Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ghicitul in cafea..


Recommended Posts

Hai sa ma bag si eu. La mine in familie s-a ghicit in carti si cafea de cind ma stiu, pentru fun. Bunica si matusa-mea sunt erau teribile. Bunica mi-a zis de multe ori note si mediile de admitere. Am furat de la ele mestesugul dar cind s-a imbolnavit mama am renuntat. Prea erau adevarate si nu aveam cum sa ma feresc. E o alternativa, eu imi amintesc de cite ori mergeam la bunici sau matusi se punea de o cafea sau o carte. Parca se deschidea un colt de fereastra dintr-o alta lume. Cind nu sun, mama deschide o carte, culmea e ca anul trecut am tot incercat sa o protejez sa nu afle de niste probleme si ne-a clopotit sa afle ce se intimple.[bang] Nu am curaj sa ma duc la ghicit decit in familie[:D]. Cred ca fiecare moment din viata are mai multe optiuni, iar atunci cind stii una din ele e tare greu sa gasesti calea sa o ocolesti. Cel mai bine e sa lasi viata sa te surprinda. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aici in liban daca nu-ti ghicesti in cafea si fumezi nu esti libanez.Parca toate femeile stiu sa citeasca in cafea[mariaj],si-si ghicesc de mama focului, chiar daca de multe ori zic numai aberatii.Eu cred ca o fac asa pt "fun".S-o vedeti pe soacra mea ca de fiecare daca cand bea cafea isi ghiceste, asta vine de vreo 4-5 ori pe zii deci va dati seama .......[:D][alcool] Eu nu sunt tentata de loc, ba mi se pare o prostie curata.Si cand le vad asa ma amuz de mama focului.Prefer sa ma duc la biserica sa ma rog, decat sa mi se spuna nu stiu ce aberatii sau mai stiu eu... Elena & baby angel Manuela[zana](DPN 24oct.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred o boaba in asa ceva. Daca destinul nu e dat de la Dumnezeu, atunci ti-l faci tu...si asta nimeni nu poate stii cum iei tu deciziile. Iar daca e dat de Dumnezeu, numai El stie cum sa te "indrume". Cert e ca eu cred ca atunci cand stii ca "o sa ti se intample" nu stiu ce...tu cauti inconstient ca acel lucru sa se indeplineasca, iti influenteaza deciziile. Daca ti se spune ca te vei marita cu un M...tu incepi si cauti....Mariusi, Mihai, Mihnea....si cand dai de unul....zici: "Hop, asta e alesul! Ca asa mi-a "zis" mie cafeaua"!" Elena, pare-mi-se ca in Liban e cu ghicitul in cafea cum era la noi pe vremuri cu datul pasentelor...dimineata, pranz si seara...si inca de cateva ori printre picaturi [:D] [url="http://community.webshots.com/user/armin_h"] Poze Armin [bibe][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Eu nu cred in asa ceva . Cate odata ne mai "prosteam " noi fetele, dimineata , cand ne beam cafeaua in grup.[:D]O faceam doar pt a ne distra si spuneam numai aberatii[:D]: " iote ca vad cum X o sa mearga cu mine la cumparaturi" , " mama! imi apare o mare intrunire de fete in pijamale, deci in seara asta trebuie sa veniti la mine si sa facem un party ca sa "adeverim" ce a zis cafeaua"[:D] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu cred in ghicitul in cafea si in cartzi, am fost de multe ori tentata si "am pacatuit". Cind aveam vreo 19 ani m-am dus la o "baba" care mi-a zis: o sa te maritzi cu un strain, are masina, e doctor si e brunet, cred ca e arab. Nu am crezut nimic din ce mi-a spus. Dupa 17 ani, mi-am cunoscut sotzul, e brunet (italian nu arab), deci e strain, masina este, doftor nu e dar are o mica firma care se ocupa de medicamente. Deci... s-a adeverit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ghicitul este un mare pacat si vine de la diavol,in Biblie spune ca-i pacat sa credem in asa ceva ,la fel cum este pacat si sa avem superstitii. Categoric nu-i bine sa ne ghicim in carti,cafea,etc... Eu nu sunt de acord cu asta,mai bine ,cand avem vreo problema,mergem la preot,ne rugam la Dumnezeu si ne pastram credinta si speranta .A merge la un ghicitor este un pas gresit,un pacat care nu aduce nimic bun. Mama Lia,iti recomand din toata inima sa ai incredere in Dumnezeu si-n faptul ca El ne iubeste.Nu merge la ghicit,nu in felul asta se vor rezolva probleme tale,dimpotriva. Numai bine! Sorina. "If you respect others,they will respect you!" [foto][url="http://community.webshots.com/user/sorina1982"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ghicitul in cafea este ca si ghicitul in formele norilor de pe cer! Daca ai imaginatie si inspiratie, poti vedea lucrui minunate sau urate, depinde. Mama ghicea f. bine si nu stiu cum la un moment dat, m-am trezit ca ghiceam si eu din "fun"! Pe la prietene, in vizite, la serviciu, apoi a fost o perioada cand nu mai scapam de "solicitari"! Era deja obositor si fortat! De cand cu filtrele pt. cafea, nu am mai ghicit la nimeni. Unde mai pui ca trebuia "descantata" cafeau, fiarta de 3 ori, lasata sa se asezez zatul si apoi pus degetul pe fundul cestii unde amprenta iti oferea cea mai ascunsa ghicitoare spusa la urma cu nesat! Ceasca trebuia sa fie micuta, delicata cu manerul nelipsit care iti impartea destinul in trecut si viitor.....sdtanga trecutul....dreapta viitorul... Era frumos, misterios, surprinzator, romantic, aristocratic sau cum vreti, un obicei care a cam disparut in ziua de azi, lasand loc vrajitoriilor mojice, tiganesti, brutale, "manelice", etc. Viorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am un bun ghicitor, tot pe mama - insa se uita doar in ceasca mea, foarte rar, si in cea a celei mai bune prietene a mea. mi s-a intamplat ce mi-a zis, si prietenei mele la fel: i-a prevazut decesul unei rude foarte apropiate si bolnava, si un drum/ o iesire din tara - bunicul ei era bolnav si a murit in foarte scurt timp, iar ea a plecat la o specializare in strainatate. cand i-a ghicit in cafea nu stia de acest curs de specializare. eu personal nu pun prea mare pret pe ghicit, cand o fac doar ma amuz, si de cele mai multe ori uit ce mi s-a zis, imi aduc aminte dupa ce mi s-a intamplat sunt persoane care au har, si nu cred ca sunt cele care iau bani pentru asta, Sperantza nu moare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...