Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasii din 2002 (03)


Gabbriela

Recommended Posts

Pupici la mamici si pitici! 'Nu vreau' este esenta vietii Otiliei, ce sa va spun, ca doar cunoasteti fenomenul.[:D] Dulciuri nu-i dau, cit mai pot sa o feresc evit ciocolata si alte derivate, consider ca un mar e mai bun!Am observat ca ii place cicolata(parinti binevoitori in parculet care nu intreaba daca ii dau!) si de aceea o tin departe de orice ispita...si na, ca acu' tre' sa merg la chiosc sa-mi cumpar ciocolata!!![:D]Nu glumesc! va pup DORIS cu bb la purtator
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
sorana--- Monica--- 28.09.2002 La multzi Ani Monica, sa creshti mare, sanatoasa si sa ai o viatza plina de bucuri si impliniri. Alexandra--- Sonia --- 30.09.2002 LA Multzi Ani Sonia, sa creshti mare, sanatoasa si sa ai o viatza plina de bucuri si implniri. Si eu evit sa ii dau ciocolata sau alte dulciuri.. in schimb al meu pici manca fff incantat mere si banane.. cate 2 mere curatzate de goaja rontzaie pe zi si o banana.. Mai scapa si el la cutia cu biscuitzi cu crema a lui tacsu si nu prea imi plac edar ne chiar sa nu mai tzin nimic dulce in casa nu pot... incerc pe cat posibil sa il feresc .. ii mai zis ca aia este kk si nu este buna, yac .. si intr-o zi in park a vazut un copil cu ciocolata in mana si a zic tare sa il auda toata lumea :"MAMA kk , yac" si arata catre ciocolata copilului. Cu NU... incepe si Julian sa il foloseasca si cu sensul corect. Ca sa il fac sa lase pe nu am boservat ca mai bine face ceva .. o comanda decat o rugaminte.. Exemplu: Eu: Julian te rog arunga asta pampersul la gunoi Julian: - Nu nu nu nu Eu : ok... Dupa cateva minute iara: Eu : Julian mergi si arunca pampersul ca eu am treaba si nu pot fara nici un cometariu a mers si a facut si nu este prima data cand imi face faza cu vb frumos si rugat nu da efect, dandui direct o comnada mai repede executa.. Cu pampserul tot acolo suntem la faza chinuit sa il lasam .. Cu gradinitza inca incerc s ama conving pe mine ca este bine sa il duc la gradi macar 4 ore pe zi , 3 zile pe saptamana.. dupa ce fac e2 ani. Cu mancatul sta bine si doarme bine, a lasat singur singurel sticla de noapte si doarme mai mult si mai bine acuma, de la 22:00 la 7:30 ... Sanatate si fericire la toata lumea Gabbriela [flo] & [url="http://www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/"]Julian[/url] [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] La multi ani, Sonia ! Petrecere frumoasa si cadouri multe ! [am][am][am] Alexandra , felicitari ! [flo] Draga Sorana, te asteptam cu povesti si poze de la aniversarea Monicai ! [:)] Doris, felicitari ! [flo] Sanatate si sarcina usoara ca un fulg ! Stiu cat de mult iti doreai un al 2-lea [bb]. Ma bucur tare mult pentru tine ! [:)] [majoreta] Lili, sa-ti traiasca printesuca ! Ce ochi frumosi are ! [pup] Tot in jurul varstei de 2 ani si jumatate, Cristina incepuse sa fie mai legata de noi. Cred ca este o etapa din dezvoltarea lor emotionala, in care micutii constientizeaza mai bine ce inseamna parintii. In legatura cu vaccinul, pregateste-o psihic pe printesuca ta, povesteste-i ca ii veti face o vizita d-nei. doctor si ce veti face acolo, asa, cat de cat. Noi intotdeauna asa am facut, inainte de vizita obligatorie la cabinetul medical. [;)] Eventual poti sa-i spui chiar inainte de a merge, ca o va intepa un pic...ca o piscatura de tantar. La noi a tinut ! [:D] Nu a plans defel, Cristina. Doar s-a strans un pic la mine in brate. Ba, chiar topaia bucuroasa si canta, "nu doare, nu doare !", cand am iesit din cabinet. [;)] Cum am ajuns acasa, i-am pus compresa rece pe locul vaccinat si i-am dat Calpol(contra durerii si a febrei). Dupa ~ 4 ore de la vaccinare a inceput sa simta efectul vaccinarii. Vaccinul l-a primit dupa-masa, pe la ora 17. A 2-a zi dimineata, nu-si putea indoi piciorusul sau nu vroia, o durea. Numai in brate vroia, dar trebuia sa am grija la piciorusul vaccinat. Chiar si pe olita o asezam cu grija, cu piciorusul intins. Noroc ca eram in concediu. Totul a durat un pic mai mult de 24 de ore. Parca mai mult ca la vaccinarile anterioare. Dar nu toti copiii reactioneaza la fel. Cristina la fiecare vaccin a fost mai sensibila. Va dorim sa treceti cat mai usor peste vaccin ! Gabbriela, am observat si eu la Cristina, faza asta cu " vrei sa duci asta, te rog ?", raspuns, "Nu!". Iar cand ii spun direct sa faca ceva, face fara sa ma rog de ea. [:0] Felicitari lui Julian ca a lasat biberonul ! [disco] Sanatate si numai bine ! Pe