Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (10)


Veve

Recommended Posts

dragele mele, iara-s cu noaptea-n cap, dar am fost hotarita de tot sa citesc tot ce-ati scris de 6 pagini incoace ca sa nu ramin io pe dinafara:) si miine ma duc la conferinta (si si miercuri si joi - ca miercuri trebuia sa am interviul ala, dar s-a anulat pentru ca compania respectiva nu angajeaza indivizi cu dubla cetatenia - na, am zis 'pas', ca io nu renunt la 'romana' mea! doara oi gasi alte companii care sa nu aiba politica asta. e drept, compania asta e guvernamentala si de-aia regula asta. e normal. secrete de stat, nu?:) serios vorbesc...), asa ca tre' sa ma scol dimineata in jur de 6 ca pina pe la 7 si ceva sa pot pleca - fac cam 50 de minute, sa ma vedeti cum 'zbor' cu fro' 140 km/ora! asta pe autostrada, ca oraselul cu conferinta e in munti si am vreo 15 km de parcurs pe serpentine.... azi a fost o zi minunata, cu soare dis-de-dimineata si un cer albastru-cristal! numai lia mi-a lipsit in spate, gingurind:)... nu, nu prezint nici un talk la conferinta asta, asa ca sint lejereanu':), da' multam ca va ginditi la mine! eryka, a dormit mai bine ayu noaptea asta? da, bine ti-or zis fetele, culc-o oleaca mai tirziu. a avut si lia asa o perioada cind adormea pe la 7pm si mi se trezea la 4am cind io numa' pofta sa-mi tin ochii deschisi nu aveam:). pupici lui fumito, taticul intelegator! nally, maria, anacami, paloma, fetelooooor, ce fain ca va intilniti la babyexpo.... da' si io vreaaaaaaaaau.... (inghit in sec). piatra lunii, vezi tu ce de complimente primiti voi doua (tu si ingrid) ca sinteti niste frumoase-foc! iuliana, asa ti-ai dorit, sa se murdareasca si pe spatic de cachitz?:) ce m-am distrat cind am citit ce dorinta de mamica iubitoare ai avut!:) te pup si pe tine, si pe rares! lili, io zic sa o stergi cu musetel, asa vreo 5 minute si apoi sa o usuci bine de tot, tamponata cu tifon (sau ceva finutz). liuta a vut un pliu de la gitutz rosu de tot si asa am facut - i-a trecut in 3 zile scurte, nu m-am agitat. madutza, va doresc sa va reveniti financiar. o sa fie bine, sanatosi sa fiti! io asta imi spun mereu:). na, fii atenta: 1 gram (de apa, ca asa a fost facuta socoteala initial, dar merge aproximativ cu orice fluid)= 1 ml = 1 cm cub 1 kg = 1 litru = 0.001 metri cubi sau 1000 kg = 1000 l = 1 m cub densitatea apei (la temperaturea camerei) = 1 gram/cm cub = 1000 kg/m cub in final, :), da, 1 gram pe cintar este 1 ml de laptic baut. multumesc de increderea pe care o ai ca as fi o 'meseriasa'; ca sa stii ca nu-s, adica degeaba mi-au dat titluri, ca mie tot nu-mi place - singurul lucru bun pe care l-as putea realiza cu phd-ul ar fi sa pot capata o pozitie de profesor, asta mi-ar placea!:) sa o pupi pe uca-mariuca de la mine si de la lia! mwa! (ai facut tocanita? yumyumyum:)) si bravo pentru rolul de 'mamicademai' la care te pricepi asa de bineeeeee - pupici! maria, sa va traiasca alex, crestin de-acum! sa stii ca asa s-a uitat si lia in gura noastra si de-atunci isi deschide asa frumos gurita cind vede lingurita ei:)! nally, multu' de urarile de 'lungime' si 'ochi albastri' si 'fotomodeala' pentru lia;-). ca tare mi-ar placea sa fie fata mea o misa ame-rica!:) ei, glumesc, sanatoasa sa fie!! pupicei lu' sebi-bebi:) si tie, sa-ti fie de bine extra-somnul! grate, doamne ce familie de frumosi sinteti! sa traiti:). eu am venit in america in '95 cu primul meu sot - am cistigat la loteria de vize (pe numele meu, ca de-aia il tot tachinez pe ex-sotu' - mai tinem legatura pe email - ca asa a intilnit-o pe iubirea vietii lui, o americanca draguta:)). in schimb, ai mei erau deja aici din '90. iar frate-meu s-o-nsurat cu o americanca (nascuta in romania, dar venita de la 4 ani in america) in '97. deci practic, familia