Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi din Apr 2003 (14)


Veve

Recommended Posts

Nici o problema,am inteles,voi mai cauta si alte zile,acum tati ne-a anuntat ca duminica va merge in targ sa caute niste piese si de aceea aveam eu o fereastra,dar daca se mai iveste vreo zi te anunt. W-E placut tuturor! P.S. Sper ca duminica dupa-amiaza sa pun povestea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna dragele mele drage. nu v-am mai scris de atata timp, insa v-am citit des. in primul rand la multi ani! celor care si-au serbat ziua. eu am inceput noul servici si am avut 2 saptamani foarte grele...si cred ca asta este doar inceputul. in fiecare seara am ajuns acasa la 8-9, abia am reusit sa pup buburuza. invat toata ziulica si...asta e! greul abia incepe, pt ca din noiembrie voi lucra de la 10 la 19, si sambata pana la 16. nu ar trebui sa ma plang pt ca aveam nevoie cu disperare de un servici. alexuta s-a facut domnisoara mare, are deja un "iubit", andrei.isi dau intalnire zilnic in parc, se pupa, se tin de mana si se joaca. sporovaie cat e ziulica de lunga. din vocabularul ei:"mama mea!, tata, tatai, ala (bunica), nane (dan, fratele meu), ham, pine (paine), apte (lapte), nene, tati (tanti), tita (fetita), unde e?, uite-o!/ nu e!, apa, papa, ganga (melc)" si multe altele care nu-mi vin in cap acum. papa de toate, iar de 2 saptamani papa "cu dintii" adica mesteca ce ii dam si am renuntat la pasator. danseaza de cate ori aude muzica, canta si a compus deja un cantec pt DODO, ursuletul ei. de cate ori o imbrac se duce la oglinda si merge "ca modelele", mai merge ca "piti" (piticul) si ca ursul fioros, vine la mine cu o mutrita uimita si face "ooooo" si daca o intreb de ce e uimita ma ia de mana si-mi arata. face nazdravenii , cum ar fi umplerea masinii de spalat cu toate jucariile ei, ii da mancarica ei lui Ringo, pe ascuns, a facut pipi in ghiveciul de flori si in alta zi in cosul de gunoi! mama era sa faca stop cardiac cand a vazut-o!!! cam atat dragele mele drage. va pup si sper sa va scriucat mai curand. felicitari mamicilor curajoase care vor fi iar mamici. ma cam bate si pe min eun gand, dar mai astept sa-mi cimentez situatia profesionala (vreao 10 luni:))). pupici. ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2 http://community.webshots.com/user/alinapevliuc3 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am promis am sa va mai povestesc din frumoasa vacanta. M-am tot gandit cum sa incep,ca sa nu supar,sau mai bine spus sa nu-mi aduc aminte ca si in DULCE exista putin AMAR!!! Am trecut prin Ungaria,unde de aceasta data oamenii mi s-au parut mai comunicativi(avand in vedere ca noi suntem romani si imaginea,in general,ne este patata de cei”colorati”),in alti ani daca nu vorbeai maghiara,nici nu se uitau la tine,dar acum iti raspund in engleza destul de bine. Nu sunt asa de”lipiti cu privirea de tine”de teama ca sa nu furi din magazine,dar nu-I mai putin adevarat ca de cand au intrat in UE preturile au crescut foarte tare si acum vin ei la noi sa-si faca aprovizionarea. In Slovenia m-a uimit curatenia,aveam o cu alta parere despre aceasta tara(o parere proasta)dar acum mi-am schimbat-o,casele sunt foarte ingrijite,la toate ferestrele sunt flori,gradinile si terenurile agricole sunt lucrate cu mijloace mecanizate,la ei masina care face baloti de paie ii imbraca in plastic,asa ca poate ploua,ca