Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia (21)


Recommended Posts

Foarte interesant ce-ai povestit ,Roxana! Amabilitatile japonezilor si faptul ca sunt draguti,respectuosi si amabili tot timpul este un lucru excelent..insa in anumite contexte sunt extrem de umili. La ei nu exista de la egal la egal,si asta mi se pare deplasat si deja nu mai tine de bun simt ci tinde undeva spre umilinta si prostie. Zilele trecute am fost cu sotul la o izakaya,langa noi stateau doi domni,unul dintre ei era clar "senpai" si-l umilea pe cel mai tanar intr-un mod groznic de mi se facuse scarba[xx(]adica sa stau sa-mi dea unul palme si sa ma faca in fel si chip doar ca este mai "erai" ca mine si vezi Doamne,asa se cade. Asta este o prostie mare,si aici nu-i inteleg pe japonezi - ca se lasa calcati in picioare asa. Desigur,nu-i pot vorbi sefului cum ii vorbesc unui amic,dar nici nu accept sa ma jigneasca,in nici un fel..... Sorina. "The heart is the most essential human quality" [foto][url="http://community.webshots.com/user/sorina1982"]Pozici[/url][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by nshiro
Haideti sa va povestesc ceva! Asta ca sa mai amintim asa din cand in cand de tema subiectului.... Ieri, dupa un meeting lung si cam plicticos sunt "invitata" la o ceasca de o-cha impreuna cu o doamna mai in varsta la un nene in cabinet si el cam tot de-o varsta cu doamna respectiva. Nu prea aveam chef ca si asa depasisem de mult programul meu de lucru da nu puteam sa-l refuz.... Asa ca incercand sa-mi pastrez calmul am pasit la nenea in birou. Ni se zice sa luam loc si sa ne relaxam. Eu, ma rezem bucuroasa de spatarul fotoliului respectiv si-mi intind labile intr-o pozitie relash complimentandu-l ca e foarte confortabil ... ca doar na... mi s-a spus sa ma relaxez, nu?! Tantea aia in schimb se aseaza pe o marginutza mica mica a fotoliului de ziceai ca acu o sa cada in fund, cu spatele foarte drept si picioarele lipite iar mainile asezate cuminti pe genunchi. Eu cand vad astfel de pozitii sau gesturi specifice numai si numai lor imi zic in gand de fiecare data "saracul" sau "saraca" si zambesc cu compatimire tot in gand... Asa ca ieri in timp ce eu imi relaxam spinarea pe confortabilul fotoliu a lui nenea, ei au incropit o discutie despre pensie si tanara generatie. Eu ii ascultam si nu prea caci ma gandeam daca or sa creada despre mine ca-s prost crescuta ca nu stau asa cum ii sta bine unei doamne delicate ci dimpotriva, ca un baietzoi .... a se tzine cont de faptul ca m-am abtinut la a ma aseza picior peste picior.... Insa ... sa ma fi mutat pe marginea fotoliului si sa stau cu spinarea dreapta si cu capul usor plecat ar fi contrazis stilul si conceptiile mele. Insa vorba proverbului "Cand esti in Roma poarta-te ca romananii" ... Dar totusi cei care ma apreciaza si ma plac aici ma plac pentru ceea ce sunt eu... sau nu ma plac, ma dezaproba si totul e doar politetzuri false... daca ma considera un gai-jin badaran si needucat? Si ma uitam la femeia aia trecuta de 50 de ani, in neclintirea ei cum tinea ceasca de ceai cu ambele maini si sorbea suav iar fatza ii era toata un zambet de ai fi zis ca acel moment e cel mai fericit din viata ei si ma simteam complexata si proasta si needucata ... Si deodata ma trezeste din reveria mea nenea cu o intrebare "Rocsana, ce parere ai de liceenii din ziua de azi?" Eu incerc o amabilitate si-i raspund ca sunt dragalasi iar el foarte indignat imi zice un "dame" raspicat si incepe sa acuze fustele prea scurte ale tinerelor... Apoi face o paranteza si spune ca asa ceva nu este tipic japonez, nu i se potriveste unui japonez, caci ei au ceea ce se numeste "hajiru no bunka" . Eu probabil fac o grimasa tampa caci nu prea intzelesesem la ce se refera asa ca omul se