Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (25)


vilma

Recommended Posts

Buna ziua silfidutele ! N-am mai scris de 2 zile ca sint in febra cautarilor unui cadou pt. al meu sot, care implineste curind 40 ani. Azi am rezolvat partial, asa ca sper ca de miine sa revin la voi cu trup si suflet. Pina atunci le urez noi venitelor spor la slabit. Flory, nu stiu unde mai vrei sa slabesti ca IMC 18 e deja slab, dar fiecare face cum se crede ca se va simti mai bine, nu ? Caro, multumim pt tabel. Cind ma uit la el deja ma simt mai bine. Pe pachetul meu de fructoza scrie doar continut energetic 1606 kj (394,2 kcal) la 100g, altceva nu scrie. Daca te uiti in carte, este un tabel cu glucide bune si glucide rele si IG-ul lor, iar cele bune sint de la IG=50 in jos, asa ca eu cred ca si strugurii si kiwi ok, dar tot nu inteleg de ce kiwi are 40, dar poate ca fiind asa acra nu-i simti dulceata. Monti zice ca zaharul are IG 70, iar fructoza 20. Tabelul l-am luat de la adresa www.montignac-intl.com/En/m7en.html, data de cineva de pe forum, numai stiu exact cine. Scuze. Pucku, asteptam pozele cu Regele Arthur [:D] Geliza, te invidiez, eu nu stiu cind voi ajunge sa vad toate alea... Adriana, iti dam nana la poponet - pune mina pe bicicleta [:D] (vorbeam eu care n-am mai facut sport de numai stiu cind...) A35 fugara, top modelul meu preferat. E buna miscarea, dar ai grija sa nu exagerezi Naomi, greseala recunoscuta e pe jumatate ieratata. Energy, mai nou Monti zice ca nu e bine sa papi Philadelphia... Podeanu, sincer cred ca totusi interdictia toatala se refera la ciocolata normala, nu la cea amaruie. E drept ca ciocolata scrie ca e glucido lipidica si cred ca si aia amaaruie e la fel, nu ? Eu astazi am papat dimi: Wasa cu dulceata de visine cu fructoza + ness fc cu fructoza si lapte 0.1% prinz: nimic ca n-am apucat seara: ciorba de loboda si mincarica de fasole galbena pastai Si inainte de culcare niste struguri, desi ar trebui sa o las mai moale ca azi dimi cintarul s-a urcat iar la 52 kg [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ia uite ce-am gasit aici: Breads · White bread 96 · Waffle 76 · Donut 76 · Whole wheat bread 75 · Bread stuffing 74 · Kaiser rolls 73 · Bagel, white 72 · Melba toast 70 · Tortilla, corn 70 · Rye bread 65 · Whole wheat pita 58 · Pumpernickel bread 49 Cereals · Puffed Rice 90 · Rice Chex 89 · Crispix 87 · Corn Flakes 84 · Corn Chex 83 · Rice Krispies 82 · Grapenut Flakes 80 · Cocoapops 77 · Cheerios 74 · Shredded Wheat 69 · Puffed Wheat 67 · Grapenuts 67 · Museli 66 · Life 66 · Cream of Wheat 66 · Bran Chex 58 · Oatmeal 55 · Special K 54 · All Bran 42 Crackers/Cookies · Vanilla Wafers 77 · Rice Cakes 77 · Water Crackers 72 · Golden Grahams 71 · Stoned Wheat Thins 67 · Shortbread 64 Dairy · Ice Cream 61 · Pizza cheese 60 · Ice Cream – low fat 50 · Milk – skim 32 · Yogurt – with sugar 33 · Yogurt – no sugar 14 Fruits · Watermelon 72 · Dried fruit 70 · Pineapple 66 · Cantaloupe 65 · Blueberry 59 · Orange juice 57 · Mango 55 · Fruit cocktail 55 · Banana 53 · Kiwi 52 · Orange 43 · Grapes 43 · Pear 35 · Apple 35 · Strawberry 32 · Grapefruit 25 · Plum 25 · Cherries 23 Grains · Rice – instant 88 · Millet 71 · Rice – white/not instant 70 · Cornmeal 68 · Rye flour 65 · Couscous 65 · Bran 60 · Buckwheat 54 · Bulgur 48 · Spirali, durum 43 · Barley, pearled 25 Legumes · Fava beans 80 · Baked beans – canned 68 · Romano beans 46 · Black eyed peas 42 · Chick peas 33 · Split peas 32 · Lima beans – frozen 32 · Butter beans 31 · Black beans 30 · Lentils 29 · Beans – dried 29 · Kidney beans 27 · Soybeans 18 Pasta · Brown rice pasta 92 · Refined pasta 65 · Gnocchi 65 · Whole grain – thick 45 · Angel hair 45 · Star Pastina 38 · Whole grain spaghetti 37 · Vermicelli 35 Vegetables · Parsnips 97 · Potato – baked 85 · Potato – instant 83 · Pumpkin 75 · French fries 75 · Potato – fresh – mashed 73 · Rutabaga 72 · Carrot 71 · Beets 64 · New Potato 62 · Sweet corn 55 · Sweet potato 54 · Yam 51 · Tomato 38 · Green vegetables low · Bean sprouts low · Cauliflower low · Eggplant low · Peppers low · Squash low · Onions low · Water chestnuts low Miscellaneous · Tofu frozen dessert 115 · Maltose 105 · Glucose 100 · Rice cake 82 · Jelly beans 80 · Pretzels 80 · Honey 73 · Corn chips 73 · Soft drink 70 · Angel food 67 · Sucrose 65 · Hamburger bun 61 · Sponge cake 54 · Chocolate 49 · Instant noodles 47 · Fructose 23 afine 59 - si in carte zice ca potzi manca afine cu "toptanul"... nu mai intzeleg nimic sursa: http://www.runningplanet.com/articles/article_detail.asp?article_id=430
