Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (9)


Oana_B

Recommended Posts

Irinel: nu m-am suparat deloc, chiar ma bufnise rasul cand am vazut ca mi-ai insirat si tu tot pologul ala pe care il stiam si eu si nu stiam de unde sa-l apuc... Vad ca s-a mai linistit baiatu meu de cand mananca doar lapte de la tzatza si face si cacutza singurel (ma rog cu ceiuc de musetel si fenicul, da' e bine si asa). Trebuie doar sa-l hranesc mai des ca nu are tot timpul rabdare sa manance ca lumea si i se mai face foame si la 2 ore da' nu-i bai ca vad ca mi-a crescut si productia da' nu stiu pana cand sa-l tin asa. Cand citesc peste tot ca diversificarea sub 6 luni la copilasi alaptati exclusiv produce tulburari digestive si imi aduc aminte cum se chinuia saracutzu ca era constipat imi vine sa-l las in pace pana la 6 luni. Pe de alta pare cand il vad cum se bucura cand ma vede cu lingurita in mana (ii dau calciu) parca i-as da si mancare. Nu mai spun ca iar o sa ma blagosloveasca medicul si asistenta cand o sa le spun ca nu i-am diversificat nimic (poate nu le mai spun). Asa ca sunt intr-o ceata totala. Pana una alta si saptamana viitoare va manca tot lapte de la tzatza si ceiuc si ma mai gandesc. Laura: bine ai venit! Eu ma gandesc ce fericita sunt ca sunt toti ocupati si n-au timp sa vina sa ma bata la cap ca cred ca as lua-o pe aratura. Si asa cand am fost la Slanic la socri incepusera care mai de care: da-i piersica, da-i miere (cand am zis ca nu se da miere copilului sub un an din cauza pericolului de botulism au facut o fata de parca i-as fi injurat), pune-i supozitor, zgarma-l cu termometrul in fund...samd. Tati a zis ca-mi ridica doua monumente pentru ca am tacut si am facut frumos si i-am ignorat cu desavarsire. E, a trecut si suntem iar de capul nostru. Om mai vedea cand o veni mama ca cu ea nu e asa de usor... Si eu stiu ca dupa nastere se experimenteaza o perioada de cadere de par partial hormonal, partial din cauza carentelor (mai ales daca nu luati - cum nu iau nici eu- nici un supliment). v-am pupat a, si nu mai vorbiti de mancare ca salivez de numa-numa. Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am vazut-o pe Madutza mica....e o dulcica! Fetelor ati scris atit de mult ca deabia am apucat sa va citesc.Noi am fost cam ocupati ca Dragos a fost tare miorlait si nu stiam de ce.Credeam ca de la diversificare da nu.....duminica trecuta i-a iesit un dintisor!!!!!Dragul de el.dimi n-avea nimic si seara avea un coltisor.Foarte agitat a fost saracutul.Asa fain se aude acum cind ii dau cu lingurita ca apuca cu el. Fetelor la ai vostri bebelusi le place sucul de morcov?Al meu il bea numai diluat cu mar.Si asta dupa citeva zile de incercari ca la inceput n-a vrut deloc.nu l-am fortat da as vrea sa ii maresc concentratia de morcov si s-o scad pe cea de mar. Va pup pe tote si va doresc toate cele bune.Dragos nu mai are stare.... Avem poze noi la 4 luni Alina si bebe Dragos http://www.inarad.ro/dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pt. urarile de bun-venit! Adevarul e ca tot acasa e mai bine....asa zic acum dupa 3 ani in care tot la casa din RO ma gandeam...Acum aici e casa mea,unde e fetica mea scumpa si sotiorul iubit [il] Lili, da, despre Sibiu e vorba,despre Hanul Rustic. Sa inteleg ca esti sibianca??? Fetele noastre sunt la fel,si LAra e ca focul de iute, se rostogoleste ca o minge, cand sta pe burtica ridica fundul sus si se sprijina pe genenunchi, apuca cu amandoua mainile tot ce vede ...n-are stare deloc... Nally, si eu-s in pom cu ideile de gatit.Mai fur din ce primesti tu de la fete. Madutza, multumim de intrebare, Lara parca mananca mai bine dar in greutate ia ff putin in astea doua sapt. a luat cca. 140g...Rau-rau... Sper ca Ucuta e mai bine si sanatoasa. Osa ma uit si la poze cand oi avea mai mult timp. Piatra_lunii, Lara se trezea doar o data pe noapte,pe la 3-4, o buna bucata de vreme. Acum se trezeste de mai multe ori,chiar si la 1,..De vreo 3 ori se trezeste acum pana pe la 6 dimineata...Si ziua doarme ff putin.. [bang] Mona, ma intreb de unde mai iei energie sa le faci pe toate? Ca mie mi-e greu si asa,fara serviciu. Lia se trezeste noaptea? Poate ai scris dar n-am vazut eu. Mariai, hihiihii, asa am patit si eu, principala tema era "ce (nu) mananca fetita" . M-au omorat cu sfaturile. M-am si suparat la