vaca are ce manca. Casele au gradini,dar gradinile NU sunt imprejmuite cu gard(cat mai de beton,cum fac parlamentarii la noi,ca sa nu vada vecinul ce se intampla dupa respectivul zid),nici chiar de sarma,am tras concluzia ca fiecare este PLIN de bun simt si intelegere fata de semeni si nu delimiteaza vizibil teritoriul,ci pur si simplu printr-un rand de ceapa,sau de porumb,dupa caz. Venetia este un oras turistic,unde toti italienii vand suveniruri de orice fel,numai bani sa iasa,de la traditionalele masti pictate(vezi Carnavalul de la Venetia),pana la acei pantaloni scurti mulati unde pentru barbati aveau desenati NATURAL un COCOSEL,iar pentru femei o PASARICA(sper sa nu ma cenzureze adminii,caci am incercat din rasputeri sa gasesc o formula cat mai plastica,ca sa nu deranjeze). Aici am intalnit multi muzicanti romani,care incantau urechile trecatorilor cu melodi romanesti,iar altii cantau prin restaurante si terase,dar refrene italiene.Am vazut multi cersetori care cereau de mancare in italiana,asa ca nu mi-am dat seama ce natie aveau. Piata San Marco te lasa fara glas,parca esti intr-o lume de poveste,plin de castele si turnulete vechi,unde sunt foarte multi straini veniti sa vada acest mic oras pe apa,covorul de porumbei(care daca ai scos haleala din buzunar sunt in palma ta imediat),desi nu sunt flamanzi,caci erau grasuti bine,mai mult as spune ca sunt pofticiosi precum copiii. Pretutindeni domneste o atmosfera romantica,mai ales seara cand intunericul se lasa,luminile se aprind pentru a vedea frumusetea cladirilor,iar gondolierii te invita sa faci o plimbare pe canale. Avand in vedere ca este un oras turistic,am tras si eu o privire la preturi si mare mi-a fost uimirea cand am vazut ca sunt triple in comparatie cu Milano,de exemplu o cazare de o noapte pentru 2 persoane,la hotel de 2 stele era 80euro,iar la cel de trei stele-100 euro;mancarea saracului PAINEA era 1 euro si jumatate. Dar imaginea dulcei Venetii mi-a fost umbrita de hoti,(am stat 3 ore in gara sa astept trenul spre Milano,caci nu mi-am permis cazare in Venetia) tocmai se ivisera 2,care au pus ochii pe caruciorul de bagaje a 2 rusoaice care erau foarte aproape de noi(nici acum nu stiu daca erau romani,au ba,dar ce mai conteaza).Mi-am facut sotul atent,cu privire la cele 2 aparitii,in gara erau camere de luat vederi,dar nu aveau baietii jena la asa ceva. Stiind ca sotul meu stie ruseste l-am rugat ca atunci cand una din cele 2 rusoaice se indeparteaza de carut,sa se duca sa vorbeasca cu ea si s-o previna,nu i-a venit sa creada respectivei ca ea era vizata. In tot cazul nu au putut face in final nici o miscare caci eu si sotul eram cu ochii pe ei si s-au prins baietii ca i-am mirosit. Am mai zarit si englezoaice bete turta,care abia se tineau pe picioare,in asa hal de turta erau ca se descaltasera fetele pentru a putea merge pana la acel ponton,unde venea vaporasul sa te duca acasa sau la hotel,dupa caz. O alta,care iesea din discoteca, m-a intrebat daca nu am sa-i dau ceva droguri(oare chiar asa de rau aratam?!?!?!?),i-am raspuns ca nu consum asa ceva,dupa care m-a masurat de sus pana jos si mi-a zis ca”PUT”=exact asta e traducerea,caci fata nu s-a ales cu nimic de la mine si era suparata pe viata. Viata,viata,ce sa-i faci,oare ce or simti oameni care se drogheaza,stare de euforie,de nesimtire,de lahamite de viata…………..oare nu sunt constienti ca si-o fac