simte obligat sa-mi dea varianta in engleza "shame" "modesty". Si mi se aprinde beculetzul. Deci care va sa zica ei sunt constienti de faptul ca sunt asa cum sunt! Eu in neshtiintza mea imi imaginam ca umilintza asta a lor e ceva innascut, nu ceva cultivat, invatzat!! Si uite cum avui ieri revelatzia.... Apoi tot el, nenea imi zice ca Japonia va ajunge rau din cauza tineretului care nu mai e educat in spiritul acesta al rusinii si al modestiii. Ca toti tinerii sunt acum self-centered , ceea ce contrazice total legilor firii in Japonia , unde educatia se face sau ma rog, se facea in spiritul anularii propriului eu si punerea propriei persoane in serviciul celorlalti, respectiv a superiorului, pe vremea samurailor, iar dupa, in serviciul companiei, a locului de munca, a clientilor. A se face diferenta intre a ajuta si a servi! Japonezul nu ajuta, el serveste. Apoi mi-o da exemplu pe respectiva doamna si imi zice "Iata o adevarata Japanese lady, frumoasa, despeapta, supusa".... obidient!!! Am facut ochii mari iar cuvantul obidient imi suna puternic in creier! M-am abitzinut in schimb la a face vreun comentariu. Si in timp ce nenea meu privea spre viitor cu o fatza nu prea optimista, eu am incercat o tresarire de bucurie la gandul ca generatia viitoare de japonezi vor fi si ei mai in rand cu lumea. Insa ei au ajuns aici tocmai datorita educatiei si culturii lor aparte. Ce se va alege atunci cand isi vor focaliza "spiritul de samurai" in alte directii? Se vor shimba vreodata? Ar fi bine sa se schimbe? E posibil oare o curca sa devina ratza? Sau o oaie capra?[indecis] rocsana
Tot ce pot face e sa exprim doar un alt punct de vedere "gaijinez" prin prisma experientei personale in japonia..[:p] Faptu' ca tanti statea asa "scrobita" pe un capetel de scaun intr-un echilibru aparent fragil[:D] nu denota faptul ca e cu adevarat "obedient",ci doar faptul ca stie sa pretinda ca e.In japonia atitudinea umila e considerata apanajul persoanelor educate[:D].Si mersul cu varfurile orientate spre inauntru al dragutelor domnisoare e considerat a fi plin de gratie,nu-i asa?[:D] Doamna respectiva poate fi o persoana foarte autoritara in propria familie si foarte "blandutza" in preajma unor domni cu care are strict relatii de business. mie nu mi se pare ca tinerii japonezi sunt in pericol de a-si schimba radical comportamentul.Japonia e o tara conservatoare,schimbarile sunt lente si temeinic gandite[:)],traditia e un element foarte important in existenta lor zilnica. Educatia in directia "gaman" a copiilor pare la fel de temeinic facuta ca si inainte in institutiile de invatamant,valorile lor traditionale nu se pierd intr-un ritm alert.Cat despre doamnele de bine care trebuie sa fie "obedient",textul acesta imi suna deja firesc pentru persoane cu varsta peste 40-50 de ani,e si asta o particica de traditie.In realitate,lucrurile pot sta in mod diferit de la o familie la alta,ca-n orice alta societate.Doar in preajma strainilor toti vorreactiona conform regulilor bunului simt japonez[:)]. sper ca am reusit sa fiu coerenta,sunt impreuna cu Andrew si deja butonam stereo[:)]. [url="http://community.webshots.com/user/liaokukura"]Lia&Andrew[foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorina-Alexa sotul meu este shacho si vreau sa spun ca el nicidata nu a ridicat tonul la angajatii sai , sau sa jigneasca , palmuiasca sau mai stiu eu ce . Citeodata chiar ma scoate din sarite cand il vad asa moale , adevarat gandesc eu ca ar trebui sa fie putin mai sever , el se comporta ca si cu niste simpli prieteni , glumeste nu le interzice nimic . Cat despre clienti nu ma vait , dar sotul vine ostenit pentru ca domnisorii angajatii nu vor invata nicidata meseria , exact cum vorbeam din comoditate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Lia