Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (10)


Veve

Recommended Posts

Buna fetite dragi! Sa nu va suparati daca nu raspund la toate ca e tare tarziu si-s obosita. Din fericire baietelul meu azi a fost bine, inclin sa cred ca il deranja ca nu facuse caca ieri, da nu sunt inca sigura. Oricum, azi a fost cumintel si a stat cu mamaie in curte, iar mami a gatit. A dormit binisor, si eu cu el, ca ma simteam tare obosita, prinsesem cam putine ore de somn azi-noapte (nu din cauza lui), sper sa nu mai avem probleme. Cu mama-soacra e ok pana acum, sper sa fie si in continuare. A acceptat ca ii dau suzeta, ca dansa imi zisese sa nu-i dau, insa insista sa il infofolesc mai mult decat vreau eu si in alte privinte. Sper sa o scoatem la capat cu bine totusi. Oricum, prinde bine sa ai pe cineva sa te ajute ziua. Fetelor tocmai am aflat o veste care m-a facut sa imi dea lacrimile. Una dintre cele doua prietene ale mele din liceu, a nascut luni o fetita. Anul asta am nascut toate trei, adica eu si cele 2 prietene, eu am fost prima, apoi una din ele a nascut un baietel si acum cealalta o fetita. Ce mi se pare ciudat (cred ca-s un pic paranoica eu cu numerele) copiii nostri, pe langa ca sunt nascuti in acelasi an, sunt nascuti exact la 2 luni fara 4 zile unii de altii. E exact aceeasi diferenta. Hai nu ma credeti nebuna ca deviez asa, da sunt tare emotionata. Christina sigur ca putem sa vorbim la telefon, o sa iti trimit un PM cu nr, desi cred ca ar fi bine sa imi trimiti si tu ne de telefon, ca de multe ori nu pot raspunde (de exemplu cand dorm cu bebe, sau doar il pazesc). Cred ca in weekend e cel mai bine, ca e si tati acasa, mi-e cam jena sa o las pe mama-soacra cu bebe mereu ca sa intru pe internet sau sa vorbesc la telefon. Macar pana ne mai obisnuim... Pupici dulci. Mersic de informatie, sa stii ca chiar as vrea sa imi gasesc ceva frumos pentru botez si nu prea am timp de mers de la un magazin la altul. Acum realizez ca aveti botezul sambata asa ca probabil nu e cel mai bun moment sa te sun. Lasa ca n-au intrat zilele in sac, nu? Sa fie intr-un ceas bun! Mmmmmmmmmm, mi-a lasat gura apa, cand termin cu treburile o sa incerc si eu reteta. Lili, mare dreptate ai, sunt atatea momente frumoase pe care o sa le traim alaturi de bebeii nostri. Am vazut pozicile si Lili e o mandrete de fetita. Pe tati l-am vazut da pe mami nu. Poate ne pui o pozica si cu tine. Tinavia, chiar ca n-aveam habar de faza cu imparteala vaselor. Interesant... Dar de ce mananca asa? E ceva asemanator cu postul de la noi? Sunt anumite zile cand mananca numai carne si altele numai branza? Eryka, ti-am zis eu ca ai o micuta atleta in casa. Piatra Lunii, au dreptate fetele, tare slabuta esti tu. Si papusica ta e o dulcica. Mersic de pozici. Sa stii ca la cateva zile dupa ce ne-am mutat aici, l-am mutat pe Jambonica la el in camera, asa ca doarme acolo NOAPTEA, ziua la noi in pat, cu mami. Doarme bine la el in camera, cred ca il mai deranjam uneori ca noi veneam mai tarziu in camera, tati mai sforaie, ne mai intoarcem in somn...Asa el doarme in liniste la el in patut. Gabitza, cum oi fi reusit ca tare as vrea sa ajug si eu macar la cat aveam, nu indraznesc sa sper la mai putin. Lauraa, pofta buna scumpicei tale! Si al meu pare ca pofteste la noi cand mancam, parca ne-ar lua din farfurie, asa imi pare de rau de el. Abia astept sa ii diversific mancarica. O sa ii cumpar scaunel inalt sa stea sa vada si el pe masa ca e tare nemultumit cand sta in bouncer si noi mancam. Sfarseste in general prin a sta pe genunchii vre-unuia dintre noi. Cum ti s-a umflat abdomenul? Esti balonata? Ai luat in greutate? Lili, da sa stii ca e bun si somnicul, eu nu cred ca e rau daca o lasi sa doarma cat simte ea nevoia. Somnicul o ajuta sa creasca. Si doctorul meu e cam zorit, ca are multi pacienti...:-( da e de treaba si nu cred ca il schimb. Oau, Lili, eu abia astept sa il vad pe al meu cum intinde manutele grasulii sa ma ia de gat...vise de mama nebuna...:-) Dana, sa stii ca m-am gandit si eu ca poate are si efect sedativ. Da pe el