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IG in termeni uzuali reprezintä rapiditatea cu care un glucid este metabolizat (transformat) in glucozä si ce cantitate ingeratä din glucidul respectiv genereazä "picul glicemic", adicä cresterea cantitätii de glucozä in sange. Valoarea lui este o arie si nu putem singure sä o calculäm. Aria dintre curba variatiei glicemiei la ingerarea unei portii (50g) dintr-un glucid de referintä si cea obtinutä la ingerarea glucidului analizat de cätre acelasi subiect (individ). Intre paranteze fie spus, glucidele sunt primele metabolizate de organism, mai rapid decat proteinele si lipidele. Asa mi-am explicat eu de ce dupä fructe sunt suficiente 20-30' de asteptare panä la masa urmätoare, pe cand dupä o masä protido-lipidicä se recomandä 2 panä la 3 ore. [flo] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, personal eu nu cred in cifrele exacte. Consider cä intervalele de valori sunt mult mai realiste ... In primul rand continutul unui fruct depinde de f. multi factori, de la soi panä la sol si gradul de maturitate la coacere pardon, la recoltare, ba chiar si de cat de insoritä a fost perioada coacerii. Si färä sä mai punem la socoteala conditiile de depozitare! [xx(] Ceva asemänätor e valabil si substantelor de sintezä sau de extractie. Eu zic cä datele din tabelul Karinei sunt orientative. Si toate aceste valori au fost identificate pe indivizi, nu pe masini, deci incä un factor de relativitate. Mai am un pic si trec si la teoria/filosofia relativitätii! [alcool] Aveti grijä! [:D][;)] Ce ne face nenea Monti nouä! [:)] Struguri: IG=46-50 Kiwi: IG=50-55 Nu as vrea sä cred acum cä devenim niste tipicare ... principiul in sine ramane valabil. [alcool] Caro, nu inteleg cum adicä ai continuturi diferite de glucide la zahär si la fructozä? Doar sunt ambele glucide. Si dacä e asa atunci mä gandesc la puritatea a ceea ce cumperi ... Zahärul tos de exemplu trebuie sä aibä o puritate de peste 99% la comercializare ... Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salmida, problema este ca daca povestea asta cu indicele glicemic este adevarata, nu conteaza acum o mica diferentza, tot la principiu ma refer si eu, fructele astea ananas, pepene galben, kiwi si afine, trec in categoria interzise. Ori iata ce spune Monti cu guritza lui: "Cum toate regulile au si exceptii, anumite fructe, foarte putin concentrate in zahar, au o putere de fermentatie aproape neglijabila. Este vorba de capsuni, fragi, mure, coacaze, afine care pot fi mancate fara probleme la sfarsitul mesei." I'm confused.... [bang], deconfuzeaza-ma daca potzi...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Caroline
energy cat la suta grasime are branza philadelphia light, citeste-mi si mie de pe pachet, ca tare sunt curioasa.
pai ce conteaza grasimea (am intzeles ca se pot manca la Monti si oua prajite si carnaciori...), important e sa nu amesteci carne cu branza si altele, branza nu poate fi si Feta??? sau unt (de ex. masa de lactate?)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by energy
azi: dimineatza: 5 biscuitzi Cracker integrali cu branza Philadelphia light, + cafea decafe pranz: idem, dar 4.
pai raspunsul era la meniul afisat de energy mai sus. Ea zice ca a mancat biscuitzi cu branza philadelphia light. Cat de light sa fie? Intre timp am aflat raspunsul, este 22% grasime. Deci meniul de ieri dimi a fost gresit. Glucide + lipide in alta ordine de idei Carnea o potzi amesteca cu branza, dar nu cu glucide peste 35 IG
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Caroline I'm confused.... [bang], deconfuzeaza-ma daca potzi...[:D]
Apäi cred cä numai nenea Monti poate sä te "deconfuzeze" [:D] Cä si eu am gäsit la sfarsitul retetei de vinete gratinate (in care inträ carne de carnati, cascaval ras, vinete, rosii s.a.) recomandarea "evitati fructele, cu exceptia pepenului galben [?] si a cäpsunilor". Si chiar am beneficiat de "portitä" si am servit pepene! [hot] Dar sä trecem la lucruri serioase! Am gäsit acum o paginä care cred sä vä fie de folos. http://www.telusplanet.net/public/dgarneau/health3.htm O sä cititi acolo si de existenta unui index insulinic care nu urmeazä intotdeauna indexul glicemic, plus liste luuungi cu IG-urile multor alimente (intervale de valori [;)]). Am retinut printre altele cä ouäle si pestele, desi au ambele IG scäzut au indicele insulinic diferit, e mai mare cel al pestelui. Sarmalele sunt "á la Monti", nu? Färä orez in compozitie, bineinteles. O searä pläcutä! [pup] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...