Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Legarea trompelor uterine


anky

Recommended Posts

Tot am citit despre sterilet,despre anticonceptionale ca ar avea efecte negative de ingrasare.As vrea sa va intreb daca este cineva dintr-e voi care a recurs la procedeul de legare a trompelor.Ma interesaza cum va simtiti si daca va-ti ingrasat?.Bineinteles asta in cazul in care nu mai dorim si alti copii. O zi buna va doresc! [gravi]Anca si[copil]Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Exista 2% posibilitatea de a ramine insarcinata... Am o colega la munca care a facut asta si inainte de operatie a pus-o doctorita ei sa semneze niste hirtii cum ca i-a spus ca nu este 100% efectiva... In blocul unde locuiam aveam o vecina, tot din Romania cu care vorbeam din cind in cind. Are o fata de 5 ani si un baietel de 2 ani si s-a gindit sa isi lege trompele. Nascuse amindoi copii prin cezariana, ii crestea greu ca nu avea ajutor si nu isi mai dorea nici un copil. Dupa citeva luni de la legarea trompelor a inceput sa se ingrase, chiar si-a cumparat o bicicleta sa slabeasca, dar in loc sa slabeasca, mai tare se ingrasa... Cind a inceput sa se simta si rau, s-a dus la doctor ca a zis ca poate are glanda tiroida... I-a facut doctorul analizele si ... surpriza!... insarcinata in cinci luni!!! A nascut acum citeva luni inca un baietel, sa-i traiasca si sa-i aduca bucurii, dar tare a mai plins saraca!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea, dupa 3 cezariene si le-a legat. Nu s-a ingrasat deloc, nu a intrat la menopauza mai devreme, nu si-a schimbat atitudinea samd. Uterul, ovarele si hormonii vor "ramane" la fel ca inainte de operatie, si in fiecare luna va apare menstruatia. Cunosc destule mamici, care dupa 2-3 copii au optat pentru legarea trompelor. Le-am intrebat de ce au ales calea asta, mi-au raspuns ca vor sa "stea linistite" si sa aiba sex fara teama de-a mai ramane insarcinate. (1-2% se poate ramane gravida si cu trompele legate, si unele sarcini pot fi extrauterine). Cred ca depinde de la organism la organism. Am abordat si eu acest subiect (acum cateva luni) ca metoda permanenta de contraceptie, si cateva fete, au dat niste exemple/experiente negative legate de aceasta decizie. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2 copii:2 baietzi.si altzi copii nu mai vroiam!!Pt ca in tara asta cred ca deja 2 sunt prea multi.Cand l-am nascut pe al doilea prin cezariana am optat atunci pentru legarea trompelor. Vreau sa stii ca treaba cu ingrasatul este o mare prostie..nu7 are nici un fel de legatura cu asta!!E efectul razelor de luna asupra galosilor de guma!!! Eu de la nastere am slabit 20 kg..(asta pentru ca pe timpul sarcinii luasem foarte mult)...asa ca uite..ca nici faza asta nu e reala. Nici alta minciuna nu e consolidata..adica ..nu ai mai avea nici un fel de trairi in timpul actului..sexos:P....itzi spun eu!!! Asa ca daca vrei sa traiesti linistita toata viata..si nu mai doresti alti copii..eu iti recomand aceasta metoda!! Corina mamika de 2 baietzi http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi le-a legat dr. in timpul celei de-a doua cezariene din motive terapeutice. Aveam si 36 de ani si o malformatie a uterului a dat ceva complicatii in timpul operatiei, asa ca dr. a decis ca asta e solutia cea mai buna pentru a evita o alta sarcina. A zis ca in conditiile in care se prezenta uterul meu, o alta sarcina nu intra in discutie iar un avort poate fi fatal. Asa ca, uite-ma dupa un an jumate bine mersi, nu pot sa ma plang de dureri sau alte chestii, grasuta am fost dintotdeauna si acu chiar am cateva kile mai putin decat inainte de a fi insarcinata... deci nu cred ca afecteaza cumva chestia asta. Procedeul poate fi reversibil, va pot spune asta 100% pentru ca am o prietena f. buna care si-a "dezlegat" una din trompe pentru a avea un alt copil. Si l-a avut! Numai ca, dr. trebuie sa stie chestia asta... exista mai multe tipuri de legare a trompelor, deci trebuie sa ii spui dr. ce tip vrei. Daca nu... FIV si tot nu e inchisa pravalia [:D] Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va intreb daca aceasta operatie se poate efectua si la persoane cu diabet?Prietena mea are diabet si medicul ia spus ca daca va ramane insarcinata s-ar putea sa nu poata duce sarcina pana la sfarsit sau sa moara impreuna cu copilul!In cel mai fericit caz copilulk ar supravietui dar va fii dependent de insulina de mic. Ea nu-si doreste sa faca copii pt ca ar fii chinuitio pe viata,nici avort nu vrea de aceea si-ar dorii aceasta operatie! Stiti cumva cat costa si cat trebuie stat in spital! Multzumesc! Roxi si bb Rares 9. april.2002 http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...