Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Oct-Nov-Dec 2003 (35)


vilma

Recommended Posts

Salutare si de la noi [hia]! Mda, cica n-am avut virus, ci cooleru' nu era conectat (oare din vina cui?), si cand se incalzea cal. , se oprea automat (dupa 10 min.). S-a rezolvat, sa vedem ce mai apare, ca ar fi anormal sa nu mai avem de acum incolo vreun an pb. cu calc.! [:D] Cam33, noi avem patut de lemn in care doarme, si din ala textil , cu care mergem in "deplasai" (la bunici, in concediu, etc.). Eu ma declar multumita de amandoua, si sa stiti ca prima data s-a ridicat in picioare (culmea!) in ala textil, si nici macar nu are manere din alea la colturi. Dar am baiat ambitios, care s-a prins cu unghiile de plasa aia, si gata! In picioare a fost! Si ce fericire pe capu' lui! [olala] Patutul de lemn e cu gratiile laterale detasabile (l-am facut la comanda), deci cand va fii Markus mai mare, le luam jos, si ramane ca un pat, de 70cm x 140cm. Lacare ii voi pune o bara din aia de protectie o vreme. Sandrap, reusite pozele din concediu! Curajoasa fata ta, nu se temea de apa, asa-i? [cool] Ciuf, felicitari pentru iepurasul cel dintzos! [:D] Julia23, ce-ar fi sa fii tu prima mamica care dechide sub. "Mamici de mai-iunie 2005"? [:D]........just kidding! Sper sa fie asa cum vrei tu! Sa stii ca la Julia mica e exact ce ti-am zis eu. Tot la proteine imi ieseau si mie bubele (ti-am zis: ou, carne tocata, mezeluri, etc.) Urticarie 100%! Da-i cu niste mixtura mentolata pe bubite daca vezi c-o mananca, ajuta! [pup] sa se faca bine mica dansatoare! Vilma mama, cojoc scrie pe tine! Pe bune! E un frig la Bistrita de mama-mama! Si cica-n Moldova e si mai si! Pai sa va zic cum l-am imbracat eu pe Markus la plimbare ieri: body cu maneca lunga, strampi, sosete, bluza groasa, de fleece, pantaloni matlasati (!!!) si ghetute, plus caciulita pe urechi. Si nu i-a fost nici cald, nici frig, numa' bine! Asa ca....... Noi suntem bine, stam cam prost zilele astea cu pofta de mancare, dar ma laud cu un succes: a mancat ieri piure de legume facut de mine! Ura! Mergem pe drumul cel bun! Mai mancam o perioada combinat: borcanele + mancare de la mama, pe urma incercam sa trecem pe mancare facuta in casa. Sa speram ca vom reusi. Intrebari: 1. Cat ficat le dai la puiuti, si cat de des? De ce firma? 2. Cum sa fac sa sfarm biscuitii cel mai fin posibil? NU merge nici in robot, nici cu furculita! Cum faceti voi? 3. Carnea de pui cum o faceti fina? Oare daca o pun in blender cu legumele si zeama, se face fina-fina? 4. Ce legume puneti in piureul de legume? Mai am, dar nu-mi aduc acum aminte. Multam anticipat de raspunsuri! [flo] Va [pup] P.S. S-a schimbat data la Baby Expo! E in 24-25-26 sept. Va comunic eu daca mai pot veni au ba........ Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/rothgross"]Fotografiile noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neata fetelor! [cor] Iarasi m-ati corupt si nu mai apuc sa-mi fac treburile prin casa pana vine Tudor de la plimbare...[q] julia23, si eu am trecut printr-o perioada de stres asemanatoare, si era si mai devreme ca la tine (dupa vreo 5 luni de la nastere)[ups]. Am facut vreo 10 teste de sarcina. Dar era doar o intarziere. Poate e si la tine la fel. Ven, merci de mesaj.