Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la birfa (27)


Recommended Posts

sanca, imi pare rau, se mai intampla, doar finca-s la mine pe stada nu inseamna ca asa e peste tot. daca stau sa ma gandesc, la maica-mea pe strada in chicago erau o tona de greci, erau galagoisi, vesnic erau in fata casei, dadeau muzica tare si vorbeau si mai tare ca nu se auzeau bine, dar numai intre ei, ceiallti erau exclusi definitiv si fara drept de apel. mai era un cuplu de suedezi batrani, astia aveau un catel pe care-l imbracau in hainute crosetate de ea, il scoteau sa faca kk si-l stergeau la fund si-i spalau multe jucariioare pe care le intindeau pe sfoara din curte la uscat. aaa, si dadeau vesnic zapada la 2 noaptea. niciodata n-am stiut cum ii cheama, dar asta si din vina alor mei, care faceau parte exclusiv din societatea romaneasca. lex, nu-ma-supar frate [:D] da' pe bune, imi trimiti o crenguta? serios, cica e necesara la umplerea borsului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele pe mine nu contati la visine ca la mine tot timpul au fost ca un erzatz de cirese[:D]. Vroiam sa va zic de o carte de pitici faina foc:"Don't let the pigeon drive the bus" am citit-o de vreo suta de ori la librarie pina a aparut in paperback si am cumparat-o si noi. Am ris amindoi cu lacrimi. E din alea cu "Caldecott Honor Book"-cam toate care au luat premiul asta sint bune. A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanca, Si barbatul meu se cam uita urat cand vorbeam cu copiii in romana si nici nu prea il intereseaza sa invete ceva din ea (adevarul e ca nici nu i-am cerut). M-a rugat insa sa dublez in engleza si desi stiu ca ii incurci pe copiii daca nu e un om o limba, am acceptat. In final fetita la 3 ani vorbeste perfect in romana si nu grozav in engleza (cu accentul meu multe dintre cuvinte). In vacanta de vara a interactionat mai mult cu ea si a inceput sa-si dea drumul si la engleza. Iar lui i-a trecut supararea creata de excludere. Daca nu v-ati plictisit de subiect cu recompensa materiala oferita pt. choresurile copilului cum faceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mi s-a facut o pofta de visine de mama-mama. Ce as merge si eu la cules. Sa-mi aduc aminte de vremurile de practica scolara. Ehehe, ce timpuri... Eu am luat din piata doi saci de ardei capia si gogosari, a cate 50 pounds sacul, vinete, castraveti, rosii si m-am apucat de muraturi. Am facut si zacusca la care am fiert sase ore de credeam ca o sa urc pe pereti. Daca nu-i place lui barbatu-meu (ca e plecat in delegatie), l-am amenintat ca nu mai gatesc nimic, ma las de aerele astea de gospodina. Toata ziua nu am stiut decat sterilizare de borcane si puse rosii la murat. Maine vine randul gogosarilor umpluti cu varza. Asta ca sa vedeti ca fac si altceva daca nu am visine. Si la noi se gasesc la vreo 300 mile intr-un oras aproape de Utah, dar parca nu mi-a ars de o plecare cu plodul matzaindu-se in spate in car seat. Andrada, cartea e cumparata sau luata de la biblioteca? AC, apropo de cartile lui Karl May, ca si eu eram o mare admiratoare a stilului lui, bunica-mea cand taia cocosii pastram penele si mi le puneam in cap sau la pantalonii scurti si la glezne. Eram tare mandra de costumatiile mele. V-am lasat. Noapte buna, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, vorbiti voi de visine, zacusca si alte alea, dar eu am de-a dreptul inundatie in gura de cand am citit ce-a scris Lexi: NUCI PROASPETE! Ati gasit undeva asemenea raritati p-aici? Sunt salbiciunea mea nucile astea noi si cand ma gandesc ca e primul an in care nu le-am savurat![bang][bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cleomax
pai sa ma bag si io, sa redresam nitel balanta [:)] e adevarat ca exista aici o anumita superficialitate, in relatiile inter-umane si nu numai, dar cred ca nici noi nu s-tem mai "adanci" atata timp cat impartim lejer judecati prin prisma unor experiente singulare si nu de prea mare durata.
Cleomax si toate celelalte fete, Am citit posturile cu Americanii (comparati cu Europenii / Romanii) si mi se pare foarte interesant sa vad diferite puncte de vedere. Totodata, parerile individuale / subiective nu pot fi niciodata validate pana cand cineva nu studiaza situatia global si descopera un "trend" la modul stiintific. De exemplu...Cleomax, la faza cu vecinii cred ca te poti considera super norocoasa. Se pare ca in realitate, "trendul" este opusul la ceea ce ai intalnit tu. Si eu am avut acceasi experienta ca si celelalte fete desi mi-am dorit cu disperare sa imi fac niste prieteni apropiati printre vecini. Nimic. I-am invitat la cafea, am dat semne ca sunt dispusa sa ne cunoastem mai bine etc - nimic. Toti sunt foarte retinuti, foarte "guarded", zambesc de "buna ziua" si atat. Dar asta nu inseamna ca ma aflu intr-o "tabara" sau "alta". Sunt genul care ma iau cu mainile de cap cand ajung in Romania si observ niste "lipsuri" evidente ale populatiei de acolo... dar pe de alta parte, cand sunt aici, denunt si "lipsurile" astora de aici!! Mie mi-ar place un loc fara nici un fel de "lipsuri" [:D]- unde sa gasesti prosperitatea, curatenia, civilitatea si atitudinea amicala a Americanilor dar si relatiile de suflet, apropierile Romanilor si felul lor pasional de a discuta si a filozofa :-) (minus barfa, invidia, clicile, "pusul la zid", etc). Din pacate stiu ca un loc ca asta nu exista pe Pamant. Asa ca ..."pick your poison". Insa asa cum a spus cineva mai devreme, a face afiramtii foarte generale vis-avis de Americani este ceva destul de aiurea din capul locului - fiindca ei sunt o amestecatura de culturi. Cand lumea vorbeste de stilul "Americanilor" ei de fapt se refera la cultura, obiceiurile si modul de gandire ale populatiei albe, de origine anglo-saxona sau chiar si al celor de alta descendenta dar care au fost asimilati in modul de a fi "anglo-saxon". Din pacate, desi sunt constienta ca modul de a fi "anglo-saxon" da rezultate in plan material si creeaza persoane cu caracter puternic si foarte independente..."sangele" meu este prea latinizat, prea romanizat, spuneti-i cum vreti...ca sa sper vreodata ca as putea deveni si eu "anglo" pe dinauntru si pe dinafara. Insa sunt tot atat de convinsa ca cu toate avantajele materiale, calitatea vietii lor este semnificativ mai scazuta decat cea a altor popoare mai putin prospere. Dupa multe studii, am ajuns sa fiu absolut convinsa in sinea mea ca acesti oameni nu traiesc viata cu aceeasi intensitate si cu acceasi savoare cu care o traiesc popoarele de alt descendent. Este foarte "dupa regula", dar foarte "searbada". Nu stiu daca psihologii ar putea dovedi treaba asta la modul stiintific, dar eu sunt convinsa ca asa este. ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

