Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (3)


Oana_B

Recommended Posts

Buna si de la Bunny si Alex ( Junior ) Nu am mai scris de MULT, dar va citesc zilnic, caci computerul meu e tot in pozitia de linga pat de pe vremea cind eram tinuta la pat...asa ca numai cind adoarme piticul in brate mai reusesc sa sciu cu o mina. Felicitari la TOATE MAMICILE PENTRU PUII LOR SI LAPTE MUUULLLTTTT, iar la piuitii mici sa scape cit mai repede de colici , sa treaca cu bine peste vaccinuri si sa creasca frumosi !!! Despre noi... Suntem in toiul mutarii efective, m-am trezit de la 6 ( adica m-a trezit Jr cu sunetele lui de 'Little poney') si acum profit sa trimit citeva rinduri. Suntem bine, obositi cu mutatul dar fericiti. Avem un app frumos, alataieri au montat mobila baietii de la iKea asistati de Jr care se pare ca doarme mult mai bine in zgomot decit in liniste...iar miine cu socrii impreuna ne mutam. Adica ii mutam pe ei si Jr acolo , iar eu cu Jerry ne intorcem aici ptr a petrece o noapte fara trezit la 2 si schimbat pampers. Sunt sigura ca ma voi trezi oricum....dar am nevoie sa dorm o noapte cap- coada !!!!Jerry mai scapa citeva zile/nopti prin deplasarile lui si sincer rupe paturile alea de somn, dar eu....mai putin. Junior e un baietel mare, maninca la fel ca la 2 luni din 21/2- 3 ziua , iar seara facen baita la 7-8 , mincam si apoi la patut - suntem trezi si accepta ( inca ) sa fim infasati nopatea - si dormin 5-6 ore dupa care intr-o jumatate de ora schimbam pampers/maincam/riigiim si ...la loc la somn. Dupa 4 h ne trezim si ne cerem drepturile. Noaptea la 12-1 si la 5 are un chef de joaca si a inceput sa rida ( ca de zimbit o facem demult - cel real ) .Ziua in schimb nu doarme mai mult de 15-30min dupa care miirie ca ar vrea sa doarma dar e mic si bleg si-si da peste fata cu minutele, isi scoate suzeta - de care e indragostit -si de aici incepem sa devenim si mai miiriiti. Dar e usor de 'citit' cind e satul de joaca (- are un ritm de a da din minute si picioruse ...in special ca a primit o jucarie ptr picioruse in care da si zornaie de mama-focului si din ce zornaie din aia da mai tare ) , cind ii e somn, cind vrea sa fie lasat in pace in lumea lui si fara nici o indoiala CIND II E FOAME. Doamne, n-am vazut asa ....daca am putea sa fim o armata si tot nu l-am puta satisface. Iar dr ne-a zis sa incercam sa-i dam sa manince la 4 ore...noi de abia reusim sa-l tinem dupa 2 h ( ziua ) , dar sa asteptam atita. Cu vaccinul la noi a fost usor , a tipat doua -trei sec cind i-a infipt acul , dupa care l-am tinut in brate, iar la urmatoarea masa i-am dat panadol. Mi-a dormit pruncul toata noaptea si a doua zi de am zis ca l-au tranchilizat . Nu a facut freba sau altele...i-am facut baita in seara aceea fara probleme. Cam atit....a eu daca nu am avut lapte , ciclu a aparut in 4 sapatmini. La controlul de 8 ! sapt. totul a fost in regula cu exceptia ca mi s-au spart o gramada de vase pe piciore in special la incheietura piciorului (la genunchi )...ma dor piciorele de mor , iar noaptea chiar am probleme sa merg dupa citeva ore de repaus. Daca cineva a patit la fel sau stie cei de facut pina ajung la dr, i-as fi tare recunoscatoare, ca sincer sunt ingijorata, dar cu bebe su cu mutatul nu prea mai am timp de mine. Va rog sa nu ne dati disparuti - nu ca pina acum am fi cris prea des - dar sper sa revenim on;line cit de curind ! ma bate gindul sa venim acasa in noiembrie pentru 2 saptamini ( sper sa mai veniti in Tineretului )ptr.ca mie imi este tare dor si cred ca fac si botezul acasa . Va sarut dulce pe toate si pe bb vostrii - ma duc sa-i pregatesc sticluta prichindelului ca acum se trezeste si o gaseste pe mami pe picior gresit si nu ne permitem sa incepem ziua cu miiriituri !!! Mani si smecherul Alex - 4JULY 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce de vaccinuri faceti voi!!! 2 intepaturi plus picaturi!! Spuneti-mi si mie pt ce sunt, sa vad daca Eva a facut tot ce se face acasa. La ea a fost pt difteria, tetanus, pertussis, polio, hemofilus si hepatita B. toate