Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (25)


vilma

Recommended Posts

Buna, bunaaaaaaaa si bine v-am regasit pe baricade! [pup] Am revenit dupa 6 saptamani de vacanta minunata, cam scurta [;)] si plina de excese alimentare. N-am tinut nici macar o zi Monti faza 2 asa cum am promis la plecare. [:I] Rezultat - 2-3 kg in plus, nu stiu exact ca nu m-am cantarit de vreo doua saptamani. O sa ma cantaresc luni si o sa va spun tot. [:D] Am ajuns duminica seara tarziu si zilele trecute am citit ce s-a mai intamplat in lipsa mea pe aici. Am constat ca ne-am inmultit ceea ce este incantator. [:D] M-am distrat copios de confuzia creata intre mine si Chatonel. Imi spusese Andrada ceva cand ne-am intalnit. O sa ma alatur voua incepand de luni, in clipa asta nu ma simt in stare, ar fi o trecere prea brusca. Asa ca saptamana asta va fi de tranzitie de la porceala la Monti. [:D] Deja am doua nelamuriri... 1. Caro, ziceai in exemplele alea de meniuri pt. micul dejun ca este permisa painea int. cu peste!!! Hmmm...ok, dar ce mai poti manca la masa aia? Ca nu ai voie carne, oua, etc si totusi era trecuta combinatia asta la micul dejun proteino-lipidic. Papi doar asta si bei un ceai? Nu ca ar fi bai mare, da' vreau sa stiu. [:D] 2. Vermicelli (chinezesti) au IG 35. Sunt permise asadar in combinatie cu lipidele? [:0] Andrada, cum ti se pare cicoarea aia? Eu o beau doar cu lapte, nu simpla. Va pup pe toate [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine ai revenit lupitzo![flo] Ce surpriza placuta, dar tare mult ne-ai lipsit Cum tzi s-a parut romania dupa atata timp? hip hip ura! acum despre mic dejun, da am ramas si eu surprinsa de "dezlegarea la peste" pe care ne-o da Monti. Deci peste cu paine integrala e ok, dar nu alte lipide sau proteine, doar vegetale permise. El povesteste pe undeva ca pestele ar avea un soi de grasime speciala care nu numai ca este interzisa, dar chiar recomandata, chiar in combinatzie cu glucidele astea permise (merge si cu paste integrale sau orez integral + suc rosii - seara) Doar peste fiert in apa sau fript, NU prajit in ulei [pup] caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, inca o data bine te-am gasit! [pup] Merci pentru raspunsul prompt. [flo] Ce zici, peste (ton de ex.) din conserva in suc propriu este ok? Sau in sos tomat? Ma refer la combinatia sus-amintita. Romania mi s-a parut aproape neschimbata...este asa cum am lasat-o anul trecut. Adica frumoasa, iubita si plina de prieteni. [:D] Am vazut ca se construieste de zor, cel putin in zona mea (Dorobantilor) au aparut si sunt pe cale sa apara cladiri noi, ceea ce nu este rau deloc. Aaaaa...de vermicelli alea ce zici? Am vazut ieri din intamplare la supermarket, de aia tot intreb. [;)] [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca cel mai bine este daca ai manca peste proaspat sau congelat la masa glucidica, pentru ca cel in conserva contzine o gramada de aditivi de conservare si tare mi-e teama sa nu-ti infraneze intentziile de slabire. Asadar sa nu-i fortzam mana lui Monti si sa mancam cat mai sanatos. Despre paste... e un intreg capitol in cartea lui Monti. Eu ti-l pun aici ca sa ti-l reamintesti si sa tragi singura concluziile Pastele Chiar dacã este vorba de paste fãinoase proaspete, este mai bine sã le excludeti din alimentatie. Prin natura lor, pastele sunt glucide rele, fabricate, aproape întotdeauna, din fãinã cernutã, cu adaos de lipide: unt, ouã. brânzã, uleiuri etc. Si, sã ne scuze creatorii faimoaselor slogane publicitare, dar, cu, cât sunt mai “bogate”, cu atât pastele devin mai glucido-lipidice si, astfel, contrarii principiilor noastre. Vã înteleg amãrãciunea la gândul cã trebuie sã suprimati pastele, pentru cã – atunci când sunt proaspete si bine fãcute – sunt de-a dreptul delicioase. Totusi, dacã din nefericire sunteti serviti cu paste proaspete (pentru cã celelalte nu meritã decât un profund dispret), aveti forta de a nu vã atinge de ele, cât timp sunteti în Faza I, adicã în faza de pierdere în greutate. Atunci când ati atins “ritmul de croazierã” din Faza II, gustati-le, dacã sunteti siguri cã meritã acest sacrificiu. Cât despre pastele integrale, adicã acelea fabricate