Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la birfa (27)


Recommended Posts

Andrada multzumesc ca ai pus lista pe prima pagina, asha este mult mai ushor de urmari. Dar acuma cu fetele ce urmeaza sa le adaug pe lista, mai sunt cateva (8 la numar ) care trebuie sa imi zica in ce stat sunt, cum faci, itzi scriu pe PM si le treci sau le trec in lista de la pagina 4? Da-mi de shtire ce ai hotarat. O zi buna si multa sanatate la toata lumea Gabbriela [flo] & [url="http://www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/"]Julian[/url] [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gabbriela, pune-le pe lista ta si le pun eu pe curat. Poate acum nu o sa mai uit listutza cind creez subiect nou[ups]. fetle vreau sa va spun ca am dat peste cea mai cea mai cafelutza din america: Ferrero se numeste si e divina parol!!!!!!!!! A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa semnez si eu condica.. Irinel, baiatul meu nu in asa hal. Da, ADD-ul vine pe diferite nivele. Al meu turuie intr-una. Trebuie sa-ti vorbeasca in continuu, despre orice. E intr-o continua miscare si are nevoie de atentia ta totala. La scoala nu poate sa stea in banca mai mult de 3-5 minute - si asta este o zi buna. Cand e vorba de culcare e cosmar, ca se rasuceste in pat pana nu mai este asternutul pe el… De cate ori ma duc sa-l invelesc trebuie sa-I fac si patul pe sub el si sa-I infasez perna. Cel mai nasol a fost un zbor din Frankfurt - Los Angeles acum 2 veri. Locuri separate - eu cu Mateias (4 ani la vremea aceea) pe scaunele din fata, iar mama cu Elliot in spatele nostru. (S-a pacalit mama - a crezut ca o sa fie mai usor cu Elliot ca e mai mare) Eu m-am culcat cu Matei, mai ma trezeam cateodata in soptile lui mama care insista sa se culce - Elliot. Tot zborul nu a inchis un ochi. Din Los Angeles dupa vama, a venit sotul cu masina sa ne duca acasa. Trei ore in masina, copilul meu nu a tacut. Treaz de peste 20 de ore, si nici un chip sa-l fac sa taca sa se culce. Ii cadea capul o secunda si deschidea ochii si incepea sa vorbeasca. Acasa a passed out (nu stiu traducerea in Romana) -i-am facut bae si l-am imbracat in pijama si el habar nu a avut cum a ajuns in pat. O zi cu Elliot este extenuanta. Andrada, de unde iei cafeaua Ferrero? Ce are asa de distinct? E aroma, prajeala, ce o face deosibita? Mi-ai facut pofta de o cafea buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, hai fa-i reclama cafelei, descrie-i aroma. Poate iti mai descoperi un talent. Ne convingi? De unde ai luat-o? Eu mi-am cumparat un Kg de cafea din Ro. De cand sunt aici inca nu mi-am gasit favorita. Dragele, multumesc (cam tarziu) pentru raspunsurile care mi le-ati dat la intrebarile mele. Pupici, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa incerc descrierea cafelei, are miros de cafea la nisip la mangalia la braseria de pe plaja, exploziv aproape, am deschis pachetul si mi-a umplut casa de aroma, si gustul e cald nu e intens (stiti gustul ala prea insinuant de la starbucks), fara sa fie prea ars sau prea amar, parca un pic dulce, aduce aminte de cacao sau nuci prajite, in gura iti ramine aroma intreaga fara sa se schimbe gustul dupa ce inghiti (daca stiti ce vreau sa spun[:D]). cam atit A PS intimplator sint distribuitor Ferrero, pentru livrari angro', ma gasiti la nr de telefon ...(just kidding!!) Sanca am luat-o intimplator de la shop-rite, grocery store-ul nostru, la sectia de mincare italieneasca. Costa cam mult (sincer cred ca n-o incercam daca ma uitam cit costa..). Si Elliot e un scump sa stii, nu va lasa sa beti o cafelutza in liniste (fie ea ferrero[:D]), dar pariez ca e un baiat de toata isprava!! sa-ti traiasca! Mie deja mi-e simpatic si l-as lua de un play-date cu Marcu daca nu ne-ar desparti vreo 3 europe! a L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici la americance! Conchitutzo, ma bucur mult ca esti sanatoasa si voioasa si te bucuri de scolile americanesti! Andrada, imi facusi o pohta de cafelelelele [pofta] Lia, mai sa fie ca iaca plecati la Houston si noi tot n-am mai apucat sa ne vedem [:(] sincer imi pare rau, si in mare parte e vina mea.. no, asta-i acuma, voi sa fiti sanatosi, drum bun si bafta multa, multa, multa! Ma gandeam la ce-ai intrebat tu cu slujbele alternative, nu'sh daca vorbesc prostii, da' io aveam intr-o vreme un iumbit care avea PhD in fizica si lucra la un laborator national, nu asta de-aici, la Argonne (asa am aflat si eu ce e ala un sincrotron [:D]), si parea mult mai putin stresat decat