Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Pentru ca aici e deja trecut de 1:6 PM si puiutul meu are o lunicica si cateva minute, pt el, dar si pt voi am scris povestea nasterii lui aici : http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097 [:)]mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004) [url="http://www.babiesonline.com/babies/h/hanako/"]web1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sutikun2"]web2[/url] [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=eli"]paginuta DC[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Stefan+Takeshi&mid=2236&cid=10198"]album [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata![bis][bis][bis]LA MULTI ANI pentru puisorii care au implinit luna, doua!!! Ce copii mari aveti, acusi incep cu nazbatiile prin casa! Fetele, ajutor, Matei al meu nu mai scapa de nasuul infundat. Am incercat cu lapte, cu ser fiziologic, cu solutie de apa de mare, nik, parca e mai fornait ca niciodata. Scuzati neuronul meu adormit, spunea cineva la un moment dat ca a folosit unguente pentru nasuc. Vreau si eu un remediu, ceva..pls... O zi linistita! http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949 Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza si de la noi. Eli, sa iti traiasca piticul! Marina, distonocalm-ul se da de doctorul de familie. pupici! Roberta, de ce nu dai un telefon la doctorita pediatru? sa nu cumva sa fi racit piticul! tura III, ce bine ca aveti copii cuminti si linistiti! si al meu doarme in pat, dar dupa ce a de abia a adormit la 11 ieri...s-a trezit la 5.30 si pas sa mai adoarma! cuc hiu cu vai, cu trei reprize de mincat si 4 de suzi....a adormit de la 7 la 8.30. acu' iar e viezure. sper sa doarma la noapte....asa ar trebui, nu?[:D] (visez eu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! In sfarsit mai scriu si eu, n-am apucat sa citesc din urma decat 2 pagini dar le recuperez eu. Cu dormitul e cam asa: dimineata dupa micul deju de la 8 doarmne in carut, eu ii tin o palma pe capic si il mangai un pic si el adoarme toscaind din suzet. Nu doarme mult, nu va ganditi ca am timp sa fierb mancarea. Ieri cat am umblat cu el in masina prin gropile orasului a dormit exact de la plecare pana la sosirea inapoi adeca 2 ore-performanta avand in vedere ca era ziua. Pe la 11 papa alt laptic si urmeaza niste scarturi, nu vrea nici in brate nici in pat nici in carut, nici calare nici pe jos, si pana la urma totusi decide ca vrea in patul mare cu mine alaturi ca sa mai barfim putin catelusii de plus de pe dulap, ma mai gheraie putin cu manutele pe fata, rade la strambaturile si onomatopeele mele (oare m-or auzi vecinii?), asta dureaza in medie 2 ore, dupa care el mai atipeste iar io ma trag pe falci ca ma dor de la atata hlizeala. Am observat ca-l distreaza mimica extrema, strambaturile, chitaielile.... In timp ce el atipeste io mai strang pamparsii de langa pat, spal cate ceva si ma gandesc cat mai e pana la masa urmatoare. Azi sper sa primesc comanda facuta pt cutie termorezistenta. Ziua copilu meu doarme numai in carut, si de cele mai multe ori necesita zgaltaiala, am tocit covoru cred, in brate nu vrea sa adoarma sub nici un chip, foarte rar adoarme pe umar atunci cand nu ragaie, iar noaptea in pat, cu becu stins. Nu cere suzeta noaptea, o oboseste ziua suficient. Cu ragaitu e cand cum, de regula ziua ragaie insa nu chiar la toate mesele, sughita in schimb, am ceaiu pregatit si suge 2-3 guri si-i trece si sughitul, alteori cand n-am ceai ii trece si de la sine dar e risc sa regurgiteze si sa se inece, tuseste ca un om mare, eu ma sperii, si pana imi bag inima la loc observ ca s-a oprit si din sughitat. Noaptea NU ragaie ca adoarme cam la ultima gura de lapte din sticla, mai adoarme si pe parcurs dar il mai misc eu usurel si se trezeste sa continue suptul, de fapt cred ca sta doar cu ochi inchisi si motaie, il pun cand termina sticla pe umar insa se chirceste instant, incat nu il pot tine, se trage in jos, se face covrig ca un pisoi cu nasu infipt in pieptul meu si doarme. Nu am ce-i face si nici nu insist sa-l catar la loc pe umar cand doarme asa bine, asa ca il pun la loc in pat si doarme. Bat in lemn dar pana acum noaptea nu a sughitat, dar a regurgitat de cateva ori si a trebuit sa-l schimb ca si-a manjit gulerasul. L-am botezat sambata, a fost supercuminte, a scos doar cateva exclamatii in biserica, cred ca testa ecoul, apoi a adormit profund avand la bord o lingurita cu vin si o farama de paine tot cu vin. L-am dus si pe el la restaurant, s-a trezit sa pape doar dupa 3 ore si iar somn. Cred ca i-a placut atmosfera. Eu cred ca am infectie urinara, asta mi-a iesit din examenul de urina cica,(abundenta flora microbiana si 2-4 leucocite) si se pare ca o am de la nastere din cauza sondei cu care mi-a evacuat vezica dupa nastere imediat, ca sa pot elimina placenta. Dr. ma ameninta cu antibiotic si m-as cam eschiva,nu ma ustura inca.Vad eu daca fac tratamentul sau nu. merg sa-mi fac cafeaua cat inca puiutu doarme. lia si Danut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi, am fost marti la doctor, BB nu e racit, a avut rosu in gat si i-a trecut, iar despre nasuc mi-a zis ca se poate sa fie din cauza aerului cam uscat din casa si sa-i pun lapte, ser.. Important e insa sa-i si curat nasul, am luat doua pompite dar nimic, nu reusesc!! http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949 Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa, ieri l-am dus pe Danut la chirurgie infantila si i-a excizat o flictema care o avea de la nstere la baza preputului. Eu l-am dus pt fimoza insa dr. n-a fost curios decat de bobita aia mica alba de care v-am tot zis eu. Mi s-au taiat picioarele cand mi-a zis ca e chestie de 30 de secunde sa-l rezolve fara probleme, m-a luat plansu, imi frangeam mainile -zice sotu ca nu credea sa scap fara ghips la degetele de la maini avand in vedere cat mi le-am schingiuit din momentul cand ne-a zis dr ca face interventia imediat. Puiutu nu a plans, dormea si nu s-a trezit, poate nu l-a durut (eu asa sper) Acum cateva zile il spal cu musetel si-i pun compresa cu musetel si sper a se vindece fara probleme saracutul. Candface pisu il ustura si plange, mi-e asa mila de el.....ma rog din suflet sa ne-ajute Dumnezeu sa fim sanatosi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roberta stii ca ti-am zis de pompita camera, eu ii scot mucisorii zilnic cu ea, uneori si de 2 ori, ii acopar o nara si-i bag pompita stransa pe cealalta si tot asa...uneori vad mucisorii in nari alteori ii vad numai dupa ce pompitez un pic.de cele mai multe ori puiu se distreaza la faza asta, cred ca-l gadila la nas.scot uneori niste muci de 1 cm lungime, si atunci stranuta de vreo 5 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...