intr-o intepatura. Lipseste ceva? Mani si eu am probleme cu picioarele. Vase sparte aveam de la prima sarcina si acum s-au inmultit. Am auzit ca exista tratamente cu laser si niste injectii care se fac in vena respectiva. Este la Cluj o clinica. Nici eu nu am ajuns la doctor. Mai vorbim despre asta, sa ma tii la curent cu ce ai gasit. Poate tu ai mai mult noroc, dar la mine odata procesul inceput, vasele sparte continua sa se inmulteasca. Cand stau pe vine simt uneori parca mi se duce un fir de la dres... Cred ca e ereditara treaba ca si mama e plina de vase sparte pe picioare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cori, sunt aceleasi vaccinuri. cel de la stat are: pertusis, difterie, tetanos, hepatita B, separat polio oral. iar cel de cumparat are polio inclus si hepatita B separat. cam asta e.....la piciorusele cu vase sparte dati-va cu unguente cu heparina (essaven, lioton, hirudoid, etc.) sunt ff eficiente. tratamentul cu laser e bun dar daca suprafata afectata e mare dureaza mult ptr ca la o sedinta nu se poate trata decit o suprafata de citiva cm patrati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata la mamici si pitici! Alina, eu sigur vin la Baby Expo, dar nu vrei sa ne vedem sambata sau duminica? maine eu ii fac vaccinul motatei si nu stiu cum o sa se simta dupa ...iar sambata daca ne lasa piticii si e vreme frumoasa afara poate stam si la o terasa ceva, ca in vremurile bune [:D]! Andreea, Miha nu vin si ele? Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello Scuze de absenta , dar ne-am schimbat provider-ul de net si a durat un picut. Asaaa: noi suntem pe zi ce trece mai vesele si mai haioase.Plangem de regula seara intre 18-21, da' de cand a ajuns scaunelul de frichinit- vibrat- masat suntem tare incantate!!! Nicole, la carte zice ca bb tre' sa ia cca 750 gr / luna.Eu din cate am observat esti in limite( calculezi de la greutatea cea mai mica).In plus, fiecare copil creste in felul lui.Atata timp cat este in acesti parametri nu ai de ce sa-tzi faci probleme. Vrabiuto, n-am apucat sa te felici, dar o fac acum: sa fitzi fericiti, norocosi si sanatosi. La fel ca tine am patzit si eu.Sfatul meu: foloseste cu incredere " tatzele artificiale",chiar daca par mari.Functioneaza oricum.Daca sangerezi, opreste alaptarea si mulge-te pana te vindeci. SUB NICI O FORMA nu o lasa cu tzitzi in gura pe post de suzeta! Pentru suptul degetului,ia ca alternativa suzeta.Din doua rele se alege raul mai mic. Noi ne botezam sambata, asa ca va invit la o sampanie viruala pe toate.[alcool][alcool] Referitor la vaccin, noua pediatra ne-a recomandat Infanrix Penta si Engerix B.Marina, tu pe astea le-ai facut, sau Avensis-ul? Nicole,fetele vin la botezul nostru sambata, asa ca ...daca vrei, te asteptam pe tine acolo.E si terasa. Pupici, Miha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, o sa bem sampania virtuala deocamdata, mai greu cu mersul la petreceri, daca erau moatele noastre mai mari si ne lasau sa ne facem de cap ...mai mergea! sambata tinem pumnii sa iasa bine, sa fiti sanatoase si sa cresteti mari! poate ne vedem duminica sau il alta zi, trebuie sa le facem si piticilor gasca ! Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole, dupa cum ti-a is si Miha sambata voi fi la baita de crestinare a nora-mii, deci nu se poate, iar duminica mi-a facut tati deja program. Noi o sa dam maine o fuga, cine se mai inscrie? Poate ne vedem in Tineretului altadata, ca nu cred sa se strice inca vremea. Ce ziceti, punem de o intalnire in vreun parc cu piticii? Mai ocupam o terasa? Inca se mai poate. Iata ultimele noastre pozici. http://community.webshots.com/user/alunelsialbinutza Alina mamica lui Bradut cel mancacios si cacacios
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, veneam maine daca nu eram cu vaccinul asta! Ai grija acolo de nora, sa o tina Bradut in brate dupa ce o scoate popa din apa [:D][:D][:D]...sa aiba grija de ea! la terasa sint prima care ma inscriu, in Tineretului ...cand vreti voi! Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...