Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (3)


Oana_B

Recommended Posts

Asa ca sa fim in rand cu toata lumea... nici a mea nu mai mananca asa bine... si mai nou chiar impinge biberonul cu limba (nu credeam ca am sa vad asta vreodata la cat manca inainte..). Asta o fi semn ca se mai maturizeaza si ei.. la mine problema e ca mananca foarte putin si foarte des, deci nu as putea sa spun cate mese are pe zi... si nici nu vreau sa manance mai mult din cauza regurgitarii.. Cu somnul e certata, toata ziua doarme in reprize de maxim 1/2ora.. si mai nou plange ca ii e somn, de ne zapaceste pe noi ca nu stim ce are.. Noaptea iar e cu poveste, adoarme de obicei intre 7-9 si se trezeste pana in 1:30am, dupa care cam la 2 ore cateodata si o ora... si vrea sa manance in somn (adevaru ca si eu ii infig repede biberonul in gurita ca ma gandesc ca poate adoarme mai rapid)... iar dimineata intre 7-8 e in picioare.. si eu chioara de somn.. Pupici, Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
apropo de kk, noi facem la 3 zile ...fara sa ne doara nimic, fara sa ne chinuim, fara supozitor, kk e normal si e o tona ! cand desfac pampersul nu i se mai vede nimic pe acolo ...e plina si o amuza, cred ca o distreaza expresia fetei mele cand ma uit si vad ce e acolo!
Si la noi exact la fel...[:D] Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara mamici si pitici noi azi am avut o dupa amiaza tare agitata, iar pe mine m-a ajuns oboseala... bebelina n-a vrut sa doarma si a plans in reprize - nu stiu ce sa ii fac, a papat, a facut baita, colici nu mai are ca bea mami ceai de fenicul... eu nu pot sa o ajut sa ragaie ca nu sunt deocamdata in stare sa stau jos, ma doare rau pe la cusaturi. sanii sunt prastie cu tot garmastanul, ma tin bine de perna cand apuca sanul ca sa nu sar de durere! am luat silicoane pentru sani, dar mi se pare ca sunt prea mari si deocamdata nu le folosesc, cat oi mai rezista. vreau sa intreb ceva, ca o incepatoare ce ma aflu: ce e de preferat intre supt degetelele, supt tatica pe post de suzi (cand regurgitam tot lapticul, sau chiar mai rau il tinem in gura si il scuipam intr-un final sau ne curge din gurita) sau suzeta? blue - si bebelina mica tot asa se concentreaza sa faca una alta, treaba complicata, mai ceva ca un doctorat [:D] se gandeste, se incrunta, iar la sfarsit ofteaza multumita... va pupam, noapte usoara si somnoroasa tuturor. marcela si [copil] alexandra lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, merci de sfat, o sa fac si asta, ca tare nedumerita sint in privinta laptelui, este din plin dar bebetica nu ia in greutate! eu zic totusi ca ajunge si la ala hranitor pentru ca imi goleste sanul, adica atunci cand o pun la san, sanul este plin de lapte, este tare, iar dupa ce termina ea de mancat sanul este foarte moale. nici nu mai stiu ce sa zic, nu sint disperata sau speriata ca nu a luat in greutate, dar nici nu pot sa stau asa fara sa gasesc cauza! Intreba ieri cineva de copii abandonati in spital, atunci cand am stat eu in spital (sfarsit de iulie, inceput de august) erau 2 baietei abandonati pentru care se cautau parinti adoptivi, erau foarte sanatosi si frumosi, eu l-am vazut doar pe unul dintre ei ...era blond si tare dulce, asistentele erau indragostite de ei, spuneau ca le va fi tare dor de ei cand vor pleca, iti pot da numarul de telefon de acolo si poate ai noroc sa fie tot in spital sau sa-ti spuna daca i-au luat la o casa de copii. da-mi un pm si iti trimit nr de telefon! Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi, mai bine zis de la mine ca domnisoara nu s-a trezit, ne-am frecat aseara pana la 12 ca nu vrea sa mai manance dupa baie si eu am cam fortat-o, i-am dat azi dimineata la 7 sa manance dormind si acum ii dau iar ca sa-i pastrez orele de masa cu toate ca nu are de gand sa se trezeasca. Nici noi nu am avut probleme cu vaccinul cumparat dar au fost doua intepaturi si saraca s-a culcat instantaneu cred ca de frica ca o intepam intruna. ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata Gagici In sfarsit am reusit si eu sa mai intru pe forum. Piticul doarme acum. Si noi avem mari probleme cu mancatul de vreo saptamana, unde mai punem ca acum imi respinge sanul, de cand i-am introdus completare. Cand nu suge de la mine ma mulg si constat cu mare dezamagire ca mai mult de 40ml nu mai scot. Am luat tone de stimulente si am baut ceai de fenicul la greu, dar tot degeaba. Prevad o intarcare pecoce. Bradut dormea la fel de prostpana acum cateva zile, cand a inceput sa se trez\easca doar o data la ora 4, cand ii dau sa suga si apoi este frsh de la 6,30 - 7, cand ma trimite sa fac cafeaua si stam de vorba. Mai adoarme pe la 9 doar vreo ora. Pentru problema mancatului, l-am dus speriata la doctor, crezand ca e bolnavior, dar fizic este perfect sanatos. Acum are 5,130 kg, a mai luat un pic in greutate ieri, ca de joi tot scadea. Explicatia medicului a fost schimbari in program sau o indigestie, avand in vedere ca se deranjase un pic la stomacel, dar cu 1/4 smecta s-a rezolvat imediat. ca veni vorba de kk, Bradut face zilnic, o data pe zi, de cele mai multe ori singurel, dar se chinuie mititelul, de