Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001(2)


Veve

Recommended Posts

E......danielac ,parca am fi la gradinita <<tu esti mic du-te ca noi suntem mai mari >> . eu am ales sa scriu aici pentru ca puiutul meu e din februarie 2002 si subiectul vostru e ,,copii de aproximativ 3 ani-copii de 2001(2). Si m-am simtit mai aproape de voi poate si pentru faptul ca Alex a inceput sa mearga la gradinita in acest an ca si copii vostri .Nu trebuie sa ne inscrieti pe nici o lista dar o sa citim subiectele de aici pentru ca Alex are colegi copii cu doua trei luni mai mari decat el[ups] si am vrea sa-i intelegem si sa ne aliniem la comportamentul lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu ce sa mai cred cu gradinita asta. Antim se simte bine acolo, cand il iau acasa imi povesteste incantat ce au mai facut, azi l-am dus putin mai tarziu si am avut ocazia sa-l vad in timpul activitatii acolo (era foarte vesel, tot un zambet, cu ochii la educatoare). si cu toate astea in fiecare dimineata avem aceeasi discutie, ca el nu mai vrea sa mearga la gradinita, ca s-a saturat si ca a invatat destul. de ce oare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dallydy, esti binevenita, nu-ti face griji[flo]. Titlul subiectului a fost intital "Copii de aprox. 3 ani" pentru ca asta era varsta baietelului lui Ancade, cea care a deschis subiectul. Apoi s-au ordonat subiectele pe ani si bine s-a facut, e mai usor asa sa-i gasesti pe cei de varsta ta. Daniela a vrut doar sa te ajute, probabil a fost un pic incurcata cand a vrut sa te scrie pe lista si nu a stiut unde. Poti scrie, fireste, la orice subiect vrei si vei primi raspunsuri, cu siguranta[flo]! Donia[flo], e bine ca vrea sa vorbeasca in engleza, dar cred ca trebuie insistat cu romana(ceea ce si faceti, iata), altfel risca s-o piarda. Stiu multe cazuri in care copiii(romani, in alta tara) au decis de la sine putere sa renunte la romana, din dorinta de a fi ca ceilalti, de a se adapta mai bine. E normal, saracutii si lor le-o fi greu, ca si noua[8)]...Dar parca-i pacat, nu? Cristina[flo], cred ca avem cam aceeasi problemuta. Am s-o intreb si pe Karmen, cum mi-a sugerat Donia. Eu am mai citit diverse raspunsuri ale ei, pe probleme similare, dar nu strica sa mai intreb o data, cu situatia noastra exacta. Ea e tare draguta si raspunde prompt! Sa vedem ce-o sa zica si ea. Azi dimineata, Victor numara de zor de la 1 la 10, in franceza. Asa-i venise cheful, nu-l pusese nimeni[olala]! Si pronunta chiar corect, intr-un fel pronuntia in franceza e mai usoara, consoanele nu-s asa accentuate ca in romana, poti sa stii? Va pupicesc pe toate si mai vorbim! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/noracosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adita
Nu stiu ce sa mai cred cu gradinita asta. Antim se simte bine acolo, cand il iau acasa imi povesteste incantat ce au mai facut, azi l-am dus putin mai tarziu si am avut ocazia sa-l vad in timpul activitatii acolo (era foarte vesel, tot un zambet, cu ochii la educatoare). si cu toate astea in fiecare dimineata avem aceeasi discutie, ca el nu mai vrea sa mearga la gradinita, ca s-a saturat si ca a invatat destul. de ce oare?
