Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Maternitatea Giulesti (II)


Recommended Posts

Dragele mele,

vreau sa va felicit pe toate cele care ati trecut deja prin aceasta superba experienta de viata. Eu am doar 3 luni de sarcina, sunt inca o mica nestiutoare in domeniu, insa tot ce scrieti voi aici ma ajuta enorm in fiecare zi.

Eu voi naste tot la Giulesti in iunie 2008 cu o doctorita super, Marilena Hodovanu. Am optat pentru cezariana, de aceea v-as ruga tare mult, asa cum ati povestit despre nasterea normala, sa-mi povestiti si mie, pas cu pas, cu tot cu sumele de bani aferente, experienta voastra.

 

 

Merci mult, va pup si sa aveti un super an!!

 

Voi fi si eu mamica!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...

A mai nascut careva la Giulesti? Iaca se apropie momentul sa nasc din nou si eu...si acum am devenit iar emotionata...S-a mai schimbat ceva? Ce mai trebuie mamicii, ce mai trebuie bebelui, cum mai merg plicurile?id="Trebuchet MS">

 

Roxana [gravi] 35 sapt cu [baietel] Robert si [copil] Catalin (5 iunie 2006) id="purple">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaa....D-na Rodica....asistenta sefa[poc][poc][poc], ca iar mi-am amintit de ea...e un monument de frustrari femeia. Mamaaa....as bate la ea ca la fasole! Am mai scris eu p'aici, eu cred ca sursa frustrarilor ei e ca nu are copii![bang] Am intrebat-o eu daca are si mi-a raspuns pe cel mai acru ton posibil, si ffff scurt: NU. Si atat! Zici ca am injurat-o de ma-sa. Vorbea ff de sus si urat cu lauzele. Si culmea culmilor....ce o mai respectau doctorii si ce frumos vorbeau cu ea si despre ea!![bang] I-am dat spaga la ambele nasteri si tot ma privea de sus si-mi dadea raspunsuri intepate. Ma rog...am iertat-o putin...avand in vedere ca prima oara m-a ajutat sa stau in rezerva, la insistentele lui Puia...si la vederea spagii, normal. Nu pot spune ca am avut personal conflicte mari cu ea, dar am auzit cum le facea pe altele cu ou si cu otet. Lauza fiind, cu inevitabilele crize de lauzie...sa mai tipe si o vaca frustrata la tine....e crunt!![:(!] Eu una as da-o afara...la fel ca pe toate tampitele care vb urat cu lauzele. Parerea mea: poti sa fii profesionist de profesionist...daca nu esti OM...esti de tot kktu! [:(!] [pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei Emma-Andreea, minunea mea.... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054 Povestea nasterii lui Matei ;) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237 Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Sunt o viitoare mamica, sunt insarcinata in 34 de saptamani si urmeaza sa nasc la maternitatea Giulesti cu Dr. Dorina Codreanu. Daca a nascut cineva cu dansa sau detine informatii despre ea v-as fi tare recunoscatoare daca le-ati putea posta aici.

