Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (10)


Veve

Recommended Posts

Buna fetelor
la mine sunt toate ca si pana acum ,deci nici o noutate.
Grate frumosi sunte-ti toti 3 iar puiutul un scumpic ,sa-ti traiasca.Morcovul se fierbe in jur de 20 de minute,cel mai sigur pana se inmoaie el ,apoi i dai doar zeama de la apa in care a fiert morcovul ,incepi si i dai cate putin primele 2-3 zile aceeasi cantitate ca sa vezi cum reactioneaza el si daca i prieste ,daca nu da in diaree atunci este ok ,dupa 3 zile incepi si cresti cantitatea de zeama si tot asa pe fiecare zi.De ex. eu ,i-am dat in primele 3 zile cate 10ml apoi dupa cele 3 zile am crescut pe fiecare zi cu inca cate 10 ml.Fac si eu exact cum m-au invatat la spital cu lapticul .Noi acum am ajuns la 60 ml .Si de 2 zile am introdus si suc de mar ,a mea prima data la refuzat sucul de mar ,asa ca am mai incercat peste 3 zile si atunci la vrut su cu sucul de mar am facut tot la fel ,treptat treptat.
Important este ca orice aliment nou introdus sa fie dat treptat si sa maresti cantitatea zilnic.Nu stiu cum fac celelalte fete ,dar uite eu zeama de morcov ,i-am introdus-o in laptic,daca i dai lapte praf ,de ex: la 100ml de apa cu lapte care i-o dadeai de obicei ,acum i vei pune doar 90 ml apa +10 ml zeama de morcov .apoi 80ml apa +20 ml morcov,si tot asa pana ajungi sa inlocuiesti toata apa cu zeama de la morcov.
Apoi mai poti sai bagi la fiert pe langa morcov si un cartof si dupa ce se obisnuieste si cu asta incepi sa bagi treptat si alte legume.
Uff sper ca m-am facut inteleasa.Daca ai nelamuriri mai intraeba ,oricum or sa-ti mai spuna si fetele ,eu ti-am zis cam cum fac eu dar nici eu nu am experienta ca sunt tot la primul bebe.
Nally multam ptr reteta .Ce bine ca ai cam terminat cu treaba.De acum sa te mai relaxezi si tu,ca oi fi si tu satula .
Pd primii dintisori apara jos .apoi cei doi de sus .Semne: umflaturi pe gingie si zona respectiva mai albicioasa,salivare mai abundenta decat de obicei si ar mai fi cateva.
Dana cred eu ca mai binicel ,[pup] multam ptr grija.Dana eventual incerca sa stai cu bebe inbrate dar asezata si te mai legeni cu el in brate , asta daca crezi ca sa invatat plimbat in brate.Macar daca stai jos asezata ,asa nu te mai obosesti nici tu cu spatele.Inceraca si vezi tu.
irinusha hai mey in sfarsit ai aparut?Tu vrei sa te dam la disparitii?Treci si scrie-ne aici [pup]hai la treaba.Ce bine de tine ca o ai pe mami tau acolo ,uf uf tare as mai vrea si eu.Si kiar as accepta si sfaturi de la ea ,ca nu m-ar deranja.