cu mana lor. La Milano(orasul cel mai dezvoltat din Italia) se circula nebuneste,noroc ca ei au multe benzi de circulatie si nu trece ora ca sa treci de intersectie,ca in Bucuresti.Daca romanu’ lasa intre masini jumatate de metru,cand se circula bara la bara,la ei se lasa 5 cm,pentru a nu se baga cel din dreapta sau stanga,iar printre benzi vin motociclete si scutere de iti i-au ochii.Am vazut multe cucoane cu fuste mini si pantofi cu toc,calare pe scutere plecand la servici(voi ati merge????). Deci mijloacele de calatorie in comun nu sunt asa de aglomerate. Curatenia si civilizatia isi pun amprenta peste tot.Intr-una din zile am fost la gara ca sa vad ce tren am spre Venetia si mare mi-a fost uimirea cand am vazut COADA in statia de taxi-uri,erau cam 30 de persoana,care asteptau cuminti in linie si pe masura ce masinile veneau se urca cate o persoana,in ordinea sosirii lor,nu dadeau gramada-buluc toti,dar nici taximetristi nu sareau pe tine cu intrebarea:TAXI,doriti TAXI!!! O alta peripetie s-a intamplat intr-un super market,gen METRO,unde eu fiind interesata de un anumit produs(erau niste fluturi ornament pentru ghivece)m-am dus sa-l vad si sa aflu pretul,dar pretul nu era de gasit,eu insistenta ma tot uit ne vrend sa deranjez pe nimeni cu intrebarea”Cat costa”,zic,las’ca ma dumiresc eu,DAR Langa mine la nici 2m era o angazata care aseza marfa in raft,m-a vazut ca doresc sa aflu pretul,dar nu m-a ajutat,intre timp vine varisoara mea si o intreb(in romana,ne-a auzit si angajata)daca ea stie care e pretul la acel produs ,ca acolo sunt mai multe si nu corespunde nici unul,conform codului de bare. Ne uitam,nu gasim si verisoara o intreaba pe angajata,in italiana, care este pretul si SURPRIZA: “-Pretul vine luni!!!”,dar noi eram in magazin vineri seara. Dar eu I-au produsul si caut un cititor de coduri,aflu care e pretul si duc produsul inapoi la raft,dar trec pe langa respectiva angajata care ma intreaba in romana”Ati aflat care e pretul?!?!?”DA,eu de colo. Sa raman tampita,la faza asta,caci nu ma asteptam,credeam ca oameni plecati dincolo sunt mai civilizati(ca deh,se dusera la mai bine si la civilizatie)si asta conduce catre BUNATATE,zic eu,dar uite ca m-am inselat. Ceea ce ma uimit e faptul ca acolo scolarii din clasele 5 si mai mar, se duc la scoala cu trenurile(gen personal la noi)si fac pana acolo cam 2-3 ore,se intalnesc in gasca si se distreaza pe tren cu tot feluri de jocuri si cantece,banuiesc ca nu au asa multe teme ca ai nostri scolari,de isi permit sa piarda atata timp cu drumul pana la scoala si inapoi. Cam atat ca sunt in criza de timp si nu era frumos sa va las sa ma asteptati cu povestea,va pup si toate cele bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cary, ai avut ceva peripetii...dar una peste alta vad ca a fost frumos si asta este minunat. Bine ai revenit ariel, felicitari pt. noul serviciu. Eu invat [:D]imi trebuie neaparat permis de conducere, nu prea sunt incantata, sincera sa fiu mie nu imi place sa conduc, dar n-am incotro. Daria este un copil vesel, in general, un copil normal, face ceea ce fac si copii de varsta ei, vorbeste (daca se poate numi vorbit), face nazbatioare, cateodata dracovenii, ne asteptam la asa ceva doar este copil. Ieri am fost la magazin, bineinteles cu "trasurica" dupa mine, sa-mi cumpar o pereche de pantaloni, am gasit ceva am intrat in cabina de proba si cu cupilu' , ies