Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dragostea si..kilogramele


Recommended Posts

quote:
Originally posted by lai
Clara, parerea mea este ca, daca dragostea e dragoste, nu se diminueaza din cauza unor kg in plus, fie ele si mai multe. Sigur ca se poate foarte bine ca sotul tau sa prefere sa fii mai slaba, sa ii placa mai mult cu mai putine kg decat cu mai multe, simtul lui estetic etc. Dar daca lucrurile nu sunt asa cum "prefera" el, nu cred ca e motiv sa te iubeasca mai putin. Nu stiu, mie asa mi se pare.. sigur ca relatia sot-sotie e diferita de cea parinte-copil, dar eu analogia pe care o vad cu situatia ta este - daca ai un copil care ia note proaste la scoala sau este obraznic, sigur ca ai prefera sa ia note bune si sa nu fie obraznic, dar asta nu inseamna ca il iubesti mai putin.. Mai cred ca multe vin si din interior, si, poate mai problematic chiar decat kg in sine, e cum te privesti tu pe tine, daca te simti urata, grasa, deprimata, cu moralul la pamant, asa o sa te vada si el. Daca tu ajungi sa te simti (mai) bine in pielea ta, o sa te perceapa si el altfel (increderea in sine este un element esential care face o persoana atractiva pentru cei din jur), o sa-ti fie si tie mai usor sa slabesti ca nu o sa mai faci asa o obsesie din greutate si daca intr-o zi ai "scapat boii" cu mancarea n-o s-o percepi ca pe o ratare absoluta si o sa-ti fie mai usor sa te intorci la un regim echilibrat. Sigur ca si el trebuie sa te ajute. Voi sunteti ca intr-un cerc vicios vad eu, el s-a indepartat de tine la un moment dat, cu cat el s-a indepartat mai mult cu atat tu ai devenit mai nesigura pe tine, cu cat tu te-ai afundat in depresie cu atat el s-a indepartat mai mult si tot asa. Incearca sa spargi cumva cercul asta si sa-l cooptezi pe sotul tau intr-un "cerc pozitiv". Incearca tu niste mangaieri sau un sarut, ia tu un pic initiativa pe plan erotic, si vezi cum reactioneaza. Cand faci asta, lasa naibii greutatea psihologica a kilogramelor alea inchisa intr-o cutiuta, iti spun eu ca daca tu te simti atractiva, frumoasa, vei fi! Ia-l si la o discutie despre ce se intampla intre voi, nu pe un ton foarte grav de genul "acum te somez la o discutie.." ci cum stii tu ca reactioneaza el mai bine, poate mai in gluma (uneori e tare folositor sa poti sa nu te iei pe tine insati foarte in serios) sa destinzi atmosfera, poate asa cu calm uite, ca a venit vorba.. Spune-i ca ai nevoie de el sa te sustina, explica-i prin ce treci, cum te-ar putea ajuta. Eu cred ca te-ar ajuta sa mergi si la un psiholog (poate chiar sa mergeti impreuna) si de asemenea la un nutritionist (cu care sa lucrezi la a schimba stilul de viata, stilul nutritional; regimurile fulger de cele mai multe ori nu numai ca nu merg, dar pui pe tine intr-un final mai mult decat ai dat jos). Si miscare, ceva sport, activitate fizica, te va ajuta nu doar sa slabesti, dar sa te simti mai bine, dupa o sedinta la sala o sa vezi ca o sa te simti mult mai bine si mandra de tine. In acelasi timp, eu zic ca faci o greseala gandind ca numai kilogramele astea in plus sunt problema, atata timp cat le am nimic nu va merge bine, daca as scapa de ele totul ar fi ok. Iti spun eu ca nu e asa! Daca s-ar evapora peste noapte viata ta nu va deveni automat roz bombon in picatele. La fel, nu inseamna ca acum nu te poti bucura de nimic pentru ca ele stau ca un obstacol de netrecut in calea fericirii tale. Apropie-te de sotul tau acum, iubeste-te pe tine acum, bucura-te de bebelusa ta acum. Nu astepta pana cand vei pierde 1 kg, 2, 5, 20.. Si o sa vezi ca, surprinzator, daca incepi acum sa te bucuri de tine, de fetita ta, de sotul tau, de viata, iti va fi si mai usor sa scapi de kilogramele astea. Si nu in ultimul rand, fii mandra de tine, ai adus pe lume o minune!! Lai
clara ,uite aici sfaturile unui intelept. LAI,[flo] Ema si Richard-Sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si eu am cateva kg in plus si e drept ca ma straduiesc din rasputeri sa scap de ele si sa ma mentin in forma! cu viitorul sot nu sunt pb din cauza asta (cel putin deocamdata). am avut ceva emotii la inceput pentru ca vazusem ceva poze cu "fosta" care era sarmulita in toata regula. dar intre timp mi-a trecut. am observat ca sunt barbati care pun accent numai pe aspectul fizic, gen cumnatul meu care se tot leaga de fundul nevestei lui care acum a nascut a doua fetita (dar ar trebui sa se mai uite si la ei putin) si sunt barbati care privesc femeia de langa ei ca un "tot", cu bune si rele. si la fel si noi ne uitam la ei. cred ca asta tine de firea fiecaruia in primul rand si abia in plan secundar intervine chestia "cum ti-l educi". va pup, ioana!