Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Salutare la bb si mamici. Nu am mult timp la dispozitie ,dar am sa incerc sa dau si eu raportul...Nu am mai avut timp nici macar sa va citesc.... La iesirea din spital totul era OK, la 2 zile operatia de cezariana a inceput sa supureze. Am facut seroma. In fiecare zi o asistenta a venit acsa si mi-a facut toaleta plagii. De 10 zile sint pe antibiotic. Inca nu s-a inchis...asteptam.... In plus aceleasi dureri de dinti din timpul nasterii le -am avut si dupa. Deja am avut o mica interventie chirugicala si continuam tratamentul. Luca Alexandru este un frumos si un cuminte. Mincam formula si lapte de la mami cind si cind. Avind flat nipples eu nu pot sa-l alaptez direct. Avem deja la 16 zile 4200Kg si 54 cm. Noaptea mincam la 3.30 si la 7, invariabil. Dormim singurei in patutul nostru imediat ce terminam de papat. Nu plingem si ne place ca cineva sa vorbeasca tot timpul cu noi. In curind o sa-mi fac timp sa pun pe net si ceva poze..... Rabdare si perseverenta cu bebeii... O mamica fericita ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
AncaMaria, eu alaptez si iubitica mea nu mai are colici de la 6 saptamani de cand nu mananc altceva decat mere. Nici un alt fruct si beau vestitul ceai de fenicul, anason si chimen.
Multumesc Marcelle de info, deci pot manca macar mere, asta-i bine... Hehe, pe fetitele noastre le cheama la fel... rain, eu o hranesc pe fata 80-90% cu lapte muls de la mine, restul formula... si drept sa-ti spun, sunt necajita ca nu am reusit sa ii dau 100% lapte de la mine, dar asta e... ea nu vrea sa suga la san, eu trebuie sa ma mulg, si in plus, ea mananca destul de mult si daca imi mai cere dupa ce termina laptele meu, trebuie sa ii dau ceva... asta e, macar sa ma mai tina pe mine laptele... Fetelor, voi le dati la bebelusi vitamina D? Mi s-a spus la doctor sa ii dau daca o alaptez... dar fata mea nu vrea de nici o culoare sa o inghita (solutia) si o scuipa... a incercat sa ii dau si mai putin odata, dar rezulatutl e acelasi. Stiti voi o metoda sa o fac sa inghita...? Anca si bb Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza la mamici si pitici! speram ca ati avut o noapte linistita. eu va invidiez ca puteti minca fructe....mie imi e frica sa pun gura pe ele de cind am mincat o piersica si am stat toata ziua la buda si pitiku...cam la fel. asa ca ma limitez la compot de ananas si vorba Monicai, completez cu inghetata![:D] Cori, Patrick sta cam toata ziua in scaunul de masina, cu exceptia plimbarii si a orei de dormit dupa-amiaza, cind il conving sa doarma in patut. in rest...se leagan si se distreaza cu o pantera pe care i-am legat-o de bara de scaunel...se uita la ea ca la cine stie ce minune. Anca Maria, eu ii dau lui Patrick vitamina D in lingurita cu sab de dinainte de masa, poti incerca si cu lapte, ca precis nu o mai simte asa. Marcelle mama sa va traiasca cumintica si sa o tina tot asa! [pup] azi s-a innorat si la noi....sper sa ne lase sa facem macar plimbarica de dimineatza. va pupam!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AncaMaria, si eu i dau vitamina D cu Sab-ul odata si o ia. Inainte o scuipa si ea cand i-o dadeam singura. Roxi, multumim pt urari! Sper sa o tina si sa ajunga toti bebeii asa de cumintei! Acum sta singurica in pat, ca un om mare care s-a trezit dar nu are chef sa se ridice din pat. E o dulceata! Roxi, tare te invidiez de locul unde stai. Ce as vrea si eu macar o zi la Mare!!!! n-am fost de cativa ani!!!!!!!!! Asteptam sa creasca Bianca si poate vine si bb2 si cine stie cand ajungem. Kim , multa sanatate. Sa ai grija de voi. Va pupam si sa aveti o zi frumoasa toti bbii si toate mamicile, Marcela si Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Cica sa scoti cupilu' pa balcon daca e vant! Neica, ne-a auzit tot cartierul!|!! S-a apucat sa vocifereze si sa se certe cu carutzul! Ca daca e in carutz trebe sa simtza tuate gropile din asfalt!! Acu' e in casa si e fuuarte multumita...[:D] Rade la maimutzele de la scaunel...cine sa-i mai inteleaga..:) Maine la botez sper sa nu ploua. Io Sabsimplex nu ii mai dau, iar vigantolul (vitamina D) ii dau derect pa gat! Doo picaturici, cateodata nu nemerim ca se zbate ca pestele asa ca o sticluta ne ajunge jumatate din cat ar trebui...hahaha Am primit din Germania niste pastile de Vigantolette...si stateam cu omu' si ne uitam la ele ca prostii ca ne gandeam ca ne trebe prastie sa i le bagam pe gat!...hahaha O zi exceptionala sa avem! Monica si bebelusa (02.07.