Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ovare polichistice


Recommended Posts

Buna fetelor, sora mea (24 ani) a fost diagnosticata cu ovare polichistice. Doctorul a spus ca are cel putin 10 chisturi pe ambele ovare, cel mai mic fiind de 2 cm, cel mai mare de peste 6 cm. Doctorul i-a spus ca cel mai probabil le are de la ciclu fara ovulatie, din ultimii 2 ani (de cand a nascut) si ca lipsa ovulatiei poate sa fi fost cauzata de stres. In plus, a zis ca nivelul testosteronului este foarte ridicat. Ca tratament, i-a dat Diane 35, 6 luni. A spus ca daca in aceste 6 luni nu se observa o imbunatatire, probabil ca va ajunge la operatie. In ce consta aceasta operatie, si mai ales, cum ii vor fi afectate ovarele? Daca ati avut aceasta problema, cum s-a rezolvat? As dori cat mai multe informatii de la voi. Va multumesc Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La mine, chistul cel mai mare a fost de peste 7 cm, drept pentru care mi s-a sugerat operatia de la inceput.E drept, asta si dupa o ecografie in interiorul chistului, care a facut-o pe dr. sa creada ca nu are rost tratamentul inainte.La mine operatia a fost clasica, nu laparoscopica, fiind vorba de un orasel obscur din Romania, acu vreo 8 ani.Mi s-a parut destul de usor, in nici un caz traumatizant.In timpul operatiei dr.a vazut celelalte chisturi de pe celalalt ovar si a practicat rezectia acestora. Repet, asta in cazul chirurgiei clasice.Operatia laparoscopica este de preferat si are un timp considerabil redus de recuperare. Dupa operatie am luat si eu Diane 35 timp de 9-10 luni.Si eu am avut un nivel crescut al testosteronului, din cauza ca excesul de progesteron se transforma in testosteron.Acetatul de cyproteron din Diane actioneaza impotriva fenomenelor de masculinizare dar formele mai severe de hirsutism par sa ceara mai mult timp (mai mult de 6 luni). Dupa cele 9 luni de Diane totul a revenit la normal, niste ovare curatele si punctuale, fara alte complicatii.Si la peste 7 ani de la operatie,un echilibru hormonal bun, o sarcina obtinuta usor si ...doi iepuri impuscati deodata [:)] Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile Noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa prima nastere mi-am intrebat doctorita (la care am nascut), ce-i de facut ca am un ovar polimicrochistic. Ea mi-a raspuns, ca nu-i mare lucru, toate femeile au. Dupa trei ani am avut un test de sarcina pozitiv, dureri abdominale. La eco mi-a gasit un ovar marit, suspect de extrauterina. Am fost operata peste 2-3 zile, si dr-ul mi-a spus ca am avut un chist hematic spart, cu mult sange in abdomen. Mi-a scos un ovar. (nu am fost la aceeasi medic, cu care am nascut) La mine era nevoie de operatie clasica, pt ca altfel nu se putea. Insa m-am refacut, cu 2 ani mai tarziu am nascut o fetita. Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002http://community.webshots.com/user/gabibarta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...