din fãinã necernutã, vor putea face parte din alimentatia normalã a Fazei II si vã voi spune mai târziu în ce moment al zilei este mai convenabil sã le mâncati. Pastele complete sunt clasificate în categoria glucidelor bune, în mãsura în care indicele lor glicemic este numai de 45. Trebuie, totusi, sã deplângem faptul cã acest produs este clasificat (în Franta), în mod abuziv, printre produsele dietetice. Comerciantii pot, astfel, sã le vândã de 2-3 ori mai scump decât pastele normale, ceea ce este cu atât mai scandalos, cu cât pretul lor de cost este mai mic, dat fiind cã materia prima sufera mai putine prelucrãri industriale. În tãrile nordice, si mai ales în Germania, pastele integrale sunt vândute la acelasi pret ca si celelalte. Putem deci spera cã deschiderea definitiva a frontierelor europene sã reglementeze aceastã situatie într-un mod fericit. Toata lumea spune ca pastele sunt astazi fabricate cu faina alba. Va asteptati, bineinteles sa va sfatuiesc sa le excludeti din alimentatie. Cu riscul de a va surprinde, nu o voi face pentru ca, dealungul anilor am ajuns la convingerea ca pastele, cel putin unele dintre ele, sunt alimente care nu numai ca nu ne ingrasa, dar chiar ne pot ajuta sa slabim. Explicatii precise sunt necesare pentru a ma face bine inteles. In primul rand, trebuie stiut ca pastele adevarate sunt obligatoriu facute din grau dur, in timp ce painea este facuta din grau comun (moale). Diferenta este ca graul dur contine mai multe proteine si fibre (chiar daca faina este rafinata), ceea ce contribuie la scaderea indicelui glicemic al pastelor adevarate. De asemenea trebuie stiut ca anumite paste (in special spaghetele) sunt supuse procesului de pastificare, un procedeu mecanic care permite extrudarea aluatului la presiune forte ridicata. Pastificarea are ca efect constituirea unui film plrotector in jurul pastei, ceea ce limiteaza considerabil gelatinizarea amidonului in timpul fierberii, cu conditia ca fierberea sa se faca in cel mai scurt timp posibil (al dente cum zic italienii), in jur de 6-8 minute. Sa rezumam pentru a intelege bine: Pastele albe plastifiate (spaghetele) au, datorita naturii graului dur si pastificarii la care sunt supuse, un indice glicemic scazut (50) pentru o durata de fierbere medie (8-12 minute). Daca timpul de fierbere este mai lung (12-16 minute), indicele glicemic creste (55). In schimb, daca fierberea este mai scurta (5-6 minute), indicele glicemic este mult mai scazut (45). In sfarsit, racirea pastelor diminueaza indicele lor glicemic (fenomen de retrogadare). Din acesta cauza spaghetele din grau dur, pastificate si fierte „al dente”, au un indice glicemic de 40 daca sunt consumate reci, in salate de exemplu. Evident ca daca aceste paste sunt integarale, indicele lor glicemic este, in toate cazurile si mai mic (aproape 5 puncte mai putin). Tot ce am spus mai sus nu este valabil pentru pastele facute din grau comun (moale), si cu atat mai putin pentru pastele nepastifiate, cum ar fi in general cazul macaroanelor, lasagniei, ravili, spirale si altele. Din cauza aceasta va trebui sa fiti extrem de vigilenti in alegerea pastelor. In anumite tari, ca de exemplu Franta, este o obligativitate a producatorilor de paste de a utiliza grau dur . Nu este la fel si in alte tari, in special in tarile din nordul Europei, unde multe paste oferite publicului sunt fabricate cu grau comun (moale). In alte parti, pastifierea lor sau nu este foarte dificil de verificat, pentru ca fabricantul nu are obligatia de a o mentiona pe eticheta. Trebuie sa stiti ca spaghetele sunt intotdeauna pastificate. In schimb, tagliatelele (taieteii) sigur nu sunt pastificate. Cu cat sunt mai fine (si prelucrate industrial), cu atat au mai multe sanse de a fi pastificate. Feriti-va mereu de paste proaspete oferite in anumite restaurante (tagliatelle si lasagnia in special), csre sunt obtinute cu ajutorul unei masini de mana care decupeaza lamele dintr-un aluat preparat in prealabil de bucatar, la fel ca aluatul pe pizza. Acestea nu sunt sugur pastifiate. Puteti in schimb consuma faimoasa fidea asiatica care este facuta din faina de fasole mungo (fasole neagra) si deci stim ca indicele glicemic de origine este foarte scazut. Cum ele sunt in plus si pastifiate si fierte in timpextrem de scurt, acestea constituie un argument in plus pentru pastele cu indicele glicemic foarte scazut. Insusitiva deci obiceiul de a manca spaghete fierte al dente si servite cu sosuri variate (rosii, ciuperci, boia), sau in salate ca aperitiv. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fitilor Caro si salminda multumim de lamuriri si Ig-ul. eu sunt o fire care retin aproape tot, dar acum am capul varza....si din aia creata[bang][bang][bang][bang] Ce am vaz't eu acolo este ca pastarnacul are indice mare, 95 daca retin bine,mai mare decat al morcovului deci si asta trebuie exclus din supa [bang][bang][bang]pai ce ne mai ramane fratilor de pus ca apoi numai cu telina rosi si patrunjel nu mai are gust supa. si necalite. O sa -si caute sotul alta daca-i pun mancare din asta pe masa. Ce ne facem? Hai ca o rezolv sambata ca fac de fasole verde, dar cand oi face de pui? Asa, alta buba, scria ca cartoful nou are 62, deci ar mai merge pe ici pe colo un cartof la supa macar? Eu stiam ca Yams + cartof dulce, sweet potato, dar vad ca indici glicemici sunt diferiti, unul are 54 altul 51 [bang][bang][bang] Un lucru bun este ca pot manca muguri de soia, deci o sa fac mancaruri chinezesti din cele permise + ca vad ca pot manca vermiceli... Revin Corina si Stephanie- 18.04.04 "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pumpernickel bread 49 Dar Pumpernickel-ul adevarad contine caramel, ala umed, asa ca trebuie luata varianta uscata, am gasit ieri [bis][bis][bis]care nu contine caramel. of of of Corina si Stephanie- 18.04.04 "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro pupici. Ce am zis, traiasca china [bang][bang][bang][bang] cu noodles-urile lor si vermicelli. caro dar peste afumat la masa glucidica merge? eu am mancat6 intr-o zi nu mai stiu in care. Asa meniul de azi: dim struguri+ mai tarziu 4 feli de paine integrala toast pranz un pic de carne cu rosi pe la 3 un iced cappucino mic seara fripura de vacutza cu rosii multe de gradina. pe la 9 un gref si un mar eventual. She wolf bine ne-am gasit.... Pupa la fete Corina si Stephanie- 18.04.04 "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea,ieri nu am avut timp sa intru,fetita mea a implinit doua luni si am avut musafiri.Este o scumpete,a inceput sa gangureasca si azi noapte am gasito cu un piciorus bagat intre grataru de la patut,doamne nici nu stiu cand trece timpul,parca ieri am nascuto,dar sa revin la ceea ce ma doare mai mult,sunsulitele mele(am o groaza[grasa])si sa va spun ce am papat ieri: M.D:grepfruit+mar+cafea P:piure de brocoli+un ou ochi facut in apa;intre pranz si cina am mai servit o cafea,aste abatere? C:o para uriasa si am baut ffff mult ceai iar meniul de azi M.Dgrepfruit+mar+cafea P:o pulpa de pui la grata+fasole pastai+bureti cu mujdei de usturoi Cfructe(cred ca tot o para mareeeee) Fetelor va rog sa ma urmeriti si daca gresesc cu ceva datimi bataie[mariaj. Va [pup]Anca si[copil]Naomi@Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Naomi - La multzi ani (si la multe luni) sa-tzi traiasca pitica si sa te bucuri de ea. Maine poimaine o vezi la scoala. Meniul tau este OK... don't worry... stam noi la panda si daca e ceva nu scapi...[:D]... de-abia asteptam sa faci vreo greseala Pucku peste afumat cred ca e ok... eu una nu vad sa fie ceva interzis in pestele afumat. Iced cappucino alea nu sunt OK...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca felicitari la bblina si pupici.tu inca mai alaptezi? ca daca da manci foarte putin, ar trebui sa manci mai mult si sa lasi slabitul pt mai incolo. Eu nu mi-am facut probleme cu slabitul cat timp am alaptat si am slabit in timpul asta, nu in ritmul care voiam eu, dar daca as fi stiut de Monti atunci si as fi urmat cateva reguli, gen regula de fructe si nu painica decat dimineata, s-ar fi dus mai mult. Am avut o surpriza placuta, m-am pus asa pe cantar pe la 9 seara si [bis][bis][bis]78. Va dati seama, seara 78? e un lucru minunat, maine o sa am sun 77 sigur, abea astept dimineatza Corina si Stephanie- 18.04.04 "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...