[foto][url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"] Poze cu Ayu [/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Madutza puishor [:D]( sau cine vrea sa o faca ,eventual o putem face pe user-ul de Mamica de Mai ) daca te apuci si faci listuta ,sa stii ca eu tare as vrea sa o avem aici ,asa de curiozitatea nostra ,uite datele noastre
-Ayumi -
- nastere - 3,048 kg si 50,5 cm
- luna 1 - 3,796 kg si 55 cm
- luna 2 - 4,800 kg si 60 cm
- luna 3 - 5,700 kg si 60 cm
[foto][url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"] Poze cu Ayu [/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinushaaaaaaaaaa [bis][bis][bis], ce bine ca mai vii pe la noi...io-s cam ametita, cine stie ce am scris despre copil de snu s-a inteles. A fost tare marait zilele trecute, nu dormea ziua decat extrem de putin si cand sa pape, se oprea si plangea si iar incerca si tot asa. Ieri la pranz i-am dat Tylenol si s-a linistit si a dormit copilul asa frumos. Azi am fost la medic si, evident, cand l-a luat medicul in brate i-a zmabit, l-a pus jos, l-a dezbracat, consultat, si el tot zambaret. Doctoru' cica "Io nu vaz nimic in neregula" sau "Cu voi cred ca e o praoblema ca ista micu vaz ca zambareste si e sanatos tun". Asta dupa ce am stat mai mult de 2 ore sa intram, ca am prins o zi tare aglomerata. Oricum, se pare ca si-a revenit copilul.Doctorul a zis ca pe la varsta asta incep sa aiba si toane din astea. Eu acum nu stiu ce sa cred, ca vad ca a fost chiar foarte cumintel. Am fost la aeroport sa o luam pe mama soacra (mersi Danaa de urare :-)) , a dormit pe drum si apoi a inceput sa zambareasca cu noi. Cand am venit acasa, tot cu zambarelile desi era nemancat, si de obicei face scandal nu gluma. Deh, bine ca e copilul bine, ma gandesc ca oi deveni mama paranoica. Nally, ce surpriza placuta pe tine, sa descoperi ca e week-end :-)) Lasa, sa va priasca, sa va odihniti ca meritati. Mmmmmm ce reteta buna, da asa nu mai slabesc eu... Anacami si pe aici s-a racorit si desi ziua uneori sunt si 27 de grade, noaptea, seara, dimineata tare e racoare. Azi si pe timpul zilei a fost un vant rece. Irinusha, asa e si eu stiam ca la masa de 10 dimineata sau ceva in genul asta se da altceva decat laptic si seara laptic. Paloma, si eu eram acum o zi cu inrebarile despre dintisori. Cica se vede gingia inflamata, albita, are balute prelungi de se uda pe hainute rau, il mananca gingiutele si intr-adevar cica le place sa ii masezi pe gingii in perioada asta. Asa ca e posibil ca papusica ta sa fie pe cale sa ii iasa un dintisor. Sa ii verifici si temperatura sa nu creasca. Daca creste da-i paracetamol sau tylenol (pentru copii). Grate ma duc sa vad si eu pozele daca apuc. Pupici. Cu diversificarea, nu prea stiu decat de prin carti ca inca nu am ajuns la capitolul asta. Doctorul bebelusului nu ti-a recomandat nimic? Noua doctorul ne-a zis sa stam cumintei pana la 4 luni si atunci sa incepem cu cereale (cam asta e sistemul american). Monet si celelalte fete care ati inceput cu cereale, ce marca ati luat? AM vazut azi de la Nestle si de la Heinz. A, si Milupa. Care sunt mai bune? Danaa, cum e sa fii mamica de doi baietei? Monet nu ne-ai mai povestit de mult despre Lia. A, sa nu uit, sambata viitoare aveti program? Poate ne intalnim?...Ufff ca asa incarcate sunt si weekendurile. Ca peste 2 saptamani avem botezul, peste 3, vaccinul si uite asa trece timpul si vine frigul. Da tot ne vedem noi cumva, daca nu se poate acum, macar mai tarziu, da? Pupici la toate, ma duc sa bag cornu'n perna ca se apropie de 12 si maine avem zi de umblat. Madutza, acum mi-am dat seama ca a facut Uca 4 luni si nu i-am urat "La Multi Ani" cu sanatate si numai bucurii. Sa se faca bine si sa fie numai sanatoasa de acum incolo. http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Jambonel (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca m-am uitat pe lista si vad o multime de sarbatoriti. La Multi Ani Dominic si Alina pentru ieri (inca ieri) si Cristina-Veronica pentru azi (inca azi)! Eryka, inteleg ca te simti mai bine? Ma bucur mult daca e asa,ca tare rau