Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cauterizare rana col si rezectie


Leah

Recommended Posts

Am fost ieri la medicul ginecolog si, printre altele, mi-a gasit si o rana pe col, care, spunea el, ar trebui cauterizata si facut inca ceva, o rezectie, nu stiu exact ce inseamna asta. Ma puteti lamuri si pe mine cu privire la procedurile astea, va rog? Nu mai spun ce preturi sunt, 1 600 000 pt cauterizare si peste 3 500 000 pentru rezectia aia nu stiu cum (n-am inteles, ca medicul vb cam repezit), m-a durut capul. Asa ca la buget mic ....o sa fac doar cauterizarea si as vrea sa stiu cam in ce consta. Daca ati trecut si voi prin asta, va rog dati-mi si mie un sfat. Si inca ceva, un chist de 32 mm e mare, sau inca se mai poate resorbi? N-am apucat sa il intreb pe medic fiindca m-a cam expediat (la cat am platit si consultatia si ecografia ai zice ca meritam mai multa atentie, dar in fine...) Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am o rana pe col. Am descoperit-o la un control ginecologic la inceputul lunii iulie. Era de marimea unei monede de 500 de lei. In plus, aveam si mai multe chisturi. M-a curatat acolo si mi-a facut testul Papanicolu. Mi-a iesit II. De atunci am fost la medic de vreo 7 ori si mi-a facut nitratare (adica ma da cu nitrat de argint pe rana). E putin dureros in timpul procedurii si dupa aceea cam 2 ore. Apoi nu mai ai nimic, in afara de o scurgere gri care dureaza cam 2-3 zile (poti sa si sangerezi putin). Acum e aproape vindecata rana. Am avut o rana pe col si acum 9 ani care a fost cauterizata (de catre al medic) si a fost OK. Aurora, mami lui Vladut (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut rana pe col si a trebuit sa o cauterizez.Procedura dureaza in functie de marimeaa ranei(la mine era de marimea unei monede de 5.ooo lei)si nu este dureroasa.Pur si sumplu se foloseste cauterul,un fel de laser care iti arde rana,iti formeaza o crusta deasupra ei.In ceea ce priveste pretul,trebuie sa recunosc ca e cam mult,tinand cont ca pe mine m-a costat 200.000 la doctor si 100.000 lei la asistenta.Iti urez succes. nicoled
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut o rana pe col, mi-a cauterizat-o dr Popescu de la Medicover, prost, in sensul ca 2 alte doctorite mi-au spus ca e incomplet cauterizata sau ceva de genul asta. Am fost 2 ani mai tirziu la Institutul de Ocrotire a Mamei si Copilului, unde dr. Tirlea mi-a facut rezectia si biopsie la tesutul rezectat, pt ca eram suspecta de HPV (care este factor cancerigen). Biopsia a iesit OK si am fost la controale periodice din 6 in 6 luni. Cauterizarea dureaza 10 minute, se face cu anestezie locala, si doare cam ca la ciclu. Rezectia tot cam asa, si doare si mai putin! Iar preturile ... scuza-ma, dar sunt cam mari ! Unde ai fost ? Si daca zici ca ai fost si prost tratata si nu ti s-a explicat procedura ... cauta-ti alt doctor ! Boghi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LEAH,eu zic ca este foarte importanta sanatatea ta!Trebuie sa ai un medic foarte bun.Iti pot recomanda unul,este in Bucurasti.Crede-ma aici sunt doctorii foarte buni dar eu cand ma duc in tara,ma duc la el control.E doctorul familiei:bunica,mama,matusa,sora,verisoara,toate mergem la el,foarte scump nu este dar merita.Este la pensie dar are cabinet privat.A fost directorul Spitalului Militar si seful sectiei de ginecologie.As mai zica ca,atuci cand e vorba de sanatate nu te gandesti la bani.Daca esti sanatoasa poti munci sa faci bani.Daca vrei o sa-ti dau adresa. Imi trebuie doar unda verde de la tine! Sanatate multa si nu te speria,noi femeile trecem prin multe de genul asta!FII TARE![flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sau potzi incerca mai intai Cerviron ovule, cu alifie de galbenele shi propolis, daca rana e incipienta se poate kiar vindeca, daca e mai veke shi mai mare shi nu vrea vindecata, cel putzin o va tzine pe loc pana te vei hotari...Cervironul se poate cumpara ca atare din farmacii ca medicament produs de Bucureshti mi se pare, sau se poate prepara direct in farmacie, mie mi se pare mai sanatos asha ( shi e si mai ieftin ). multa sanatate! nu poci bre sa ma semnez cu shoarecu asta :O
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cauterizarea acum o luna la Cantacuzino. Am dat medicului 700.000 ca asa am vrut eu si asistentei 100.000 apoi i-am mai dat medicului cate 200.000 la controalele de dupa... Acum am fost sa vada daca s-a vindecat si e ok. Ce sa zic, e cam mult cat trebuie sa dai tu pentru o cauterizare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...