De asemenea as vrea cateva sfaturi de la acele mamici care au nascut natural dar si prin cezariana, pt ca nu ma pot hotari cum este mai bine. Doctora mi-a recomandat sa nasc natural pt ca nu am miciun fel de problema dar daca doresc imi poate face si cezariana. Practic hotararea o voi lua eu, am citit tot ce se poate citi pe net despre nasterea prin cezariana si cea naturala dar nu pot lua o hotarare!!!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natural, cu epidurala! [flo] Asculta la mine, care am doua cezariene! Ti-e frica de durere, bun, exista epidurala. Dar crede-ma, expresia "nasti ca o doamna" daca faci cezariana, nu prea-si gaseste corespondentul in realitate...Mie una mi s-a parut o nastere foarte grea nasterea prin cezariana, mai ales prima, am zis ca mor de durere cateva zile, dar ce durere!! Nu credeam ca poate exista asa ceva...Alea care nascusera normal cu o zi inainte tzopaiau pe coridoare, iar eu nu ma puteam tine pe picioare si as fi zbierat in gura mare de durere. Cu toate calmantele lor...La a doua ceza am facut o complicatie destul de aiurea (a si fost facuta mai devreme cu cca 10 zile)...Mi s-a inchis colul si nu curgeau lohiile, dadeam naibii in septicemie. Am ajuns inapoi la spital cu febra si dureri. Noroc ca m-am dus in timp util...aveam lichid in uter, dar n-a fost atat de grav sa ma tina in spital...doar mi-au dilatat colul si m-au trimis acasa, unde am luat 10 zile antibiotic...noroc ca am putut alapta bb si cu antibiotic. Stii ce mi s-a parut mie ORIBIL, CRANCEN?? Statul la reanimare o zi si o noapte dupa operatie! O zi si o noapte de stat cu burta in sus (nu te tinea nimeni legata asa....da' ce...crezi ca te poti intoarce?? Faci cea mai mica miscare si simti ca-ti ies matzele. Asa ca...mai bine nu te mai misti si privesti tavanul. Sau dormi, daca poti! Asa ar fi ideal, sa dormi...ca doar atunci mai poti! :-)) Nu, frate. eu n-am putut dormi mai deloc la reanimare...si de emotie...si de durere...si de pozitie incomoda...(EU NU POT DORMI CU FATZA IN SUS!!!)...si mai sforaia cate una langa mine...Ca eu am tot avut parte de sforaituri prin spital...Frate, daca vrei sa ma tii treaza o saptamana intreaga, pune-ma cu fatza in sus, langa unul care sforaie!!!!!! INFIORATOR!! Mah, da' sforaia aia intr-un hal....abia operata, da' avea un somn in ea...nu emotie, nu durere, nimic, frate! Somn cat cuprinde. A dormit aproape non-stop cat a stat acolo, DECI A SFORAIT APROAPE NON_STOP!! Imi venea sa ma ridic s-o iau la bataie. Norocul ei ca nu ma puteam clinti din pat. Am rugat o asistenta sa-i faca aleia ceva...sa-i intoarca putin capul...da' cica nu...ca o lasa sa se odihneasca pe biata femeie. Mah, nu zic nu....da' eu...si restu'...nu trebuia sa ne odihnim??? Si mie imi era un somn...mai atipeam jumatate de ora...cu mare chin. Dar ala nu era somn...Daca te hotarasti sa faci ceza, sa nu care cumva sa faci anestezie generala. Inca se poarta in Ro, dar e cea mai nociva. Anestezia generala e MOARTE CLINICA...am citit asta de curand si m-am infiorat!! Iti dai seama...tu zaci acolo inconstienta, nu mai respiri, adica respiri artificial, ti se pompeaza aer in plamani printr-un tub, asa cum ai vazut prin filme.!!! (nu mai pomenesc cum tusesti vreo 3 saptamani dup'aia de la nenorocitul de tub pe care l-ai avut bagat pe trahee, iar tusea cu burta taiata e cel mai minunat lucru). Maamaaa...si cum te simti dupa...dupa ce te trezesti din anestezie...probabil ca dupa cea mai crancena betie sau ca dupa o lovitura cu maciuca in moalele capului.La prima am avut generala (si acum regret), iar la a doua - epidurala. Nota 20 pentru epidurala! Il vezi pe bb chiar atunci...traiesti momentul...participi...plangi din tot sufletul de emotie :-)...recuperarea e ceva mai usoara (sau asa am perceput-o eu, fiind a doua) E mult mai bine asa...mai frumos, mai...uman...decat sa zaci pe masa de operatie in MOARTE CLINICA si sa nici n-ai habar de ce se intampla in jurul tau. Tare rau imi pare ca nu m-am documentat mai mult la timpul respectiv,,,sa fi ales si prima oara epi...Si am citit de curand ca anestezia generala scurteaza 5 ani din viata....asta chiar ma roade...ca voi muri cu 5 ani mai tanara din cauza ca am acceptat anestezia propusa de dr...Ma rog, nu-i o regula...poate sunt si speculatii...dar va dati seama ce nociva este :-( Hai ca m-am intins...Nu stiu daca n-am batut campii :-) Mai intreaba-ma la obiect....iti zic tot ce stiu despre ceza la Giulesti...daca vrei sa mai stii amanunte...Pupici!

