Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum scap de fosta soacra?


Recommended Posts

Mama ex-ului, fosta mea soacra, o femeie cat un munte si cu vorba apriga, mi-a facut multe zile fripte cand eram maritata cu fii-su. Niciodata nu a avut o vorba buna pentru mine si de cate ori ne intalneam la evenimentele din familie nu scapa ocazia sa ma compare cu fie-sa, evident eu eram aia rea si fie-sa aia buna. M-a umilit si m-a jignit in multe feluri, punctul culminant fiind cand am divortat de fii-su, ea tocmai se pensionase si a facut tot ce a putut sa-mi ia copiii, sa-i creasca ea, convingand prietenii si cunostintele comune sa vina martori la proces pentru ca eu vreau sa vand copiii. Cand am castigat copiii la proces si am fugit, m-a dat in urmarire la politie, spunand ca am furat copiii. Am plecat din oras si am incercat sa o indepartez de noi. Dar fii-su stia unde suntem, asa ca stia si fosta soacra. Bineinteles ca a trebuit sa-l avertizez pe actualul sot ca femeia aia ma urmareste si vrea sa ma distruga. Apoi, incet-incet, azi un telefon, maine un pachet pentru copii, a reaparut intre noi. Dar nu mai e aceeasi. E blanda, e calma, e iubitoare. Si e asa de destul timp ca sa-mi dau seama ca nu joaca teatru. Mi se confeseaza despre noua ei nora pe care nu o suporta si plange si-mi cere iertare ca nu a stiut sa ma pretuiasca. Ma suna cand e ziua mea si, mai rau, suna cand e ziua sotului meu. Daca suna si eu nu sunt acasa, vorbeste cu sotul meu ca si cum ar fi copilul ei. Vine in vizita si asteapta s-o invitam sa doarma la noi. Cand vine la noi, cu pretextul ca vine sa vada copiii, vrea sa faca mancare, sa spele, sa calce. Ne lauda si ne face complimente. Ne face gemuri si zacusca si vrea sa ne dea cheia de la mosie, unde are livada si casa. Pe noi, situatia asta ne irita. Pentru ca nu avem nevoie de ea, pentru ca nu pot uita cate mi-a facut, pentru ca nu e mama niciunuia dintre noi si nu stim cum sa ne purtam cu ea. Sotul meu se uita lung si deocamdata tace, nu stiu ce gandeste dar e clar ca nu e o situatie normala. Singura scuza care i-o gasim este ca nu mai are alti nepoti si ca din dragoste pentru ei s-a schimbat. Din cauza asta am probleme si cu fostul sot caruia i se pare foarte ciudat ca ma-sa ma iubeste dintr-odata asa mult si ma someaza sa-i las parintii in pace. Nicicum nu-i bine si chiar si pe mine ma streseaza prezenta fostei soacre in viata mea de acum. Ce sa fac, cum scap de fosta soacra? Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Craciunito draga, mi nu imi suna bine deloc aceaasta ex-soacra. Trebuia sa te fii pretuit cand ii erai nora, nu dupa ce ai divortat si ai ramas cu doi copii. M-ai ales dupa cate ti-a facut. Ea este o femeie trecuta prin viata, nu o adolescenta imatura. Eu as limita interactia cu ea la absolut minim, copiii cand merg la tata poate sa-i vada acolo, nu m-as apuca sa stau de vorba cu ea pentru ca sincer nu as mai avea ca sa discut dupa cele ce au fost. Nu cred in lacrimi si confesiuni dupa ce faptul e consumat. Tu ai grija de noua ta familie, discuta cu actualul tau sot, dar asta este parerea mea. Las-o pe ea cu ai ei. Punct. AlbaIulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii cum reactioneaza la sosirea bunicii? Daca ei o iubesc si prezenta ei le face bine copiilor, eu zic ca merita sa ai relatii bune cu ea. Poate chiar regreta ca s-a purtat urat cu tine. Si tu spuneai in alt subiect ca noua sotie a fotului tau sot le da sfaturi rele copiilor, spuneai ceva ca i-a pus sa stea cu capul jos la bara, iti dai seama ce femeie ciudata. Asa ca soacra ta poate are dreptate sa nu o placa si realizeaza ca nu s-a purtat omeneste cu tine si, in felul ei, iti arata ca se