Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (3)


Oana_B

Recommended Posts

Salutare, fetelor! Ne-am mai revenit si noi! Doamne, ce zi am avut ieri! Daca as fi stiut eu ce nasol poate fi vaccinul asta....Bebe e foarte bine acum, febra nu a prea facut (37,7), acum nu mai are deloc, a dormit bine azi noapte, singura chestie e ca a ramas cu un nodulet la locul injectiei. Caprarii zic ca ar fi normal si ca trece cu timpul. Deci el e bine, eu sunt prastie cu capul, ca dupa ce l-am vazut ieri galben si ca nu mai respira..... Si toate astea s-ar fi putut evita. Poate daca luam si eu vaccinul de cumparat era mai bine. Dar noi stam in Sibiu, adica suntem mai la tara, cand am intrebat pediatra cu cateva zile inainte de vaccin daca nu e mai bine sa il cumpar, mi-a zis ca nu se poate cumpara acest vaccin. Ce sa-i mai spun ca eu stiu de pe Internet ca se poate, cacred ca nici n-a auzit de Internet (acum sunt rea). Sfatul meu este sa-i dati ceva copilului preventiv, un supozitor cu paracetamol sau altceva si sa puneti compresa rece pe piciorus imediat dupa injectie. Noi am facut astea doar acasa, la vreo jumatate de ora, si din pacate nu am pus compresa, am pus cartof si nici ala ras. Si acum stiu de ce s-a intamplat ce s-a intamplat. In somn i s-a umflat piciorusul, s-a trezit plangand, eu nu mi-am dat seama ca plange din cauza piciorului, ca el se trezeste adesea plangand si l-am luat in brate. Probabil ca luandu-l, am apasat exact pe locul acela si in plus am observat dupa aceea ca si pampersul se petrecea tot peste injectie. Si toate astea au fost prea mult pentru el saracutul. Asa ca aveti grija de piciorutele lor, dupa vaccin, ca se pare ca e tare dureros. Ei, dar am trecut si peste asta. Am ramas cu groaza pentru vaccinul urmator. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mitzura, bine ca v-ati revenit si ca e totul bine, iti dai seama cum stau eu ca pe ace pentru ziua de maine, nici nu vreau sa ma gandesc, o sa-i dau panadol, Roxi m-a invatat sa-i pun comprese cu felii reci de lamaie, sper sa fie bine! Marina, daca nici tu nu poti sambata ... atunci ramane intilnirea pentru sambata sau duminica viitoare, cate mamici si cati piticii vor la terasa [:D][:D][:D]??? astept inscrieri [:D]! Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca azi puiul meu m-a lasat pina la ora asta sa fac mincare, impachetat, spalat pe cap si aranjat parul- ( aranjat care nu s-a mai intimplat decind a fost mama aici ) iar acum e la patut - tot infasat ptr somnul de dupa-amiaza. Oare o sa-l infas pina se insoara? Altfel e bleg si da tot timpul din miini si din picioare si nu doarme mai mult de 15min Acum...de fapt am intrat sa va dau o veste proasta....ref la intilnire sa nu va puneti mari sperante ca aici s-a facut un frig de am dat drumul la caldura de aseara. Ieri a batut viul de nu am putut sa iesim de loc, iar azi o tentativa pe balcon ....dar a tipat ca din gura de sarpe ca avea caciula si am incercat cu gluga ...nici aia n-a mers ...asa ca l-am bagat in casa. Asa ca sa stiti ca se strica vremea...... Si ce geloasa sunt ca eu stau deasupra la Mega la Tineretului ...as fi putut sa fiu zilnic in parc...vreau acasa !!! Mani si smecherul Alex - 4JULY 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca azi puiul meu m-a lasat pina la ora asta sa fac mincare, impachetat, spalat pe cap si aranjat parul- ( aranjat care nu s-a mai intimplat decind a fost mama aici ) iar acum e la patut - tot infasat ptr somnul de dupa-amiaza. Oare o sa-l infas pina se insoara? Altfel e bleg si da tot timpul din miini si din picioare si nu doarme mai mult de 15min Acum...de fapt am intrat sa va dau o veste proasta....ref la intilnire sa nu va puneti mari sperante ca aici s-a facut un frig de am dat drumul la caldura de aseara. Ieri a batut viul de