Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasii din 2002 (03)


Gabbriela

Recommended Posts

Buna Cici, am zambit cand am vazut ce ai scris si asta deoarece de cateva saptamani bune imi pun si eu aceleasi intrebari ca si tine.Concluzia mea este insa ca este varsta in primul rand si comportamentul caracteristic.Stii insa ce este mai curios ca doamnele educatoare de la cresa imi spun ca ele nu au nici un fel de probleme cu Alexandru, comunica fff bine( el acum este un vorbaret si nu mai tace deloc- a inceput sa le spuna poezii si cantece).In schimb observ ca ele au tendinta de al favoriza tocmai pentru ca este un lipicios si nu se mai dezlipeste de ele ,sper insa sa nu fie chiar asa.Acasa insa si noi trecem prin perioade de criza ale lui cand am impresia ca el ne conduce pe noi si ne cam pune sa facem numai ca el dar am inceput sa aplic tactica de ai atrage atentia ( atunci cand merge) la alte activitati care ii plac in principal scrisul si povestile.Iar placerea lui cea mai mare este sa-mi arate el cum citeste ca mama povestile din carticelele lui-si pentru ca sta fff bine cu memoria pot spune ca-mi reproduce exact cum i-am citit eu fiecare fraza de pe fiecare pagina.Dar acum tu spui ca Gianina este racita si sa stii ca si starea aceasta de boala ii face un pic mai irascibili. Stii insa ce este mai curios ca acest tip de comportament il are insa mai mult cand este cu noi doar, daca suntem in vizita sau la plimbare se poarta cu totul altfel, asculta si nu face deloc boacane de zice lumea ca suntem noi nebuni cand le povestim ca nu ne asculta mereu si face pretentii.Eu zic sa avem rabdare sa ajungem cu ei pe la varsta de trei ani insa fara a le incuraja aceste toane ale lor, sa le explicam ce este bine si ce nu si cred ca pana la urma va fi bine. Apropo eu am incercat si sa-l las sa planga si sa nu-i fac pe plac si nu a mers , e in stare sa planga continuu iar eu nu pot suporta asta .Pot sa-ti spun ca am reusit sa-l adorm plangand in timp ce el tot imi cerea sa zic o anumita carte si la 3 noaptea el s-a trezit plangand cerand in continuare cartea.Atunci am recurs la atragerea atentiei in alta parte decat la ce tinea el mortis sa faca neaparat.In felul acesta am eliminat plansetele si alte probleme. succes!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cici - am zimbit si eu!Nu te supara, nu e cu superioritate sau rautate, e un pic de experienta:Oti experimenteaza de mult faza asta!Nu-ti fa griji, Giannina nu 'va asculta' pina acum!Nu stia ca poate sa spuna si 'nu' - acum s-a prins si ii place taaaare mult, mai ales ca vede ca va 'irita'.Nu-ti fa griji, trece - mai devreme sau mai tirziu, ideea e sa-i gasesti punctul slab si sa-l speculezi.Adica:m-am prins ca Oti neaga tot timpul, asa ca daca vreau sa obtin o afirmatie de la ea, incep discutia cu o negatie: -daca vad ca nu vrea sa manince, desi stiu ca ii e foame zic:'sa nu cumva sa maninci iaurt, ca nu-i bun, da?'.'da, Oti papa iaut!' sau; -plecam afara si vrea de ex in papuceii de casa sa plece, si tzipa si urla...zic:ok, nu-ti dau adidasii, las sa mergi in papuci sa iti scape din picior, sa te impiedici, sa nu poti fugi, sa te uzi la sosetute si sa venim acasa(daca e dupa ploaie)..etc... si functioneaza - e chiar foarte incintata apoi de 'alegerea' ei... asa ca multa, multa rabdare si spune-i sotului ca bataia nu rezolva absolut nimic.Intreaba-l daca el s-a simtit bine cind lua bataie?...din ce spui se vede ca nu vrea sa dea, sa creezi tu un precedent, nu? Olo - ce-au mai?ca fie-mea zice:sase nu![:D] curaj si pupice DORIS cu bb la purtator
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] La multi ani, Andreea ! Felicitari, Daisy ! [flo] Sa va incante mereu ! [s] La multi ani, Mihai Tudor ! Felicitari, danab ! [flo] Sa va aduca numai bucurii in continuare ! Cand sunt eu prin preajma Cristina este ca o pisicuta. Se miauna si se rasfata, nu prea asculta de ceilalti. Mai toate cu mine vrea sa le faca. Asta pt. ca, cum ajung acasa, numai de ea ma ocup, imi petrec timpul ramas din zi cu ea. Daca nu sunt prin zona, insa, asculta de tati si buni. Zilele trecute am auzit-o pe Cristina spunand, " 'mesc masa, mami !". Este prima invatatura cu care a venit de la gradinita. [:)] Acum este racita, astfel ca sta acasa cateva zile, pana isi revine. [:(] Sanatate si numai bine ! [pup] Nina, mami de [copil][url="http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina"] Nina-Cristina[/url] (10.01.2002) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346"]Povestea nasterii ![/url] Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi invatam sa numaram:) Pana acum Anne-Marie