curand ! [pup] Nina, mami de [copil][url="http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina"] Nina-Cristina[/url] (10.01.2002) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346"]Povestea nasterii ![/url] Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam pentru gindurile frumoase Nina!Da, imi doream tare mult bb2 - si acum mi-l doresc[:D] - chiar incepusem sa ma ingrijorez:din martie s-a lasat asteptat!. Faza cu 'te rog...'exista si la Oti - si eu imi puneam probleme:ce are frate?ca in casa noi asa vorbim!Acum m-am linistit! Ieri am avut program de plimbat cu tramvaiul...e prima oara cind se urca in tramvai si a fost in extaz.A povestit peste tot ce a facut ea:'m-am pimbat cu tamvaiu, are roti de tzeava(nu i-o fi placut cuvintul 'fier'?), mege pe sine, e baben(=galben)...'.Era foarte importanta tinind in minutza biletul, ca pe ceva foarte pretios! I-am promis ca o sa ne mai plimbam - de fapt am remarcat ca s-a plictisit de parculez, nisip si leagane, statea numai linga mine si avea o mutritza d'aia:'hai mai, ca sint mare, nu ma mai joc in nisip...[:D]'. Si in gara am semnat condica, am dat drumu' la vreo trei trenuri!Unul aveaa usile deschise si Oti striga cit o tinea gura:inchide usa aiaaaa, inchide usa aiaaa...si nu o asculta nimeni! multe pupice dragi pentru copilasi si mamici, sa aveti un we frumos. DORIS cu bb la purtator
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, scuze ca n-am mai trecut cam demult la povestit, dar am avut tare multa treaba la serviciu. Sirod, scumpa, felicitari, sa cresteti mari si sanatosi si sa creasca si punga corespunzator cu nevoile! :) Sa va mai zic de mandarina mea: ii spun sa pape ca sa creasca mare-mare si o intreb cat de mare vrea sa fie, ca mami sau ca tati? Raspuns firesc de mandarina "ca bebe" :) Ii povestesc cum am dat-o cu lebada la mare si mergeam tare si faceam vaj-vaj. Apoi dupa o partida de topaieli in pat o intreb "ma, bebe esti narod?" "da", "cu cine semeni, cu mami sau cu tati?" "cu lebada" Va pup, Nadina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doris...felicitari!!!! o sarcina super usoara! Maria mea are de acum 1 an si 10 luni, e spirt si suntem la varsta primelr poezii. Am invatat noi o varianta [:D]de la catelus cu parul cret si o fetitza cu funditza. Din a doua poezie ii place la nebunie faza cu " sa se faca doptoptoritza"...doctoritza ati priceput nu?[:D] Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzam frumos Nadina si Marina!Sper sa se 'superusureze' de acum incolo sarcina, ca pina acum...nasolic!Dar trece... Poezii...povesti...cintecele...avem o cultura vasta in domeniu...are preferinte:'veau Ianzta(=zdreanta), veau somnoaase(v-ati prins, pasarele)...veau 'aba ca zapada'...veau 'intu(=vintu, e un cintecel)...etc, etc, etc...mai greut a fost pina m-am prins ca 'hamu' era 'catelus cu paru cret...' si 'catelu'era 'cutzu-cutzu, na grivei...'[:D] DORIS cu bb la purtator
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Gianina n-a mai ajuns la gradinita si nici eu pentru ca se pare ca a luat o viroza si am o saptamana de cand o tratez.Dupa 3 zile cu Nurofen si alte chestii a facut febra mare ,am chemat medicul acasasi am trecut pe Augumentin. Cu toate astea mi-a zis sa o dau mai departe la gradinita ca asa o sa-si formeze anticorpii ,si ca o sa-mi prescrie ea ceva pentru imunitate.Mie-mi pare rau ca am dus-o fara sa-i dau oscillococcinum. Acum sa-mi spun of-ul.Desi m incercat sa o cresc "ca la carte" se pare ca am gresit din prea multa dragoste si ceva n-a mers. Recunosc ca am esuat si mi-e tare ciuda. Gianina a devenit o rasfatata care nu ne mai asculta defel,face doar ce vrea ea,cand vrea ea. Ieri sotul meu era asa revoltat si-mi zice:uite mai cum ne trateaza fata noastra ,ai zice ca noi suntem 2 pensionari si ea e o rockerita inraita in ochii careia n-avem nici cea mai mica valoare. Binenteles ca am simtit-o si ca pe un mic repros pentru ca eu ma ocup tot timpul de ea si nici nu vreau sa-l aprob (desi are dreptate) dar la sotul meu solutia ar fi bataia(pentru ca el asa a fost crescut). Bineinteles ca n-o bate nici el dar de fiecare data cand vede ce incapatanata e imi zice:-vezi daca n-o bati?E ca si cum ar astepta sa fac eu primul pas in sensul asta si ma irita si ideea de bataie dar s-o mai pun si in practica. Acum trebuie sa va spun ca el e un tip foarte calm care greu isi iese din pepeni ca sa va dati seama totusi ca Gianina mea sare calul. Ce sa fac? ai vostri pitici tot asa sunt? cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...