nu am putut sa iesim de loc, iar azi o tentativa pe balcon ....dar a tipat ca din gura de sarpe ca avea caciula si am incercat cu gluga ...nici aia n-a mers ...asa ca l-am bagat in casa. Asa ca sa stiti ca se strica vremea...... Si ce geloasa sunt ca eu stau deasupra la Mega la Tineretului ...as fi putut sa fiu zilnic in parc...vreau acasa !!! Mani si smecherul Alex - 4JULY 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole si celelate mamici care nu au facut inca vaccin. M-au invatat si pe mine mamicile de aici sa-i fac vaccinul putin inainte de ora de masa, ca imediat sa manince si i-am dat preventiv Panadol. Sa fi fost ideea buna sau puiul meu a suportat bine...cert e ca nu am schimbat nimic din programul lui si chiar i-am facut baita ( ceea ce mama mi-a spus ca nu se face ) .Si fff important, e ca noi sa nu fim agitate ca ei ne simt. Cel putin al meu e un super sensibil, am avut o zi mai proasta in care m-am certat cu tati si va spun sincer a fost cea mai rea zi din ziua lui. Asa ca ncerc sa las totul deoparte, indiferent de cit greu e sau cit de stresant e sa te muti ( imi amintesc cite din voi nu v-ati pregatit casa cit ati fost gravide si eu rivneam sa pot sa o fac pe de-o parte pe de alta parte la cit am stat in spital si la pat nu puteam s-o fac ). Acum mai am o intrebare....mamicile care au pus mai multe kg ( 20 ) si au facut cezariana si au/sau nu alaptat mai aveti burtica? Ca mie din cauza ca nici nu am alaptat am ramas cu o super burta...si timp sau putere de exercitii inca nu am . Eu tot mai am de dat vreo 10 kg jos....nu suna bine de loc si cind ma gindesc ca nu ami am nici 20ani...hai incurajati-ma, va rog !!! Mani si smecherul Alex - 4JULY 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole si celelate mamici care nu au facut inca vaccin. M-au invatat si pe mine mamicile de aici sa-i fac vaccinul putin inainte de ora de masa, ca imediat sa manince si i-am dat preventiv Panadol. Sa fi fost ideea buna sau puiul meu a suportat bine...cert e ca nu am schimbat nimic din programul lui si chiar i-am facut baita ( ceea ce mama mi-a spus ca nu se face ) .Si fff important, e ca noi sa nu fim agitate ca ei ne simt. Cel putin al meu e un super sensibil, am avut o zi mai proasta in care m-am certat cu tati si va spun sincer a fost cea mai rea zi din ziua lui. Asa ca ncerc sa las totul deoparte, indiferent de cit greu e sau cit de stresant e sa te muti ( imi amintesc cite din voi nu v-ati pregatit casa cit ati fost gravide si eu rivneam sa pot sa o fac pe de-o parte pe de alta parte la cit am stat in spital si la pat nu puteam s-o fac ). Acum mai am o intrebare....mamicile care au pus mai multe kg ( 20 ) si au facut cezariana si au/sau nu alaptat mai aveti burtica? Ca mie din cauza ca nici nu am alaptat am ramas cu o super burta...si timp sau putere de exercitii inca nu am . Eu tot mai am de dat vreo 10 kg jos....nu suna bine de loc si cind ma gindesc ca nu ami am nici 20ani...hai incurajati-ma, va rog !!! Mani si smecherul Alex - 4JULY 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a spus de la dispensar sa merg cu copilul mancat ca nu am voie sa-i dau de mancare trei ore dupa vaccin. Ca anticorpii pt polio din laptele meu pot sa anuleze efectul vaccinului. Si in plus s-ar putea sa vomite si sa-l scuipe afara. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A! NOI am facut numai injectie in piciorus...nimic pe gura,...dar nu strica sa iei o sticluta cu laptic muls , ca doar asta le place sa pape muuulllttt !!! al meu inca dorme ...n-a mai dormit dupa-amiaza 2h de cind avea citeva saptamini...traiasca infasatul !!!! cred ca ploaia il trage la somn...acum mie ciuda ca nu m-am culcat si eu sa mai recuperez din somn!!! Mani si smecherul Alex - 4JULY 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...