Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Oct-Nov-Dec 2003 (35)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mai raportam si noi... Alexandra a invatat sa pupe pe obraz, face pa (si din manuta si din gura), rupe tot ce e in calea ei [bang], merge pe langa mobila, sta singura in picioare, face kk la olita (daca e ma-sa pe faza)... Papa destul de bine, se uita dupa catei pe strada si ii striga sa vina la ea (daca ii prinde ii smotoceste rau de tot...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa pe scurt-galbenusul se da de max 2 ori/saptamana(aici intelegand 2 galbenusuri/saptamana)si se da doar f bine fiert! Daca nu cica misuna nu stiu ce bacterii nesanatoase prin el. Eu cel putin asa am citit cred ca in Mamam si Copilul de Capraru. Daca e invechita, nu stiu. Eu ii dau galbenusul de obicei cu peste, le dau prin robot cu legumele si se marunteste destul de bine. Incearca inainte de a-l introduce in blender sa il maruntesti cu furculita. Daca nu-i place nici asa, poti sa-i pui zdrente de ou in ciorbita - e mare fetita si poate papa si albusul, un ou la 2-3 portii nu are nimic. Stefi mananca de vreo luna si "zdrente" in ciorbica si nu are nimic. Sau daca ti-e teama, incearca sa-i pui doar galbenusul, dar la fel, lasa-l sa fiarba cu ciorbica vreo 10 min. Pupici, Carmen si Stefi http://community.webshots.com/user/carmena092003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Eu galbenus ii dau o data sau de 2 ori pe saptamana. Si il fiert vreo 10 minute. Mai, eu va dau un sfat, sa nu va suparati pe mine. Nu le dati la copii alimente interzise in primul an de viata, chiar daca momentan nu are nimic copilul. Credeti-ma ca nu e bine. Eu am fost crescuta de bunica. La inceputul diversificarii am mancat si eu "ca la carte". Apoi, cand am mai crescut, tot pe ideea ca "nu are nimic", am primit lapte de vaca, albus...Si nu am avut nimic, intr-adevar..atunci.Acum??? Fac urticarii urate de la smantana de casa proaspata, de la oua de casa foarte proaspete, de la naiba stie ce, ca numa ce vad ca iar m-am umplut de bube. Cand merg la tzara la bunica, nu cred ca exista data sa nu am reactii. Acum au parintii mei ceva gaini ouatoare si cand am fost acasa am facut greseala sa mananc...Am venit la Cluj plina de urticarie. In rest, la alimentele din magazine nu fac urat decat raaar. Bazandu-ma pe reactiile mele(si nu doar ale mele, am mai vazut si la altii care tot asa, au mancat de toate cat au fost mici), la Andrei sunt hotarata sa respect cateva chestii de baza: lapte de vaca,albus, capsuni sau fructe de padure... dupa un an. Nu e obligatoriu sa pateasca ceva, dar daca riscul exista..de ce sa ti-l asumi? Please, luati-o ca pe un sfat bazat pe experienta proprie. De ce sa sufere copilul toata viata? La urma urmei e doar primul an din viata lui,are atatia in fatza sa manance de toate...[:)] Carmen, am vazut pozele noi...Sa-l mananci nu alta. E asa de melancolic in cateva poze...[:)] Vigantolul i-l dau in prima linguritza de mancare sau si mai bine, in linguritza goala. Si linge linguritza aia de numa[:)] Sigur isi ia doza. Eu ii dau 2 picaturi pe zi. Fontanela nu s-a inchis de tot, dar mai are destul de putin. Eu stiu ca trebuie sa se inchida intre 9 luni(cel mai devreme) si 3 ani(cel mai tarziu). Simona, imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asa ceva. Of...Nu stii sau nu ai cum sa afli numarul de telefon al doctorului, sa vorbesti cu el fara sa te tot duci pana la policlinici, spitale si alte cele? Iar despre reinceputul lucrului, pe mine m-a ajutat mult sa ma intorc la servici. Ma rog,eu m-am intors cam repede la servici, as fi vrut sa stau mai mult cu Andrei acasa,macar primele 9 luni, dar erau muuuult prea multe in joc si nu am putut sa stau. Dar m-a ajutat mult d.p.d.v psihic. In rest, noapte naspa din nou. Maraiala si treziri de vreo 4 ori. Asta e, se zice ca pana pe la 2 ani tot fac de astea. Mai am un an si 3 luni. [:D][:D] Am pus si eu niste poze de la 9 luni. Va pup. