Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Salut mamici si bebici, Am venit si eu sa dau raportul, poate va era dor de noi…. Mateiasu e un copil tare cuminte, papa bine (cam la 3 ore) doarme bine, avem 4.800 kg si se pare ca problema la inimioara s-a mai atenuat. Astazi ne-a vazut medicul de familie si ne-a spus ca se aude mai incet suflul sistolic. Asteptam sa facem 2 luni sa mergem din nou la ecografie cardiaca. Mai mari probleme avem acuma cu Radu (2 ani) care ar vrea la mami in brate exact cand trebuie sa pape piticu’.. si daca nu execut ordinele, s-a intamplat sa o mai si incaseze Matei[bang] “Intrebare intrebatoare” : buricul lui Matei e un pic iesit in afara, si mi-a spus medicul sa-l bag inauntru si sa-l lipesc cu leucoplast. Ati mai auzit de asta??? Are vreun effect??? Sau e posibil sa ne alegem doar cu o iritatie de la lipiciul asta?? Va pupam si va dorim un week end linistit Denissa, Radu si Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Marina mama TREBUIE sa mergi la medic, crede-ma. lasa asta cu statul in pat...ca vorba aia, nu te lipesti singura la loc. in mod normal trebuie sa evalueze cicatricea si sa iti puna pansament si sa iti dea tratament, probabil hirudoid sau alt produs heparinic. ai folosit asa ceva in postoperator? ai avut fire resorbabile? sau sutura intradermica? te rog ai grija de tine si sanatate! si tine-en la curent! [pup] Eli, ptr colici foloseste ce vrei tu, nu toate preparatele dau efecte la toti copiii. incepe cu unul dintre ele si daca vezi ca nu are efect dupa 4-5 zile schimba-l. iar in legatura cu tipatul dupa o ora, o ora si ceva - eu nu cred ca vrea tot timpul de mincare. ai incercat cu schimbat, plimbat, dat suzi...chestii din astea de pacaleala? musai sa ii treaca cu ceva. mai ales cu suzi trebuie sa il pacalesti, e mic inca. iar colici iti dai seama imediat ca are: dupa masa se incovrigeste, indoaie picioarele si tipa si sringe din minute si nu prea il poti potoli... si e normal sa nu mai vrea in pat....ca se plictiseste deja. cam pe la virsta asta nu mai vroia nici al meu in pat ziua cu nici un chip - traiasca scaunelul de masina...ca altfel... Denissa....nu am auzit de asta cu leucoplastul sub nici o forma. si ce inseamna ca e "iesit in afara"? il deranjeaza? sau te deranjeaza pe tine cind il imbraci, la pampers? iar leucoplast...yuck...vorba ta, lipiciul ala nu prea cred sa faca bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miha - nu mai nasc! am fost ieri iar la control la spital, verificat col, monitorizat bebe, monitorizat contractii, facut eco... verdictul: mai asteptam putin. eu una nu mai pot! nayel zice ca pe 15 e de garda, daca nu se intampla nimic pana atunci, pe 15 dimineata sa ne prezentam cu gentuta la spital si sa ne apucam de treaba. pana pe 15 mi se pare o vesnicie... marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 28 aug/3 sept - dr. nayel cfr2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eli, parca-mi aduci aminte de Radu cand era mic, exact ca puiul tau era. Noi am pus agitatia lui pe seama colicilor, ii dadeam si ceai Baby calm (neindulcit), si Sab Simplex dar fara nici un efect. Urla cat il tineau plamanii, mai ales atunci cand il puneam in patut. I-am dat suzeta din prima saptamana si avea momente (destul de rare) cand statea cumintel rozand la cauciuc. L-am tinut mai tot timpul in brate, chiar si noaptea (dormea pe burta mea sau a lu’ tati) Asa ca puiul mamii s-a-nvatzat bine, si pan’ pe la 7 luni numai leganat putea adormi, Asta pentru ca dupa 7 luni l-am luat cu noi in pat, iar acum , la cei 2 ani ai lui tot cu noi doarme…. De curand am aflat de la o prietena ca trebuie sa bem 4 litri de lichide pe zi ca sa avem lapte suficient; eu una am incercat sa beau, da’ la 4 litri tot n-ajung, insa imi impun sa beau macar 2 si se simte. Roxi, de deranjat nu pare sa-l deranjeze buricul, dar mi-e teama sa nu se agraveze si sa faca vreo hernie...Nu stiu cum sa-ti explic ca arata, dar acu' vreo doua saptamani