Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doua zile in Delta


Recommended Posts

Sotzul meu si cu mine ne doream de ani buni de zile sa ajungem in Delta. Dar, nu stiu cum se face, cand ai timp liber atat de putin, ajungi din pacate mai intai prin strainataturi si apoi la tine in tara... Si iata ca acum s-a ivit ocazia de a ne alipi la un grup eterogen de vreo 20 de persoane, din care noi cunosteam doar doua -- care insa ne sunt prieteni buni -- care pleca in Delta de vineri pana duminica. Zis si facut. Ne-am uitat pe prognoze in fiecare zi, nu erau deloc optimiste -- ploaie, averse, 16 grade... brrr. Dar am zis sa ne inhamam cu curaj si sa o luam din loc. Plecam noi pe autostrada Soarelui -- abia astept sa fie gata toata, ca bine s-a mers pe ea, apoi spre Slobozia, si mai departe spre Tulcea. Soseaua foarte buna si foarte goala, un drum printre coline, o placere. Doar ca plecasem la 6 seara din Bucuresti si aveam de facut un drum de 4 ore. In Babadag de ratacim, urmaream indicatorul spre Zebil, ne-am dat seama ca am ratat drumul si intrebam un localnic. "Pai, o luati inapoi si faceti dreapta pe langa vechiul cinematograf, stiti unde este, nu?" Evident, ca doar aveam numar de Bucuresti si stiam Babadag-ul ca-n palma... [bang] In fine, nimerim noi drumul si ne dam seama ca de fapt era si marcat, trecusem pe langa el, doar ca ducea pe contrasens pe o strada cu sens unic... [hot] Se lasase intunericul si ajunsesem pe niste drumuri complet neasfaltate. Treceam prin tot felul de localitati cu nume ciudate dar foarte pitoresti: Sarinasuf, Sabangia... te intrebai de ce origine sunt. Ins tanga si in dreapta nu se vedea nimic, putea fi campie, putea fi laguna... In masina mai eram cu o pereche care mentinea legatura prin telefon cu o parte din grup care deja ajunsese la destinatie... Noi fusesem asigurati ca totul a fost aranjat si ca suntem asteptati cu masa, cu camere cu baie... Dar din discutille telefonice am dedus ca de fapt nu era nimic asa cum trebuie si la 9 seara se cauta cazare... Deja in gandul meu ma vedeam facand noaptea cale intoarsa spre Bucuresti. Am ajuns la Murighiol si ne-am cazat la niste localnici. Camerele, foarte curate, dar aranjate stilul de la tara: cu covoare pe pereti si cu papusi in rochii pe fotolii, fructe de plastic, ce mai, tot tacamul. Sotzul meu intreaba de toaleta, la care gazda evident surprinsa ne indruma spre WC-ul din fundul curtii [consti]... noi intreabm unde ne spalam, ne arata cu foarte multa mandrie o pompa... Bine, aici de fapt a fost vina noastra, trebuia sa ne inchipuim ca nu vom avea conditii de hotel... Satucul, foarte curat si dichisit, cam cum ar trebui sa arate si la Costinesti daca nu s-ar construi atat. Aici, din fericire, nu se construia nimic. Multe case tipice, albastre, ascunse precum jucariile prin curti incarcate de vita de vie, cu bolti, pridvoare, tocarie alba de lemn la usi si ferestre. Curtile mici, dar pline de flori. Mergem la 11 sa luam cina la nea V. Care aranjase si cazare si tot. O dugheana nenorocita, dar ce sa cauti altceva la ora aia. Mancarea insa, excelenta - ciorba de peste proaspat cu mujdei. Pe strada vedeai pe alocuri (fara legatura cu locul unde am mancat [:D][:D]) niste gandaci imensi, cam de 4-5 cm lungime, grasi de tot. Am aflat a doua zi ca se numesc carcalaci (si eu care credeam ca asta e o denumire generica!) si ca daca ai ghinionul sa te loveasca unul din zbor cand mergi pe [bicla], risti sa te rastorni... Buuuun... Sambata dimineata, dupa aventura vizitarii WC-ului improvizat, mergem din nou la nea V. care ne-a facut rost de o barca sa vizitam. Eram 5 oameni. Vremea cam acoperita, parea ca sta sa ploua. Urma sa ne plimbam pe canaluri si sa vizitam 4 lacuri. Plimbarea a fost foarte frumoasa. Am iesit pe bratul Sf. Gheorghe apoi ne-am afundat in delta propriu zisa. Vegetatia, cu totul altfel decat ma asteptam eu (care am mai fost acum vreo 20 de ani la Mila 23, mai in mijlocul