Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (26)


Karina

Recommended Posts

Ma bucur ca v-a placut reteta A34-35, m-am uitat pe pachet si scrie Forma - product of Greece. DAR, acus vazui ca are in compozitie si faina alba si ulei vegetal. De ce or fi pus si faina alba ca are faina de griu integral si faina de secara (in total 3 tipuri de faina). Prima data cind m-am uitat nu stiu unde mi-a stat capul, unde am citit, ca daca vedeam nu-l cumparam. Te mai intereseaza de unde am luat-o ? De la Carrefour. Dar sa stii, ca daca nu gasesc alta piine prajita Monti, tot am sa iau de asta ca sa mai pap din cind in cind... [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia] Karina, laptele de pasare se face numai cu lapte degresat, pentru ca laptele normal este lipido-glucidic, fiind, din aceasta cauza, absolut interzis de principiile lui Monti. Asadar lapte degresat. Daca ai de unde face rost de lapte praf degresat este minunat pentru ca ii dai tu concentratzia dorita si va fi mai gustos. Revin cu precizarea ca laptele de pasare trebuie facut numai cu indulcitor de sinteza (adica un indulcitor pe baza de cyclamat daca planuiesti sa-l pui la fiert cu laptele, sau pe baza de aspartam sau zaharina, daca il adaugi in produsul racit) In nici un caz nu potzi folosi fructoza, care este o glucida si care nu poate fi combinata cu ouale (lipide) din retzeta ta. Bravo Naomi, o bila alba si-o floare pentru tine… pentru vointza[flo]. La omleta cu branza, branza nu trebuie sa fie degresata, atata timp cat nu ai adaugat nici o glucida la masa respectiva Andrada, o intrebare, tu ai avut pisica si hamsterul in acelasi timp? Cum s-au impacat? Eu o am pe Mitza, copilul nostru imblanit, si mi-ar fi placut si un hamster dar mi-e frica sa nu-l faca sandwich. Gabidr – meniul tau e OK singurul comentariu ar fi (vad ca ai comentat si tu) marul dinainte de masa de seara. Acum, Monti nu zice ca nu ai voie, nu este o abatere, potzi sa mananci oricand in timpul zilei daca acorzi timpul de digestie anterior (21/2 ore data masa anterioara a fost glucidica si 3 ore daca a fost lipidica) si asteptzi 20 minute pana la masa urmatoare. Singura problema ar fi fermentatzia care de unele organisme este tolerata, dar de majoritatea nu, si produce balonari si dureri de stomac la digestia mesei urmatoare. Asadar eu nu o consider abatere. Meniul meu de azi: Dimi: fructe (1grepfruit, 1mar) + pauza 20 min + cafea semidecof + cereale de rontzait + iaurt 0% Pranz: 2 oua fierte + 1 rosie + 1 castravete + legume fierte la abur (broccoli, conopida, ardei, gogosar, varza) Seara: fructe (1 grepfruit, 1 mar) [pup] caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu painea integrala. Inainte de a-mi cumpara masina de facut paine eu faceam asa... de distractzie. Seara (intr-una din pauzele publicitare tv.) bagam un pumn de boabe de grau in rasnitza de cafea, le macinam, dizolvam putzina drojdie uscata in putzin lapte (0%) caldutz. Amestecam faina (rezultata din rasnirea boabelor de grau) cu un praf de sare si drojdia dizolvata in lapte, daca mai era nevoie mai adaugam apa ca sa devina un aluat prelucrabil ... si gata.... pauza publicitara se termina, iar eu lasam aluatul acesta la dospit, in cuptorul de la aragaz neaprins, doar ca sa fie ferit de curentzi de aer reci, pana a doua zi dimineatza, cand la sculare, incingeam cuptorul si-l lasam acolo cat faceam dus si ma pregateam de plecare. Iese o minune de chifla, proaspata, calda, integrala si fara zahar sau ulei. Intr-un cuvant - minunata. Numai buna de luat micul dejun la servici mai tarziu. Am uitat sa spun ca in viteza, la plecare ma mai agatzam si de o cutie de iaurt 0%, sau putetzi tzine in birou un gem fara zahar (facut din fructe dulci) Nu uitatzi sa stingetzi cuptorul - la plecare [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Caroline Seara (intr-una din pauzele publicitare tv.) bagam un pumn de boabe de grau in rasnitza de cafea, le macinam, dizolvam putzina drojdie uscata in putzin lapte (0%) caldutz.