mea apropiata e toata aici de-aia mergem mai rar in romania - cam la 3-4 ani. cam asta ar fi, pe foarte scurt. irinel, lia a inceput cu cereale-orez a lu' gerber (io pe asta am pus mina si vad ca e ok) si acuma mai maninca si ovaz (oatmeal) tot de la domnu' gerber (:):):)). la inceput, a fost mai consti, dar am ajuns sa-i dau si un borcanel de mere pe zi si si-a revenit minunat. (eu nu i-am pus niciodata termometrul in fundutz) danaA, si prietena mea a inceput diversificarea numai la 6 luni ale victoriei si-i dadea numai tzitza. irinusha, pupicei la cris cel mincaretz de diverse!:) oare v-am raspuns tuturor?! daca nu, ma iertati, io oricum va iubesc pe toate! asa ca, la multi ani pentru toti bebicii care-si serbeaza aproape in fiecare zi care mai de care un numar mai mare de luni:). va pupam, cu drag............................................ mona si [copil] lia (24.04.2004) www.seansimon.com http://www.imagestation.com/album/?id=4286337099&mode=invite&slideshow=1 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961 - povestea nasterii liei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce faceti fetele din Romania, nu v-ati trezit inca ? Hai mei, trezirea ca e amiaza !!!!!! Glumesc, e 8 dimineata... Mai fetelor, stateam azi pe "prispa" cu Bianca la soare si meditam...va dati seama cite zile magice ne asteapta cu bebeii nostri: prima zi in care zice "mama", primul pas, primul Mos Craciun, prima aniversare, prima zi la gradinitza, prima zi de scoala, prima nota de 4 hihihihi (nu o sa fie cazul, noi avem bebei destepti), primul examen, prima zi de liceu, primul boyfriend, examen pt. facultate, logodna, nunta, primul bebe...si cite si mai cite... Parca le astept cu nerabdare pe fiecare, desi pe de alta parte as vrea sa opresc timpul in loc... Atitea lucruri mi-am dorit sa fac si nu le-am facut pina acum, ca de ex. sa mergem in Wonderland sau sa ne dam pe un tobogan cu apa...dar sigur le vom face cu si pentru Bianca, si copilaria lor va insemna o a doua copilarie pentru noi, nu? Mai fetelor, cred ca am inceput sa bat cimpii...mai bine ma duc la nani. Pupici Lili si Bianca (10 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetili, iarasi scrieti de parca nu mai e zi de maine... Eu n-am mai apucat sa intru, ca intotdeauna sunt mai aglomerata in week end cand e si tati acasa. Dupa cum v-am scris ultima oara vineri am fost la un nou pediatru pentru vaccinul de 4 luni. Noul doctor mi-a placut mai mult, are mai multa rabdare cu parintii si e mai usor de abordat in plus e si mai jovial si e o placere sa stai de vorba cu el. Pe cate am observat eu pana acum, toti doctorii pediatri din tara asta sunt batrani, aproape de varsta de pensionare sau trecuti de ea ceea ce ma face sa ma intreb daca nu mai e nimeni interesat in aceasta ramura a medicinei. Victor a rezistat eroic la intepatura, vroia sa planga dar pana s-a desmeticit era deja vaccinat si la mine in brate. L-au cantarit si are 6,800 gr si 63.5 cm lungime (se pare ca ultima masuratoare de la celalalt cabinet a fost incorecta ca nu are inca 65 cm). A pus cam putin pe el in ultimele 2-3 saptamani dar dr a zis ca e normal ca acum se incetineste procesul de crestere. Mi-a dat si o carticica si niste pliante despre cum sa incep diversificarea si m-a instruit sa nu-l mai hranesc noaptea, sa-l pacalesc cu niste apa fiarta. Mi-a zis c-ar trebui sa manance de 5 ori pe zi, iar Victor mananca de vreo 7 ori, iar asta e semn ca nu-i mai ajunge laptele meu si-ar trebui sa incep sa-i dau cerealele. Dupa ce-am plecat de la cabinet, noi ne-am dus la cumparaturi ca eram in zona unde facem de obicei piata. Victor a adormit imediat ce ne-am urcat in masina si a soilit vreo ora. Totul a fost bine pana seara cand nu mai vroia sa adoarma. De obicei doarme