era "gaura",iar acum a iesit un pic deasupra burticii. Nopti linistite si laptic din belsug!! denissa si copiii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lume fata licaaaaaaaaa!!!! Azi facuram doua luni bey!![bis][bis][bis][bum][cheers][s][s][s] Acu suntem barbati in toata firea, deci trebe sa ne cautam pretenara printre bebelele voastre hihihi. Io le zic la multi ani si celorlalti bebelusi care s-au nascut astazi, sa fie sanatosi si cuminti si sa creasca mari! Acu, va pupulesc si pe voi toate si pe bebeii vostrii ca din cauza de bazdaci in kurutz la Pityy nu prea m-ai putui intra pe dc. Am descoperit la picea pe gingia de sus in dreptul caninilor ( viitori [:D]), neste puncte albe tari, ca alea de grasime care le facem noi pe fata.Are unu si sub okisor, dar micut, insa astea de pe gingiuta is olekutza mai mari, si zic io ca nu pot fi dintisori ca in sub buzitza nu unde ar trebui sa fie dintele[biz].Mai are un punctulet d-asta si pe gingia de jos tot asa intr-o parte.Ce sa fac? Ce is astea? Sa-i dau cu ceva? pe el nu crez sa-l deranjeze ca nu da semne ...da asa ma nerfeaza pa mine ca nus ce is.[help] am mai pus neste pozuci.....in caz ca va e dor de npoi[:D] ana 23 ani/berbec http://community.webshots.com/user/natzumi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denissa, asta cu leucoplastul e practica veche. Nu se mai poarta. Oricum s-a descoperit ca nu ajuta la nimic. Buburuza a avut buricul foarte iesit in afara, acum dupa 10 saptamani incepe sa se atenueze si doctorul zice ca nu avem ce sa facem decat sa asteptam sa se aseze el singurel unde trebe...:))) Eli, asa face si buburuza, acum mai putin...dar si acum o mai apuca cateodata...Are zile si zile... Rabdare multa, cand se mareste trece incet, incet si isi face singur programul, ai sa vezi... Ma duc repejor sa intind niste rufe. Uitai ca am spalat si trebuie sa le intind...si nu poci sa las buburuza in fundul gol!...:))) Monica si bebelusa (02.07.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce vreau eu nu coincide cu ce vrea buburuza! Ea vrea in brate, asa ca tot cu rufele neintinse ramasei. Asa, eu citesc mai pe diagonala si raspund tot cam asa...hehehe Denisa, buricul buburuzei era iesit rau si tot nu ne-a recomandat leucoplast. Arata cam ca la hernie, dar vad ca incet incet se retrage. Eli, de ce nu le incerci pe toate alea anticolici? cate una, pe rand... Eu am tinut-o pe domnisoara si cate 3-4 ore non stop sa doarma in scaunel si ii mai si dadeam sa vibreze cand avea ea nopti pline de bazdaci. Acum ca s-a facut mare...haha...o tin numai ziua cand ne jucam...doua trei ore... Marina, sanatate multa! Monica si bebelusa (02.07.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristalina, pai daca-i p-asa nu l-as mai chinui pe bebe (ca nici el nu ma chinuieste pe mine, mititelu'). Da' medicul a insistat sa-i pun, mi-a spus chiar ca m-ajuta, daca nu ma descurc...Mai astept sa vad ce i se intampla. Oricum de plans nu prea plange asa ca sper sa-i intre la loc. Apropo, la bebeii vostri cum arata vaccinul pe care l-au facut in maternitate?? Ca lui Matei a inceput sa-i sangereze , s-a si umflat un pic (si nu-mi mai amintesc daca si la Radu a fost la fel[bang] )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s][s] Keyto - azumi Eva - corianai Victor Mihai - Roller025
Multumesc mult pt sfaturi. O sa incep cu Bonissan, am vazut ca e pe baza de plante. Sper sa dea rezultate, daca nu, le luam pe celelate la rand. Deci asa e treaba, asteptam sa creasca baiatul sa-si faca programul, pana atunci rabdare, rabdare... Pupicei! [:)]mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004) [url="http://www.babiesonline.com/babies/h/hanako/"]web1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sutikun2"]web2[/url] [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=eli"]paginuta DC[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Stefan+Takeshi&mid=2236&cid=10198"]album [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...