asa este cum spui tu, de fapt ai pus punctul pe "I", nu te-ai invartit in jurul cozii ca mine..In Japonia atitudinea umila e considerata intr-adevar apanajul persoanelor educate. Si daca ai citit cu atentie ce am scris eu, tocmai asta e sursa dilemei mele... nu as vrea sa fiu catalogata drept o needucata insa nici nu pot sa ma comport ca ele in cazuri in care imprejurarile o cer. E ca in cosmarurile alea in care vrei sa tzipi si nu potzi... Insa cred ca nu m-am exprimat eu prea inteligibil, caci nenea respectiv zicand de tanti ca e obedient el cumva i-a facut un compliment gratuit... ce m-a indignat cumva pe mine in schimb a fost ca supunerea sau obedientza in fine e pusa pe aceeasi treapta cu frumusetzea si desteptaciunea. Si sunt constienta de faptul ca tantea aia poate fi o mica dictatoare la ea acasa. Cat despre schimbatul tinerilor... da..asa e, nu se va face peste noapte cu sigurantza iar educatia in scoala se face in aceelashi spirit ca si inainte insa copiii vin de acasa cu un alt bagaj ... ceea ce le da profesorilor mare bataie de cap dat fiind faptul ca nu mai pot aplica sanctziuni prea severe. Si e putzin indoielnic faptul ca tinerele domnishoare care isi vopsesc acum unghiile in toate culorile curcubeului, se imbraca pestritz si urla in gura mare una dupa alta sau mamicile tinerele cu bebei dupa ele care au o privire de zici ca numai le tuna si fulgera vor fi la 50 de ani ca doamna mea... Insa, intr-adevar , traditia e prezenta peste tot in existentza lor zilnica iar tinerii de 20 de ani sa zicem sunt foarte conservatori si natzionalishti. In timp ce nenea intre doua varste iti va zambi ingaduitor, un tanar de douazeci de ani se va contrazice pana in panzele albe si se va bate cu pumnul in piept zicand NIPPON! rocsana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Zilele trecute am fost cu sotul la o izakaya,langa noi stateau doi domni,unul dintre ei era clar "senpai" si-l umilea pe cel mai tanar intr-un mod groznic de mi se facuse scarbaadica sa stau sa-mi dea unul palme si sa ma faca in fel si chip doar ca este mai "erai" ca mine si vezi Doamne,asa se cade. Asta este o prostie mare,si aici nu-i inteleg pe japonezi - ca se lasa calcati in picioare asa.
[bang][bruta][haibat][poc][soc][zz][zz][zz][zz][zz] mami,tati si bb george (22.05.2004) ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra2o"][copil][/url] [9cer] poze nunta ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra20g"][zana][/url] Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nshiro
Da, Lia asa este cum spui tu, de fapt ai pus punctul pe "I", nu te-ai invartit in jurul cozii ca mine..In Japonia atitudinea umila e considerata intr-adevar apanajul persoanelor educate. Si daca ai citit cu atentie ce am scris eu, tocmai asta e sursa dilemei mele... nu as vrea sa fiu catalogata drept o needucata insa nici nu pot sa ma comport ca ele in cazuri in care imprejurarile o cer. E ca in cosmarurile alea in care vrei sa tzipi si nu potzi... Insa cred ca nu m-am exprimat eu prea inteligibil, caci nenea respectiv zicand de tanti ca e obedient el cumva i-a facut un compliment gratuit... ce m-a indignat cumva pe mine in schimb a fost ca supunerea sau obedientza in fine e pusa pe aceeasi treapta cu frumusetzea si desteptaciunea. Si sunt constienta de faptul ca tantea aia poate fi o mica dictatoare la ea acasa. Cat despre schimbatul tinerilor... da..asa e, nu se va face peste noapte cu sigurantza iar educatia in scoala se face in aceelashi spirit ca si inainte insa copiii vin de acasa cu un alt bagaj ... ceea ce le da profesorilor mare bataie de cap dat fiind faptul ca nu mai pot aplica sanctziuni prea severe. Si e putzin indoielnic faptul ca tinerele domnishoare care isi vopsesc acum unghiile in toate culorile curcubeului, se imbraca pestritz si urla in gura mare una dupa alta sau mamicile tinerele cu bebei dupa ele care au o privire de zici ca numai le tuna si fulgera vor fi la 50 de ani ca doamna mea... Insa, intr-adevar , traditia e prezenta peste tot in existentza lor zilnica iar tinerii de 20 de ani sa zicem sunt foarte conservatori si natzionalishti. In timp ce nenea intre doua varste iti va zambi ingaduitor, un tanar de douazeci de ani se va contrazice pana in panzele albe si se va bate cu pumnul in piept zicand NIPPON! rocsana
