Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Marina,cam greu cu doi copii mici,dar,vorba ta,cine mai are doua odrasle mici si dragalase? Cea mica cred ca,confunda durerile de burtica cu alintatul in brate;cind plinge,o iau in brate si e cea mai cuminte fetita;in rest maninca cit se poate,se odihneste destul de bine si uneori nici nu-mi dau seama ca am un bb mic in casa! Cit despre Teo,o iubeste,ma ajuta la schimbat pampers,la baita,o linisteste cind plinge,dar nu prea ii permite lui tat'su sa-si tina printesa nr.2 in brate sau sa o plimbe cu carutul!Asta este!Una e alui si una e a mea! Eu am facit un serom si pun Sinerdol in coltul care supureaza si vad ca-si face efectul,miine merg la scos ultimul fir!Sa vedem daca totul e bine! O noapte linistita mamicilor! [mamica]Teodorei si a Mariei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragele mele...de cand nu v-am mai citit. BB-le meu e si el mare papa de 4-5 ori pe zi la intervale de 3-4 chiar 5!!! ore (dar mai rar chiar 5 ore), iar noaptea o doarme intreaga adica de la 22-23 la 8. Avem si noi vaccinul nr. 2, a plans a suferit, a facut febra dar a trecut. Papadie, te rog spune-ne cum ai reusit sa te captusesti cu mastita? Eu am mult lapte fiindca apuca sa se faca mult dat fiind intervalele lungi intre mese si mai ales o noapte intreaga de somn fara nici un deranj din partea lui bb, iar dimineata sanii mei sunt de piatra. Unul il papa imediat cum se trezeste, iar alalalt il mulg...in fine, da-ne detalii...sa stim de ce sa ne ferim. Pupici, Roxana, Cluj-Napoca, mama lu' Serbanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpelor se pare ca m-am captusit cu ea din cauza Catrinei:-) Ea doarme seara de la 10-11 pina dimineata la 6-7...ca atare nu m-am muls in acest interval. Baaad ideea. Asta cred eu! (plus ca Mielu sta muult in brate calare cu capul si manile peste umarul si preseaza exact sanul stang...sta mult in brate adeca macar o ora dupa ce maninca pt rag si cel putin inca o ora pt jukat si admirat flori:D) Doctorita zice ca streptococul auriu e la originea acestei mastite! Moasa spune ca de la 3 luni incolo mastita se face NUMAI pe baza de stres:-)))))))))))))) So remediul masaj la muls, muls deeees, stat numai la pat (asta e moasa) 3-4 zile (ionu si-a luat conced ca sa grijeasca copil + mäsa +casa), o crema cu gentamicina (de la doctorita da' moasa cica sa n-o folosesc), niste pastilutze ca niste gamalii (homeopate de la moasa) si daca nu trece ACUPUNCTURA (chiar a venit moasa la mine cu nijte ACE :O:O:O poi ma fac bine instantaneu daca e pe-asa). Simptome: ca la gripa, oboseala, febra (39-40), frisoane (groazniceeeeeee) Ce fac eu: curat, muls, mers plimbari lungi, cautat casa (ca tot e si Ionu pin perajma si avem timp de vizitat), accesat DC in delir (linkuri despre mastita + alaptat ma aduceau acilea si nu merjeaaa Dculll ce naspaaaaaaaa fu:D), mancat sfecla rosie salata plus luat fier de unde rezulta curcubeul aromelor skittles pi rosu si ka negru... cam astea-st distractiile la mastita. Si doare mai rau ca la masele :O Succes la muls! Nu faceti ca mine!!! "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