tenure-track professors la inceput de cariera. Bine, nu ca freca menta, ca de lucrat lucra, dar se ducea la servici dupa ce trecea rush hour de dimineata si atunci statea pana mai tarziu, sau se ducea de dimineata si atunci se intorcea acasa la o ora rezonabila, e drept ca nu avea familie, copil etc., da' parea sa aiba destul de mult timp liber, stiu numa' ca avea tot felul de activitati sportive si de alte feluri.. Nu era american si dupa vreo doi-trei ani de lucrat la ei au inceput sa i se ocupe de green card. Nu stiu, zic si io, tu poate stii mai bine ca ai deja experienta cu laboratoarele aistea nationale. Eu descopar pe zi ce trece ca imi place mult sa predau si ma bate gandul de un liberal arts college (spre deosebire de o universitate mare axata pe cercetare) si poate chiar lecturer nu neaparat tenure-track.. da' mai e pana atunci. Cat de diferit e procesul de 'tenurare' la un liberal arts college fata de o universitate axata pe cercetare? [pup] Lai ps. total off-topic, Lia, voiam sa-ti multumesc, ca m-am inspirat din sfaturile pe care le-ai mai dat tu pe la "in unul sau in doi" in special cel cu a avea in vedere scopul final atunci cand te trezesti intr-o 'discutie', adeca nu sa dovedesti ca ai tu dreptate, ci sa fie bine.. no, c-o fi asta, c-or fi si altele, cert e ca lucrurile merg muuult mai bine [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de orale si ovatii:-)) Sunt f. modesta si protestez cu falsitate, vaai nu era caaazuuul looool Oricum n-am prea scris la In unul sau in doi, decat la Basilique "lately". In alta ordine de idei, multumesc dcm pt idei, par chiar fezabile. Multumesc Olivia, e o idee si cu national labul, numa' ca e cam greu de prins post acolo. Adica intr-un cuvant "as vrea io" da' nu am reusit pana acum. Stiu ca aia la national labs au program destul de fix si toti se cam carabanesc la ora 5 si pe chestia asta au salarii chiar dintre cele mai mari. Si mie imi pare rau Olivia ca nu am mai ajuns la Berkeley, chiar am vrut, dar nu am gasit timpul necesar, m-am bagat in prea multe. Nu va mai citesc pana imi bag net in Houston, asa ca va spun pa pa si sa va mearga bine. Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lai
Pupici la americance! Eu descopar pe zi ce trece ca imi place mult sa predau si ma bate gandul de un liberal arts college (spre deosebire de o universitate mare axata pe cercetare) si poate chiar lecturer nu neaparat tenure-track.. da' mai e pana atunci. Cat de diferit e procesul de 'tenurare' la un liberal arts college fata de o universitate axata pe cercetare? [pup] Lai
un tenure track la un liberal arts college nu e in teorie cu nimic diferit de unul la o univ. in practica insa conteaza mai putin cite lucrari publici si mai mult ce raport ai cu studentii (student evaluations te pot termina) pentru ca vei preda mai mult (doua, trei cursuri fata de unul pe semestru) si administratia vrea parinti fericiti ca odraslele lor sint happy. in orice caz, dureaza tot 5-6 ani (sau mai putin daca esti special), se face tot cu acordul faculty-ului, etc... chiar linga tine este un liberal arts college foarte expensive si foarte exclusive, numai de fete (daca nu s-o fi schimbat intre timp profilul). se cheama mills college si marea majoritate a profilor sint femei. incearca sa aplici pentru un summer job la ei, sa vezi cum iti place. pozitiile de lecturer sint o catastrofa! sint practic plata cu ora si se reinnoiesc in fiecare an in functie de cerintele de cursuri ale departamentului. daca pasesti intr-un dept ca lecturer sansele sa te considere pentru o pozitie de tenure track sint minime. deci evita-le cu totul (de fapt cu background-ul tau nici macar nu mi-as pune problema pentru asa ceva, decit poate ceva temporar- un an, doi, la vreun ivy league, ca trambulina spre ceva mai bun).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxij
... e o idee si cu national labul, numa' ca e cam greu de prins post acolo. Adica intr-un cuvant "as vrea io" da' nu am reusit pana acum. Stiu ca aia la national labs au program destul de fix si toti se cam carabanesc la ora 5 si pe chestia asta au salarii chiar dintre cele mai mari. ruxij
cum bine spune proverbul "be careful what you wish for". pe scurt, job-ul la natl lab nici nu se compara cu un tenure track unde esti stapinul propriului destin. gindestete numai la faptul ca toate marile nume din orice domeniu sint ale unor profi de la universitati si nu de la natl lab. oare de ce?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...