Deltei). Multe salcii, vegetatie pitica, si bineinteles stuf si papura. Cel mai frumos era pe canale, unde uneori salciile faceau tunel verde de pe cele doua maluri, sau mai iti blocau drumul. Am fost dezamagita insa de murdarie: mai ales in locurile umblate, malurile erau pline de sticle goale, ambalaje... Barcagiul ne-a aratat hotelurile de lux, unde nu ajungi decat cu vaporul si unde camera costa 70 eur/noapte. Ne-au depasit tot felul de salupe, multi straini, uneori era o aglomeratie ca pe bulevard. Mai faceau si misto de noi care mergeam mai incet, ne aratau franghii in semn de "nu vreti sa va remorcam?" Lacurile erau mari de tot si era foarte, foarte frig. Stateam cu 3 pulovare si fas. La vegetatie nu ma prea pricep, era frumos stuful, dar nuferii erau trecuti -- ramasesera numai frunzele. Erau portiuni unde nu stiai exact cat de adanca e apa, vegetatia parea sa pluteasca mai mult pe deasupra. Pasari, iarasi nu prea multe, ne-a aratat tot ghidul cormorani, starci, cocostarci... Cele mai frumoase erau egretele, care sunt incredibil de albe si de zvelte, cu picioare negre lungi si gratioase si cu labele verzi. Bineinteles ca ne uitam dupa pelicani, dar ni s-a spus ca a trecut sezonul... Barcagiul ne-a povestit cum se depopuleaza Delta, ca resursele piscicole sunt exploatate la maxim de cei care au lacurile in concesiune, se pescuieste la greu dar nu se repopuleaza nimic... Pescarii au voie sa ia acasa numai 3 kg de peste, restul sunt obligati sa il predea. Asa ca nici o sansa sa cumparam peste proaspat cum vroiam noi. Ne-a mai povestit de plauri, insulele plutitoare care isi schimba locul, si cum uneori "relieful" se schimba atat de tare incat chiar si ca localnic te poti rataci... Am vazut un pescarus cum a prins un peste chiar sub ochii nostri, si inca o pasare numita "scufundac" care se baga sub apa perioade lungi de timp precum un pinguin, si topaia cand iesea. Mai erau si niste pescarusi mici de tot si albastri precum pasarile colibri... Exact cand am ajuns la ultimul lac si urma sa ne intoarcem, au aparut si pelicanii... Strigau adunarea pentru plecarea spre tarile calde, dadeau ture in cerc deasupra capetelor noastre si faceau/desfaceau formatii de zbor in "V". Am gasit si unii care stateau pe apa, erau atat de maiestuosi... Mai greu la decolare, "rulau" un pic pe apa sa isi ia avant pana sa poata sa se ridice... La intoarcere am mancat din nou la nea V. care ne-a servit supa-crema de peste si "scordolea" - care e un nume pompos pentru peste fiert cu sare si servit cu piure de cartofi. Insa foaaaarte gustos [pofta]. Iar el, un personaj teribil de pitoresc, parca desprins dintr-o poveste: cu o infatisare de Tudor Gheorghe, cu mustata patrata, avea inspre 50 de ani, era la a 5-a (!) nevasta... pe care nevasta am si vazut-o, nu avea mai mult de 25 de ani si il tinea din scurt. Se lasase de bautura de 20 de ani, cica facea urat de tot si ca asa s-a trezit si insurat prima oara, la betie... Despre amantele lui din tinerete si despre visele de a-si deschide pe locul actualei bodegi, un motel cu taverna... Si ne tot intreba daca ne place mancarea si ne tot spunea ca nimeni n-o sa ne mai gateasca asa ceva... Seara am vizitat Halmyris, o cetate in ruine de prin sec. II. Nu prea aveai ce sa vezi, se faceau sapaturi arheologice si ne-a explicat un domn cate ceva, despre istoria locului. Cica in toata Dobrogea sunt tot felul de ruine din astea, mai mult sau mai putin studiate. M-am gandit cat de incarcate de istorie sunt locurile, iar din exterior daca te gandesti la Dobrogea iti vine in minte numai o intindere arida si uscata... Pe la 7 si-au facut aparitia si celebrii tantari, care pana atunci ne lasasera in pace. Nu stiu cum au reusit, dar s-au bagat pana si sub blugi [bang]. La cetate se filma un conecrt de "muzica veche si contemporana" si am vrut sa-l vedem. Dupa o introducere interesanta, a continuat cu niste cantece cam de jale si lamentari din care nu am inteles nimic, doar