de la 7 pm, eh, in seara aia abia la 9 dormea si asta dupa ce i-am dat niste Tylenol ptr. copii (cat mi-a spus dr.) si i-am mai dat sa suga. Cam asta despre vizita la dr. Sambata am fost si eu la un epilat si intrucat n-am avut cu cine sa-l las pe Victor l-am luat cu mine. Fetelor, o ora cat am stat la cabinet a fost foarte cuminte si zambaretz de-a fermecat-o pe tanti cosmeticiana ( o prietena de-a mea) care-i zicea ca uite o pedepsesc pe mami in avans pentru toate interdictiile pe care ti le va face etc. Duminica am iesit iarasi in oras ca am intrat in panica... sambata asta avem botezul iar eu n-aveam nimic adecvat (a se citi, marimea care-mi trebuie) de imbracat. Mi-am luat niste pantaloni (Irinel, magazinul Laura are mari reduceri de preturi) desi initial vroiam o fusta dar din pacate pentru mine n-am gasit o fusta care sa-mi placa. Iar de-acum am inceput sa pregatesc bunataturile pentru botez. Norocul meu ca nasa e de comitet si pregateste si ea o parte din bucate ca n-as avea timp sa le fac pe toate, si-asa ma apuc dupa ce se culca bebe si ajung si eu in pat pe la 2-3 a.m. Am pregatit dulciurile: 2 prajituri cu gem, 2 salamuri de biscuiti si niste saleuri. Vineri imi propun sa fac un tort de bezea. Am facut deja niste chiftele dar nu cred ca sunt destule si voi mai face un rand. Voi face o placinta cu carnati, niste ciuperci umplute, salata de vinete si icre si poate niste ardei umpluti cu branza. Madutza, trece-ne si pe noi in listutza te rog: Victor la nastere - 3745g (aici nu se masoara copilul la nastere) la o saptamana - 3550 g - 51.5 cm la o luna - 4510 g - 57 cm la doua luni - 5550g - 62 cm la trei luni - 6500 g - ? la trei luni si 3 saptamani - 6800 g - 63.5 cm Lili, foarte expresiva mamarutza ta. Are niste ochi de te baga in boala si pare un copil foarte vesel. Mona, stiu cum sunt profesorii astia... niste profitori in mare parte. Dar lasa c-o sa razbesti tu, vad ca esti o luptatoare si foarte ambitioasa. Irinel, succes cu mama soacra. Cum ii place la voi? dar de nepot ce parere are? ma gandeam ca noi doua am putea sa ne conversam la telefon cand avem timp, ca nu-i scump, ce zici? da-mi un PM. Madutza, apropo de intrebarea ta cu diversificarea eu i-am dat de vreo 3 ori suc de morcov in rest doar laptele meu. I-am dat in speranta ca poate daca mananca si altceva poate nu se mai trezeste deloc noaptea. L-a durut burtica si-am renuntat. Dr. mi-a spus ca pot deja sa incep cu cereale dar cred c-am sa mai astept un pic ca deocamdata nu a implinit 4 luni. L-am intrebat de sucuri dar dr. a zis ca mai bine ii dau apa si mai tarziu sucuri. Fetelor cucuietelor, probabil ca n-am rspuns la toata lumea dar nu-mi mai amintesc ce trebuia sa spun si e foarte tarziu iar eu sunt obosita. Astept sa se coaca si ultimele saleuri sa fug in patut. Pupici la pitici si mamici, Christina, mamica lui Victor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, mi-am adus aminte ca vroiam sa va dau o reteta tare buna si zic eu simpla. Ingrediente: 400 g cirnaciori, 150 g faina, 300 ml lapte, 100 g cascaval ras, 4 oua, sare si piper. Taie cirnaciorii in bucatele foarte marunte. Separat din lapte, faina si 50 g cascaval prepara un sos alb. Adica: desfaci faina in lapte si o fierbi la foc moale, amestecand mereu; cand se ingroasa adaugi cascavalul. In sosul racit, adauga cirnaciorii si galbenusurile rand pe rand, iar la urma incorporeaza albusurile batute spuma tare. Aceasta compozitie se toarna intr-un vas de iena uns cu unt si tapetat cu faina. Se rumenste frumos la cuptor si se serveste cald cu vin alb sau bere. Pofta buna! Gata plec la patuc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi! Si asa cum multe dintre voi faceti , imi beau si eu cafeaua citind ce ati mai scris de aseara. Curios cat de tare