sa duc pantalonii pt. ca nu-mi veneau, ma uit dupa buburuza si n-o mai vad, caut-o printre haine... cand o vad in cabina de proba, isi lasase pantalonashii jos vroia sa probeze si ea...ce , nu stiu... Va astept si pe voi cu vesti, numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alooooooo,dragelor,dar unde ati plecat cu toatele??!?!???!?? Nu mai aveti voie la net,sa mai vorbim? Noi suntem bine,papam pe rupte de toate si facem la prostioareeeeeee,de mama,mama. Bem din canita fara probleme(din acea fara cioc,nici nu m-am sinchisit sa-i cumpar de aia)si mai nou Rebecca la invatat sa faca ca indienii,asa ca da gasca de 2 cate o reprezentatie in fiecare seara,vai de urechile mele!facem PA cu manuta,dar de vorbit....NIMIC. Ariel ma bucur ca a venit si pe strada ta soarele,sper sa stea mult timp acolo. Lilib se pare ca trebe sa pui la greu bani la ciorap,caci creste fata mare si are nevoie de rochii de bal,mai ales ca da sa se probeze. Diana i-a vezi tu la "Probleme legislative" cum stam noi cu fisa fiscala!!!!!! Mihu te-ai molipsit de la MAMAMARIANA si ai dat pe chiul an-gros? Hai pupici si s-auzim de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 10 minute Vlad mi-a facut cea mai mare surpriza ... eram pana in bucatarie si nu l-am mai auzit jucandu-se si am iesit repede sa vad ce traznai mai face ( stiti si voi ca atunci cand e liniste,sigur se petrece ceva, face o boroboata ) si ce credeti ?! Iubi s-a culcat singur !!! Era suit in pat,aranjat frumos pe perna si cu ursuletul langa el..efectiv nu mi-a venit sa cred...parca imi si pare rau,e baiat mare acum, nu mai are asa multa nevoie de mine ! Andreea si Vlad http://community.webshots.com/user/vladstefan2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

heh cary, am din ce in ce mai mult de lucru, fapt care nu m-ar deranja daca cineva (cei care trebuie) ar aprecia faptul ca muncesc mult si bine, ba dimpotriva... se vede doar ce nu reusesc sa fac(din cauza lipsei efective de timp) sa fac si primesc suturi. ma gandesc ca mai am totusi 5 luni de zile de concediu de ingrijire daca vreau sa-mi caut alt job, dar inca nu m-am suparat atat de tare. am inceput sa semnez si eu prezenta acasa destul de tarziu (11.30 - 12.00 noaptea) si din cauza jobului si din cauze de vizite la pui...sunt obosita, stressata, soacra-mea se plange ca nu mai zambesc...numai de zambete nu-mi mai arde. multumesc mult pentru urarile de aniversare si de aici si de la aniversari cary draga. a, si tot povesteai de intalnirile noastre.. aveam orice mult mai mare ca tine (mai putin parul), nu numai burtica.super pozicile tale din italia, esti un fotograf priceput. chiar bendis, tu cum faci cursurile de foto? si La Multi Ani, scorpioanca mamica dulce, ca a inceput zodia ta. Mamamariana, da mataluta cand esti nascuta, ca nu ne-ai spus niciodata? nici macar zodia, cand noi ne dadeam cu parearea cat de compatibile am fi cu puiutii nostri. sambata si duminica sunt pe cont propriu cu sara, al meu lucreaza, poate ne vedem in moghioros,mai vrea/poate cineva sa vina? Felicitari Ariel pentru job si spor la treaba(burtica)... in timp ce-ti cimentezi noul job. Lilib, voia si Daria hainuite noi, nu te-ai prins ce cerea fata? Puiutul meu a inceput sa-si spuna pe nume"Saia" e numele cu care se alinta. hai pupici tuturor sa ne auzim cu bine si cat de curand sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...