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o pauza de peste o saptamina am intrat aseara si v-am scris dar nu eram logata iar eu dupa ce am dat enter am plecat la bebe asa ca Mugur a inchis linistit fereastra si abia acum vazui ca s-a dus compunerea mea... Voiam sa va dau vestea buna, s-a intors lapticul[bis] Dupa o saptamina in care m-am stresat ingrozitor (ma gindeam ca ramin fara lapte de tot) dar m-am si muls (prashtie le-am facut), am baut oale de ceai si am papat o cutie juma de Galactogil (are 9g de zahar in 10g de produs) in sfirsit dau pe afara si ma mulg. Dar acum mi se pare pretios laptele aista si ma gindeam sa pun un kil-doua la congelat ca omu'[:D] asa ca dai si cauta pungi sterile. Se pare ca nu avem pe piata decit fabricate de Avent iar ieri era o singura cutie in Sensiblu tocmai la Amzei, asa ca mai asteptam, ce sa facem. Spre rusinea mea am aflat de aceasta scadere de lapte care poate apare la trei-patru luni din revista mami - e bine si asa, nu? Nu am apucat sa deschid cutia de NAN, ma uitam la ea chioris si tot aminam, mai ales ca Teodor nu a vrut sa pape seara din biberon nici laptele meu muls dimineata. Am cetit tot (nu ati mai scris asa mult) si vad ca bebeii cresc si ne gindim la intilnire... ce ziceti de Baby Expo? E pe 24,25,26 sept la polivalenta. Cam departe de noi, poate mai e interesat cineva din Drumul Taberei si ne lipim si noi. Nicole, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi, daca laptele tau nu era bun se vedea deja... lasa ca vorbesti cu dr voastra la doua luni si te linisteste ea, e o mare adepta a alimentatiei naturale spre deosebire de pediatrul nostru care mi-a zis sa bag supliment si sa incep cu 60 ml iar apoi pot creste chiar pina la 180! Eu zic sa o cintaresti saptaminal pe buburuza daca poti si apoi te gindesti la supliment doar daca doua sapt stagneaza in greutate. Teodor a inceput sa fie tare mofturos de cind a revenit lapticul, deh, acum se scalda in el! In rest ridem, gingurim, suntem cuminti si dormim mai mult ca in a doua luna (atunci am avut record la colici!) Sfatul meu e sa va mulgeti atunci cind ei papa mai putin ca sa nu dati de inteles la tzitzi ca nu mai e nevoie de ele - probabil stiti asta deja, eu ma cam puturosisem la capitolul muls. Si evident lichide multe dar nu in exces ca apoi e inhibata lactatia. M-a ajutat si Nutrinatal, niste capsule cu anason si laptisor de matca. Papadie, sanatate maxima si mult laptic.[pup] http://community.webshots.com/user/fluturas1976 Florina si bb Teodor cel scump (7.06.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] si de la noi! legat de discutia de ieri ...eu nu sint ingrijorata de greutatea iubitei, atat timp cat nu plange de foame inseamna ca se satura, e foarte vioaie si radem tot timpul, intr-adevar, fiecare copil are ritmul lui de crestere, mie dr mi-a spus ca si 500 g pe luna daca ia este bine, nu am de ce sa-mi fac probleme! Roxi, si eu am avut-o pe bebetica asistenta la curatenie [:D], a stat cu mine la bucatarie pana am facut totul luna, doar trebuie sa ma ajute peste cativa ani, nu? sa vezi ce te va ajuta si Ghindu ...avem ajutoare, ura! Marcelle, felicitari pentru un pui asa cuminte, sa fie asa si in continuare [bis]! Cori, mie mi-au trecut lohiile pe la 5 sapt, tare aiurea a mai fost, stiu ca abia asteptam sa scap de ele, imi dadeau un disconfort de nedescris! Anca, la fel ca si Monica, eu ii dau Vigantolul direct in gurita, la inceput ii dadeam cu lingurita, eventual si cu lapte, vreau sa-ti spun ca voma de fiecare data, acum cand ii dau asa nici macar nu se stramba [:D] nici noi nu am iesit astazi la plimbare pentru ca ne-am trezit la 11, am dormit iarasi 12 ore [:D]...cu vreo 3 pauze de supt si una de demucizat, ca respira foarte greu, nici nu stiu cand a plecat tati la serviciu hehehehe cu toate ca el sigur a vorbit cu mine [:D]! pupici, ne ducem sa gatim, ii e foame lu' mami[:D]! Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cori, mie de abia mi-au trecut lohiile de vreo 2 zile....si cred ca acum ma apuca rusii!!!! imi vine sa ma...[bang].....dar asta e Hahahahaa Monicule tare faza cu scosul in balcon...vroia copilu prin gropi si tu nu si nu!!! Florina, felicitari pentru laptic!!!!! aoleu...nici nu vreau sa ma gindesc la porcaria aia de galactogil....dar sa mai calculez si cantitatea de zahar ingerata! bine ca au avut efect! sa o tineti tot asa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florina, asa este, dr noastra e adepta alimentatiei naturale, numai daca nu are mama lapte atunci iti da voie sa ii dai formula, altfel ...nici nu vrea sa auda! abia astept sa ne vedem, e buna ideea cu Baby Expo! pupici Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA postez si aici intrebarea mea: am observat ca de ieri scutecele baietelului meu de 7 saptamani nu mai sunt asa pline (grele) desi il schimb la aceleasi intervale, inainte de servirea meselor. Asta poate insemna probleme cu rinichii, eventual retentie de urina???? De obicei dupa 3-4 ore erau grele bine, chiar ma miram cat poate sa le umple de pisu, iar dupa 6 ore dadea peafara deja, se uda pe bluzita la spate uneori, iar azinoapte dupa 6 ore de neschimbare abia se simtea ud, nu era greu deloc, si ma intreb DE CE? DE MANCAT MANANCA LA FEL DE MULT. CE SE POATE INTAMPLA? LIA SI DANUT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...