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetili! [:)] Sa incep in ordine: Vilma, mie imi aduce Cristi borcanelele prin farmacie, pune adaod minim, asa ca ies pe la 35.000 lei cel mic si 60.000 si ceva ala mare (noi numai Hipp papam, sau Hero mai rar). Asa ca nu te pot ajuta cu sfaturi. Sorry! Melek, bine ai venit! Vrem poze cu Esma (ce nume interesant!). Sunteti de origine tatara? Cool! Simona, sorry pt. patzanii...Asta-i Romania, tara mea de dor....... Carmena, cuminte copil ai, mai! Sa-ti traiasca, sa fie tot asa! Mai tii minte cand te plangeai ca ai cel mai rau copil de pe aici? Ai vazut cum se-nvarte roata? [:D] Anca Tanasica, felicitari [flo] pentru progrese! Carmen, e mortal Mateiu in poze, asa de melancolic si ganditor, vorba lui Dana....... Andreea, eu ii dadeam Vigantolul direct in gura, ca si Simona. Dar pediatra a zis ca distruge in timp papilele gustative. Asa ca incerc sa ma conformez, sa-i dau intr-o lingurita mica de ceai. Dana, mortal Andrei in poze! Ce fain sta pe olita! E un scump! Sa va povestesc ultima isprava a odraslei: am uitat ieri pe jos, in camera la el un pampers plin de kk, dar impachetat si prins cu scaii. Dupa 5 min., ma gandeam eu de ce sta cupilu asa cuminte si tacut in camera. Va imaginati, nu? [:D] [:D] [:D] Era plin pe haine, pe maini, pe fata, si pe mocheta! Dar macar acuma sunt sigura ca va avea noroc in viata! [:D] Mai, eu l-am masurat ieri, deci la 9 luni si 11 zile. Stiti cati cm are? 80!!! Si 9,5 kg. Mor de ras, copilu asta chiar ca vrea sa se faca baschetbalist! [bascket] In rest, ne terorizeaza noaptea in continuare, cre' ca vrea sa-si ia revansa pt. cat de cuminte a fost pana acum. S-a trezit la 1 si pana la 4am stat si eu si el trezi, ne-am jucat, l-am leganat in carucior, l-am leganat in brate, l-am plimbat prin casa, i-am dat ceai, i-am dat lapte....Ufff! Pana la urma s-a culcat la 4, s-a trezit iar la 6, a mancat iar, a mai dormit de la 7 la 8!! [bang] Nu stiu ce-i cu el, ca asa de tare plange cand are trezirile astea nocturne, banuiesc ca dintii, dar deja e prea de tot, si nici un dinte inca! [bang] Simt ca ma lasa rabdarile, imi tot impun sa ma calmez, sa am rabdare, dar nu mi-e usor deloc. Dar s-or face ei mari odata si odata, nu? [:)] Ma incuraja mai ieri o mamica, cica "Lasa, ca mai e greu pana la 3 ani!" [:D] Halal incurajare [:D].....asteptam si eu sa zica ceva de genul, 1 an jumate, 2........ De sapt. viitoare incep orele la scoala, v-am zis ca am doar 4 si am avut noroc ca mi le-au pus pe toate intr-o zi, miercurea! Am niste emotii, zici ca acuma predau pt. prima data! [:)] Acuma s-a ridicat de calorifer si incearca sa ajunga la un scaunel care e destul de departe, face o echilibristica, zici ca-i la circ, ma duc la el ca altfel iar ia vreo buseala! Va [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/rothgross"]Albumele noastre-1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/rothgross2"]Albumele noastre-2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] Ven, hai ca-i tare faza cu kk ! Norocos baiat mai ai [:D] Si luuuung. Cum l-ai masurat, intins pe pat sau in picioare ? Dr. mea l-a masurat pe Codrin intai intins si avea vreo 77 cm, dar a zis ca in mod normal trebuie masurat stand in picioare. Asa are doar 75 cm. Oricum ai lua-o, Markus e lung, ce mai ! Dana, tu cite ore lucrezi pe zi ? Ai dreptul la 6 ore ? De fapt, in programare nu-ti ajung nici 12 ore pe zi, ca tot timpul ai ce face. Eu o sa incerc sa ma limitez la cele 6 ore la care am dreptul, desi inainte de a-l avea pe Codrin nu reuseam sa plec acasa dupa 8 ore. Ce-i drept, pe atunci nu faceam programare. Acum voi face ceva ce seamana cu programarea, dar cel mai mult timp o sa-mi ia invatatul, analiza si testele, caci codul propriu-zis o