[flo] Raspunsuri de la maestra la care nu-i mai mananca puiul mancarea [batcap] 1.La noi ficatul (de pui) vine la rand cam o data la cinci zile. Intotdeauna il cumparam de la Super, cred ca stii magazinul, ca e aproape de voi. Este numai de la o singura firma asa ca n-ai cum sa-l ratezi. 2.Biscuitii zdrobeste-i cu un sucitor sau cu un pahar sau cu o sticla. 3.Carnea de pui o zdrobesti tot in blender, odata cu legumele, dar nu pune foarte multa supa la inceput. Mai intai lasa mai multe legume si carnita, si dupa ce se zdrobesc bine mai pui supica. Dar sa stii ca tot nu se face fina fina ca aia din borcanel. 4.Pune morcov, patrunjel, telina, cartof, rosie, ceapa, ardei, dar nu-i pasa la inceput decat morcovul si cartoful, iar mai apoi treptat pune-i si albiturile daca-i plac, si cate putin din restul. Mai incolo poti sa-i mai pui si alte legume (mazare, conopida...) SUCCES!!![;)] Am plecat la treaba!!![avion] Andreea&Tudor (9 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/mara03100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Sunt pe fuga, asa ca... Elena, sunt niste nenorociti. Cum isi permit sa se joace asa cu un puiutz mic??? Julia, nu stiu ce sa-ti urez...[:D] Sa fie cum vrei tu! Vilma, distractie faina pe la noi [:D]. I-ati neaparat haine groase. Cam33, si eu am si,si...[:)] Ala textil e pentru deplasari. Eu sunt multumita de cel de lemn. As fi si mai multumita daca ar dormi regulat in el, ca smecherila cam serveste dormit cu mami si cu tati. [:D][:D][:D][:D][:D][:D] Carmen, Simona, tind sa cred ca kk imprastiat e de la dinti. Si noi am avut perioade de kakareaza...Si i-au iesit 2 dinti. Cat despre dormit rau si chef de joaca, nu am ce sfaturi sa dau. Suntem un dezastru la acest capitol. Ven: -ficat de Bacau. E cel mai scump si mai aratos( si mai bine ambalat, nu vreau sa-ti spun in ce hal am gasit ficatul ambalat de nu-sh ce firme). Ii dau cam la 3 zile. O zi carne, una ficat, una galbenus.Ai grija ca , constipa. -biscuitii eu ii dau impreuna cu fructele. Ii bag in blender alaturi de fructe si pasta se fac, poate nu chiar ca din borcanel, dar pe acolo. Daca ii dau cu iaurt, pun biscuitii intr-o cana si apoi ii bat bine de tot(uite asa ma refulez eu [:D], ca pe Andrei nu-l pot bate cand imi scoate peri albi) cu o lingura de lemn. Poti incerca si cu o chestie de aia de pisat usturoiul( de lemn,nu-sh daca stii despre ce vorbesc, e ca un pahar cu un fel de ....cum naiba sa-i zic... creion gros [:D]. Io n-am asa ca recurg la lingura de lemn) -carnea de pui merge cu legumele in blendar. Nu-sh ce blender meserias am eu, zau asa, da pasta mi le face pe toate [:D] Si la mine mancarea aia de legume nu prea mai e supa, e destul de groasa. In final sta bine in linguritza. Incerc sa ma apropii cat de mult de mancare "mai solida". -legume : ceapa(nu ma intereseaza ce zic pediatrii, eu pun [:D]), morcovi, dovleac(din greu), conopida(rar ca baloneaza), fasole verde(asisderea cu conopida), cartofi, ardei, mazare verde. Nu pun albituri, asta a fost motivul pentru care o vreme nu a vrut sa manance legume si eu ca desteapta nu m-am prins. Cand am renuntat la telina, patrunjel si alte cele, a mancat si cupilu meu legume. Acestea fiind spuse, va pup. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA![hia] Ven noi biscuitii ii pisam cu un pahar si ies foarte fine.Ficatel cam 1 data pe saptamana pentru ca nu prea ii place(pana la 9 luni ii placea f mult).Legume care ii plac:cartofi,dovlecei,ardei,rosii crude. In rest fetelor David chiar daca are doar 4 dinti musca si trage de par si nu stiu cum sa il dezvat.Am incercat sa ma supar pe el,sa nu ii vorbesc cateva minute,sa ma fac ca pling dar nu functioneza nimic,cred eu pentru ca nu intelege! Pupici![pup] Mariana si DAVID(11.10.2003) http://community.webshots.com/user/davidutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, eu ii rad biscuitii pe razatoarea de sticla, si ies super bine. Si e curat, nu fac mizerie in bucatarie. Despre Matei ... de vreo 3 zile si-a scos a doua repriza de somn de dupa amiaza, adica nu mai doarme decat o data pe zi [:(], de la 1 la 3 si atat! Se scoala dimineata pe la 8, sta pana la 1, doarme pana la 3, se culca seara la 8.30-9 si dimineata o luam de la capat. Oare nu e prea devreme sa isi scoata un somn? Ca eu stiam ca numai dupa un an e indicat sa doarma doar o data pe zi. Ma rog, oricum nu am cum sa il oblig. Mai are un obicei tare prost, dar de asta il dezvat eu: adica vine si trage de farfuriile (bolurile) noastre cu mancare. Chiar acuma, in timp ce scriam mesajul, mi-a varsat bolul cu lapte si cereale in poala [bang]. Asta dupa ce acum cateva zile mi-a tras ciorba de pe masa cu tot cu fata de masa. Asa ca am hotarat ca nu mai primeste mancare cand mancam noi, ca de asta tot vine la cersit si ii vin idei .... el cu mancarea lui, noi cu a noastra. Adica o sa incerc sa ii dau si lui sa mance cand mancam noi, dar la el in scaun si din farfuria lui, ca asa nu se mai poate ... Vilma, plmbare placuta si frumoasa la manastiri, ca sunt tare frumoase, o sa aveti ce vizita! Eu am stat in Suceava pana am terminat liceul asa ca le-am vazut de cateva ori si o sa fie un concediu reusit, zona e superba ... numai sa nu prindeti ploaie, ca prin zona ploua cam mult. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven , eu ficat ii cumpar da Bacau<ca si Dana,de fapt eu produse de pui numai de Bacau cumpar.Eu ii dau o zi carne de pui, una peste, una ou , una ficat.Carnea o faceam in blender impreuna cu legumele si iesea foarte fina.Acum ni ii mai bag nimic prin blender, i le zdrobesc putin cu furculita.In piureul de legume pun de toate:morcovi , patrunjel , telina,pastai,ceapa,rosii..... Eu biscuitii ii rup cu mina si ii inmoi in zeama de portocala, deci nu ma mai chinui sa-i zdrobesc. Ven, Carmen,Elena,Dana,.....,fetelor, frumoase poze, frumosi copii avem in grupa.Azi am avut timp si m-am uitat la poze,la toate.Marao3, Daviduta, Ciuf asteptam poze noi. Ce-o fi cu Adameasca? http://community.webshots.com/user/sandrapintea ana si bb sandra(23.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scapat de kk imprastiat [bis] Sper sa nu mai revina. Si nici alti dinti n-au iesit. Eu totusi cred ca a fost de la merluciul din borcanele Hero. Ce-i drept, a mai facut el kk moale cind i-au iesit dintii, dar nu kiar asa moale ... Azi-noapte a dormit fara plinsete, cu doar doua treziri, baut apa si cautat suzi, apoi adormit la loc. A doua trezire a fost pe la 4 dimineata. Sper ca nu-l apuca si pe Codrin ca pe Matei [bang], ca nu mai era mult azi-dimineata sa se ridice in 4 labe si sa inceapa datul din fund [:D] Ven, eu pun carnea de pui (rupta cu mina) in blender cu legumele si cu zeama in care au fiert toate