brrrrrrrr,papadie! fa-te bine ,fa ce zic femeile alea si fa-te bine ca urat e sa stai la pat! no ,fetele, noi am fost la dr azi si am facut vaccinul de doua luni.Vreau sa va zic ca am crezut ca o atac pe nurse aia.Patru injectii,cate doua in fiecare piciorus.Cand le-am vazut ca vien cu ele pe tava am sperat ca sunt de rezerva...de unde, bietu Lucas..in fine,colac peste pupaza,desi am fost cu el acum doua sapt la dr,chiar mai putin de doua saptamani,astazi imi spune ca aude un murmur la inima si ca sa fim siguri ca nu e nimic ,mergem sa facem un ultrasound joia viitoare.M-a terminat! mama spune ca asa se face si in Ro, dr .trimite ca sa fie sigur ca nu e ceva , la eco cand exista suspiciunea cea mai mica.Eu acum sper numai ca e ok,ca si lui Rares ii gasisera asa ceva acum un an(un dr ) apoi am mers la pediatrul lui si nu i-a gasit nimic.La fel si cu luxatia de sold, ne-a trimis la eco dr noastra din Bv si iar nu era nimic.Just to make sure! dar io mor incet intre timp...in fine...am decis sa astept si sa nu urluuuuuuuuuuuuuuu.gata ! in rest,avem 4.790Kg si 55.8 cm, suntem peste medie cica(Adi zice vai demine, peste media americanilor??????/ Dat fiind faptul ca aici sunt multi grasi) va pup acus ca ma duc iar la dr sa iau adeverinta ca suntem in deplinatatea facultatilor mintale ptr interviu.Prost moment mi-am ales dupa vaccin.... pup Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Seara si de la noi Rau ii fara DC...[bang] Bine ca s-a facut...[flo] pt admin Papa, imi pare tare rau de suferinta ta! [q] Sa te faci bine repede pentru tine si Catrinelu [pup] Laura, da' de ce 4 injectii, mama? Si noi ne inteparam ieri, da numai de 2 ori: un vaccin combinat de 5 tulpini si engerixB pt hepatita. La prima gaura tipa de ziceai ca se pregateste de admitere la conservator, iar la a doua canta pe o voce monotona, ca popii in biserica...[;)]. Si dup-aia s-a linistit la mami in brate si a dormit in masina pana acasa. Si azi noapte s-a trezit doar la 1 si la 5, a sarit snackul de la ora 3. Dar azi de dimineata s-a trezit plangand rau de tot si l-am potolit mai greu. Si n-am facut febra!!! Si ultimele date: 4,900 kg si 55,5 cm. Suntem mari! Si nu mai dormim plimbati de mami in brate, ci culcati in patut! [bis] Va pupu [pup] pe mamici si bebici! Dana si [copil] Victor Mihai (10.07.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Päpädicule, ma ratacii si eu pe aici, si vreau sa iti zic ca, dupa parerea mea, de medic si de mamica, ar fi cazul sa te gandesti si la antibiotic...Homeopatia e buna, si nu strica, precis, dar la febra 40 s-ar putea sa nu ajunga...Probabil ca doctorita ta ti-a dat, deocamdata, antibiotic local, si daca nu ajunge (ceeace nu stii, daca nu te dai cu el...) iti va da si antibiotic oral. Exista grupe de antibiotice ce nu fac rau la bebita ta. Eu m-as duce URGENT la doctor/spital, daca nu trece febra, si nu te simti repede mai bine. Daca vrei sa mai povestim, suna-ma, ai nr. meu. Te pup si bafta! Cu drag, Mirunda http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara la toata lumea.Mi-ati lipsit zilele astea.Noi suntem cuminti, dormim toata noaptea de la 12 la 6 sau 7 ,mancam cu ochii inchisi si iar dormim 3-4 ore dar apoi toata ziua trebuie sa stam de vorba altfel e scandal si asa ziua nu reusesc sa fac mai nimic dar macar mi-am mai revenit cu somnul si cu nervii ca de oboseala, inainte pe vremea colicilor imi casuna pe toata lumea. Problema este ca nu mananca cat trebuie, mai mult de 700ml. pe zi nu mananca nu reusesc sa o fac sa manance mai mult cand nu mai vrea scoate tetina cu limba si daca insist urla de zici ca o omor. La 11 saptamani are 4900g si 57 cm.Nu stiu ce sa fac sunt disperata, sa-i schimb laptele?Acum e pe Milumil. Noapte buna! ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...