quote:Originally posted by dana-elena

Hello!Sunt o viitoare mamica, sunt insarcinata in 34 de saptamani si urmeaza sa nasc la maternitatea Giulesti cu Dr. Dorina Codreanu. Daca a nascut cineva cu dansa sau detine informatii despre ea v-as fi tare recunoscatoare daca le-ati putea posta aici. De asemenea as vrea cateva sfaturi de la acele mamici care au nascut natural dar si prin cezariana, pt ca nu ma pot hotari cum este mai bine. Doctora mi-a recomandat sa nasc natural pt ca nu am miciun fel de problema dar daca doresc imi poate face si cezariana. Practic hotararea o voi lua eu, am citit tot ce se poate citi pe net despre nasterea prin cezariana si cea naturala dar nu pot lua o hotarare!!!Dana


id="quote">id="quote">[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] MateiEmma-Andreea, minunea mea....http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054Povestea nasterii lui Matei ;)http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella - ai dreptate: nasterea naturala cu epidurala e cea mai buna treaba. Asa am nascut primul bb si asa-l nasc si pe al doilea peste 3 sapt. La cateva ore dupa nastere eu ma plimbam pe coridor la bb[:D] desi ma durea deja afurisita de epiziotomie[xx(]. Dar in nici un caz nu se compara cu recuperarea si durerile unei cezariene. Stiu ca am mai pove si ma repet: nu am simtit nimic in timpul trvaliului ci am stat pe spate si-am citit reviste de scandal[cool]. Moasa care ma tot cotrola din cand in cand, a zis la um moment dat: aoleu nasti acum! Si apoi repede pe masa, repede dr a socos bb de la al doilea impins apoi cusatura in 3-4 minute (nu am simtti nimic) si gata. Am si zis ca mai mult doare la stomatolog...sau mai mult sufar in timpul unei migrene.. Roxana [gravi] 36 sapt cu [baietel] Robert si [copil] Catalin (5 iunie 2006) AMR...PANA PE 18 FEB!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt sfaturi! cred ca voi naste natural cu epidurala pana la urma...cu toate ca mor de frica, am tot felul de ganduri urate ...ma si vad in sala aia de travaliu lesinata pe acolo cu niste asistente scarboase pe langa mine care se uita urat. Un astfel de tablou nu l-as suporta, cred ca o iau la fuga cu tot cu contractii....:). Abia astept sa merg la urmatorul control sa mai stau de vorba cu doctora, poate ma mai linistesc...nici nu am intrebat-o daca vine la nastere in cazul in care nasc noaptea!!! ca nu as vrea sa mai nasc si cu doctorul de garda. Voi ce ziceti sa ii zic sa ma cheme cand e ea de garda sa imi provoace nastrerea? o fi mai bine asa? Nici nu stiu....iar imi transpira palmele de emotii si frica!!! numai cand scriu si ma gandesc...nu credeam ca voi fi asa de fricoasa avand in vedere ca am avut parte de doctori si multe interventii la viata mea!!! am uitat sa va spun ca si sarcina asta este obtinuta prin FIV! Sper sa fie bine pana la capat si sa iau hotararea cea mai buna....mai am aproximativ o luna sa ma hotarasc!!! Va pup Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana Elena, eu stiu ca la sarcinile obtinute prin FIV nasterea se face prin cezariana deobicei, ca ar fi mai sigur pentru copil. Intreaba doctorita. Sarcina usoara in continuare![pup] Roxie, bubulutza Denisa [zana](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [copil](11 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana Elena si eu am sarcina obt tot prin FIV voi naste sapt viit la Giulesti cu prof.Marinescu, nici eu nu sunt hotarata cum voi naste dar tind spre natural cu epidurala,profu' mi-a zis ca este alegerea mea si sa ma gandesc bine cum vreau.Despre dr.Codreanu numai lucruri bune am auzit,ai incredere in ea.La forumul Odiseea Sarcinii vei gasi un subiect: Gravidute prin FIV te asteptam acolo. [pup] Madalina [gravi]37+[fetita]Sofia AMR=01.02.2008 calea sigura a esecului este sa renunti... [url="http://image.lafemmebonita.com/c/bg440719.jpg"]La mami in burtik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...