si iasa pasta fara probleme. Ficat iau care arata mai bine si neaparat proaspat, adica nu congelat. Oricum nu prea ii place ficatul, ii dau doar o data pe saptamina. Legume: cartof, morcov, telina, patrunjel, usturoi, conopida, rosii, ardei gras, gulie, dovlecel, mazare, dar nu toate deodata [:D] Le mai combin cite 3-4, in functie de cum am prin frigider si cum gaseste tati prin piata. Biscuiti inca nu i-am dat decit cite unul in minuta sa roada din el, desi se cam ineaca si da sa vomite, inca nu stie sa mestece. Ciuf, noi nu avem decit 4 dinti, 2 jos si 2 sus, asteptam acum a treia pereche, deci mai e pina la masele. Am avut o brosurica in care era data ordinea cresterii dintilor (cu desen cu tot), dar am fost desteapta si am aruncat-o [batcap]. Ieri a inceput si Codrin sa mearga in 4 labe ! Dar cam alunecau pantalonasii ca se dadea pe parchet [:D]. A fost tare haios. Azi am fost si i-am cumparat patut nou, tot de lemn, dar din ala cum zice si Ven, 140x70, cu laterale detasabile, cred ca il putem tine pina face vreo 6-7 anisori. Macar asta nu e vopsit si nu are ce roade la el. Ala vechi il ducem la buni si ii invelim bara de sus cu material textil ca sa nu mai mince vopsea. Nu de alta, dar cind o sa incep lucrul, Codrin o sa stea la buni si e mai bine sa aiba patutul lui sa doarma la prinz, ca altfel trebuie sa stea buni linga el sa-l pazeasca sa nu cada din patul mare. Culmea e ca la magazin aveau patul, dar nu aveau saltea, asa ca am comandat la alt magazin sa ne aduca saltea pe dimensiuni. Asa-i la noi, iti dau rahat, dar nu-ti mai dau si lingura ... Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dragele Ce mai stiti de Fleur? Ieri a fost ziua micutei Rose.[s][s][s] Ven, am vazut pozele. Puiutul seamana cu taticul, frumusel ca el[olala], dar parca are ochii tai. Un copil tare reusit. Mortala tichiuta aia alba. Bine macar ca vrea sa o tina pe cap. Al meu are nervi cand ii pun ceva pe scafarlie. Da' ce de jucarii are si el, am vazut si cutii... Cred ca alea sunt favoritele. Carmen77, si musteriul meu vrea sa sara somnul de dim. Si e dezastru d.a. ca e prea obosit. Apoi imi doarme decat o ora si gata. Dar m-am lamurit. I se trage de la dinti. Ieri vad ca mi-a dormit cele doua somnuri de frumusete, azi se trezi pe la 7,30 si astept sa treaca vreo doua ore jumate si-l bag la culcare. Vad ca si el e tare cacacios acum. De-aia tot dau pe seama maselutelor. Aseara i-am dat sa manance cereale in forma de stelute care i se topesc in gura. E innebunit dupa ele. Dar sa-l vedeti ce se concetreaza cand le aduna! Il termin cu ele, e asa de obosit dupa aia, cred ca ii arde capul de atata focus. Eu in piureul de legume pun: broccoli, fasole verde (nu stiu de ce zic ei ca aceste legume ii baloneaza pentru ca sunt borcanele cu mancarica pentru bbi de la 3 luni in sus), morcov, pastarnac, ceapa. Fara carne nu are nici un Dzeu. Vad ca acum ii plac la nebunie pastele. I le dau prin blender si adaug pasta de pui. Merg si goale, dar sa le fierb in zeama de carne. De vreo doua zile Luca imi papa si iaurt. isi mai schimba gusturile jivina. Am incercat sa-i dau biscvuiti cu mar si nu-i place. Adora sa muste din fruct. Mai ales din mar. Zici ca e soricel. Prostiute noi nu a mai facut. Am avut moment de respiro. Pupicuri, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...