e cand esti racita si mai e si puiu' mic pe langa tine si l-ai pupaci si ti-e teama... Pupici si sanatate multa. http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Jambonel (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Eryka: iti multumesc ca ti-ai facut timp pentru mine. Voi incerca sa-i dau suc de morcovi asa cum mi-ai spus, sa vad poate-i place micutului. Ti-am vazut pozele, Ayumi este o frumoasa fara de pret. Patrick ii transmite pupici printesei tale.Am citit si povestea nasterii. Impresionant. Poate , cind voi avea timp, va voi povesti si eu cum am nascut. Insanatosire grabnica! Irinelnu prea am incredere in sistemul american. Am doua carti, poate sunt si in Canada "What to expect the first year" si alta,in care sunt ceva informatii, dar nu suficiente pentru mine si sa vezi ca m-a apucat acum problema "solid foods", in weekend, cind nu pot vorbi cu medicul decit pentru urgente. Va pupam pe toate, Mamica si Patrick[copil][:)] GR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai faceti fetele dragutzele? Eu azi nu am apucat deloc la calculator, ca a stat sotzul toata ziua calare pe el. A tot studiat despre camere digitale si in seara asta am fost si ne-am cumparat un Canon dragutzel, asa ca in citeva zile o sa pun si eu poze cu Biancutza mea. Va zic eu cind sunt gata. Irinel, ce bine ca nu are nimic Strumficul tau. Ce zice mama soacra ? Sa stii ca eu am cumparat cereale Nestle. Docotrul mi-a recomandat Pablum, a zis ca sunt cele mai bune (desi mai greu de gasit), dar eu le aveam deja pe astea, asa ca am inceput sa-i dau din ele. Mie imi plac astea ca trebuie sa le amesteci cu lapte, si asa pot pune lapte de la mine (acum, ca fac doar cantitati mici). Ca mai sunt alea care au deja lapte praf inclus si mai adaugi doar apa. E foarte important sa fie iron fortified !!! Eu stiam ca se dau seara, ca sa tina mai bine de foame peste noapte. Da' ce frig s-a facut !!! Ti-am zis eu ca vine iarna....bbbrrrrrrrrrrr.... Grate, sunteti niste frumusei toti 3...Patrik seamna mai mult cu tine, decit cu tati. Nici eu nu stiam cum se face sucul de morcovi. Eu am crezut ca storci morcovii si le dai sucul. Eu deocamdata ii dau numai cereale de orez si sa stii ca le maninca. Mai iese si pe linga, dar suntem abia la inceput... Nally, tare harnicutza mai esti !!! Multumim de reteta, sa stii ca am sa o incerc dimineata. Tu ce iaurturi ii dai lui Sebi? Cum le zice? Sunt speciale pt. bebelusi? Fetele, voi cum faceti la cipa-cipa sa nu intre apa in urechi la bebei? Ca noi nu reusim si tati zice ca poate sa faca otita daca ii intra apa in ureche. Cu intirziere le urez si eu "La muti ani !!!" si multa sanatate lui Uca-Mariuca, Dominic, Alina si Cristina-Veronica. Lili si Bianca (10 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ayu doarme de pranz acum asa ca hop iar pe la voi.
Grate cu placere si asteptam si povestiaoara ta bineanteles.
Irinel deci danutz este bine?Bravo lui nazdravanul de el[pup]
Sa stii Irinel ca intr-adevar cred ca au si perioade ciudate.Ayu azi noapte mi sa trezit la 3 noaptea de odata plangand ,probabil visase ceva uarta ,ei si apoi nu mai avea nici un kef de nanica ,kiar am ramas uimita si totodata imi venea sa ma dau cu capul de pereti.Ce moment isi gasise si ea ...sa se trezeasca kiar cand vroiam si eu sa ma bag in pat,se vede treaba ca nu se mai poate sta noaptea treaz si sa te culci mai la ora tarzie ca altfel risc sa raman nedormita.Si cum eu picam de somn i-am predat stafeta lui Fumito ca lui inca nu-i era somn ,mi-a povestit dimineatza ca sa plimbat cu ea prin casa pana a adormit,ca nu avea nici un gand sa faca iar nani.Saaracul de el ,iar eu dormeam dusa.
Lili B sa stii ca nici eu nu reusesc sa o feresc deloc de apa.Pai cum cand nu are astampar si atata da din manute si picioruse de se stropeste toata,numai de cum vede ca pregatesc baitza si apoi cand am dezbracat-o gata stie ce o asteapta ,e numai un zambet si mare bucurie pe ea.Eu o las inpace daca i intra apa ,incerc sa o curat bine dupa ce o scot din baitza.Doamne ajuata sa nu de-a in otita ,dar altfel nu am cum sa o feresc.