tarnspira astfel incat sunt nevoita sa-l schimb si de hainute. In rest suntem tare vorbareti si veseli, dar la fel de suparat cand nu o vede pe mami langa el sau cand nu-i vorbesc. Nu am mai intrat pana acum caci eram turmentata, avand in vedere ca dormeam max 5 ore in 24. Sper sa ne auzim zilnic de acum inainte, ca m-am mai odihnit si eu. Traiasca leaganele pe baterii. Al nostru este de la Bertoni si il adoarme in cinci minute. Cu vaccinul si noi am scapat cu bine, i-am facut pentact-hib si engerix. A plans vreo doua ore acasa de durere, dupa care a fost tare cumintel. Cu mancatul a stat mai prost atunci, de-aia cred ca mi-a scazut si mie lactatia. Nicole, eu vreau sa merg la expozitia de articole pt bebei, am inteles ca incepe vineri, motiv pentru care chiar maine as vrea sa merg. Mie mi-a picat rau de tot pe un carucior cu 3 roti de la Bertoni, care a fost acum o luna la promotie in Carrefour, dar n-am avut bani atunci, iar dupa aia nu l-am mai gasit, decat prin comanda din diverse magazine, da la pret aproape dublu si am zis pas. Care mai vreti sa mergeti maine? Mergem in gasca? Mi-e tare dor de voi, de intalnirile socante (pentru cei din jur), de data asta cu urlatoarele dupa noi. Alina mamica lui Bradut cel mancacios si cacacios
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! greu mai reusesc sa scriu ceva- cand adoarme bebe, sar repede sa mai fac cate ceva prin casa, apoi citesc ce ati scris si...se trezeste dl. Matei! AZI AM IMPLINIT O LUNA!!! Oare cand a trecut???A propos de scaun, al meu face si cate 6-7 pe zi, noaptea trecuta l-am schimbat de 4 ori de Pampers, am ras dimineata cu tati ca am avut "Noaptea devoratorilor de pampers"! Si asta in conditiile in care ii dau zilnic cate un pic de Smecta.Si nici nu sta deloc canda facut ceva cat de mic, plange de il aud vecinii...Explicatia este o iritatie la fundulet, produsa (cred) de servetelele mede, asa ca am trecut pe clasica vata cu ceai de musetel si i-a trecut pe jumatate intr-o zi. Voiam sa va mai scriu dar s-a trezit dictatorul!! Pupici! http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949 Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pentru cunoscatoare. Eu am ales vaccinul asta pentru ca se spunea ca scapam de unele intepaturi, dar am constatat ca au fost doua spre deosebire de cel gratuit. Andreea l-a facut pe cel gratuit si nu l-a intepat pe Matei decat o singura data plus picatrurile pe gurita. La pentact-hib sunt incluse in injectie picaturile, iar engerixul se face separat. Stie cineva care este explicatia, de este asa, contrar celor laudate in vestitul pliant al vaccinului? Alina mamica lui Bradut cel mancacios si cacacios
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza...cam groggy ....dar supravietuim. Marcela, daca o lasi sa te foloseasca pe post de suzi in primul rind se obisnuieste asa, in al doilea iti agraveaza ranile de pe sani, in al treilea ai vazut ce probleme ii da la stomacel. asa ca da-i cu incredere suzi - iti mai da si tie o pauza! Alina, asa fata...sa doarma la vaccin, bravo! sa o tineti tot asa. Marina, ai scapat super ieftin cu vaccinurile, bravo! Olivia, la medic nu ai fost pentru ochisorul piticului? cu lapte de la tine ai incercat? sau nu mai ai? Laura, nu prea mai e de bermude si papuci prin romania...au cam inceput ploile! Alinule, explicatia este ca in vaccinul de la stat nu este inclus cel imotriva poliomelitei (este cel oral) si la cel de cumparat este in plus cel impotriva hepatitei B (engerix) inclus in cel de la stat...nu am fost prea coerenta, nu?[xx(] va pupam si va asteptam mai des pe aici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, Profit si eu si va scriu in repriza de somn a puiutei, care de obicei e intre 8(cand o ducem pe Mara la scoala) si 11-12. Sa vedeti si voi ce fetita cuminte am!!! Apoi o luam pe Mara la 13 si daca mergem la plimbare doarme pana ajungem acasa, adica pe la 4-5. Seara stam de vorba, ne jucam si mancam intruna. Dupa vaccin ea nu a avut nici un fel de reactie, exact asa cum mi-a promis asistenta. Eu ma inarmasem cu supozitoare cu paracetamol dar nu a fost cazul. Ea a facut Hexavac, care este si pt hemofilus B, din cate stiu eu in Romania nu e obligatoriu, dar aici asa se face. Azi am avut de luptat sa-l conving pe doctorul Marei sa-i faca teste de giardia. Ea a luat de 3 ori tratament si dupa primele doua cure tot pozitiv a iesit testul. Doctorul de aici zice ca nu a mai auzit asa ceva si ei nu obisnuiesc sa faca teste pt ca sunt cazuri extrem de rare. Iar acasa doctorii ziceau ca ce o mai intoxic cu atatea medicamente ca oricum au toti copiii si ca apa e plina de chisturi care nu se distrug nici prin fierbere... in fine, cred ca l-am socat pe asta ca pana la urma mi-a facut recomandarea. Vrabiuta, nu lasa copilasul sa mestece la mameloane pe post de suzeta. Si nici cu degetelul nu e bine. Si a mea isi suge pumnutul si degetul cand ii este foame. Dar daca suge degetul si dupa ce mananca da-i suzeta. De aia mai scapi dar cu degetul in gura poate sa ramana pana la liceu[:D] Asa mi-a zis mie asistenta. Insa Eva mea scuipa suzeta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...