caieste. E bine sa ierti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Cand vine la noi, cu pretextul ca vine sa vada copiii, vrea sa faca mancare, sa spele, sa calce. Ne lauda si ne face complimente. Ne face gemuri si zacusca si vrea sa ne dea cheia de la mosie, unde are livada si casa. " Eu zic sa o trimiti putin pe la mine ca taaare asi mai avea nevoie de cineva care sa ma ajute la spalat, curatenie, sa-mi faca gemuri si zacusca... [:D][:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca te deranjeaza intr-adevar prezenta ei spune-i. Discuta cu ea si spune-i ca nu este o relatie sanatoasa pt actuala ta familie... si poate afecta in mod negativ bunul mers al familiei... Cat despre copii... depinde de varsta lor... dar daca sunt suficient de mari ii poti lasa pe la ea in week-end... Nu stiu ce sa zic... dupa povestirile tale fosta soacra nu pare rau intentionata si daca este si sincera, normal nu ar avea cu ce sa deranjeze... mai stii ce schimbari or fi avut loc in sufletul ei... Oricum, daca vrei sa schimbi situatia trebuie sa vorbesti deschis cu ea ... Mult succes!! Denisa si bebica din burtica - 30 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii merg in fiecare vacanta la bunici si reactioneaza foarte bine cand vine bunica lor, fiind singurii nepoti au parte de multa dragoste si alintatura, dar asta nu rezolva problema. La un moment dat, cand i-am spus fostei soacre sa nu mai sune, si-a cerut iertare! Chestia asta m-a dezarmat total, n-am stiut ce sa-i mai spun. Pe de alta parte, degeaba ii spun sa nu mai vina, de cateva ori am gasit-o asteptandu-ne la vecini sau lasandu-ne pachete pentru ca nu eram acasa. Practic, oricand ma pot astepta sa sune la usa, sa vina la scoala sau mai stiu eu ce. Nu vreau sa-mi imaginez ce gandeste soacra mea de acum despre mine, cand vede ca fosta soacra se poarta asa frumos. Pentru ca fosta soacra a facut tot posibilul sa se imprieteneasca, cand vine de la mosie cu masina incarcata imparte produse peste tot. Iar eu ma uit si nu-mi vine sa cred si nu stiu cum sa scap de ea. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg foarte bine ! Si eu sunt la a doua casatorie si in mod ciudat interesul primului sot si al mamei lui fata de fetita a crescut brusc dupa ce m-am recasatorit. Probabil atunci au realizat cu adevarat ce au pierdut. Din fericire fosta mea soacra nu sta cu noi in localitate altfel as fi fost in situatia ta. In situatia ta trebuie gasita o solutie sa impaci si capra si varza, cum se spune. Pe de o parte e bine ca ea se intereseaza de copii DAR nu trebuie neglijat nici sotul tau, care sunt convinsa ca este un om de milioane, care face pentru copiii tai ceea ce propriul tata nu e in stare sa faca. Incearca sa discuti deschis cu fosta soacra, spune-i ca nu ai nimic impotriva sa se intalneasca cu cei mici dar...noua ta casnicie trebuie respectata. Fii diplomata, nu-i lasa impresia ca o dai afara din casa, incearca sa-i lasi impresia ca nu accepti ajutor in casa nici macar de la parintii tai sau ai lui, ca dorinta ta si a sotului este sa va organizati singuri. Bafta! Sa ne tii la curent ! mama lui Delia si Bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foooarte ciudat[:0]! Eu cred ca trebuie sa-i refuzi cadourile si serviciile. Singura calitate pe care o are acum in familia ta e cea de bunica. E bunica celor mici, copiii au dreptul sa aiba o buna relatie cu ea si atata tot. Trebuie stabilita aceasta limita, e delicat, dar e bine sa o faci. Sa nu intri in conflict din cauza ei cu familia ta de acum(sot, soacra). Phiii, ce complicat... Succes! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/noracosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...