sa-l fac rapid. Ma bucur ca o sa schimb si eu activitatea zilnica, ca simteam deja cum imi moare incet si jumatea de neuron ce-mi ramasese dupa nastere. Cel mai mult ma bucur ca o sa am internet viteza, deci o sa pot sa ma delectez linistita cu pozele bebelushilor nostri. Felicitari tuturor pentru progrese [bis] Codrin e tare haios cind il intrebi "unde e ... ?" Stie el ca trebuie sa caute ceva, dar inca nu prea stie ce. De exemplu, l-am intrebat "Unde e tata ?" Direct la tati s-a uitat. Ni s-a umflat pipota in noi de mindrie cit e de destept cupilu'. Dar cind l-am intrebat "Unde e mama ?" tot la tati s-a uitat [:(] Apoi l-a luat tati in brate si l-a intrebat - culmea - "Unde e tata ?" Iar cupilu' s-a uitat la mine [:D] Mey fetelor, hai sa ma laud si eu cit sint de harnicutza [:D] M-am apucat de fitness. Pai nu se mai putea nene asa, nu mai aveam pic de tonus muscular sau rezistenta, zici ca eram o gaina. Bine, inca nu s-a schimbat situatia, ca n-am decit doua sedinte la activ, dar insist. Ah, sa nu uit, relativ la trezitul noaptea. Si Codrin face exact aceleasi faze [bang] Adica se trezeste de vreo 2-3 ori pe noapte. Ii dau suzi si se culca la loc, asta in noptile bune. Dar azi-noapte a avut somnul tare agitat si a baut la apa de numa'. Cred ca i s-a tras de la programul de mese anapoda (impus de dom'dr. [bang]). Eu cred ca nu suzeta e de vina, suzi il ajuta sa adoarma la loc si il linisteste. Problema e ca se trezeste noaptea, cu toate ca pina la 8 luni dormea beton. Deci, eu una nu-mi bat capul cum sa scapam de suzi, ci cum sa fac sa nu se mai trezeasca. Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ven, nu stiam ca Vigantolul poate sa aiba asa efecte secundare...Hmm, bine de stiut. Markus este incredibil de lung!!! Cum il masurati voi, spune-mi si mie? Ca deocamdata noi l-am masurat culcat si nu prea sunt eu sigura pe rezultat. Faina faza cu Pampers-ul. Frate-mio a mancat din propriul lui produs de excretie cand era mic. Si vreau sa-ti spun ca a avut o perioada cand de fiecare data cand mergea afara, gasea bani pe strada [:D][:D][:D]. Sau alte chestii, cercei de aur de ex. Si are noroc cu caru'. Cu dormitul noapte...Asta e, si eu m-am consolat deja. Gandeste-te noaptea ca mai este cineva care poate la ora aia isi mangaie odorul, da de, da de adoarme odata [:D] Iar relativ la orele pe care le vei tine...Mult succes! O sa-ti faca bine o iesire din rutina. Ma rog, pana devin si orele o rutina [:D] Simona, eu stau 8 ore la servici. Nu mi-am pus problema ca am dreptul doar la 6. Nici nu stiu pana cand as avea dreptul asta. In ce lucrezi tu? Eu lucrez in Java. Tare faza cu "unde e..." [:D][:D][:D] Andrei se uita mirat la mine, ceva de genul: "Ce vrei?" Felicitari pentru fitness...Of, de as avea si eu un pic de ambitie... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Multumesc pentru lamuririle legate de Vigantol! Mai am o intrebare tot legata de acest subiect: voi stiati ceva de genul ca Vigantolul trebuie scimbat la doua luni, chiar daca nu ai terminat sticluta, ca cica isi pierde proprietatile? Ma indoiesc sa fie asa, dar va intreb si pe voi. Carmen, e tare dulce Matei si are, cel putin in poze, o atitudine tare matura.[flo] Venera, m-am distrat bine pe faza cu ccc kk. I-ai facut o poza? Sa vada mai tarziu de unde-i vine norocul.[:D][:D][:D] Simona, chiar ca esti tare harnicutza! [biz][aerob][biz] Dana, eu stiu ca ai dreptul la 6 ore de munca daca mergi inainte de a implini bb 2 ani. Deci pana la 2 ani poti sa mergi 6 ore. Ce le-am mai imbarligat... Si Tudor stie de "unde e..." (mama, tata, buni, diferite jucarii sau obiecte). Dar cel mai scump e cand face cu manutele cand ii spun "nu-i". Nu pot sa va descriu cum face, dar poate-i fac o poza... Andreea&Tudor (9 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/mara03100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...