scrie ca pentru dureri si febra. S-ar putea totusi sa ai dreptate. Lauraa, 3 kg??Pai si tu stai bine, eu am mai dat un kg jos in ultimele saptamani si tot mai am 8 in plus. E drept ca tu nici nu ai pus asa mult cand erai graviduta. Christina, daca merge treaba cu suzeta inseamna ca nu ii e foame, altfel nu l-ai pacali. poti eventual sa incerci si cu putin ceiuc daca are buzele uscate, poate e cald si ii e sete. Ce bine ar fi sa poti dormi si tu toata noaptea...Pupici Bun venit Vanesa! Dana, asa e, bouncerul meu e identic cu al Biancutei. :-) Nally, pare ca se anunta intr-adevar dintisorii la Sebi. Doamne ajuta sa treaca repede sa nu se mai chinuie saracutul. Eryka, sa fii sigura ca daca e de foame, nu te lasa ea pana nu ii dai. Incearca sa ii dai suzeta, sau ceai, sau apa, sau pur si simplu sa o intorci pe alta parte daca ii place asa. Daca protesteaza energic, inseamna ca ii e foame. Fii sigura ca nu se lasa pacalita daca ii e foame. A, cad ca deja ai vorbit cu Dana :-)... Eryka, Christina, sa ne spuneti daca au dormit bebeii toata noaptea sau oricum mai bine... Clara Maria, poate ca mananca in graba, cu pofta mare... Monet cum a fost la conferinta? Mie imi suna a rasism treaba aia cu cetatenia, desi e oarecum logica daca e vorba de secrete de stat. PUpici la toate, e aproape 2 ,da nu m-a lasat inima sa ma culc fara sa va scriu, desi stiu ca peste 4 ore, sau 5 in cazul cel mai fericit, se scoala bebe... http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Jambonel (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
madutza urmatoarea vizita e luni,la vaccin..o sa ii arat medicului gingiutza lui si o sa-i spun si "tot ce face el acasa" [:D]..sper sa fie bine... am vazut ca ati inceput cu mancarea solida...yo mai astept pana pe la 5-6 luni...parca nu vreau sa-i dau asa devreme... ha ca am fugity ca iar maraie... Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu [url]http://community.webshots.com/user/sandra2o[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata !!! Mai ce harnicute la scris ati fost voi!!!! Sa va zic un lucru! de aseara de la ora 1 - care fu ultima masa a lui Sebi - nu s-a mai trezit pana acum la ora 8 dimineata!!!!!! Odata s-a foit si l-am intors si a adormit tun! [bis] Eu zic sa-i intoarceti pe o parte si sa vedeti daca adorm, inainte de a le da papaica sau apa! Va las acum ca ma duc sa-i fac un pireut de mere lui Sebi! Vorbim noi mai incolo!!! [pup] Nally [mamica] si [copil]Sebastian (14.04.2004) [url="http://community.webshots.com/user/nally116"]Poze...Poze...Poze[/url] [url="http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu"]Poze mireasa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult pentru primire! o sa incerc sa ma adaptez din mers si sa raspund la fiecare in parte, in timp, dupa ce o sa ma familiarizez cu voi. Pana atunci o sa raspund "la gramada". stau foarte prost cu timpul. puiutul meu mic nu doarme aproape deloc ziua. nu plange si, nu vrea in brate. dar trebuie sa stai prin preajama sa-i faci conversatie si sa fii atenta pe unde se rostogoleste. a reusit sa se intoarca pe burta si sa-si scoata si manutele, deci nu ma mai tem foarte tare ca se sufoca sau ca-si "uita" capul in timp ce i se intoarce corpul. criza mea de timp este si din cauza fratiorului cel mare care a inceput clasa I. Sotul meu vine in jur de ora 9 seara de la servici iar eu de doua trei ori pe saptamana merg si la serviciu. Mai convenabil a fost sa-mi platesc soacra si sa vina la copii decat sa stau acasa. din aceste motive, imi cer scuze anticipat daca nu scriu des. dar de citit o sa incerc sa va citesc zilnic. am o problema cu diversificarea. cu cel mare am inceput la 2-3 intai cu sucul de mar, morcov sau portocala, dupa care usor cu supita, cereale, piure de legume. nu mai stiu ordinea. cu cel mic, pediatrul lui (care este acelasi ca si in cazul celui mare) ne-a recomandat sa incepem de pe la 21/2 cu sucul de fructe. pediatra din spital, cu care tinem legatura (sta foarte aproape de noi si este mai putin comoda decat pediatrul initial) ne-a recomandat sa asteptam cu diversificarea pana spre 6 luni (macar 5 luni). problema mea este ca nu hranesc copilul la san ci cu milumim, iar senzatia pe care o am este ca nu-i ajunge. este mare si voinicel (7.500kg la trei luni si o saptamana). voi cum ati procedat cu diversificarea? icv
