Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la birfa (27)


Recommended Posts

Cifulet, daca-ai vedea cum sunt europenii... e cu mult mai rau.. cel putin nordicii aolica s-o pisica[:D]. Desi mereu pe drumuri eu am o prietena americanca. Are doua fetitze. Cand s-a nascut galusca, sotul ei lucrand la neonatologie la acelasi spital a venit in timpul programului, ne-a asteptat cand am plecat din spital singurei. Ea ne-a sunat zilnic cateva saptamani, s-a oferit sa faca cumparaturi. Apoi am facut doua mastite si ea si inca o tipa ceva mai distanta.. s-au lasat sunate si noaptea dupa sfaturi... Mergem la ei cu ei.. ne-au dus acte la NYC. Nu zic ca mereu ne cadorisesc de suntem pe post de protejatii lor. Sunt calzi si foarte apropiati... si sunt si altii care sunt draguti si saritori cu mult peste standardul olandez de caldura umana. Si pot apela macar cat de cat la ei. Sa fiu sincera in Olanda traiasca romanii, un prieten turc, unul polonez, o frantuzoaica.. si tot asa cate un element emigrat si pierdut in ceata locala care venea si pleca repede. Nu stiu ce sa zic Ciuf de parinti..deh... Si in Europa privesc ciudat ajutorul parintilor, te suspecteaza cred ca-i platesti sa te ajute si ca le favorizezi munca la negru.. Zauu.. parca nu pot crede ca o fac benevol pentru tine. Cat despre angajarea strainilor si emigrantilor.... in Europa e aproape pe fata e considerat normal sa protejezi populatia locala contra emigrantilor. Iar rasismul... uite in Olanda erau arabi si turci olandezi pe strada garla...in universitate arabii si turcii erau veniti de la ei de acasa nu olandezi.. si asta acum. Cand am venit eu universitatea mea era alba ca albiturile bunicii si zero femei permanente si nu secretare. Acum sunt ca au sarit cu legea ca daca n-au nu stiu cat procent de personal permanent feminin le fac jumatate fondurile... Nu vad Statele cu ochelari roz.. dar in Olanda mi-au trebuit ani si ani sa-mi fac cunostinte apropiate cat de cat dintre locali. Andreea si galusca[copil] Anne-Sarah
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
No c-om facut asa aburi, dar n-am dat supa americana pe foc, ba chiar om fumat si pipa pacii. Mey voi stiti ce-mi placeau mie povestile cu indieni ale lui KarlMay sau F Cooper si visam la preerii? Ba chiar o data era sa lesine mama. M-am dat cu tempera pe fata vopsita in culorile de razboi ale nu stiu carui trib, mi-am pus in doua un cearceaf pe sarma, l-am tras de colturi sa fie cort.. si in fata colibei faceam focul. Pipa pacii imi lipsea[:D] Andreea si galusca[copil] Anne-Sarah
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC se pare ca avem ceva in comun, cativa ani de Europa de vest.Pentru mine a fost o experienta extraordinara.Imi pare rau ca nu am terminat studiile ce le-am inceput (un master in economie -sociologie), in rest nu regret mare lucru din ce a ramas in urma.Comparatii in capu meu fac tot timpul, asta e si spun tot timpul Europa civilizata e una, America e una si Romania e alta (pentru ca e tara mea draga). Ma bucur sa stiu pe cineva care intelege anumite aspecte pe care altii nu le pot, pentru ca nu au trecut prin ele.Apreciez parerea ta sincera. Mii de pupicuri si flori virtuale.[flo][flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai sa ma bag si io, sa redresam nitel balanta [:)] e adevarat ca exista aici o anumita superficialitate, in relatiile inter-umane si nu numai, dar cred ca nici noi nu s-tem mai "adanci" atata timp cat impartim lejer judecati prin prisma unor experiente singulare si nu de prea mare durata. si eu tot printre sudistii astia mult huliti stau, de aproapre doojde ani, si dac-ar fi sa fac un bilant, credeti-ma ca n-ar fi deloc in favoarea conationalilor mei. nu intru in amanunte acolo, nu asta vreau sa discut acum. vreau doar sa va spun ca mie ei(sudistii) mi-au facut baby shower, cand abia ne mutasem si abia cunoscusem un grup destul de numeros, colegi de serviciu ai mei si ai lui sorin. cu cativa din ei am ramas prieteni pana azi, intre timp ne-au crescut copiii si am inceput sa ne mutam de la concertele lor sau meciuri la diverse sporturi la nunti si baby showers pentru noua generatie. cand ne-am mutat in casa, unde am si intepenit de 18 ani, ne-am imprietenit cu vecinii. alaturi avem doi texani, acum sunt pensionari si cheia casei lor e la noi in pastrare de ani de zile, iar a noastra la ei, in caz de urgenta cand plecam. peste drum de noi e un cuplu (nu au copii), care, atunci cand eu plec in romania cate o luna, il cheama pe sorin la ei la masa, sa nu fie singur. el e prof de anatomie la life college(chiropractic) si asteapta cu drag timpul cand fiu-meu o sa fie student la medicina(daca-i ajuta dumnezeu), ca sa-l ajute cu manuale si cunostintele lui. cand ni s-a spart boilerul de apa si sorin era plecat din oras, el m-a ajutat sa adun apa care ne inundase bucataria, desi era 6 dimineata. alaturi de noi, alti vecini, care abia s-au mutat acum doi ani, au grija de cateii