Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia (21)


Recommended Posts

[hia]Fetelor, ce harnicute ati fost la scris... Nshiro, bine ai venit printre noi [colegi] si sedere placuta! Soridraga, in legatura cu cadourile, si eu pledez tot pentru obiecte decorative cu specific japonez[asia]...Mai ales ca pentru Romania este ceva unic, iar intr-o casa nu are decit sa arate minunat si interesant[;)]... Ayumi, iti tinem pumnii si speram sa rezolvi cit mai repede. Michiyan, felicitari pentru noul nepotel si multa sanatate surioarei tale. Sa fie intr-un ceas bun[flo]! [flo]O saptamina minunata pentru toata lumea, Irimell
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stai asa Irimell,m-am exprimat gresit.Nu l-a facut inca,acum este insarcinata si eu sper din tot sufletul ca acum sa fie nepotica.Dar de, eu ca matusica constiincioasa ce sunt, de acum m-am apucat sa adun lucrusoare pentru bebel.Ieri am vazut niste patuturi care se leagana si erau doar 16000 yeni,este o promotie ca pretul real este de 44000 si ma bate gandul sa-l cumpar si sa -l duc acum cand merg in noiembrie. bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma mir,Mirela,ca nu ne-am intalnit prin Saty,ca am stat cateva ore bune pe acolo. Miercuri,tanoshimii![cool] Oana draga,m-am hotarat pana la urma pentru ceva decorativ de pus in casa,sper ca vor fi incantati. Ai dreptate,arata foarte interesant in casa,si eu am cateva papusele si paharale in stil japonez,abia astept sa le aranjez in casuta noastra. Ayumi,multa bafta,tinem pumnii!!! Sorina. "The heart is the most essential human quality" [foto][url="http://community.webshots.com/user/sorina1982"]Pozici[/url][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nishiro(pot sa-ti zic Roxana?),imi pare tare rau ca esti singurica si nu aveti prieteni,si nici magazine,mie imi place foarte mult sa colind prin magazine si te intelerg ce greu trebuie sa-ti fie. Chiar nu ai nici o prietena cu care sa-ti petreci timpul? Dar acum ne ai pe noi,te asteptam cat mai des cu povestiri,si cand ai nevoie de un sfat noi suntem aici[flo]! Pupici[pup][pup] Sorina. "The heart is the most essential human quality" [foto][url="http://community.webshots.com/user/sorina1982"]Pozici[/url][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Nshiro putem sa ne luam de manuta , si eu sunt singura cuc de cand m-am casatorit Japonia, cat despre supermarketuri sunt la o distanta destul de mare de unde locuiesc eu si uite asa o iau mereu pe jos , tica tica si cu bebeul pana la primul market , de multe ori il sun pe sot si daca are timp ma duce cu masina in oras la 15 20 minute de mine . Acum sunt in Ro si ce bine e sa sa te plimbi pe meleagurile tale , sa vorbesti limba ta fara retineri .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorina normal ca poti sa-mi spui Roxana, poti sa-mi spui si Rox ca asa ma stiga prietenele. Nu sunt eu chiar singurica aici, sa nu ma intelegetzi gresit. Cateva japonele sunt, insa avem programe cam diferite. Eu ma refeream la faptul ca nu prea avem prieteni de familie si nu e ca in Romania cu mers la berica [bere] sau la disco[disco] (sotzul meu nu consuma[alcool] absolut deloc). Asta e.... dar vorba Ralucai sanatate sa avem ca-i mai buna decat toate. Si un bebe sanatos si frumos atunci cand ii va veni vremea.... rocsana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu la ce te referi,Roxana,nimic nu se compara cu o iesire la gratar,cu prietenii,ori vizitele de week-end de la prieteni dragi...dar nu fii trista,sigur iti vei face prieteni cu care vei putea petrece timpul asa cum iti doresti. Sorina. "The heart is the most essential human quality" [foto][url="http://community.webshots.com/user/sorina1982"]Pozici[/url][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]fetelor nu am mai intrat cateva zile am avut probleme cu [(pc] si vad ca ati fost foarte active, bun venit nshiro [hopsieu].Sandra ai niste poze superbe si abia astept si povestioara si eu am facut nunta aici in iunie anul acesta dar nu reusesc sa-mi fac si eu album mai bine zis nu stiu cum sa procedez [:I] sper sa reusesc eu azi.Va [pup] pe toate si o zi buna la toata lumea!