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! La noi sta sa [pic] asa ca deocamdata stam in casa [:(],dar pot sa stau mai mult pe forum [:D]asa ca ma apuc sa citesc ce ati mai scris si revin [pup] [url="http://community.webshots.com/album/128114678ciDMaz"] Iuliana[/url] & [bibe][url="http://community.webshots.com/album/128127225SBuxTy"] Rares[/url] (12iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vanessa, dar ce bine a luat puiutul tau si este si lunguiet. Sa-ti traiasca. Bebele meu nu se intoarce pe sau de pe burtica insa trage de cap sa se ridice in fundulet si doctorita mi-a spus sa nu il las. In plus, nici el nu plange ziua dar trebuie sa stea cineva sa se joace cu el, sa-i arate papitoaiele, sa-i vorbeasca si cand oboseste incepe sa se mataie si adoarme ori cu mine in pat ori la el in patut. Sandra, si eu am decis sa mai aman diversificarea puiului. I-am dat suculete de mar, morcov, portocala insa mai facem pauza caci vreau sa o mai lungesc putin pana pe la 4 luni, abia apoi incep cu diversificarea dar mai incetisor. Bebele meu papa la san si are si o masa de lapte praf la 10 am asa ca eu consider ca are tot ce ii trebuie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetili sunt chiauna!!!! dupa ce am trebaluit aseara pana pe la 1, m-am dus si eu la culcare cu gand sa prind 4 ore de somn pana se trezeste Tompi. S-o credeti voi: mai intai s-a sucit si s-a invrtit atata ca m-am ridicat de vreo 3 ori sa vad daca nu-l incomodeaza ceva (nu erau decat partuletele), pe la 3 s-a sculat in urlete (si tati care abia ce se culcase ca a lucrat pana tarziu la nu-stiu-ce lucrare de codecs...of-of), si nu s-a lasat pana nu i-am dat sa manance, da' nici asta nu i-a convenit ca daca ii dadeam intinsa in pat mai lua o gura mai tipa odata, si daca il luam in brate sa-l alaptez adormea, deci ideea era sa stea cu tzatza in gurita. Pana la urma l-am certat si i-am dat suzi (cu greu ca era si domnul furios ca de ce i-am luat tzatza). Dupa care cica m-am certat si cu tati (eu nu-mi aduc aminte nimic). Intr-un final pe la 4 (m-am uitat la ceas) m-am culcat cu speranta ca doarme si puiul mai mult ca doar a papat. Flori, s-a sculat la 7 ca in fiece dimineata cu chef de glume ca era tot un zambet, de m-a bufnit si rasul. Teroristu!!!!! vad ca va ganditi cum sa va mai stresati copiii [:D] Nu dati [iartama] cartile zic asa: copilul va renunta la masa de noapte cand va fi pregatit sa o faca. Desigur ar fi bine sa incercati sa va dati seama daca chiar ii e foame (cam greu, mie inca mi se pare cel mai usor sa-i dau sa manance si gata cu balamucul, desigur nu vorbesc cu el, nu aprind lumina, nu-l schimb ca sa nu cumva sa se trezeasca de-a binelea si sa-mi aprind paie in cap). Nepotul meu a renuntat la masa de noapte (a se citi mesele ca erau vreo 3 de era toata lumea chiauna) pe la 8 luni dupa ce manca mancare pe bune de vreo doua luni (i-a diversificat aproape de 6 luni). E si asta o metoda a lor de a se simti in siguranta.... probabil Iar aia cu numarul meselor pe zi si cu cantitatea mi se pare aberanta [alcool] desi asa mi-a zis si mie pediatrul. Parerea mea (si nu numai ca m-am documentat serios) e ca chiar si la 6 luni, copilul e prea mic ca sa-i poti stabili tu numarul si cantitatea meselor. Stie el mai bine. Ieri spre ex, Alex mi-a scuipat toata mancarea (nu va spun cat am plans) intre 11 si 14. Mancase pe la 8 tzatza si abia daca a vrut sa-si bea ceaiul cu fier pe care de obicei il manca din ochi. L-am lasat in pace dupa vre-un sfert de ora in care m-am rugat de el sa-si manance cele 2 lingurite de lapte cu cereale. Azi i-am luat piure de morcovi ca nu mai vreau sa mulg lapticu' si sa-l arunc dupa aia. [bang] S-a sculat teroristu' am fugit [pup] Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...