un moment dat,mai ales pe mama ca le intarata pe toate impotriva mea. Ea are intentii bune dar nu se pune la punct nu noutatile... Maine plecam la o mare mai mica sa ne intalnim cu fetel de pe forum (din Germania) - Irinusha,apropo, voi nu veniti? - Asa ca o sa schimbam iar mediul,sper sa nu se supere Papusica mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Laura mai, fetele noastre is la fel- nu degeaba is nascute pe 10 mai, sa ma uit intr.un horoscop, astia nascuti atunci dorm putin ? :))) exact asa face si Ingrid, de cateva zile, ba azi noapte s-a trezit chiar la 12, si tot asa, din 2 in 2 ore,mai devreme chiar, si adoarme greu, de azi noapte, de la 12 s-a culcat iar la 2,si la 4 iar era treaza. oricum, bun revenit, distractie placuta maine! Monet, spor la munca, mai ca tare mai esti tu puternica, nu stiu cum poti! hai ca se scula fatuca, ca dormi mult, vreo 10 min !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heeeeeiiiiii!!!! Ce ai aici vorbaria asta? Parca ati fi niste gaitze, toata ziua taca-taca!!! Pai chiar suntem mai fetelor si e asa bine cand suntem vorbarete!!! Erika, pe unde umbli? Poate te simti rau saracuta de tine cu raceala...Off-off Si tu Irinusha? Hai iesi din ascunzis ca nu m-am suparat pe tine [;)] Monet, draga de tine, mai ai timp si sa ne scrii cate un gand bun la toate. Multi pupici mamicii eroine si printesei cuminti!!! Laura, am uitat sa ma plang pe dimineatza asta, dar sa stii ca si noi dormim putin, de fapt ar vrea sa doarma si o trezesc basinelele din ora in ora...sunt si eu cam desfiintata in dimineatza asta. E valabil si la Lara ce i-am scris lui Lili, e o zvarluga mica si d-aia nu ia in greutate. Gandeste-te cum sunt de slabi cei care fac multa miscare (Lara) si cum sunt de grasuni cei care sunt lenesi (Mariuca si cu mamica ei cea dolofana) Fetelor, multumesc pt. complimentele transmise comorii mici. Irinel, hai cu reteta de carbonara!!!![papica] Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am trezit la 7 sa-i dau papa la fetitza si am zis sa vad ce-ati mai scris, inainte sa ma pun la loc in pat (ca nici nu mai pot dormi din cauza voastra[il]). Si cind am vazut cit ati scris...pai pina am citit tot mi-a sarit somnul. Mona, dragutza de tine, tu stai noaptea pina tirziu sa ne raspunzi la fiecare. Si la Bianca ii place in oglinda, si daca o pun foarte aproape vrea sa prinda imaginea cu miinile. Si binenteles pune gura sa linga. Asta pare a fi una din distractiile ei principale, tot ce prinde in mina prima data le linge si apoi le baga in gura si le mozoleste bine, ma linge si pe mine, pe fata, pe git, e ca un catelus zau asa. Mersi pentru urari si sfaturi si vorbele bune. Mult succes la interviu, iti tinem pumnii si pupici la scumpa Lia. Alina, deja i-a iesit primul dintisor ??? La 4 luni jumate ? Eu stiam ca dupa 5 luni incep sa apara. Am vazut pozele, e un dulcic Dragos al tau si ce dragalas stringe el ursuletul in brate cind doarme. Laura, da, si eu sunt din Sibiu. Ha, ce ma bucur !!! Meeeeiiii ce ne-am plimba un pic prin Dumbrava... si sa manincam niste papanasi de la Hanul Rustic. Si sa tragem un gratar pe Valea Moasei...Si sa urcam un pic pe munte.... Si sa......ooooffff, ce departe e ACASA !!! Noi inca nu ne simtim aici acasa. Vad si eu ca fetele noastre seamana tare mult, mai slabutze si fara astimpar. Ca si Ingrid a lui Piatra Lunii. Oare pt. ca-s nascute in 10 Mai ??? Aaaa, doar ca a mea doarme noaptea...cel putin deocamdata, sper sa o tina tot asa. Aseara am pus-o la 10 la culcare si la 7 dimineata m-am dus la ea sa vad ce face de nu zice nimic. Statea intr-o dunga cu ochisorii deschisi, dar nici pis nu zicea; s-o fi gindit sa nu o trezesca pe mami, chit ca ii era foame de numa'. Dragutza de ea, s-o maninci nu alta. Nu fi ingrijorata cu greutatea, si Bianca a pus 300 gr intr-o luna, deci la 4 luni avea 5.580 kg. Dar e voinica asa, sa vezi ce bine se tine pe picioruse (nu singura, binenteles) si face si pasi. Madutza, nu te mai plinge ca te-am vazut in poze si nu esti dolofana !!!! Deseara mergem sa ne uitam si noi de o camera foto digitala. Ca nu avem decit video cam si daca vreau sa scot niste poze de pe filmulete imi pierd o gramada de timp. Dupa atit munca m-a prins foamea, asa ca ma duc sa maninc ceva. Lili si Bianca (10 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...