ne-a intrat in rutina ca in orice moment liber sa dam fuga la calculator sa citim ce s-a mai scris ! Christina, reteta pare foarte apetisanta.Sper sa am sansa sa o incerc candva! Dar citind ingredientele, m-am hotarit sa va povestesc ca in Israel , nu se mananca carne si lapte la o masa. Diferenta intre meniu cu carne si meniu cu lapte trebuie sa fie de 4 ore (aproximativ).Asta se numeste "casher" , probabil ati vazut in unele restaurante!Deci aici nu ai sansa sa maninci o pizza adevarata , doar daca o faci la tine acasa!Si toate restaurantele si hotelurile functioneaza "casher" , caci altfel nu ar primi permisul de functionare.In categoria "casher" este interzisa carnea de porc. Deci aici in magazine nu ai sa intalnesti nici un produs din carne de porc . Adevarat ca nu toti locuitorii Israelului respecta aceasta regula , mai ales cei veniti din Europa ( tarile slovace) ,dar in majoritatea lor , acei religiosi pe care ii vedeti imbracati in negru sunt aproape maniaci.Ei au doua lavoare pentru vase , doua randuri de vase si tacamuri , doua spalatoare etc. Daca din intamplare s-au incurcatvsele de lapte cu cele de carne se arunca si se inlocuiesc. s-a trezit micutza , dar ma intorc mai tarziu! Tina si Avia http://community.webshots.com/user/tinamesh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili , sa-ti triasca printesa si sa nu-i fie de deochi ca e frumusica tare ! Pai cu asa comoara , trebuie sa pui la puculita , ca vor fi mari cerintele! Monet, bafta cu interviurile!Si eu trec prin aceeasi perioada , si nu e usor! Irinel, sper sa nu fie nimic serios cu Danut al tau , sa fie doar o indispozitie trecatoare , si daca spui ca a fost mai bine in urmatoarele zile , se pare ca asa a fost! Eryka , ti cand ti-a venit menstruatia prima data dupa nastere, ca la mine nu a dat nici un semn? Iuliana , i-ai dat si supozitoare lui Rares? Hai sa dau si eu o reteta simpla de omleta consistenta: Se da un cartof curatat pe razatoarea mare, se stoarce si se intinde int-o cratita unsa nu un cubulet de margarina.Se itoarce pe ambele parti sa se rumeneasca , apoi se adauga 2 oua batute.se intorce pe ambele parti , si cand e gata se presara putina branza sarata. Pofta buna! Tina si Avia http://community.webshots.com/user/tinamesh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinavia pai acum sunt la tura a2-a de menstruatzie,mi-a venit dupa 2 luni de la nastere.Sa nu-ti faci probleme ca inca nu a venit caci fiecare persoane cu organismul lui.Tinavia sotul tau este israelian?Si tu faci la fel cu vasele?Sau daca mananci lapte si carne la aceeasi masa la tine in casa fiind ,se supara cineva?Manaca si tu pe ascuns.Va ce reguli ,cred ca o luam razna.
Christina sa stii ca si eu am auzit ca cica de la operioada e mai bine sa nu-i mai dai noaptea papa ,ca se poate invata sa se trezeasca mereu noptea sa pape .Insa problema mea este ca nu stiu daca se scoala de foame sau se trezeste doar ca io fi sete.Si eu as cam vrea sa o dezvat de paptul de noapte ,dar mi-e teama ca daca se trezeste de foame si atunci ce fac ,o las nemancata?
Lili bai drepatate sa stii ca si eu mi-as dorii cateodata sa fie asa micuzta mereu si deja parca mi-e dor de perioada cand era bebe de o luna .
Irinel cum e cu soacrea acasa?Va intelege-ti?daca da sfaturi zii si tu ca ea si faci ca tine[;)]
Monet draga de tine ,mai ai timp si ptr noi ,de abia astept sa scapi si sa poti venii sa stai iara-si cu noi.Succes in continuare.
Mey fetelor Ayu a mea am observat astazi ca a inceput sa se inverta ca un titirez atunci cand sta pe burtica si de cateva ori am gasit-o kiar in alt loc dect cel in care o puneam eu ,se taraste pe burtica ca o rama .isi ridica fundutul si se inpinge cu picioarele ,hihi oare mai avem putin si incepem sa mergem si de-abusilea?