Fetelor nu va spune-ti si voi datele bebeilor ca sa putem face listutza?Hai va rog. [foto][url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"] Poze cu Ayu [/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uff si iar am uitat ceva.Am pus poze noi la albumul din semnatura jos . [foto][url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"] Poze cu Ayu [/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele!!!! Irinusha, bine ai revennit. Mariuca e mai bine, dar ma-sa...ma doare rau in gat, ca vineri am stat cu ea afara si era cam frig. Puiul era infofolit, dar eu cu maneca scurta. Nu am vrut sa intru in casa, ca prea dormea bine. Acum stau cu cartofi cu spirt la gat. Transmite-i pupici lui Cris rasfatici! Ieri a mea tare a fost miorti, nu stiu ce a avut, ca am crezut ca iar e bolnava. Cred ca s-a invatat putin in brate, asa se intampla in week-end cand e mereu cineva in preajma ei. Erika, bine ca ai aparut, credeam ca te-a lovit tare raceala. O sa ma acup de listuta, cred ca azi, sa vedem ce zic si fetele celelate. Astept mai multe posturi cu greutatile puilor. Lili, o metoda ar fi sa ii pui o picatura de solutie otica sau ulei incalzit un pic. Noi nu am mai ferit-o, desi a facut de 2 ori otita, dar nu a fost o otita de la raceala sau apa, ci congestie otica, ma rog...se mai numeste otita medie. Eu zic sa o lasi asa si sa o feresti un pic cand o clatesti cu apitza. Apoi o stergi bine-bine cu betisoarele. Grate, inca te mai astept cu datele sa te trecem pe listutza!!! Sunteti niste frumosi toti trei si tati are niste poze in care se vede ca e mandru de fecior [:D]. Irinel, multumim pt. urari, intr-adevar am facut 4 luni. La multi ani si celorlalti sarbatoriti!!! Nally, daca Monet e geniul nostru, tu esti gospodina. Cand o sa aveti punctele necesare sa va treceti aceste caracteristici la nick [;)]. Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari fetele! Nu ne-am citit aproape o saptamana, mai intai pentru ca forumul nu a functionat , apoi au venit sarbatorile care au tinut trei zile si trei nopti , asa ca uite a trecut saptamana! La noi s-au intamplat o gramada de chestii! Hai sa incep cu inceputul:Va amintiti cand va spuneam ca Avia mananca foarte des , asta pentru ca fiind somnoroasa noaptea abia sugea,chiar daca tinea titi in gura o jumatate de ora.Asa facand cateva nopti la rand , a inceput sa scada laptele si ziua , si nu se mai satura la nici o masa , si cerea foarte des papa.M-am prins eu ca nu se satura , si am inceput sa-i scot in sticla( la inceput abia daca reuseam sa-i scot un 50 ml ,apoi treptat si-a revenit "productia")si va vad cam cat mananca.Pai primele dati a golit cate 150ml fara sa se opreasca , apoi a revenit la 120-140. Acum mai nou , saliveaza de-i curge din gurita ca la robinet si mi-a facut ieri cateva crize de plans , de nu stiam ce sa-i fac.La dinti m-am gandit si eu , dar e cam devreme :aproape 3 luni. Cand a inceput sa-i creasca temperatura i-am dat un paracetamol , si ca niciodata ieri noapte a dormit de la 9 seara pana la 8 dimineata cu o singura masa la 1 , si aia papata in somn.Zice sotiorul ca si lui i-au iesit dintii cand avea 3 1/2 , si se prea poate ca fiind ereditar sa faca si Avia la fel.Nici nu stiu ce sa cred! Inca nu am apucat sa va citesc prea bine , mi-am aruncat numai un ochi si am vazut ca ati fost tare harnicute la scris , asa ca revin daca nu se trezeste mititica! va pup pe toti! Tina si Avia http://community.webshots.com/user/tinamesh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...