Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Legarea trompelor uterine


anky

Recommended Posts

Nasa mea de cununie si o verisoara au trompele legate si nu-s grase deloc, ba verisoara are si un corp ca de topmodel si asta dupa 2 sarcini. Am gasit pe net o pagina, poate o gasiti interesanta: http://www.tubal-reversal.net/tubal_ligation_fallopian_tube.htm In josul paginii sunt descrise metodele de legare a trompelor. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Subsemnata! Si eu am facut operatia. Nu am avut nici un discomfort, cicatricile arata doar ca niste foarte mici intepaturi, nu m-am ingrasat, nu menopauza (totul este la locul lor) nu nimic. SInt multumita pentru nu mai am grija de a ramine insarcinata. Eu am avut foarte multe complicatii si nu mai pot tine o sarcina pina la sfirsit (col incompetent). Deci pot ramine dar nu pot tine, si atunci am optat pentru asta. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Emilia B.
catalina, (catarghe), facem putin apel la tine: de ce exista riscul de 2% sa ramai insarcinata si cu legarea trompelor? eu nu inteleg. daca sunt legate, pe unde mai trece ovulul in drum spre uter? multumim!
Pentru ca nimik nu-i 100% sigur. Mi-am intrebat si eu medicul ginecolog despre aceasta procedura, deorece (inca) ma gandesc sa o fac luna viitoare cand voi naste (prin cezariana). Mi-a spus ca "legarea" lor poate fii efectuata in 3 feluri: 1. se taie si apoi se cauterizeaza. 2. se taie si se leaga 3. nu se taie, dar se pune o clama, sau se capseaza. Acum se poate intampla, ca trompele sa creasca la loc, sau trompele au fost partial blocate, sau operatia nu a fost facuta ca lumea, sau a fost legata numai o trompa, sau femeia era deja gravida, sau natura gaseste un mijloc de-a se face prezenta. Ionela-roxana,prietena ta ar trebui sa mearga la doctor si sa-l intrebe, metoda de sterilizare este oferita si persoanelor carora sanatatea este in pericol, daca apare sarcina. Tocmai, ca-i este teama de-o sarcina, ar trebui sa mearga la doctor si sa discute aceasta metoda (ce-i permanenta). Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prezenta la apel! Daca vreti sa va faceti o idee despre cum se "leaga" trompele, uitati-va pe pagina recomandata de Oana_B, acolo sunt niste desene foarte frumoase in care se vede foarte bine totul. Cum de se repermeabilizeaza trompele - buna intrebare!! Se pare ca cumva-cumva, nu se stie exact cum, capetele se reunesc, pur si simplu (asta daca operatia a fost facuta corect). Deh, natura!, cum bine spunea cineva mai devreme. Efecte secundare: aici e o poveste mai lunga! Dupa unii, ar exista un sindrom numit "sindrom post sterilizare tubara", care cuprinde simptome asemanatoare menopauzei, cu dereglari hormonale si metobolice. Aceste simptome insa nu ar fi datorate direct trompelor legate, ci faptului ca trompa si ovarul sunt vascularizate printr-o arcada vasculara, iar in timpul legarii trompelor se poate intampla sa fie afectata vascularizatia ovarului, care nu mai hraneste ovarul corespunzator, ceea ce are drept consecinta faptul ca ovarul nu mai secreta cantitatile adecvate de hormoni. Dupa altii, ar exista in trompe niste receptori hormonali care sunt implicati in reglarea echilibrului hormonilor sexuali, si afectarea acestora ar putea avea efecte similare. Si, in fine, mai sunt unii - cei mai multi, din cate stiu eu, care nu recunosc existenta acestui sindrom... defel! Bon. Acuma din ce stiu eu personal: aici unde lucrez eu se practica destul de frecvent sterilizarea chirurgicala si nu am avut cazuri care sa se intoarca cu probleme, indiferent ca operatia s-a efectuat pe cale clasica (unde noi folosim cel mai frecvent metoda Pomeroy sau fimbriectomia) sau pe cale laparoscopica (unde