Hai ca va las ca peste 1 ora si jumate am programare la dentist.Mai vb. cand ma intorc sau cand termin cu fata ptr. programul de seara. [foto][url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"] Poze cu Ayu [/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele. mai, ma intrebam si io, care din voi doarme cu bebe in aceeasi camera, si care din voi cu bebe in alta camera? Ingrid iar nu a dormit prea bine azi noapte, CHRISTINA, da, si io am vrut sa-i dau macar ceai noaptea, cand se scula asa des, da' n-a vrut si pace, tot cu san am potolit-o, cred ca s-a si invatat, sau numai asta o potoleste cand are durerile alea de dintisor, nu stiu. Sper sa nu se faca mare si grasa :)) de la papat noaptea, ca tocmai avea asa program fain, dormea bine noaptea, papa ziua cum trebe, la vreo 3-4 ore, ajunsesem cu ea la 6 mese pe zi, si acum iar ne-am dat peste cap. O sa incerc si io reteta aia, ca pare buna, mie imi plac chestii de-astea din amestecaturi si puse la cuptor, si facute si repede. Spor la treaba cu pregatirile de botez! mai, mie nu mi-a venit ciclul inca, si nu-mi pare rau, am si uitat de el! MONET, multa putere iti doresc, si bafta ,cum zisei, tu ma uimesti mereu :)) mai, voi mai toate ati inceput diversificarea, io inca as mai sta, ce sa zic, si as incepe cu suc cand va fi. pt constipatie, zic si io ce-am mai citit pe-aici, ceai de musetel,sau lapte facut cu ceai de musetel, sau cu apa Hepar, e o apa cu mult magneziu, cica se pune 1/3 din apa aia si restul apa normala (plata), da' se poate sa-i dea framantari la bebe, Ingrid plangea cand ii dadeam asa, si am baut si io din apa aia, are gust salciu, ca are mult magneziu. IMi mai zicea maica-mea dintr-o carte ce-o luase recent, ca cica pt constipatie se face masaj la manuta, inspre deget in sus, masaj la degetul mic,deci de jos in sus, sau luata toata muchia palmei, tot asa, in sus, spre deget, si cu tot cu deget. Sper c-ati inteles, acu tre sa ma grabesc la ea, pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor in ultimul timp chiar ca am fost puturoshica si nu am mai scris si nici nu am mai citit, de cand cu rubedeniile din romania in vizita..dar acum au plecat acasa si gata nu mai scapati de mine[:D] a fost super cu rude aici, e prima oara cand cineva sta cu Dennis in afara de mine si Costin(s-a cam invatat strengarul in brate dar il dezvatam noi).Dupa cum spuneam acum ceva vreme banuiam ca Dennis are in jurul de 8 kg(si e adevarat, caci l-a cantarit doctora cand i-am facut vaccinul).In rest piticul e bine,imi cam da de furca cu tipetele pe care le scoate cand vede cateodata pe cineva(citisem Lili ca parca Bianca ta facea asha).Cateodata nu stim ce sa mai credem, de exemplu daca lui nu ii place de o persoana urla doar daca o vede, nici nu apuca sa il ia in brate.Mai face careva asha? Fetelor, sa va zic bomba:l-am tuns pe Dennis.Avea saracul nishte plete de ii intrau in ochi si am intrebat doctora daca e voie si se pare ca e ok.Noroc ca o cumnatica care a fost acum la noi din Ro e coafeza si l-am frezat acasa.A fost asha dulce, caci se tot foia si pana l-a urma i-a dat de furca.O sa pun poze(inca tot ma chinui si eu sa mai pun poze noi pe pagina, poate reusesc zilele astea. Apropo de kg, eu sunt pe minus cantaresc mai putin decat cantaream inainte de sarcina, asa ca eu ash vrea sa pun ceva pe mine caci alaptatul asta imi ia toate resursele. Cam asta despre noi, ma duc in urma sa mai citesc. va pup Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004 http://community.webshots.com/user/gabitza_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabitza, eu zic ca esti norocoasa din punctul asta de vedere; eu am mai ramas cu vreo 10 kg in plus; alaptez si eu si este destul de mancacios, evit dulciurile si nu mananc paine dar nu se mai duce nimic.Ma consolez cu gandul ca o sa scap de ele dupa ce termin de alaptat si poate cand voi merge la serviciu - as vrea sa incep din ianuarie.Ce-i drept, dupa ce am venit de la spital dadeam in fiecare zi cate un kg jos pana cand,la recomandarea dr. pediatru care a constatat ca sunt prea "galbena", am inceput sa iau vitamine.Deja dupa cateva zile luasem vreo 2 kg , drept ca atare am oprit vitaminele si s-a stabilizat si greutatea. Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...