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va povestesc ceva! Asta ca sa mai amintim asa din cand in cand de tema subiectului.... Ieri, dupa un meeting lung si cam plicticos sunt "invitata" la o ceasca de o-cha impreuna cu o doamna mai in varsta la un nene in cabinet si el cam tot de-o varsta cu doamna respectiva. Nu prea aveam chef ca si asa depasisem de mult programul meu de lucru da nu puteam sa-l refuz.... Asa ca incercand sa-mi pastrez calmul am pasit la nenea in birou. Ni se zice sa luam loc si sa ne relaxam. Eu, ma rezem bucuroasa de spatarul fotoliului respectiv si-mi intind labile intr-o pozitie relash complimentandu-l ca e foarte confortabil ... ca doar na... mi s-a spus sa ma relaxez, nu?! Tantea aia in schimb se aseaza pe o marginutza mica mica a fotoliului de ziceai ca acu o sa cada in fund, cu spatele foarte drept si picioarele lipite iar mainile asezate cuminti pe genunchi. Eu cand vad astfel de pozitii sau gesturi specifice numai si numai lor imi zic in gand de fiecare data "saracul" sau "saraca" si zambesc cu compatimire tot in gand... Asa ca ieri in timp ce eu imi relaxam spinarea pe confortabilul fotoliu a lui nenea, ei au incropit o discutie despre pensie si tanara generatie. Eu ii ascultam si nu prea caci ma gandeam daca or sa creada despre mine ca-s prost crescuta ca nu stau asa cum ii sta bine unei doamne delicate ci dimpotriva, ca un baietzoi .... a se tzine cont de faptul ca m-am abtinut la a ma aseza picior peste picior.... Insa ... sa ma fi mutat pe marginea fotoliului si sa stau cu spinarea dreapta si cu capul usor plecat ar fi contrazis stilul si conceptiile mele. Insa vorba proverbului "Cand esti in Roma poarta-te ca romananii" ... Dar totusi cei care ma apreciaza si ma plac aici ma plac pentru ceea ce sunt eu... sau nu ma plac, ma dezaproba si totul e doar politetzuri false... daca ma considera un gai-jin badaran si needucat? Si ma uitam la femeia aia trecuta de 50 de ani, in neclintirea ei cum tinea ceasca de ceai cu ambele maini si sorbea suav iar fatza ii era toata un zambet de ai fi zis ca acel moment e cel mai fericit din viata ei si ma simteam complexata si proasta si needucata ... Si deodata ma trezeste din reveria mea nenea cu o intrebare "Rocsana, ce parere ai de liceenii din ziua de azi?" Eu incerc o amabilitate si-i raspund ca sunt dragalasi iar el foarte indignat imi zice un "dame" raspicat si incepe sa acuze fustele prea scurte ale tinerelor... Apoi face o paranteza si spune ca asa ceva nu este tipic japonez, nu i se potriveste unui japonez, caci ei au ceea ce se numeste "hajiru no bunka" . Eu probabil fac o grimasa tampa caci nu prea intzelesesem la ce se refera asa ca omul se simte obligat sa-mi dea varianta in engleza "shame" "modesty". Si mi se aprinde beculetzul. Deci care va sa zica ei sunt constienti de faptul ca sunt asa cum sunt! Eu in neshtiintza mea imi imaginam ca umilintza asta a lor e ceva innascut, nu ceva cultivat, invatzat!! Si uite cum avui ieri revelatzia.... Apoi tot el, nenea imi zice ca Japonia va ajunge rau din cauza tineretului care nu mai e educat in spiritul acesta al rusinii si al modestiii. Ca toti tinerii sunt acum self-centered , ceea ce contrazice total legilor firii in Japonia , unde educatia se face sau ma rog, se facea in spiritul anularii propriului eu si punerea propriei persoane in serviciul celorlalti, respectiv a superiorului, pe vremea samurailor, iar dupa, in serviciul companiei, a locului de munca, a clientilor. A se face diferenta intre a ajuta si a servi! Japonezul nu ajuta, el serveste. Apoi mi-o da exemplu pe respectiva doamna si imi zice "Iata o adevarata Japanese lady, frumoasa, despeapta, supusa".... obidient!!! Am facut ochii mari iar cuvantul obidient imi suna puternic in creier! M-am abitzinut in schimb la a face vreun comentariu. Si in timp ce nenea meu privea spre viitor cu o fatza nu prea optimista, eu am incercat o tresarire de bucurie la gandul ca generatia viitoare de japonezi vor fi si ei mai in rand cu lumea. Insa ei au ajuns aici tocmai datorita educatiei si culturii lor aparte. Ce se va alege atunci cand isi vor focaliza "spiritul de samurai" in alte directii? Se vor shimba vreodata? Ar fi bine sa se schimbe? E posibil oare o curca sa devina ratza? Sau o oaie capra?[indecis] rocsana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...