folosim diatermocauterizarea bipolara inainte de sectionarea trompei). Nici cazuri de repermeabilizare nu am vazut pana acum. Pe scurt, nu au fost nici un fel de probleme. Chestia cu afectarea arcadei tubare nu mi se pare probabila, pentru ca ligatura si sectionarea trebuie facute in asa fel incat sa nu fie afectate vasele de sange (peritoneul in care sunt prinse aceste vase sub trompa e transparent si trunchiurile principale se vad cu ochiul liber, asa ca nu e prea greu). Deci, din punctul asta de vedere, cred ca mai degraba acest sindrom se datoreaza unor manopere chirurgicale incorecte decat metodei de sterilizare in sine. Reversibilitatea: nu am vazut personal astfel de operatii, nu stiu exact unde si daca se fac la noi - se fac insa in lume, asta e sigur, iar procentul de succes cica merge pana la 60%, in functie de metoda de sterilizare care a fost folosita anterior. Cu toate acestea, nimeni nu poate garanta succesul unei astfel de interventii, motiv pentru care se considera inca aceasta metoda de sterilizare ca una definitiva. Raman prin preajma... Catalina P.S. Emilia, sa-mi dai un miel de Paste ca ma "botezi" constant[:D] - nici o legatura intre mine si vreun "catarg"... decat cel a sotului meu eventual...[cool] This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata, faza cu catargul si sotul mi se pare delicioasa!! Sorry ca dau si eu buzna aici peste tine, nu stiu daca ai observat dincolo la contraceptie si religie ca te intrebam ceva despre vasectomie, daca mai este intr-adevar considerata ilagala In Romania si de ce anume era (este) vazuta asa. Pupi, Patricia Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile Noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca nu mai vreau copii...parca n.as opta pentru o masura atat de radicala... am auzit de la doua nemtoaice ca in Germania nici nu-.ti face asa ceva,la cerere.decat daca ai peste 30 de ani,si ai deja cel putin doi copii. Nici cu asta nu sunt de acord!fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu corpul sau.Daca eu nu sunt de acord,nu inseamna ca altcineva nu considera asta metoda optima. Aici nici cezariana nu fac la cerere (ex...chiar eu) si cica nici avort decat in cazul in care ar fi pericol viata mamei sau posibil copil cu malformatii) Pentru ultima nu bag mana in foc ,doar din auzite. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patricia, din cate stiu eu atat operatiile de legare a trompelor cat si vasectomiile sunt perfect legale in Romania. Nu stiu despre ce era vorba cu brosura in care ai citit tu, probabil era editata inainte de '89 sau continea infromatii care datau din acea epoca. Atunci, intr-adevar, era interzis orice gest care ar fi putut afecta fertilitatea "boborului" care trebuia musai sa se inmulteasca peste 23 de milioane. Acesta este si motivul pentru care nu se faceau ligaturi tubare decat pentru motive medicale intemeiate, in rest era interzis - si cred ca stiti ca sectiile de ginecologie reprezentau "puncte fierbinti" pentru securitate si procuratura. Revenind la subiect, de obicei pacienta/pacientul semneaza un document cum ca este de acord cu interventia chirurgicala, iar in unele servicii, pentru aceste interventii de sterilizare chirurgicala se cere si acordul scris al sotiei/sotului - dar nu in toate. Nu stiu exact care este motivul pentru care esmneaza si partenerul, am impresia ca in procesele de divort se poate aduce ca motiv faptul ca unul din parteneri il lipseste pe celalalt de dreptul de a procrea - poate ne ajuta un jurist cu mai multe explicatii - si in felul acesta s-ar evita unele complicatii medico-legale. Numai bine si bine v-am regasit - mi-a fost dor de voi!!![flo] Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...