Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

IUbesc un barbat cu 16 ani mai in varsta (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Este asa de greu sa incerci sa il intelegi pe un om care are o problema de suflet. Orice tine de capitolul dragoste atrage simpatii si antipatii. E ca o oglinda in care te privesti si te regasesti sau in care poate nu apari! In cazul unui om sensibil care cauta raspuns, intreaba, spera sa gaseasca un sfirsit fericit la ceea ce traieste el, se strecoara citeodata sarpele indoielii- daca inventeaza? cum ar putea sa vina si sa spuna in public ce i se intimpla si de ce? Pt a cauta compasiune, sustinere, pt a vedea daca s-a intimplat si altuia asta, pt a invata din greseli! Cine a spus ca: nimeni nu s-a nascut invatat a spus un adevar! Am vizitat site-uri cu matrimoniale la indemnul unei fete care nu reusea sa se marite, nu gasea sufletul pereche si care dupa ani de cautare se bucura ca se va marita in sfirsit si ea! Vazind-o am decis ca nu e prea greu, un om bun si intelegator la capatul unui PC trimte un mesaj cautind la rindul sau pe cineva! Dar dupa mai multe mesaje si intilniri la care lucrurile nu mai erau atit de frumoase, interveneau diverse ‘teste’, pretentii si descoperiri deloc magulitoare- am crezut ca acest gen de relatie nu e pt mine, nu imi voi putea construi viitorul dupa ceea ce una scrie cineva si constat pe urma ca nu e tocmai asa. Biserica te indeamna sa ramii credincios celui cu care ai hotarit sa intemeiezi o familie: ”ceea ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta” spune Biblia. Multe secole divorturile nu erau acceptate. Erau atitea piedici de infruntat de cei care apoi au indraznit sa infrunte preotii, societatea conservatoare. Insa nu intotdeauna Dumnezeu era Cel care ii unea pe miri- erau obligati de catre parinti sa se casatoreasca f tineri, fetele nici nu putea sa isi aleaga sotul, de multe ori el era muuult mai in virsta! Dar in ziua de azi a te casatori devine alegerea ta, poti trai chiar in ‘concubinaj’ tocmai spun unii, pt a te cunoaste mai bine, a te desparti iar e simplu. Intr-o casnicie in care lucrurile au devenit monotone, compromisurile nu mai reusesc sa salveze aparantele, in care nu vorbesti cu celalalt despre ce te ingrijoreaza, ce nu iti mai place, un alt partener poate oricind sa cistige teren . Si sint atitea cazuri in care daca nici sexual oamenii nu se mai potrivesc si nu mai au satisfactii, casnicia e deja intr-un punct mort-ori se despart ori traiesc vieti duble ori ajung la endocrinolog sau chiar la psihiatru . In cazul in care depresia atit de perfida va reusi sa faca victime,ca sa nu mai spun de alcool. A fi sensibil devine o povara, a cauta dragostea romantica, invaluitoare, fermecatoare te poate face sa iti pierzi mintile cind visul nu coincide cu cel pe care soarta,dar si propria alegere ti-l va scoate in cale!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:
Originally posted by ancuta06
Marcellina cred ca a subliniat un aspect: fara acordul sotului nu vei putea scoate copilul din tara, nici macar in vacante. Iar daca vrei sa il desparti pe copil de tatal lui si invers, esti foarte EGOISTA. Pune-te in pielea lui si imagineaza-ti ca vrea sa plece cu copilul din tara. Ce ai simti? Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
De ce nu aplici acest mesaj frumos adresat Marcellinei, si surorii tale Cristina!?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marcellina, Nu comentez decizia ta,ti-o respect,imi spun insa punctul de vedere. Crede-ma ca ceea ce ne spui tu este doar o jumatate a adevarului(celalta e la sot).Tu stii ce-i mai bine pt tine.Eu sunt contra divortului,mai ales ca a fost alegerea ta sa te casatoresti cu el si nu te-a obligat nimeni. Vis-a-vis de scos copilul din tara,daca divortezi si vei castiga copilul in instanta,prin hotarare definitiva si irevocabila poti lua cu tine copilul oriunde in lume.Legea spune ca,"copilul incredintat,spre crestere si educare,unuia dintre parinti,are domiciliul cu acel parinte".Daca tu vei avea domiciliul in Italia si copilul tau va avea acelasi drept.Iti trebuie la serviciul pasapoatre hotararea,si eventual la granita sa o ai la indemana. Mult succes! P.S.Gandeste bine si la sentimentele copilului tau fata de tata,ti-ai "stricat"viata ta,nu face la fel cu a lui.Mai incearca ca nu cumva mai tarziu sa-ti para rau si sa traiesti cu inpresia ca daca mai incercai poate...poate era bine.Sper sa nu ma crezi rautaciosa dar asta este punctul meu de vedere. [pup]si numai bine! [gravi]Violeta si Stefan scolaru´!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca te-am si botezat! Draga Monica, Nu comentez decizia ta,ti-o respect,imi spun insa punctul de vedere. Crede-ma ca ceea ce ne spui tu este doar o jumatate a adevarului(celalta e la sot).Tu stii ce-i mai bine pt tine.Eu sunt contra divortului,mai ales ca a fost alegerea ta sa te casatoresti cu el si nu te-a obligat nimeni. Vis-a-vis de scos copilul din tara,daca divortezi si vei castiga copilul in instanta,prin hotarare definitiva si irevocabila poti lua cu tine copilul oriunde in lume.Legea spune ca,"copilul incredintat,spre crestere si educare,unuia dintre parinti,are domiciliul cu acel parinte".Daca tu vei avea domiciliul in Italia si copilul tau va avea acelasi drept.Iti trebuie la serviciul pasapoatre hotararea,si eventual la granita sa o ai la indemana. Mult succes! P.S.Gandeste bine si la sentimentele copilului tau fata de tata,ti-ai "stricat"viata ta,nu face la fel cu a lui.Mai incearca ca nu cumva mai tarziu sa-ti para rau si sa traiesti cu inpresia ca daca mai incercai poate...poate era bine.Sper sa nu ma crezi rautaciosa dar asta este punctul meu de vedere. si numai bine! Violeta si Stefan scolaru´!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta te-am iertat. Trebuie totusi sa-ti corectez o afirmatie. E adevarat ca poti sa faci pasaport copilului prezentand hotararea judecatoreasca in care copilul iti este incredintat si nu e nevoie de acordul tatalui.Dar asta normal,numai dupa divort. Dar autoritatile italiene NU iau in considerare hotararea judcatoreasca fara acordul scris al tatalui copilului si nu emit niciun act copilului fara acordul tatalui semnat la notar,tradus in ambasada si apostilat cu apostila conventiei de la Haga, in care sa fie textual scris:" eu XY tatal minorului...sunt de-acord ca fiul /fiica mea...sa calatoreasca in strainatate fiind insotit doar de mama sa numita...si sa se stabileasca in Italia impreuna cu ea". Poti sa ai pasaport si hotarare judecatoreasca,nu-i poti face copilului niciun act fara acordul asta,chiar daca te casatoresti cu un italian.Tu poti sa fii maritata cu italian...acte la copil nu ai...te poate usor acuza de rapire. Monica...ma bucur totusi ca ai luat hotararea de a vorbi cu sotul tau .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...