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum e situatia cu kg?naspa!dar rau!eu cind am ramas insarcinata aveam 58 kg!cind am nascut am ramas cu 93!eram enorma,uriasa,pufoasa ...dar ma simteam SUPER!nascusem o fetita frumusica foc,cuminte si dulcicaaaaa!!!!!! iti spun insa ca asta a fost unul din multe altele motive care au dus la ...despartire. de ce? cred ca nu vroiam eu sa ma vada asa...nu mai eram spontana,mi-era groaza de parerea lui... insist :ASTA ERA UNUL DIN MOTIVE! foarte gresit!daca TU TE VEZI FRUMOASA SI CEILALTI TE VAD LA FEL! eu am slabit 19 kg in 7 zile!!!!!!!crezi ca afost bine?nu!si asta a fost doar inceputul. astazi am 59-60 kg! nu cred ca asta e factor ESENTIAL dar te rog nu mi-o lua in nume de rau cind iti spun ca este IMPORTANT! oricum ,in primul rind incearca sa discutati deschis, sa lamuriti de unde raceala asta,distanta intre voi... si incearca sa te vezi tu cu alti ochi,sa te faci frumoasa si altfel...sa iesi,sa vezi ca sint oameni grasuti frumosi. cam asta cred eu ca ar trebui facut... te pupacim cu drag,Andreea si eu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, chestia asta cu greutatea ideala ne e bagata in cap de o gramada de reviste, de mass-media care ne flutura pe sub ochi numai foto-modele-scindurele. Eu zic sa iti scoti pe calculator la imprimanta tablouri de-ale lui Rubens. Zau ca arata sexy tipele de acolo desi sunt durdulii bine dupa canoanele de azi! In plus, am fost la un spectacol de amatori aici:dans oriental Au fost 2 grupuri: unul de tipe una si una la corp, inalte, cu corpul bine format, se vedea ca trageau la fitness! Al doilea grup femei cu burtica, plinute! Stiti care au dansat mai frumos ai au stiut sa fie sexy desi burtica li se revarsa peste fustele sub buric? Ei bine, femeile plinute!!! Cele slabe de abia s-au miscat... Asa ca nu conteaza cite kg ai, ci cum te vezi in oglinda si cum te simti cind te dezbraci fata de sotul tau! Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor care mi-au raspuns..sunteti tare dragute.Nu voiam neaparat sa vorbesc despre mine ci mai degraba sa vad daca exista situatii similare cu a mea.Daca nu ar fi de plans as rade..e bizar sa iti doresti partenerul si sa nu il poti avea..frustrant.Dar cum bine ziceai Lai,kg sunt mai intai kg psihologice,in capul meu e problema..Dar cum as putea sa ma vad frumoasa la 94kg?Imposibil.. Ancuta,intrebai daca am stat de vb cu el..nu,nu i-am reprosat niciodata de ce nu vrea pentru ca raspunsul lui m-ar dobori.Ar zice ceva de genul tu nu ai vazut cum arati?..La inceput imi spunea ca trebuie sa slabesc ca nu mai rezista,acum a incetat(e prea ocupat cu munca)..Ca sa rezum situatia in cateva cuvinte,ma iubeste,dar nu mai e indragostit de mine.. Ca sa fiu pe deplin sincera cred ca sufar de bulimie(fara sa vomit insa)..nu mananc de foame,ci doar cand sunt suparata,doar cand simt vidul acela in mine..mananc pana nu mai pot si apoi mi-e sila de mine.Ma simt singura..departe de familie,in tara aceasta in care parca ploua mereu.. Multumesc Lara pentru mailul trimis...o sa incerc sa tin si regimul asta,al 999-lea anul acesta.. [bang] Clara si [bibe] Sacha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma mai bag si eu o data ca musca in lapte. Si eu maninc la suparare, dar mai bine zis rontai dulciuri. Acu trebuie sa tin regim pt ca sunt bolnava i nu am voie la ciocolata si dulciuri concentrate. Solutia mea? Am cumparat stafide si musli, mi le-am pus intr-o cutie pe masa, am aruncat toate celelate dulciuri (cu exceptia celor pt premiere in ocazii deosebite [alcool]). De cite ori simt nervos nevoia sa rontai rontai numai musli chior fara lapte (ca si ala imi face rau) si stafide. Incearca sa cumperi numai lucruri cu putine grasimi si mai putin zahar. Atunci vei fi si mai putin tentata sa le maninci... Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am revenit doar ca sa te asigur porumbita ca nu am gresit cu nimic nici cifre nici altceva! am slabit atunci pentru ca TATAL Andreei a hotarit ca ARE NEVOIE DE O PAUZA. departe de noi si "problemele cu copilul".o saptamina am baut milioane de cafele si am fumat si mai multe tigari...am "rumegat" si nu stiu ce am mincat! apoi am tot slabit...cind am ajuns la 52 kg aratam CA DRACU IN PERSOANA(am 172 cm) nu doresc nimanui asa o cura de slabire!!!!!! Andreea si eu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...