Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Buna dimineata si de la noi grasanele!...:) Roberta, eu eram cu unguentele in nas, dar asta numai pentru ca a avut buburuza stafilococul auriu si trebuia sa scapam de el... Acum mai e mucioasa, nici eu nu reusesc sa o demucizez cum trebuie pentru ca se zvarcoleste ca viermele...:) La noi plansul e dupa baie! La imbracat! O apuca o racneala de ma sperie de fiecare data ca poate i-am sucit vreo manuta!...Zici ca o taie la buric!!! I-ar place sa shada in fundu' gol sa faca bicicleta!...ih Asta dureaza 5 minute pana se descarca, dupa care adoarme pe umar! Cu adormitul depinde, pe umar, pe burta mea, in brate (sprijinite pe genunchi ca e grea!!...:)) si leganata un pic sau pur si simplu in pat cu suzeta...sau la tzatza ...ca avem tzatze cu somnifer in ele de ma mulg ca sa-i dau sa manance din biberoane ca altfel le molfaie numa' in somn! Papadie...brafa!...900 ml!...:))) Aaa...si afara in carucior adoarme...Trage doua reprize de ras si de vorba, oboseste si adoarme cu suzeta!...:)) In patutz ii place la maxim, dar sa se uite la ursuleti, broscute si sa vorbesti cu ea...rade de numa', dar pe mine ma omoara de spate sa stau aplecata peste patutz sa "stam de vorba!". In pat la noi nu am luat-o niciodata. Si ma apuca neica cate un somn dupa amiaza si as dormi si eu un pic, dar evident ca atunci o apuca cheful de vorba! Mitzura, buburuza mananca in reprize. Mai stam de ragaiala, mai stam de vorba...iar daca e obosita intai trage un pui de somn si dupa mananca! Eli, doftorul meu ginecolog mi-a zis asa..."ii dai sa suga si daca simti vreo jena pompezi pana te simti confortabil" Eu personal nu am asa productie zguduitoare, asa ca atunci cand sunt pietroi dimineata devreme (daca vaca e odihnita, deh...hehehe) o pun pe buburuza sa suga la ele si in 5 minute e gata... O zi excelenta sa avem!...:) Monica si bebelusa (02.07.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neata, Eli sa-ti triasca puiutul!![bis] La multi ani si celorlalti copilasi care implinesc azi ceva luni! Papa buna treaba cu incalzitul patului. testez si eu azi. La noi merge figura cu leganatul cu patutul. Noroc ca a luat bunica pat cu leganatoare[:D] O zgaltai 5 min si adoarme sigur. Si eu mai alaptez cat mai am... cu completare la fiecare masa. De mancat am mancat absolut orice, mie aici mi-au zis ca singura regula e sa nu mananci prea mult din acelasi aliment (la cruditati mai ales)In concluzie bag fructe si condimente din greu si nu am avut probleme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici si de la noi! noi sintem raciti, toata familia [bang]! tati e foarte racit, apoi urmez eu cu o durere de gat urata si la urma e iubitica, nu are temperatura, doar ii curge nasul si se enerveaza ca nu poate sa respire, am cumparat Serimar (spray), ii mai pun si ser fiziologic, iar mucozitatile ii le scot cu o pompita Camera, e foarte buna, cateodata plange, cateodata nu zice nimic cand ii bag in nasuc pompita ! in rest, astazi facem si noi 7 sapt [bis][bis][bis], ieri am cantarit-o si are 4300 g, cand va aud pe voi ce bebei grasuni aveti ma intreb ce le dati sa manance [:D], ca noi papam numai lapte de la mami si nu sintem asa umflate! radem toata ziua, ne gangurim ... noi adormim numai: 1.in brate, eventual si acompaniate de "Cutiuta muzicala" (ne calmeaza instant muzica), cred ca intr-un an de zile se inscrie mami la conservator ...canta toata ziua [:D], 2. in carucior cand iesim afara, 3. in patul nostru in timp ce papa, dupa ce adorme o mut in patutul ei, dar noaptea o tin mai mult langa noi (obicei prost, dar odihnitor [:D][:D][:D]). de ieri vad ca prefera sa manance la 4 ore, nu stiu de ce asa brusc nu mai vrea la 2 ore ...voua vi s-a intamplat? saptamana trecuta am inceput si noi (eu cu tati) sa ne "jucam" ...o sa radeti, dar eu uitasem cum este [:D]! tare bine mai e ....hehehehe! va pupacim ! P.S. Marina, te-am lasat balta, noi ne invartim zilnic in jurul blocului, in parc mai ajungem doar in weekend si de fiecare data ne intilnim cu niste prieteni + bebei, tatii joaca tenis iar noi ne invartim pe acolo (pe langa Polivalenta si lac)! eu as propune o intilneala mai mare, intr-un weekend, in Tineretului, cat mai multi puiuti si mamici, ce ziceti, nu va e dor de o intilnire???? sa ne vedem pana nu se face foarte frig ... Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole, o prietena de-a mea alapta copilul exclusiv la san, asta se intampla cand copilu avea o luna; la controlul de o luna se vede ca fetita luase in greutate doar 200 de grame si era destul de agitata,sugea des, avea si de unde ca la muma-sa ii curgea laptele ca la arteza, nu putea pleca in oras ca-i era rusine de bluzele ude la piept. Medicul i-a recomandat sa-si faca o analiza la lapte si s-a constatat ca nu e suficient de hranitor, habar n-am cum vine asta...dar asa i-a zis...si de atunci ii da copilului suplimentar lapte praf; e ok, fetita ia in greutate vertiginos. Nu stiu daca e si cazul tau, eu am povestit doar un caz. Eu cand eram mica nu luam in greutate pt ca mama mea ma hranea cu lapte de vaca, pe langa suptul la san, unde avea mai mult zer zice ea decat lapte, si eu mica fiind nu-l digeram- laptele de vaca. Ea a crezut ca e mai ok lapte de vaca decat lapte praf- BAAAD IDEEA !!! am fost subponderala pana la liceu, gratie startului gresit. Eu imi cresc puiul numai cu formula, ca nu se poate spune despre ce am eu la san ca e lapte, atat de putin e si curge greu. A baut NAN si acum bea Humana (ca la maternitate). Slava Domnului deocamdata il tolereaza bine si ia in greutate normal. sanatate tuturor si numai bine, pusi lia si Danut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, si al meu pitik maninca numai de la mine si are 5.200 kg - nu cred ca are Nicole ceva, fiecare copil are ritmul lui de crestere, mai ales daca ea maninca la 4 ore....daca nu se satura cerea ea mai des. asta al meu iar nu vrea sa doarma deloc, dupa plimbare a mincat si nu a dormit deloc de la 12.....e cam nauc dar nu adoarme......sta in scaunel si eu il legan...mare maimutzoi mai e. i se inchid ochii de somn....da' nu se lasa. asa ca azi am facut curatenie impreuna, e supervizor....[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi, io n-am zis c-ar avea Nicole aceeasi problema, am mentionat ca e vorba de un exemplu doar, e o situatie extrema de luat in calcul eventual. Sigur ca fiecare copil are ritmul lui de crestere, ca si in burtica dupa cum m-am convins. Toate colegele mele se asteptau de exemplu sa nasc o matza de copil doar pt ca eu sunt mica de felul meu la statura si greutate si uite ca a fost exact invers. O colega de 1.75 si 80 de kile a nascut un baiat cu un kil mai mic ca al meu....cum chiar tu ziceai....regula e ca nu exista nici o regula. Fain ca poti face si curat totusi eu nu m-am invatat sa fiu multitasking inca. Trebuie sa-mi iau si eu un scaun de masina ca vad ca e deosebit de util, pana acum nu am apucat sa umblu sa prospectez prin magazine dupa unul ca lumea. Am vazut la metro unul dar era pentru copii de la 3 la 11 ani si mi s-a parut imens, era ca un fotoliu mai mic. AZI PUIUL MEU E MOROCANOS CA PLOUA MOCANESTE SI NU-L POT SCOATE LA OBISNUITUL TUR AL ZONEI (sorry da nu mai sterg sa rescriu cu litere mici) Asa ca daca afara nu il pot duce trebuie sa povestim ca altfel ne plictisim la maxim. lia si Danut scartaici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehe Lia misto, are gusturi bune piticul tau! aici nu ploua inca...e chiar frumos - asa ca am spalat si 2 geamuri, tot cu asistenta bineinteles....mai lipseste sa imi zica "mami, vezi ca ai scapat coltul ala"....[:D] vezi ca scaune de masina sunt fff bune de la graco, la fel ca si la chicco, cu 0-18 luni interval de folosire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox tu il tii pe pitic in scaunul de masina in casa? Noi avem inca un scaunel asemanator pt acasa dar am auzit ca nu e chiar bun de stat perioade lungi. Eva adora sa doarma in el, in timpul zilei nu vrea in patut neam. O mai pun pe jos pe patura dar nu prea vrea la orizontala. Astia aici zic ca nici la drum lung nu e bine de mers cu masina din cauza pozitiei. Asa ca noi tot caram ditamai caruciorul in portbagaj si o scoatem din scaun. De abia astept sa stea in fund!! O sa fie mai distractiv si pt ea. Intrebare: voi mai aveti lohii dupa 2 luni? Eu m-am saturat, nu mai suport!! Vreau sa dorm si eu fara chiloti si absorbante [bang] Asistenta care o vede pe Eva zice ca la a doua nastere dureaza mai mult si la a treia si mai rau...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Iata-ne si pe noi in sfarsit! Eli , La multi ani! puiutului tau si sa fie sanatos, cuminte si frumos! AncaMaria, eu alaptez si iubitica mea nu mai are colici de la 6 saptamani de cand nu mananc altceva decat mere. Nici un alt fruct si beau vestitul ceai de fenicul, anason si chimen. Bianca nostra e SUPER CUMINTE, nu plange decat cand o doare ceva, sau vrea sa ragaie, sau sa vomeze. Plange sa o ridic. Nu ii place IN BRATE!!![bis], O tinem si in brate, dar mai rar! Seara adoame singura in patut, cu suzi. Mai intram sa i-o dam cand a cazut, o ascultam cu AUDI BEBE. In rest ziua cand e treaza vorbim si radem cu tati in fiecare dimineata, apoi mergem in parc ( unde e cea mai cuminte), sau ne uitam la frunze sau dormim, apoi papam si dormim iar si iar afara, apoi baita si apoi papa si dormit singura in patut! Ne minunam de ea ce cuminte s-a facut dupa botez, si de cand mama nu mai mananca PROSTII! Noaptea dormim bine, ne trezim la 3-4 ore sa papam si dormim. Rareori avem convorbiri cu iepurasii, dar si atunci primim pe suzi si adormim cu ea, pana la urma. Noi papam suc de portocale de o saptamana si am ajuns la 30 ml pe zi, suntem moarte dupa el!!!! ne place la nebunie. In rest supararea noastra e ca NU avem lacrimi, le mai astepatam speram sa nu fie infundate canalele lacrimale si sa trebuiasca desfundate. Va pupam pe toate, Marcela si Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...