syracuse, eu sunt perfect constienta ca "trendul" (si aici cred ca ne referim la mica noastra comunitate de aici de pe forum, nu?) este diferit fata de experienta mea. motivul pentru care mi-am expus aici "povestea vietii mele" [:D] a fost ca sa arat ca se poate si altfel. ma doare sufletul cand aud cum unii dintre romanii care emigreaza sufera de singuratate. ma gandesc eu ca diferenta ar fi in faptul ca, venind aici(dupa ce am locuit aproape zece ani in chicago dependenta de comunitatea romaneasca), am stiut ce caut: prieteni printre toate natiile si nu numai in numele faptului ca erau romani. am stat un an pana ne-am dumirit cam ce se intampla si ne-am luat casa in zona cu cele mai bune scoli publice. asta, intamplator, este foarte departe de comunitatea romaneasca, asa incat n-am avut de ales si a trebuit sa ne adaptam cum am putut de bine. cred ca ne-a prins bine ca pur si simplu nu ne-am pierdut timpul plangandu-ne atunci cand nu ne-a convenit ceva, n-am cautat partile negative cu lumanarea, n-am avut cu cine barfi, am luat oamenii(si obiceiurile) asa cum erau ei, cu bune si rele. intre timp s-au mutat si alti romani cu care ne-am cunoscut absolut intamplator si incet s-a format o micro comunitate romaneasca. unii s-au mutat in alte parti, altii au ramas, insa toti s-au aranjat binisor, si-au luat case tot printre localnici si daca ii intrebi, toti ar avea povesti despre vecinii lor si prietenii pe care si i-au facut la slujba. petrecerile noastre de obicei includ tot grupul nostru romanesc plus prietenii fiecarei familii. poate ne-a ajutat faptul ca ne-am crescut copiii aici, am fost implicati in viata sociala mai mult decat am fi facut-o in chicago. lucrurile mai putin bune sau de-a dreptul rele le sanctionez si eu, si inca cum, cred insa ca ne-ar folosi mai mult sa ne concentram la cele pozitive din cand in cand, numai asa ne vom putea ajuta intre noi. zic si io[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cleo uite 2 linkuri: La [url="http://www.battlevieworchards.com"]Battleview Orchards[/url] eu si Laura am fost anul asta la cules de visine (si eu merg in we asta la cules de mere). Visinile se coc cam pe la mijlocul catre sfirsitul lui iulie. Daca vrei sa faci un drum pina aici, eu te astept[:D]. Facem un we lung la NY!!!!! Si aici [url="http://www.greenpeople.org/farmersmarket.htm"]Farmer's Markets[/url] este o lista cu fermierii din GA. Poate unul dintre ei are gogosari!!! Syracuse, este putin nedrept sa spui ca viata americanilor este mai searbada decit a romanilor. Eu cred ca nu te-ai apropiat suficient de cineva, pentru ca te asigur si ei au simtamintele noastre. Si ei iubesc, urasc sau se enerveaza dar nu exprima chair tot asa la gramada. Nu cred ca putem niciodata sa comparam stilurile de viata pentru ca ca si cind ai compara mere cu portocale. Si eu am noroc de vecini foarte buni, cei din dreapta au o fetita care mai toata vara au sarit gardul cind la mine cind la ea. Cei din fata la fel, oameni extraodinari: ei stiu ca sotul meu lucreaza pina tirziu si nu apuca iarna sa dea zapada cind trebuie si isi trimit baietii lor sa ne dea si noua zapada din fata casei (la noi e lege, nu avem voie sa lasam zapada sa se stringa pe trotuar deloc). Am doua doamne in virsta pe partea cealalta si tot timpul ne bibilim gradinile sa fie "in ton". Ele sint englezoaice si le place gradina mai salbatica. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...