Figuri de impresionat parintii[:p],in plus, faza cu a invatat destul suna asa haios!!! Eu zic sa stai linistita, ii place la gradi si daca nu-i place foarte mult o sa-i placa mai tarziu, cateodata exageram si noi cu grijile[pup]! [pup]pentru toti! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/noracosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va mai aduceti aminte de noi?care plingeam de rupeam tot in jur,nu vroiam sa ne jucam cu copii,nu ne placea la gradi DE LOC? ei bine, uitati-ne! de cam o saptamina 'e supel fain la gladi'. dece?nu pot sa-mi explic !si chiar asa e! puiul meu s-a imprietenit cu vreo trei fetite cu care se joaca non-stop, ii place ca au inceput(in sfirsit)'atifitati' adica activitati ,toata ziua face 'panse' adica planse,si 'puiteaza' adica picteaza...INCOMPARABIL!!!!!! CUM S-A INTIMPLAT?probabil s-a obisnuit cu programul,cu trezitul, cu copii,am mai muncit si acasa un pic p tema"ce frumos e la gradi' dar in mare nu am schimbat nimic. v-am scris toate astea in ideea ca si ai vostri puiuti trec print-o faza de acomodare care va trece. stiu ca-i tare greu!daca va amintiti ma gindeam chiar sa o retrag de la gradi. dar se pare ca noi cei mari sintem mai ingrijorati decit trebuie. cam asa-i la noi acum si ca sa va spun ce am facut eu cu Andreea legat de plinsul de dimineata:in citeva dimineti doamnele au tot scos-o pe geam sa-mi trimita pusi si sa-mi spuna cu ce sa vin la gradi dupa ea(ex. ou surpriza)si se pare ca si asta a functionat in cazul ei va dorim numai bine, rabdare si mult calm va pupacim cu drag, Andreea si eu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nora,draga,daca-ti spun eu ce poceli face Mihnea,te strici de ris.Am mai scris pe la o pagina.El are 3 ani si 1 luna si : totoaide - e sufrageria toatec- foarfec toicica - floricica tetitza - fetiza mandaiec - ma invelesc,etc.... A inceput cit de cit de 1 saptamina sa-l mai spuna pe f ,pe v sau pe s,de r nu mai zic si il vad ca incearca sa le pronunte dar nu ii reuseste de fiecare data. Uite o poezie pe limba lui Mihnea: "Batita mea-i micuta Natucu mititeu Eu tint copiu cuminte Ti am ghija de eu Nu deau ta dica umea uiteu Pe mudael ". [flo][pup]Cristina si Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexandrei ii e tare greu sa pronunte cs,ea spune x, de exemplu muxa,broaxa etc. Stiu ca nu e voie sa scriem cuvinte urite pe forum...da nu ma pot abtine.Alexandra in loc sa spune ploaie spune p..la[:I][:I].Si cum ploua tot mereu pe aici e cam greu sa ies cu ea pe afara ca tzipa tot mereu:mama ,ce tare p..la!!Si nu de alta da e plin de romani pe aici....[:I][:I]Daca am intrecut masura puteti sterge mesajul..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am prajit ieri un ochi si micuta a inceput sa tzipe ca de ce o maninc pe ugly duckling(ratusca cea urita)!!!!! In alta ordine de idei, o duc maine la un medic homeopat poate reusim sa scapam de raceli si amigdalite.Am o usoara retinere da incercarea moarte n-are(doar gaura la portmoneu) va pup cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by palmyrah2002
Nora,draga,daca-ti spun eu ce poceli face Mihnea,te strici de ris.Am mai scris pe la o pagina.El are 3 ani si 1 luna si : totoaide - e sufrageria toatec- foarfec toicica - floricica tetitza - fetiza mandaiec - ma invelesc,etc.... A inceput cit de cit de 1 saptamina sa-l mai spuna pe f ,pe v sau pe s,de r nu mai zic si il vad ca incearca sa le pronunte dar nu ii reuseste de fiecare data. Uite o poezie pe limba lui Mihnea: "Batita mea-i micuta Natucu mititeu Eu tint copiu cuminte Ti am ghija de eu Nu deau ta dica umea uiteu Pe mudael ". [flo][pup]Cristina si Mihnea
Cristina, foarte draguta ultima poezie a lui Mihnea! Dupa ce-o descifrez[:D], il invat si pe Victor si promit sa revin cu versiunea lui[:-)))]! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/noracosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...