Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001(2)


Veve

Recommended Posts

Nora, multumesc pentru gindul bun. A avut 2 viroze urite, otita medie seroasa, laringo-faringita si o tuse oribila. Toate in interval de 4 saptamini. Carmen "Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. " (Enriyeu Castaldo) [url="http://community.webshots.com/user/pegasis_"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! Se pare ca deja ai nostri copii au cam inceput sa se imbolnaveasca cum a inceput iarna.[bang][bang][bang] Si scumpa mea a racit[bang] iar azi mergem la doctor sa ne dea siropel. Sper sa nu ne faca polipii probleme prea mari, cel putin nu pana cand vom merge din nou [bicla]la ORL-ist. Si daca si vreti sa o vedeti iata cateva poze cu comoara mea. http://community.webshots.com/user/magdala77 Sper sa mearga, caci nu prea ma pricep la asa ceva. Pupici tuturor si mai ales sanatate si rabdare mamicilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sa stiti ca baietilor mei parca le merge mai bine de cand le fac tratamentul cu broncho-vaxom! De cand a inceput gradinita in septembrie, doar Victor a avut o data amigdalele inflamate si a trebuit sa-i dam antibiotic, dar in rest nimic, nici macar o tuse[bis]! Sa fie de la broncho-vaxom, sa se mai fi imunizat ei dupa doi ani de gradi(Andrei activ si Victor cu ce microbi capata de la frat'su)? Pegasis, draga de tine, ce greu trebuie sa-ti fi fost, iti doresc sa fie sanatoasa de acum inainte[flo]! Hai sa fim sanatosi cu totii ca-n rest... Bush castiga, Nastase se pregateste... Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/noracosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la Toma, se pare ca, functioneaza treaba cu Broncho-vaxom-ul si cu vitamina C. In cele doua luni de gradi nu a avut probleme serioase. Slava Domnului ! Ieri ne-am vaccinat, antigripal, toti trei (Fluarix) si speram sa depasim cu bine "colectivizarea". Sanatate tuturor. ................ In cu totul alta ordine de idei, vroiam sa va spun ca nu prea ne mai intelegm cu musiu' Toma. Toata lumea (educatoarele, rudele, prietenii) il lauda mereu. Ca e destept, cuminte, simpatic, etc, etc, etc. Da, este dar doar cu strainii. Cu noi se poarta de parca vrea cu orice pret sa ne enerveze. Cand e cu noi (mai ales cu amandoi deodata) nimic nu-i convine si face tot felul de prostioare. Noi ne enervam, el face si mai rau si tot asa. O fi din cauza ca la gradi n-are loc de desfasurare si refuleaza acasa ? Ce ziceti ? Va confruntati cu genul asta de problema ? vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
In cu totul alta ordine de idei, vroiam sa va spun ca nu prea ne mai intelegm cu musiu' Toma. Toata lumea (educatoarele, rudele, prietenii) il lauda mereu. Ca e destept, cuminte, simpatic, etc, etc, etc. Da, este dar doar cu strainii. Cu noi se poarta de parca vrea cu orice pret sa ne enerveze. Cand e cu noi (mai ales cu amandoi deodata) nimic nu-i convine si face tot felul de prostioare. Noi ne enervam, el face si mai rau si tot asa. O fi din cauza ca la gradi n-are loc de desfasurare si refuleaza acasa ? Ce ziceti ? Va confruntati cu genul asta de problema ? vlad
Noua ni se intimpla exact acelasi lucru. Am constatat ca, ori de cite ori sintem toti trei acasa, e saminta de scandal (din cauza Anei). Arunca tot ce vede pe jos, tipa de-ti sparge timpanele, il ia pe "NU" in brate (in memoria vremurilor nu demult apuse cind numai asta spunea), etc. Marturisesc ca ma exaspereaza si limita rabdarii mele (si a lu' tat'su) se apropie primejdios de 0. E "Gica contra", ce mai... Pe de alta parte, atunci cind e cu un singur adult, e o papusa de fata, ascultatoare, iubitoare ("vreau sa ma bag in sufletul tau, mami") si foarte linistita. Acu', din cite am mai citit si eu si din cite am inteles de pe la psihologi, chestia asta are legatura cu numarul de "spectatori" pe care ii are copilul. Cu cit mai multi, cu atit devine mai agitat. De obicei la noi se intimpla episoade de acest gen atunci cind ne stringem seara la masa. E atit de fericita ca maninca cu noi ca incepe sa se dea in "stamba". Incercam sa nu ne pierdem firea pt. ca dorim ca momentul mesei sa fie unul relaxant, dar s-a intimplat si sa ne "certam" si sa plecam la culcare inainte de vreme. Despre comportamentul diferit de la gradinita (fata de cel de acasa) cred ca ai dreptate. Ana e super cuminte la gradi, unde o pui acolo sta, face tot ce i se spune, etc. Cind vine acasa, sa te tii frate! Jumatate de ora trebuie sa alerge prin toate camerele, sa tipe cit o tine gura ultimul cintecel invatat, sa ceara toate lucrurile care nu-i sint permise, etc. Dupa ceva timp se calmeaza singura, mai ales daca o las singura in camera ei. Offff, grea meseria asta de parinte... Carmen "Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. " (Enriyeu Castaldo) [url="http://community.webshots.com/user/pegasis_"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi ne inscriem la categoria "copil cu dubla personalitate"! La cresa e cea mai cuminte din grupa,adica maninca tot,doarme cind se doarme,se joaca cind e ora de joaca,nu se bate cu copiii,nu urla,nu face istericale,asculta de educatoare etc etc etc Acasa? Acasa-i tocmai pe dos, urla din orice,nu-i convine nimic,face mofturi la masa si toate celea. Nu stiu care e explicatia dar una din educatoare a spus ca e mai bine asa(si sunt de acord cu ea) decit invers, adica sa fie cuminte si smerita acasa si un dracusor impielitat in societate.Poate e mai bine ca isi da seama ca trebuie sa se comporte "civilizat" printre straini.Probabil acasa se descarca pt tot ce nu a putut face la cresa. Ca sa fiu totusi sincera parca s-au mai rarit totusi crizele de personalitate acasa cam dupa ce a implinit 3 ani.Nu e chiar cuminte nici acum dar parca nu mai e asa de rau ca inainte (sau poate m-am obisnuit eu???) numai bine si zile linistite...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paul merge in colectivitate de mai bine de 2 ani, deci a avut timp sa "se caleasca", dar numai de anul acesta ii dau si eu bronhovaxon. De cand a reinceput gradinita nu a fost deloc racit. Si pe langa bronhovaxon ii mai dau in fiecare dimineata si seara o lingurita de miere si propolis. Chiar si problemele care le-a avut (bronsita trenanta) au disparut. Multa sanatate http://photos.yahoo.com/silvana_popovici [pup] Silvana si Paul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
In cu totul alta ordine de idei, vroiam sa va spun ca nu prea ne mai intelegm cu musiu' Toma. Toata lumea (educatoarele, rudele, prietenii) il lauda mereu. Ca e destept, cuminte, simpatic, etc, etc, etc. Da, este dar doar cu strainii. Cu noi se poarta de parca vrea cu orice pret sa ne enerveze. Cand e cu noi (mai ales cu amandoi deodata) nimic nu-i convine si face tot felul de prostioare. Noi ne enervam, el face si mai rau si tot asa. O fi din cauza ca la gradi n-are loc de desfasurare si refuleaza acasa ? Ce ziceti ? Va confruntati cu genul asta de problema ? vlad
Poate avea legatura si cu gradinita, dar...oare nu este el prea mult centrul universului in familia voastra? Unicul fiu, nepot? Poate e vremea sa-i faceti un fratior/o surioara[;)]? Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/noracosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Poate avea legatura si cu gradinita, dar...oare nu este el prea mult centrul universului in familia voastra? Unicul fiu, nepot? Poate e vremea sa-i faceti un fratior/o surioara?" Sigur ca este centrul universului nostru. Ne straduim insa, din rasputeri,ca el sa nu se simta si "buricu' pamantului". E adevarat ca bunicile ii fac toate poftele si ca dupa un week-end petrecut la ele noi tragem ponoasele toata saptamana. Nu stiu ce sa zic, poate ca el incearca, tocmai, sa darame regulile impuse. Ne-am propus sa fim mai relaxati si speram sa dea rezultate. Sa va dau un exemplu recent. Noaptea de sambata spre duminica a fost un circ total. Pe la patru s-a trezit si nu am reusit sa-l convingem sa se mai culce. Nici cu vorba buna, nici cu santaj, nici cu pedeapsa, nici cu nimic. In final, dupa tipete, trantit de usi de jucarii si de alte alea, pe la sase i-am zis ca n-are decat sa faca ce vrea ca noi ne culcam. In concluzie si-a luat patura, s-a dus in living si s-a culcat, probabil. La 8 dormea acolo. Ieri, toata ziua, i-am tinut diverse teorii despre necesitatea vitala a somnului si despre faptul ca riscam sa fim dati afara de la serviciu daca nu avem putere de munca iar seara l-am rugat sa nu mai faca galagie daca se trezeste. Concluzia : dimineata l-am gasit pe canapea si mi-a zis : vezi ca nu te-am mai trezit, am inchis "inceeeeeeeeeeeeeeeeet" capacul de la WC. Acu' sa vedem daca va functiona, in continuare, mai ales ca i-am zic ca Mos Craciun le vede pe toate si nu cred ca ii va aduce avionul mult visat. vlad ps.Frati/surori n-o sa mai aiba. Asta e !Ne-am apucat prea tarziu de sportu' asta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
ps.Frati/surori n-o sa mai aiba. Asta e !Ne-am apucat prea tarziu de sportu' asta
M-am uitat pe profilul tau, tata lu Toma, si m-am linistit vazand ca ai 36 de ani si nu 63, ca asa crezusem citind randurile de mai sus[:-)))]... Altfel, hai c-o scoateti voi la capat cu dumnealui, printisorul, parca a mai avut o vreme cand pleca la plimbare, noaptea, cu paturica dupa el, nu? Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) [url="http://community.webshots.com/user/noracosmin"]aici suntem noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...