Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum scap de fosta soacra?


Recommended Posts

Io nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar vreau sa-ti spun ca situatia e atit de comica incit m-a pufnit risul! [:D] Ciudati mai sint si oamenii! Cind erai cu fii-su nu stia cum sa-ti faca viata acra si acum iti cara cadouri. Eu cred ca ea se caieste pentru ce a facut si acum, intr-un exces de zel, incearca sa-si recupereze greselile. Eu zic sa vorbesti deschis cu sotul tau si sa vezi ce parere are el. Daca-l deranjeaza, indepartea-zo pe soacra incet incet, daca nu, de ce sa nu-i accepti ajutorul daca e binevenit si daca copiii se simt bine. Daca vrei s-o indepartezi poti oricind sa-i spui ce ziceau fetele mai sus si ar trebui sa inteleaga. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ar trebui sa discuti cu sotul tau, sa-ti spuna sincer, ce crede el, daca-l deranjeaza situatia sau nu si apoi sa stabiliti ce veti face. Iar fostei soacre ii poti sugera sa telefoneze inainte de a veni, ca poate aveti alt program: plecati din localite sau mai stiu eu ce altceva...Daca ea regreta sincer ce a facut si copiii o iubesc, nu e bine sa-i interzici vizitele. Dar le poti limita. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciunita, nu fi naiva! Oamenii NU se schimba. De ce ar fi exa buna si blinda acum cind inainte era o vipera ? In mod sigur are un interes in ceea ce priveste copii. Nu stiu care sunt regulile in cazul unui divort, dar poate urmareste impreuna cu fi-su ca dupa ce implinesc copii 10 ani sa ceara custodia lor, iar ei au voie dupa aceasta virsta sa decida daca in continuare vor sa stea cu mama sau cu tata. Asa ca lasa la o parte rusinea, pune piciorul in prag si n-o mai lungi cu nebuna. Voi ce Dumnezeu sunteti, cirpe ? Intra la voi in casa cind vrea, va da gemuri si zacusca, va tine la telefon ... si voi nu ziceti nimic, doar fierbeti in suc propriu, ca vezi Doamne "ne dezarmeaza" cu atita bunatate ? Si soacra-mea e exact la fel. Cind sunt de fata nu stie cum sa se mai gudure pe langa mine si pe la spate ma sapa la greu. Numai ca eu sunt mai a dracu' si i-am spus de la obraz ca nu pot s-o sufar ca e o prefacuta si sa o rareasca cu vizite, muraturi si alte pretexte de a intra in viata noastra. Hai bafta si tupeu sa tii situatia sub control [pup] Simona http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fosta soacra e si bunica ! De scapat e greu, tipa are stil ! De ce trebuie sa vina la tine sa iti povesteasca de noua ei nora ca e insuportabila, daca nici pe tine nu te suporta cind erai actuala(nora)? Daca ea a contribuit la divort tau si te-a dat in urmarire ca ai 'furat' copiii [:0], de ce sa o primesti in noul tau camin? Poate ar fi mai bine sa aveti o discutie in patru -tu si sotul tau, fostul tau sot si sotia lui . Din moment ce el (fostul sot) iti cere sa o lasi in pace pe mama lui, cine stie ce ii spune lui si sotiei de tine si de sot?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
[i]Originally posted by SIMONABB ... Si soacra-mea e exact la fel. Cind sunt de fata nu stie cum sa se mai gudure pe langa mine si pe la spate ma sapa la greu. Numai ca eu sunt mai a dracu' si i-am spus de la obraz ca nu pot s-o sufar ca e o prefacuta si sa o rareasca cu vizite, muraturi si alte pretexte de a intra in viata noastra. ...
Brrr, Simona, bine ca nu sunt soacra ta[:-)))]! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/noracosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, deja mi-am format o idee despre cum o voi pune la punct. Mai ales ca... vineri a trimis niste bani pentru copii, ca au inceput scoala. Si ce credeti? I-a trimis pe numele meu de d-soara, cica sa o iert ca e batrana si a uitat ca m-am recasatorit [mariaj] Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciuntitza am citi postul tau si ma ntreb ce sfat as putea sa iti dau.Si la mine sa intamplat cam acelasi lucru cu fosta soacra .Cat am fost maritata cred ca ma ura dar dupa ce m-am desprtit totul sa schimbat. Eu din punctul meu de vedere tind sa cred ca sa schimbat ca si-a dat seama ca fata ca mine nu mai gaseste(se plange mereu de noua ei nora care trece doar de sarbatori pe la ea cu toate ca ra putea sa treaca aproape zilnic) plus ca copilul meu este singurul ei nepot. Sincera sa fiu ma juata mult dupa ce m-am despartit pt. ca mai lasam copilul la ea in unele seri cand vroiam sa ies si cand nu puteam sa stau cu el. Dar de cand m-am desprtit cu toate ca am ocuit singura si stam la 5 minute distanta nici-odata nu mi-a calcat pragul usii.Doar la telefon duceam discutii si cand ne intalneam pe stada. La tine situatia este mult prea complicata. Este prea bagareatza. Din punctul meu de vedere ceva nu miroase bine.ori vrea sa ramana aceiasi scorpie cu noua nora facand-o geluasa ori.....ceva, ceva, este la mijloc., ori....este batuta in cap. Scuze dar spun asa ca daca sa zicem si-a dat seama pe cine a pierdut si sa cait si vrea sa isi ierte pacate apropiinduse de tine ar trebui sa isi dea seama ca in acelasi timp tu ai alta viatza ai un sot nou si ar trebui sa stea mai departe de casa ta rezumanduse doar la copi. Ori este prea batuta in cap sa isi dea seama ca intervenind atat in viatza ta nu iti face nu mai bine ci si rau..ceea ce nu prea pot sa cred ca este asa. Si ultima si cea mai nasoala are un interes foarte bine ascuns si acela "sa iti ia copii sau sa iti distruga casnicia''.Pt ca din cate spui tu fosta ta soacra si-a schimbat mult comportamentul , impartind pachete la vecini(stii si tu ca lumea poate fi influentzata la fel ca un copil cu o bomboana )si trimitand bani(vezi ca daca are asfel de intentii asta nu este bine ca ea ramane cu un act prin care afirma ca a trimis bani copiilor). Parerea mea este sa ii spui in fatza ca sa o lase mai incet cu vizitele ca ai avut discutii cu sotul ca ai alta viatza acum si sa se limiteze numai la intalnirile cu copii. Si pana nu esti sigura de ce gandeste ea ceea ce din punctul meu de vedere tu eshti singura care iti poti da seama ca o cunosti cel mai bine nu mai accepta bani sau pachete trimise prin posta(adica cu acte) ca nu poti sa stii si un singur act neimportant poate sa fie o decizie. Eu iti doresc numai binele si sa faci in asa fel sa ai o casatorie lunga si linistita. nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...