ca imi vine sa ma sinucid daca mai ascult mult. Si s-a incheiat cu niste folclor ucrainian cantat si in ruseste, evident, care parea muzica de teatru post modern... Duminica nu mai aveam ce plimbare cu barca sa facem, asa ca am luat masina si am mers mai departe pe sosea pana unde ducea drumul. In ultima localitate era si hotelul cel mai de lux din toata Delta (dupa spusele localnicilor), apartinand (iarasi, barfa...) unui politician celebru... Parca era alta lume. Numai jeep-uri in parcare, in restaurant mai degraba auzeai franceza sau engleza decat romana, piscina... salupele "parcate" in fata... un gazon superb. Ce mai, arata bine, dar parca nu mai era Delta... La pranz am descins sa mancam la concurenta lui nea V. care incercase sa ne atraga de cu o zi inainte si care a prezentat, pentru evaluare comparativa, saramura de stiuca (mmmm...) si somn+crap prajit. Ea saraca tot incerca sa ne faca sa recunoastem ca mancarea ei e mai buna, si tot ii baga strambe lui nea V., dar adevarul este ca fusese bine si la el... Am uitat sa spun ca bineinteles nu s-a adeverit nici o prognoza, si numai dimineata pana la 11 a fost innorat in ambele zile... in rest soare de nu puteai sta. Am plecat fara sa ne fi saturat de peste si ne gandim sa revenim, de data asta poate cu vaporul, mai in inima Deltei. Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am avut si eu acest vis pana acum doi ani, de a vedea delta si drept urmare am hotarat impreuna cu prietenul meu, ahtiat dupa pescuit, si cu multi altii sa purcedem spre destinatie! Insa, visul pe care mi-l doream atat de mult a deveni realitate s-a transformat intr-un adevarat cosmar!In ciuda faptului ca am avut conditii minunate de cazare(am fost cazati la o vila nou construita cu toate utilitatile performante, v-o pot recomanda si pretul e super acceptabil), priveliste deosebita, natura "dezlantuita",faptul ca am stat o saptamana in care a trebuit sa mamanc in fiecare zi, doua mese pe zi, doar peste, m-a marcat atat de profund incat acum cand aud de Delta mi se ridica parul in cap! Nici inainte de a merge nu eram mare prietena cu pestele, acum nici nu are rost sa mai vorbesc, sunt "speriata" rau de carnea de peste[bang][bang]! Doar micul dejun , care pt mine nu e masa cea mai importanta a zilei era comestibil pentru mine! Am rabdat fetelor o foame, cu tot pestele lor pe care bucatareasa il gatea zi de zi, de mi-e groaza sa imi aduc aminte ! In rest, recomand Delta Dunarii tuturor celor care doresc sa o vada pentru ca merita! Nu stiu daca va ma exista sau nu peste 45 de ani, insa am auzit ca de la an la an se mai estompeaza frumusetea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, abia cu tine acuma citind ajung in delta, ca de-adevaratelea inca n-am reusit si zic fetele ca ar trebui sa ma grabesc. [:)] Interesanta experienta voastra, sper sa o traiesc si eu, poate doar cu mai putini tantari. Frumoasa povestire, acuma bantui cu gandurile prin stufarisul ala.[:D] OanaXandy, pai zi-ne si noua, te rog, ce si cum e cu viluta voastra ca nu se stie cum ne hotaram. Desi barbati-miu te-ar intelege perfect cu pestele...[:D] Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana ceea ce pentru unii reprezinta un cosmar pentru altii ar putea fi paradisul. Sotul meu ar fi in stare sa manance numai peste si fructe de mare in fiecare zi si ar fi teribil de incantat. Treaba mai neplacuta consta in curatarea pestelui dar se uita in momentul in care esti in fata farfuriei aburinde.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cand am fost in Delta (acum cativa ani) am mancat o saptamana 2 mese pe zi numai peste.Dar asta pt ca asa am vrut noi.Tipa la care am stat gatea si pui,si porc,ce-i ceream noi. Am apreciat la ea ca a gatit zilnic peste,dar niciodata la fel.De fiecare data era altceva.Tin minte ca ne-a facut si chiftele de peste,si ardei umpluti cu peste... Jasmine [gravi] 33 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...