Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere au sotii vostri....


Sabina

Recommended Posts

citesc si stau cu buzele de la o ureche la alta ca ma intreb cum unele din voi se epileaza cu aparatul. vorbiti de aparatul de epilat, acela care smulge fir cu fir si durerea e mai mare decat daca te faci cu penseta? cum rezistati? e vreo tehnica speciala? eu o epilez cu ceara, dar las o "mustacioara". lama am incercat, dar apare o senzatie de mancarime de nu reusesc sa fac nimic toata ziua, ca ma gandesc tot timpul la scarpinat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am mai postat undeva intrebarea asta dar nu am primit nici un raspuns.Spuneti-mi va rog cum sa fac pentru ca daca ma epilez cu ceara imi creste parul pe sub piele si apar bubite inestetice iar daca folosesc lama ma irit?Iar in cazul asta epilatul este cam degeaba. Multumesc. "Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte" sheherezada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma mir si eu de cate dintre voi avetibunavointa sa va torturati pentru un aspect neted. Eu una nu m-as face cu ceara in zona, in primul rand pentru ca nu vad de ce as suporta asa durere si in al doilea rand pentru ca stiu ca nu-i sanatos. la fel cum nu-i sanatos axial. Eu practic crema epilatoare si sunt multumita. O singura data am vrut sa retusez cu lama ca nu avusesem rabdare sa stau cat trebuia cu crema si nu mai imi trebuie(ce mancarimi te apuca dup-aia...) Mi-ar placea si mie sa fiu cu "model" doar si in rest sa nu-mi fac griji, dar daca partenerul are vreo problema sa achite nota de plata pentru epilare cu laser si nu ma impotrivesc. Pana atunci sa se multumeasca asa. Mie mi-a fost imposibil sa-l conving ca parul de la subrat vara nu e o chestie foarte fericita. Asa ca sa n-aud pretentii. Eu ma apreciez la fel de mult si cu par si fara(ma refer aici si la cel de pe picioare). Mi se pare o chestie formala cu care am fost invatati. Iar daca eu ma irit si fac bubite din cauza epilatului, o fac mai rar, nu port fuste si cu asta basta. Mi se pare problema mea. Iar referitor la igiena, sa nu exageram. Rolul parului in zona intima este tocmai de a tine microbii la distanta. Si zau asa, cum naiba a mai supravietuit atata timp omenirea, daca nu erau epilate femeile "igienic". E intr-adevar mult mai bine vara fara, dar nu vad nimic neigienic. Iar iarna, putina "protectie" naturala nu cred ca strica, mai ales pentru tipele friguroase. E doar o parere, nu ma puneti la zid... Eu cred ca daca am fi trait intr-o lume in care toti s-ar fi ras pe cap, ai fi fost nebun sa-ti lasi parul sa creasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Iar iarna, putina "protectie" naturala nu cred ca strica, mai ales pentru tipele friguroase.
[:D]Pentru asta s-au inventat hainele de blana,nu?Sa renuntam mai usor la ale noastre![:o)] Irina,veve & croko[url="http://pg.photos.yahoo.com/lacramic04"][hia][/url] [url="http://community.webshots.com/user/agnesiris"]pozici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sheherezada
Am mai postat undeva intrebarea asta dar nu am primit nici un raspuns.Spuneti-mi va rog cum sa fac pentru ca daca ma epilez cu ceara imi creste parul pe sub piele si apar bubite inestetice iar daca folosesc lama ma irit?Iar in cazul asta epilatul este cam degeaba. Multumesc.
din cate mi-a zis mie cosmeticiana, acele bubite au ca si cauza foliculita. prin urmare, imediat dupa epilat trebuie dezinfectat locul, iar ca masura preventiva ai putea sa folosesti si o crema anti-foliculita; se gaseste la farmacie. am avut o "urgenta" odata si m-am dus la primul cabinet cosmetic, iar toanta de cosmeticiana m-a epilat dar nu mi-a dat nimic sa nu fac foliculita. m-am trezit cu o frumoasa roseata, si multe bube inflamate, de nu stiam cum sa ma ascund de motivul "urgentei".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

josefine multumesc pentru raspuns.O sa incerc sa caut crema aia la farmacie.De dezinfectat m-am dezinfectat de fiecare data cu spirt (ca o fac singura acasa) da ma scoate din sarite efectul de dupa!Ca degeaba ma epilez eu daca mi se inflameaza toata zona sau imi apar bubitele alea. "Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte" sheherezada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sheherezada, eu nu ma dezinfectez cu spirt dupa epilat (ma refer la epilat in general, nu numai inghinal)...am observat ca daca dau cu spirt mai rau fac...se irita si mai tare... inainte de epilat fac dus, deci pielea e curata...dezinfectez cu alcool medicinal numai in locurile in care a curs putin sange (se mai intampla...din cauza firului mai gros sau daca a crescut un fir sub piele si l-am chinuit eu ca sa iasa) Si la mine se inroseste locul epilat, dar pana dimineata dispare roseata (obisnuiesc sa ma epilez seara, de asta am zis ca pana dimineata trece iritatia) Iar in ce priveste tema discutiei[:I]...mi se pare cam sadica metoda cu epilatul total...nici nu pot sa ma gandesc [:D] (asta si pentru ca mi-ar fi rusine de mor sa ma duc si la cosmeticiana ca la ginecolog[:I]...mie imi este de ajuns ginecologul [bang][:I]). Fiecare face cum crede si cum se simte bine[flo], dar asta nu inseamna ca o femeie care nu aplica metoda asta nu e o femeie ingrijita sau ca are lacune in ce priveste igiena...igiena inseamna folosirea apei si a sapunului...epilatul brazilian sau in forma de inimioara, fluturas etc. tine de aspectul estetic si, de ce nu, de ultima moda...orice vedeta care pozeaza dezbracata neaparat are si un model [:I]...am vazut intamplator niste poze din Playboy-ul anilor '70...toate femeile erau foarte inzestrate in zona respectiva [:I][:I][:I] Parerea mea e ca o femeie este ingrijita atat timp cat e curata si inlatura surplusul dizgratios...mai departe e alegerea fiecareia. Sper sa nu fi suparat pe nimeni pentru ca nu am avut nici o intentie[flo][flo] Ada "Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede." - Confucius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai cand credeam ca subiectul e incheiat, vine domnu sot cu alta perla...draga mea, nu ma mai pisa atat , mie imi place oricum de tine, cu par sau fara.Numai sa nu vii la mine golasa de tot, ca o sa cred ca fac cu una de 10 ani.... I thinck he has a point.... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotzul meu ma prefera epilata...dar dupa 2-3 luni el singur imi spune sa-mi las "pasarica" mai paroasa...si eu ma mai plictisec cu aceeasi "frizura"... La cosmeticiana mea merg de 5 ani,deci nu-mi este rusine sa-i zic exact unde sa ma epileze...iar cand ajung acasa sunt ca un bebelus cu exceptzia bubitzelor...ma irit foarte tare,iar sa ma rad cu lama nici nu se pune in discutzie...mi-a spus cineva ca dupa epilat este foarte buna solutzia BETADINA...am incercat si se pare ca da rezultate...fetele cu probleme asemanatoare putetzi incerca si voi... Va pupic [pup]si va urez la cat mai multe "frizuri" fitzoase http://community.webshots.com/user/elutza82
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...