Domnishoarele sau doamnele "obake"[:-)))](alea piktate pe fatza,cu paru' galben ca spiku' graului,cu unghiile de 5 santi,insotite eventual de unu' sau doi copilasi si ei blondutzi:))),probabil nu vor fi capabile sa shada gratzios cu o privire senina pe 10cm de scaun,da' tinerele doamne,mame de copii, cu priviri darze-despre care povesteai, vor fi sigur capabile cand situatia o va cere si sunt cu siguranta si la momentul de fata capabile[:D]. Nu stiu in ce masura tinerii de 20 de ani se comporta conform descrierii tale,deci nu pot face comentarii.Mie-mi displac doar "mafia wanna-be", care fac zgomot la ore mici pe scutere...macar de-ar avea bunul simt sa faca zgomot cu niste motociclete adevarate,da-s niste melci,se plimba cu 10km/h intr-un zgomot infernal si cu siguranta singurii care sufera sunt copiii mici si batranii... In alta ordine de idei,exista eventualitatea ca nenea sa-i fi facut acelei tanti un compliment educativ pentru "henna gaijin"[:D]? Nu te afli in pericol de a fi considerata "needucata" atata vreme cat te comporti ca un "henna gaijin"[:-)))]. O seara faina![flo] [url="http://community.webshots.com/user/liaokukura"]Lia&Andrew[foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianna526
Sorina-Alexa sotul meu este shacho si vreau sa spun ca el nicidata nu a ridicat tonul la angajatii sai , sau sa jigneasca , palmuiasca sau mai stiu eu ce . Citeodata chiar ma scoate din sarite cand il vad asa moale , adevarat gandesc eu ca ar trebui sa fie putin mai sever , el se comporta ca si cu niste simpli prieteni , glumeste nu le interzice nimic . Cat despre clienti nu ma vait , dar sotul vine ostenit pentru ca domnisorii angajatii nu vor invata nicidata meseria , exact cum vorbeam din comoditate.
Eu n-am generalizat si nici nu spun ca sotul tau este o exceptie...spun numai ca eu de nenumarate ori am vazut japonezi umiliti de colegii lor . Si iarasi nu-mi place cum barbatii le vorbesc femeilor,me refer la generatia tanara. Chiar am vazut un cuplu in tren,el se rastea la ea tare mandru de el si-i spunea:"Omae baka ,shizuka shite yo,konero..."Si ea tacea cu ochii in pamant. Deja tinerii nu mai au nimic in comun cu amabilitatea celor de 40,50 de ani.Nu mai zic ca sunt total lipsiti de bun simt. Mai rar am vazut adolescenti de liceu discreti,elevati si imbracati normal,si aia care mai exista sunt considerati "ciudati". Sunt si "henna gaijin" dar nu stiu care sunt mai henn : gaijinii sau mandrele si d-sorii lor?!?! Sorina. "The heart is the most essential human quality" [foto][url="http://community.webshots.com/user/sorina1982"]Pozici[/url][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema ridicata de nshiro este chiar interesanta ca si concluziile Liei. Compromisurile pe care le facem tarii de adoptie dintr-un punct de vedere mai intim decit educatia, nivelul de trai, mincare, etc despre care s-a tot discutat pe forum. Daca as putea numai intelege mai multe din cuvintele cheie care le folositi. Gaijin e explicat cineva ce inseamna. Dar "obake", "henna gaijin", "senpai"? Ma scuzati ca ma bag in "udon"ul vostru[:D] A PS nu-s cum fac dar mereu ma trezesc pe subiectele japonezesti L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...