduc din cantitatea care s-ar duce in jos pe gat, prin spate. Insa nopatea e groaznic fiindca nu sunt constienta si sunt la orizontala - iar secretiile alea se scurg drept in jos pe gat. Cel mai rau este cand ma trezesc a doua zi. Am incercat si antihistamine (Alegra, Claritin etc) si decongestionante, de toate. NIMIC nu merge. Cateodata Alegra pare sa ajute, dar f.f. putin. Am incercat la un moment dat sa iau si cantitati f. mari de vitamina C (sfatul unor naturisti/homeopati) insa trebuie sa o iei mereu la interval de 2 ore si chiar ca nu am timp toata ziua sa ma infund cu tone de vitaminca C. Sunt practic disperata; nu sper decat ca poate daca ne mutam din Atlanta, sa se schimbe clima/atmosfera si poate nasul meu sa reactioneze altfel in locul nou. ????? ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, of, scumpo, mi-e tare mila de tine. Nu te da batuta, trebuie sa gasesti pana la urma ceva care sa te ajute! Poate ai polipi, care se pot scoate? Sau deviatie de sept? Imi dau seama cat de neplacut este ceea ce descrii. Mai du-te la alt medic, fa-ti alte investigatii, un control ORL (nu doar la Alergolog); chiar daca te muti si problema se rezolva temporar, s-ar putea sa revina candva in viitor. Eu tot asa, ma leganam cu gandul ca plec la mare/la munte, alt aer, departe de animalutele mele, dar degeaba, nimic nu ajuta, din pacate. Rinita vasomotorie nu se rezolva cand schimbi mediul! Ketotifen ai incercat? Nu stiu ce se gaseste acolo la voi. Ma uit pe cutie sa vad ce contine, daca vrei. Sa ne tii la curent!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...