spunea "unu", "doi" si de cate ori cerea ceva trebuia sa ii dai doua bucati, una nu se putea, acum cere numai "patu", "cinci".In germana stie pana la 5. La capitolul "nu", "nu vreau", "nu pace", avem si noi mult de luptat.Dar am observat ca daca nu te enervezi si o lasi in ale ei, ii trece foarte repede,daca vede ca nu are spectatori la circul ei o lasa mai moale[:p] O noua pasiune e sa puna picaturi la papusi (nu le pune numai in nas, le pune si in gura)sa le faca baie ca sunt murdare si sa le schimbe. Ah, si in ultimele zile ne omoara cu baby born, a vazut o reclama la tv si normal ca vrea si ea, "sa cumpere papi". Acum cateva seri a zis sa mergem sa cumparam baby born, i-am spus ca e noapte si toate magazinele sunt inchise, la care ea spune "Ami cheia". flor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi Emma a inceput lectziile de dans. Pentru ca miercuri nu e scoala, m-am gandit ca-i trebuie o activitate sa-i umple ziua, sa nu umble brambura prin casa si s-o piseze pe bunica la cap). Evident ca a plans cand a fost lasata cu profesoara si cu cele 10-15 fetitze cam de varsta ei (mai mari insa, si necunoscute pe deasupra!)Dupa juma de ora de plans, a fost data afara :o. Dar profesoara a incurajat-o sa vina si miercurea viitoare sa se obisnuiasca... Sambata mergem la BabyGym. Sper sa nu-mi planga si aici :o Pupici, Mihaela Anaïs [fetita] & Emma [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi ,fetele de raspuns. Faza cu nu (pe dos) am trecut-o .Adica a devenit selectiva,alegand doar varianta care-i convine ,adica: daca eu spun sotului - nu-i da Gianinei carnita ,si el insista sa-i dea,ea ridica tonul si-i repeta ce-am zis eu. daca spun :- -nu-i da Gianinei ciocolata si el insista totul e ok ,e fericita sa comploteze cu el. Este doar un exmplu ce mi-a trecut acu prin minte>In preajma altor persoane e cuminte si ea nu-si da in petec ,nu face circ la magazine daca nu vreau sa-i cumpar ceva(de fapt ii spun ca i-as cumpara dar nu am atat de multi bani) . Cand suntem in casa ii distrag si eu atentia ,adevarul e ca daca ii dau o mica ocupatie nu-i am grija. Dar afara ....... Avem o catelusa frumoasa si cuminte .Si Gianina o iubeste dar se amuza grozav cand o trage de coada ,cand se navaleste asupra ei si din cauza asta cand suntem in curte cred ca vecinii mei atat aud: las-o in pace pe Axy!!!!!!!! Din ce ati scris si voi ma consolez cu gandul ca ei ,piticii nostri , trebuie sa treaca si prin fazele astea , sa-si formeze personalitatea ,nu ca ar fi alintati[bang] in rest multa sanatate la puiuti!!! cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cici, ma faci sa-mi aduc aminte ce face Alexandru cu motanul nostru Tomita.Dupa ce i-am povestit eu cum a fost ursul pacalit de vulpe si a ramas fara coada pot sa-ti spun ca placerea lui cea mai mare este sa-l traga pe Tomita de coada si sa-i rupa coada.Daca il intreb de ce face asta imi spune ca : "fara coada ca ursul".Si daca ai vedea ca motanul nu comenteaza , nu ii face nimic iar mie imi sare inima din piept cand il vad ce face.Asa ca se pare ca au ei o atractie mai speciale spre animale. http://community.webshots.com/user/irinaina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor mamicilor de 2002:) Eu sunt Aurelia si 2002 a fost ca si pentru voi un an eveniment.Poate dublu, pentru ca am nascut gemeni:) Erau programati sa se nasca in noiembrie, dar datorita unei erori medicale am nascut prematur, adica la 7 luni... Norocul nostru a fost ca bb aveau greutatea buna, 2ooo Filip si 2300g Andrei ...cred ca asta i-a ajutat sa supravietuiasca, desi toti medicii si asistentele mi-au zis incontinuu ca n-o sa traiasca..Au avut lipsa de surfactant (substanta secretata de plamani) si au stat la oxigen mai bine de o saptamana.... Dar ce-a fost greu a trecut, acasa intr.o saptamana au luat in greutate jumatate din cat aveau cand am iesit din spital... Acum sunt niste nazdravani...deja se profileaza personalitatile, pe unul il facem cantaret, ca fredoneaza toata ziua arii celebre... iar celalat....tinde sa fie un clown de succes... in momentul asta suntem despartiti, pentru ca noi, parintii, suntem in Italia iar ei au ramas acasa cu parintii mei...Ii aud la telefon..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acu am deschis si io sub si vaz ca sunt o gramada de copii in 2002 carmen e nascuta pe 16 septembrie si acu a inceput si ea sa repete multe cuv dupa mine....si se uita la atomic si fredoneaza cu ei...dar face tot la pampers[bang][bang] Simona si bb Carmen http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=ottisimo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...