nostri cand plecam si in fiecare zi el se intalneste cu sorin si mai planifica cum sa faca gradina de zarzavaturi mai prolifica si ce copaci sa mai taie. de la ei avem cadou trei bilete de avion(el lucreaza la delta) cu are vom merge in iarna in tara. toti stiu ca daca au nevoie de ceva, pot apela fara rezerve si noi stim la fel. nu-i nici o surpriza sa vad pe unul din ei ca intra in curte si imprumuta scara noastra, noi avem acces la un pick up al lor pentru adus chestii de la home depot, etc. cel mai mult ne place sa ne adunam la un pahar de vin, sau pepene verde pe prispa casei. nu mai vorbesc de amintiri de cand era baiatul mic, oofff, din pacate s-au dus prea repede, insa pot sa spun ca oamenii astia ne-au facut sa ne simtim minunat. intr-un an am avut un "ice storm", s-a oprit curentul si ca sa ne incalzim ne-am adunat vreo opt familii ntr-una din case, am gatit hot dogs in fireplace si am baut vodca pana am inceput sa dansam, impreuna cu copii si catei dupa noi. intre ei erau doua fete care isi invatau copiii sa spuna "yes, ma'am", iar eu eram "miss livia". nici o secunda nu m-am gandit sa le judec, nu stiu de ce, mi s-a parut normal sa respect felul lor de a-si educa copiii. la fel a invatat si al meu chestia cu miss cutarica, dar mie n-am avut niciodata pretentia sa-mi spuna ma-am, mi s-ar fi parut caraghios. chestie de educatie, cultura si obistuinta, nu? si mai erau excursii in camping in grup, sau cand iesim la rstaurant ne intlanim mereu cu careva si ne apropiem mesele si pe urma ne ducem acasa la careva pentru desert. daca astea-s relatii superficiale, atunci eu nu stiu definitia cuvantului. pe de alta parte, da, pot fi retrasi si circumspecti la inceput, asa cum spunea si ana-maria daca le inseli asteptarile, "ignore" te cheama. gata, stiu ca plictisesc, ma opresc aici [:)] in legatura cu casele, asta e subiect destul de vechi si controversat, vreau doar sa spun ca cine vrea sa-si construiasca o casa de blocuri de ciment , nu-l opreste nimeni, bani sa ai, vorba ceea. mai multe informatii aici http://www.concretehomes.com http://www.cement.org/homes/ch_localcontacts.asp andreea, ma omori mah, si tu ai gasit visine? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cleomax, te invidiez. Ce frumos ar fi daca as avea parte de vecinii asa. Eu stau de 10 ani in aceiasi casa si batranii de langa mine nu "ne deranjeaza" - ne vedem numai cand primesc posta lor din greseala, si asta foarte rar. Vecinii de cealalte parte sant noi, s-au mutat de vreo 6 luni, dar nici ei nu se impiedica sa-mi bata la usa prea des. Mama a avut parte de vecini mai prietenosi, iar copii mei se joaca la ea pe strada, dar eu as prefera sa fie in cartierul nostru, pe strada noastra. In disperare de prieteni ma gandeam sa merg la scoala la baieti si sa formez eu un mic "play group" pentru copii. E temptant sa locuiesc pe strada ta[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cleo..nuuu eu n-am gasit. Dar mi-o zis Laura T de unde si mi-o plouat in gura....dar acus a crescut galusca nitel si pot si eu merge la cules, nu? Ultima oara am papat in Belgia la o conferinta... trei kile intr-o amiaza!!! Andreea si galusca[copil] Anne-Sarah
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am gasit visine! sau nu despre asta era vorba? [:)] kleomacsu, iti trimit cu fedecsu, daca promiti ca-mi returnezi samburii. Am gasit la niste ferme locale, gata puse in pungi si congelate, dar si de-alea mai vii, puse in cosulete mititele. Am intrebat si-n piata de vara, anul trecut mi-a promis in nene ca anul asta imi aduce (ca mai tin si ei minte din cand in cand) si chiar mi-a adus, dar s-a scuzat ca n-au fatza comerciala si de-aia nu iese cu ele pe taraba. Oricum, pofta de prajitura cu visine deasupra (ale mele stau dedesubt, nu stiu de ce) mi-am facut-o, mai am un singur dor, de nuci noi. voi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea, sa te duci mah, eu as acolo in fiecare saptamana dar aici nu-s [:(] am fost doar sa culeg blueberries, e o ferma mititica chiar in spatele casei mele, da' nu e acelasi lucru. sa vedem acum fi-miu are o pretenuta din hewlett, dac-o tine pana la vara, poate venim sa ne cunoastem socrii si te iau la visine [:)] lecsule, vii si tu? ca io samburii, daca-mi trimiti cu fedecsu, nu ti-i trimit inapoi, mai bine-i ingrop in gradinuta, poate iese macar o crenguta, pun de-un bors [:)] ba da, subectu' era despre visine [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea, s-o spun p-a dreapta, nici eu nu ma pricep cum e cu samburii, cu pliculetele, cu lastarii si cu ghivecele. Insa ma gandesc ca, la cat de bun si primitor e pamantul ala de sta kleomacsu pe el, nici nu-mi fac probleme ca n-ar rodi ceva. :-) cleo nu-te-supara-frate pentru de la 3 ani in sus [:D] (si vecinii mei sunt buni, am observat asta mai tarziu, dupa ce mi-am retras eu boticul si mi-am mai ridicat ochelarii de calutz)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...