Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (10)


Recommended Posts

Bineinteles ca mancarea de la ferma is the best, ba chiar mai ieftina decat la magazine. Si bineinteles ca conteaza f mult cum fierbem legumele, cum preparam carnea. etc. Eu mi-am cumparat o oala cu aburi pt. legume si am si un gratar pt. carne, nu-mi place mancarea prajita, deja ne-am dezobisnuit, avem o sticla imensa de 2 kg de ulei cumparata de cand am venit in Canada si nu am consumat-o nici pe sfert. Ca nu stiu ce sa fac cu el[il]. Cred ca pana la urma o sa o arunc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am si eu o intrebare, as dori sa aflu parerea voastra despre sucurile naturale de aici, eu pana acum am cumparat Tropicana, dar am inteles ca contine f mult zahar, ceeace nu ma prea incanta. Voi stiti vreo firma de sucuri mai buna, sau cea mai buna ? Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Ira sunt de acord cu tine, si din cauza asta si pe noi nu ne costa mancarea prea mult, pentru ca nu ne punem pe preparat mancaruri peste mancaruri. Daca mananci sanatos si moderat (cantitativ, nu calitativ) itzi ajung $350 pe luna. Noi suntem 4 persoane si copiii nostri sunt mari, dar mai mult de 400-450 pe luna tot nu consumam pe mancare (pentru noi zic, nu am inclus aici petrecerile sau mesele pe care le dam cand avem invitatzi). Ce mai face Sofia? cum s-a adaptat? Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, am vazut copila, e o scumpa, sa va traiasca! In poza pare mai mare de 1 an si 8 luni. Vorbeste franztuzeste? [:D] Ce spune? Despre iarna... nu-ti face griji, e frig e adevarat, dar nu prea ai ocazia sa stai mult in frig. Mijloacele de transport, magazinele, casele ... toate sunt atat de bine incalzite ca nu ai sa simtzi prea tare frigul, decat daca vei sta mai mult cu Sofia pe afara. Eu am venit in Canada pregatita cu ditamai pufoaica, si crede-ma ca nici n-am folosit-o aici. Itzi trebuie ceva lejer, o haina pe care s-o desfaci cand intrii in bus sau in magazine, ca altfel mori de cald. E drept ca eu sunt in Ontario, dar dupa cum vad eu pe la stiri, diferentza de temperatura nu este foarte mare. Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaaa... de aia e bine in Canada ca e ajutor social... pardon in Quebecul tinut in spate de Ontario si Alberta... pai hulim romanii ca nu muncesc in Romania si nu mai stiu ce puturosi sunt si aici ne infigem din prima zi la ajutor social... si eu care am crezut ca ajutorul social este pentru oamenii care au nevoie nu pentru aia care nu vor sa munceasca... de aia e bine cu 1000 si ceva pe luna... ca e gratis... ca altfel...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost niciodata in Montreal si as vrea sa merg pe 5 noiembrie... Fetele din Mo, facetzi-mi si mie un "traseu" ca sa nu scap nimic si sa pot vedea cat mai mult intr-o zi. Multzumesc Caro Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Am si eu o intrebare, as dori sa aflu parerea voastra despre sucurile naturale de aici, eu pana acum am cumparat Tropicana, dar am inteles ca contine f mult zahar, ceeace nu ma prea incanta. Voi stiti vreo firma de sucuri mai buna, sau cea mai buna ? Multumesc.
Parca anul trecut a fost un articol pe aceasta tema in revista "Protejez-vous". Nici inainte nu consumam cine stie ce sucuri, dar dupa aceea, chiar ca nu am mai dat nici un cent pe Tropicana, Oasis si altele, oricit spun ei ca sunt de naturale. Noi consumam apa plata la sticle dintr-acelea mari, de 18.9 l (si acolo, selectia este stricta). Iar uneori, de rasfat, mai ales in sezon, luam suc de mere direct de la ferme. Este pur, numai si numai extrasul din mere, fara nici un fel de altceva adaugat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, "lista" ar suna cam asa: Oratoriu, Mont-Royal (punctele de belvedere, parcul, Lacul Castorilor), in centru orasul subteran si daca ai timp citeva muzee, catedrala Notre-Dame, portul vechi, eventual o promenada pe strada de la Commune, in zona pietei J. Cartier, insulele Notre-Dame si Ste-Helene, zona stadionului olimpic, inclusiv Biodome-ul, gradina botanica, Insectarium-ul. Ar mai fi citeva locuri superbe, dar neadaptate lunii noiembrie. Plimbare placuta si vreme buna sa aveti! [bis] Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...