Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Iasi (7)


Recommended Posts

Ce mai faceti fetelor? Eu ieri jubilam ca am scapat de viroza fara sa iau multe pastile, si azi noapte a inceput sa-mi curga nasul ca robinetul. Carmen, bine ca ati reventi si sunteti sanatosi. Pupici lui Alex si mai vrem "perlute". Mateiu meu e la capitolul propozitii si desi stalceste cuvintele e un scump si eu inteleg bineinteles:"vine eu", "veau afala", "ce faci? Bine? Pa" asta cand vb la telefon, zice Machei in loc de Matei si doi ani, dar nu-i ies degetele la arata ca are prea multe. Il striga pe Otto, tot OO sau Oco si ii vorbeste in limba lui. Il cunoaste si el pe Harry Pocar(adica Potter). Mai nou Otto a zis ca sa nu-i mai spun Otto ci Octavian, ca doar e baiat mare si nu vrea sa-l mai alint. Cand va mai fi cald si cand facem o noua intalnire? Va pup si sanatate multa, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
OOO, biata de Andra! Bine ca nu a fost o lovitura mai puternica! Si eu mi-am facut un benghi in frunte cind aveam un an si opt luni. Toate cele bune, Tina! Carmen, ma bucur sa aud ca Alex cel mic e sanatos si energic! Gabriela, ai grija de tine! Trateaza-te si nu le dai virusi lui Machei si Oco! Adi, ce mai face Catalina? Anna, imi dai curaj pentru bb2. Sa creasca mari si sanatoase dragalasele si sa ne cunoastem cit mai repede! Cristina, Gabi (acvi), ce mai faceti? Lacri, unde eeeesti?? Altfel, noi am ramas din nou singurele dupa ce a fost pe aici aglomeratie mare- maica-mea, sora-mea cu prietenul, alti musafiri. Omuletul meu e mofturici, cred ca simte si ea ca fac fata cu greu si striga sa ma misc mai repede si i-o fi si dor de tati. Ieri se uita de-a dreptul ingrozita la telefonul mobil, de unde se asuzea vocea lui Vio, neintelegind, probabil, ce se intimpla ca-l aude, da' nu-l vede. Multa sanatate, vorba Ralucai, ca-i mai buna decit toate!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Buna Elena..Catalina face ea ce face si ma cam supara in ultima vreme.. A inceput de vre-o doua saptamani sa faca din ce in ce mai des crize de nervi si este foarte plangacioasa si nu asculta...nu stiu ce se intampla cu ea..Mie imi este foarte greu,nu prea ma mai tin nervii si rabdarea mea ajunge in fiecare seara pe "rosu".Ma uit la ea si nu o inteleg..de ce vrea sa faca numai lucruri interzise?De ce nu ma mai asculta? De ce nu mai mananca ?Ce-or fi cu mofturile astea?Cum ramane singura un minut cum face boacana.. De exemplu in momentul in care eu scriam aici..stiind-o pe Catalina pe olita,ea deja golise recipientul de sapun lichid pe picioare ,pe mainile si pe obrajori,iar eu am gasit-o masandu-se de zor pe picioruse.."sa intre crema" Acum trebuie iar s-o bag in cada...Si voiam sa o scot la plimbare.. A mai trecut cineva prin asa ceva? Cum se rezolva? Un lucru e sigur! Am nevoie de concediu !Imi trebuie neaparat macar o zi fara Catalina sa-mi pot linisti nervii... Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Adriana, eu trec in fiecare zi prin plansete aiurea si prin "Nu Veau". Unde pana acum ma tragea de mana sa iesim afara, acum imi spune ca nu vrea. Si vrea absolut tot ce are Otto in mana, o carte, un creion, o jucarie, tot...Acum studiaza albumul cu Harry Potter...Ma intreb ce ma mai asteapta. Elena, Vio iar este plecat? Cum te descurci? Pe unde iesi la plimbare si pe la ce ore? Cand ne mai intalnim? Cand este expozitia cu crizanteme in BOtanica? Pupici multi si sanatate, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, multa putere sa rezisti. Din cite am mai citit, cica ar fi niste virste la care micutii trec prin ce trece fetita ta. Cu multa rabdare din partea ta ajunge ea la virsta maritisului si scapi[:D].(nu te supara...o sa-mi vina si mie rindul!!) Gabriela, dimineata incerc sa ies la plimbare inainte de 10.30, apoi omuletul maninca si se culca vreo 2 ore. Seara n-am neaparat o ora la care ne plimbam, e in functie de ora la care se trezeste sau cum are chef sa manince in ziua aia. Azi am reusit sa plec din casa la 6. Pupici la toti prichindeii si o noapte linistita!!! Elena si Erica Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini. (6.februarie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna Maria acum vreo 3 zile am fost la coafor si am vazut mamici cu pitici pe care ii tundeau la frizeria de acolo. Am vazut ca fetele de acolo aveau muuulta rabdare cu ei, unul chiar plangea de sarea camasa de pe el[:)]. Bietul pui! Dar la urma am vazut ca statea sa fie dat cu pudra si sa ii gadile ceafa cu pamatuful[:D]. Baietelul avea in jur de 3-4 anisori. Nu am vazut nimic special pt copii(adica un scaun mai deosebit sau jucarii sau orice altceva).
Astazi am fost la stomatolog si mi-am terminat de reparat toate cariile!! Am facut-o si pe-asta si am mai scapat de o problema. Vineri o sa ma duc sa imi faca un detartraj si o fluorizare si poate ca o sa incerc o realbire. Doctorul meu a spus ca nu va fi nici o problema, ca nu voi avea nici sensibilitate marita a dintilor, dar sincera sa fiu mi-e un pic frica. El pare foarte sigur de procedura asta de realbire. Nu mi-as dori sa o faca doar ca sa castige un ban in plus , iar eu sa ma aleg cu efectele secundare![V] Oricum traiesc acut senzatia ca are preturile destul de scumpe comparativ cu alti medici. Astazi de exemplu pe o simpla carie (destul de superficiala caci nu a necesitat nici macar anestezie!!) mi-a luat 500.000.[:(!] Comparativ cu Jp e ieftin, dar pt Ro mi se pare un pic exagerat.
Tot zilele astea am umblat zapacita de cap dupa un translator autorizat de lb japoneza. Aveam de tradus cateva documente din JP- in romana si nu am avut bafta deloc. In ditamai orasul universitar nu este nici un picior de traducator[bang] Bine ca s-au strans cu turma in Bucuresti si pt ca stiu ca sunt putini la numar cer niste preturi fantastice!!!! Mai ca imi vine sa ma pun cu burta pe carte si sa imi deschid cabinet de traduceri din japo[:D] Pe 4 pagini de traducere (cu tot cu legalizare-pe care o face tot in Buc) mi-au cerut 2.500.000[help] Am crezut ca pic jos cand am auzit pretul, dar de nevoie am apelat la ei. Bine macar ca nu a trebuit sa ma duc pana in Buc si m-am rezolvat printr-o firma intermediara din Iasi. Va pup si numai bine tuturor!