Carooo, si daca nu am rasnita ce fac?? Ca mi-e teama sa bag la robot sa nu fac vreo prostie... Altfel, suna foarte bine! Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunaaaaaa! Astazi am o zi cam proasta, m-am trezit usor ametita, cred ca aveam temperatura si ca ma paste o raceala. Sper totusi sa scap...Problema este ca am tras un pui de somn cand l-am culcat pe C. de pranz, tocmai m-am trezit si am un chef nebun de rontait, dar vreau sa tin post (pana la ora asta am reusit!) si nu mi-e pofta de nimic de post. [}:)] Tocmai am pus apa pt. ceai, poate imi mai trece. Aaaa...am uitat sa va spun ca mi-am facut niste analize inainte sa plec de acasa (Ro) si am o usoara anemie si colesterolul maricel. De treaba asta cu colesterolul m-am capatuit in timpul sarcinii cand, in vreo 4 luni, am trecut de la o valoare mica (154, in conditiile in care limitele normale sunt 140-240), spre limita max, nu mai stiu exact cat. Am crezut ca va trece de la sine, asa cum a aparut, dar, nu, acum am 226! [bang] Asa ca trebuie sa fiu atenta si la acest aspect, mai ales ca am avut si hipertensiune dezvoltata de sarcina si inca mai am valoarea mica cam mare. In fine, v-am zapacit, dar am un moral cam prost (cred ca si de la raceala asta de care trebuie sa scap pana nu se instaleaza!!!) si am simtit nevoia sa ma vaicaresc. Dar gata! O sa treaca. [:)] Intrebare: cand, in afara de micul dejun sarat (de care eu nu prea servesc) se poate bea lapte de soia? N-am baut niciodata, dar as incerca sa vad cum este. Oare am voie diseara? Meniul: dimineata - 2 mere; 2 crackersi int. de secara cu gem f.z. de capsune, o gramada de ceai pranz - mancarica de ciuperci cu usturoi, salata de andive (simpla, cu ulei de masline, lamaie, sare, pipe dupa nani [:)] - 2 patratele de cioco 85% seara - nu stiu inca, o sa revin cu amanunte [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, suna bine si usor de facut painica aia, o sa incerc si eu daca vreau sa pap paine ca aproape toate painile de aici au faina de soia, nu mai zic de zahar si altele. Insa n-am vazut grau, nici n-am cautata ce-i drept. Are ceva daca o fac cu faina integrala? Curata, ca am vazut ca exista. [:D] Dar nu pateste nimic daca sta toata noaptea la dospit?!? Nu se acreste sau mai stiu eu ce? Nu rade, ca n-am facut niciodata... [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, fara rasnitza de cafea… nu stiu ce potzi face… nu am vre-o solutzie. Fa rost de una, de pe la parintzi … de undeva She_wolf insanatosire grabnica… hai repede ca avem nevoie de tine aici… nu-I joaca. Cu colesterolul – ai grija.. oricum daca respectzi regulile lui Monti e ok. Potzi sa bei lapte de soia, no problem, dar nu stiu de ce eu am ramas cu imporesia ca Monti il recomanda numai la micul dejun (dar fiind ca este o glucida), dar nu sunt sigura… am sa verific, dar oricum, glucida fiind nu ai voie sa-l consumi asociat cu lipide – deci exclus la masa lipidica (sarata), chiar daca e vorba de mic dejun
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by she_wolf
Caro, suna bine si usor de facut painica aia, o sa incerc si eu daca vreau sa pap paine ca aproape toate painile de aici au faina de soia, nu mai zic de zahar si altele. Insa n-am vazut grau, nici n-am cautata ce-i drept. Are ceva daca o fac cu faina integrala? Curata, ca am vazut ca exista. [:D] Dar nu pateste nimic daca sta toata noaptea la dospit?!? Nu se acreste sau mai stiu eu ce? Nu rade, ca n-am facut niciodata... [pup] Claudia si [pk] Cristi
Cu faina integrala este minunat, nici o problema.... si poate asta ar putea fi solutzia si pentru Adriana (adriana am auzit ca faina integrala se gaseste in ro. la magazinele naturiste) Painea se face foarte usor, nu-ti face griji de nici un fel, nu se intampla nimic daca o lasi toata noaptea acolo. Oricum trebuie lasata min 3 ore la dospit. Eu o lasam toata noaptea, pentru ca daca o faceam seara, din cauza mirosului minunat care umple toata bucataria, nu ma puteam abtzine si ... pacatuiam... iar dimineatza ... nada chifla la mic dejun
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, merci...M-am gandit si eu ca este glucida laptele de soia, de aceea am fost foarte mirata sa-l vad trecut langa md-ul sarat! Asta am citit in cartea lui cu retete pe care am cumparat-o de acasa. Oricum, toata cartea aia mi se pare dubioasa pt. ca in retetele pt. faza 1 sunt folosite alimente nepermise, de ex. ficat, avocado, surimi, masline si altele. Hmmmm...tu ai vazut cartea aia? [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...