Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (25)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
e voie oats, e voie orz sau ovaz Dana, eu mananc carbs in fiecare dimineatza. Monti nu zice sa nu mananci carbs, ci numai sa nu le amesteci cu grasimi - in faza I, pentru ca in faza II si el itzi da voie sa le amesteci cu ulei de masline. De-asta eu il consider un regim echilibrat. O masa glucidica, una lipidica si una de fructe, pentru mine este ideal. In zilele in care reusesc sa ma conformez chiar slabesc, numai ca mai "scap" pe alaturi cu cate o bere (acasa) sau cate o inghetzata (pe la servici) servite cu bune intentzii...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor Western e un tip de lactat, au iaurt foarte bun si smantana, ce mai o nebunie. Smantana e intr-o cutie rosie cea normala, aia light nu stiu ca nu am cumparat niciodata si mai e cutie mov deschis super grasa, dar si buna buna. Au cottage chese buna, iaurturi faine, au un iaurt care mie imi place la nebunie de 5,5 % asa ca nu l-am mai papat de cand cu Monti. Cautatiile ca-s super. Nu se fgasesc la toate magazinele, se gasesc la Nofrills din cele ieftine si apoi Loblows, Dominion. Dana crackersi nu ai voie, poti manca Ryvita, Wasa, am mai vazut de la President Choice ceva baghete uscate facute din secara...le gasesti la raionul de crakersi , mai putin wasa, care mai mult la mag mici europe am vazut, dar am gasit si la Basic Food. Caro am gasit tortila de la Atkins azi, pot sa mananc? daca da cu ce? cu branza pot si peste, sau mezel? Ah, am gasit un gel anticelulitic de la Jamenson foarte fain, eu vad diferenta pe pantaloni. Si nici nu-l folosesc decat de vreo saptamana. Problema e ca nu stiu de unde l-am luat, inainte am avut altul, dar nu am vaz't rezultate, asta e din plante, dar l-am luat mai demult si nu mai stiu de unde, o sa ma uit eu ca si la mine sticla e pe jumatate si o sa va tzin la curent Hai ca m-am lungit Pupici Corina si Stephanie- 18.04.04 "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Pucku
Caro am gasit tortila de la Atkins azi, pot sa mananc? daca da cu ce? cu branza pot si peste, sau mezel?
citeste pe ambalaj ce scrie... spune-ne si noua si abia apoi itzi putem zice daca e buna sau nu. Multzumim de info, am sa caut si eu smantana western ... sa vedem daca aia light e fara starch si fara zahar si e buna pentru noi... va zic eu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca are faina si ulei ti-e clar ca nu e buna. Glucide + lipide... no way... Daca nu are ulei sau alte grasimi, atunci o potzi manca asa ca pe paine sau pesmetzi. Adica numai dimi cu iaurt sau branza vaci 0%, sau cu dulceatza fara zahar. Am si eu o intrebare: Stie cineva ce indice glicemic are fructoza, si ce indice glicemic are zaharul alb si zaharul brun? Noapte buna, vise placute si maine sa va sculatzi mai slabe fizic si mai puternice psihic [:D]! caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Neatza, dragelor Pun meniul, rapid: Dim: trei mere+2 struguri Pranz: o bucatica de branza telemea cu doua rosii Seara: as manca o omleta, dar cred ca trebuie sa fac si o ciorbitza de legume, ca mi s-a facut dor. Ei, uite ca nu stiu ce o sa fie diseara.Daca mi-e lene, mananc doar fructe. Trebuie sa vad de ce bat pasul pe loc. Doresc toate cele bune pentru voi si sa aveti multa vointa pentru Monti.. ...Ma gandeam la ceea ce a intrebat Podeanu Nu cred ca la noi se mai pune problema de a relua candva mancatul “cat cuprinde’, nu? Este ceea ce am hotarat, mai devreme sau mai tarziu, in sinea noastra, ca acest Monti este minunat pentru un regim de viata, este sanatos, “nu te omoara cu zile[:)]” cum zicea cineva, poti sa iti permiti (chiar daca rar) sa faci o abatere ca nu-ti da nimeni in cap si poti recupera..Trebuie doar sa avem rabdare. Insa, e clar ca paine alba, pilafuri, paste in toate felurile si gusturile, cartofi cat cuprinde, grasimi de orice fel si prajituri cu gramada nu mai au ce cauta prin meniurile noastre.Asta vorbind asa, in general..Pai nu e mai bine ca alegem de papa ce e sanatos pentru organism? Ziceti si voi[:)] Ok, incep sa va bat la cap si zau ca nu asta este intentia mea, asa ca dispar. Va pup [pup]si ne mai auzim. O zi frumoasa, tuturor! Andrada34-35
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote Am si eu o intrebare: Stie cineva ce indice glicemic are fructoza, si ce indice glicemic are zaharul alb si zaharul brun? caro [/quote] IG fructozä=20+/-5 (max. 32) IG glucozä=96-100 IG zahär tos=59+/-10 (chiar si 75 in functie de sursä si procedeu de extractie) [flo] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza Monticelor meniul meu se azi: acum: mar + grepfruit mic dejun: paine integrala + iaurt 0% dejun: legume la abur + friptura la cuptor (de care? vad la bufet ce gasesc) cina: 1 grepfruit + un mar Andrada, cu gandul la strugurii tai am dat o raita pe la tabelul cu IG postat de karina, la Monti pe scurt si ce vad? Strugurii au IG 40. Dar ce ma uimeste: kiwi - IG = 50 Oare avem voie fructele astea? Poate cineva sa mai verifice informatzia despre kiwi? mie mi se pare mult 50, pentru un fruct care nu este nici dulce nici pastos. Salmida, multzumesc pentru indicele glicemic al zaharului. Problema era ca fructoza pe care eu am gasit-o la magazin, aici in canada, contzinea glucide mai multe decat zaharul, si nu inteleg de ce. Stie cineva cum se calculeaza IGul? Sau poate praful acela numit fructoza aici, nu o fi acelasi lucru cu fructoza la care se refera Monti. Poate ma ajutatzi si pe mine sa intzeleg. Cand suntetzi in magazin, uitatzi-va va rog pe pachetul de zahar (glucide la 100g) si pe pachetul de fructoza, acelasi indicator. O zi buna si fara abateri, va doresc Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...