Uitasem sa va zic ca mi-am scos certificat de nastere nou!![:D]Am ditamai cearsaful de certificat care cica e international[:p] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaa! 500.000 pentru o carie![bang][bang] De parca ti-ar sufla maseaua cu aur[bang][ups] Pai pentru maseluta mea cred ca-mi trebuie macar un milion ca banui eu ca e mai complicat decat o simpla carie. Imi vine sa merg la medicul meu din Suceava ca si el avea cam aceleasi preturi, dar macar am multa incredere in el (de ex trebuie sa astepti 5 minute dupa ce a plecat pacientul dinaintea ta ca sa dezinfecteze el totul...si e si pasionat de ce face...pacat ca e asa de departe de Iasi [:(]) "Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede." - Confucius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, Am avut si noi un pseudoconcediu de 3 zile si un pic, adica de sambata pana marti la 9.30 cand ne-am reapucat de scarbiciu. Am fost un pic pe la niste prieteni la o cabana si am incercat sa ne relaxam. In parte am si reusit. Ne-am intors de luni dar pana marti n-am raspuns la nici un telefon. Eu ce sa va spun? Am inceput sa caut clienti pt aplicatiile mele si in Iasi pt ca adevarul e ca daca am gasit in SUA si Europa de ce n-as gasi si in Romania. Pai pt ca in Romania toti sunt conservatori, corupti si de multe ori in posturi cheie cam multi incompetenti. Asa ca s-ar putea sa renunt pt Iasi si sa ma axez doar pe Bucuresti si restul tarii. Am fost marti cu un coleg sa prospectam piata si am ramas f dezamagiti. El imi spusese asta dar am vrut sa ma conving singura si m-am convins. Asa ca ... Alex e o scumpete cu multe fitze care face o groaza de nazdravanii. In primul rand nu mai are febra si are pofta de mancare, dar asta v-am mai spus-o. De mult il suspectam ca intelege ce ii spun si incercam sa ii vorbesc f clar si corect ca sa il obisnuiesc asa. Ei bine, intelege. Imi aduce la comanda lucruri, mai ales hainute, pantofiorii, jucariile, stie sa aduca Nurofenul sau Calgelul cand il doare ceva - le aduce si imi arata cu degetelul ca il doare gingiuta; zilele trecute i-am prins din greseala un la degetel la o usa de dulap si plangand s-a dus la comoda pe care era nurofenul si calgelul. A adus nurofenul, nu calgelul!!! Bine, ca i-am pupat doar degetelul si nu i-am dat nurofen, e clar, dar sa vezi ca dupa aceea venea cu degetelul sa i-l pup si sa suflu peste el. si cand a venit taica-sau s-a dus sa parasca, arata cu degetelul de la cealalta manuta degetelul lovit, care nu il mai durea dar... Dimineata imi da telecomanda in mana sa i deschid televizorul si imi cere clar daca vrea pe Animal Planet "ham miau" sau daca vrea muzica "la la "... Cand se trezeste noaptea ca vrea papa - e fapt nu nopatea, ci spre dimineata, nu mai plange ci striga: mama, mama... La baietei spune "tei-tei" si dimineata cand il iau in brate spune"tei tei mama" - no comment. Doamne a trecut asa greu luna asta si atat de greu mi-a fost... Am avut cateva zile in care credeam ca ma dilesc in spitalul ala oribil. Nu mai stiam ce sa fac: sa imi iau copilul de acolo si sa il salvez de mizerie si incompetenta unora sau sa il las sa i se faca tratamentul necesar ca sa nu aiba cumva mai tarziu complicatii grave la rinichi... Noroc de pediatrul lui -dr. Iordache-care a fost giorno si ne-a ajutat cat a putut. Cred ca daca nu rezolva sa plecam seara de acolo innebuneam pur si simplu. Nesimtitele alea de asistente stateau de vorba la ora 1 noaptea in fata saloanelor si vorbeau de ca si cum erau in padure. Tipau una la alta, parca nu erau in spital. In prima seara si singura pe care am petrecut-o acolo mi-au spus ca pacientii dorm, eu sunt insotitor si nu e treaba lor daca eu dorm sau nu. Dupa aia am plecat seara acasa. Dupa doua zile una din ele a vrut sa ii faca lui Alex un antibiotic cu aceeasi seringa cu care facuse celuilalt copil din rezerva. Doamne ce mizerabila. Nu am lasat-o, dar va imaginati ca mai erau atatia copii singuri internati in spital... acelor copii li s-au facut astfel de injectii... A fost un circ adevarat dupa aia. Nu mai recunostea nimic a inceput sa se isterizeze... Probabil nu va mai profesa dar cati copii va fi imbolnavit oare? Gata cu amintirile. Va sarut si va urez numai bine, Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...