Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (10)


Recommended Posts

Mamicilor am nevoie de un raspuns. Apropo de social, ma apropii si eu de perioada aia. Pregnancy si maternity leave se platesc din EI.[;)] Intrebarea intrebatoare e urmatoare: pregnancy leave 17 saptamini si maternity leave de 35 saptamini se cumuleaza, adica pot beneficia de cele 52 de saptamini dupa nasterea lui bebe, sau musai trebe sa iau pregnancy leave inainte? Pina una alta sunt in medical platit de asigurare. Si mi-a mai tunat o intrebare, concedul medical se poate prelungi dupa 3 luni? Va multumesc. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by coral
Mamicilor am nevoie de un raspuns. Apropo de social, ma apropii si eu de perioada aia. Pregnancy si maternity leave se platesc din EI.[;)] Intrebarea intrebatoare e urmatoare: pregnancy leave 17 saptamini si maternity leave de 35 saptamini se cumuleaza, adica pot beneficia de cele 52 de saptamini dupa nasterea lui bebe, sau musai trebe sa iau pregnancy leave inainte? Pina una alta sunt in medical platit de asigurare. Si mi-a mai tunat o intrebare, concedul medical se poate prelungi dupa 3 luni? Va multumesc. Nu trebuie sa-ti iei pregnancy leave dinainte, dar din cate stiu eu nu e pregnancy leave e un maternity leave cumulat cu parental leave si se aduna la 50 saptamani (primele 2 nu se platesc). Eu am intrat in concediu cu 3 saptamani inainte sa nasc (erau si sarbatorile de iarna si am preferat sa stau acasa). Uite aici mai multe: http://www.sdc.gc.ca/en/ei/types/special.shtml There is a difference between knowing the path and walking the path.
Catalina [hippi] si [copil] Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad cu totul altfel problema..... Aleg sa muncesc pentru ca asa vreau eu (pentru salariul mare si beneficiile care vin odata cu el) si putin ma intereseaza unde se duc banii impozitati atata timp cat tara asta imi ofera atatea. Daca Quebec a ales ca cetatenii lui sa fie protejati de un sistem social f bine pus la punct, inseamna ca a avut ceva in minte... Nu am observat pe nimeni sa considere ca cei care muncesc sunt prosti, ba chiar dimpotriva. Un om care sta la infinit pe social, traieste cu consecintele a ceeace implica acest lucru, saracie, mizerie, plafonare, DAR nu face nimic ilegal, asta e legea aici, nu ? Poate ca daca nu ar fi fost acest sistem social, nu ar mai fi fost atata securitate pe strazi, liniste si pace, sau nu stiu, dar eu nu cred ca acest pas este unul negandit. Dupa cum vedeti tarile care se gandesc la asta, o duc si cel mai bine (ex Quebec, Australia sau tarile scandinave) Din cate stiam eu, Quebecul este cea mai bogata provincie in resurse naturale din toata Canada, dar poate ma insel, acum nu am timp sa caut. Oricum, eu, sincer, chiar nu am intalnit romani sa stea mai mult de 1 an pe social, ei apeleaza la acest ajutor pentru a se depana in zilele de inceput in care nu stiu limba si mersul societatii. Dupa ce s-au dezmeticit ei incep o scoala sau incep munca. Majoritatea romanilor din Quebec au casa cu curte si cate 1 masina de persoana dupa maxim 4 ani de Canada. Dar poate ma insel, exista romani care stau ani de zile pe social si eu nu stiu, totul este posibil, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am stat si am muncit in Romania timp de 4 ani fara sa stiu ABSOLUT DELOC unde mi se duc banii de pe impozite, care BTW, erau f multi, taxele de aici mi se par floare la ureche. Si sincer, mi se pare mai normal ca banii mei sa se duca la niste oameni decat pe crapaturile strazilor sau pe nu stiu ce chestii luxoase.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
taxele de aici mi se par floare la ureche.
Irina, scuze ca trebuie s-o spun... dar ti se par o asa floricica deoarece nu le-ai platit inca... La o familie (sot si sotie) care muncesc, inseamna sute si adesea mii in fiecare luna. Foarte bine ca sunt, asa merge sistemul, dar de aici si pana la a le considera minore si insignifiante... Nu vreau sa fiu rea sau indiscreta (in definitiv nu e treaba mea), dar cate taxe se platesc pentru banii care revin din meditatii in Romania?... Nici un comentariu in plus, scuze c-a trebuit sa punctez... doar pentru a-ti aminti un pic cum e treaba cu taxele in Romania. [flo] Aici asta nu ar fi posibila, ti-o garantez.
quote:
Si sincer, mi se pare mai normal ca banii mei sa se duca la niste oameni decat pe crapaturile strazilor sau pe nu stiu ce chestii luxoase.
La niste oameni care au nevoie si nu la cei care isi plang de mila stand cu ochii-n soare si muncind la negru nelimitat. Crapaturile strazilor te vor afecta cat de curand, cand o sa-ti iei masina si vei sta cu ea in service pentru c-ai dat inevitabil in vreo groapa, neavand cum s-o eviti (ceea ce nu-ti doresc, desigur, dar ca si idee...). Nu mi se pare un lux sa ai conditii normale de viata, atat timp cat muncesti de dimineata pina seara, cand ai facut scoala si-n Romania si aici si ai platit imprumuturi de studii de mii de dolari. Mai devreme am citit un pic prin alte topicuri, ale fetelor din Statele Unite, din Italia... se pare ca numai noi ce avem asemenea "probleme existentiale" [:D] [dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Eu vad cu totul altfel problema..... Aleg sa muncesc pentru ca asa vreau eu (pentru salariul mare si beneficiile care vin odata cu el) si putin ma intereseaza unde se duc banii impozitati atata timp cat tara asta imi ofera atatea. Daca Quebec a ales ca cetatenii lui sa fie protejati de un sistem social f bine pus la punct, inseamna ca a avut ceva in minte... Nu am observat pe nimeni sa considere ca cei care muncesc sunt prosti, ba chiar dimpotriva. Un om care sta la infinit pe social, traieste cu consecintele a ceeace implica acest lucru, saracie, mizerie, plafonare, DAR nu face nimic ilegal, asta e legea aici, nu ?
Iarasi depinde pe ce parte a gardului te afli. Iti garantez ca o sa te intereseze unde se duc banii tai de pe taxe. Deocamdata esti pe "receiving side" si este normal sa vezi asa lucrurile. Cind platesti atitea taxe o sa fii interesata daca banii publici sint aruncati pe un program falimentar de inregistrare a armeleor de nu stiu cite miliarde in schimb scolile publice sint cum sint... si cite altele...inclusiv drumurile :-) Da, este ilegal sa alegi sa stai pe social o viata. Din cite stiu eu, trebuie sa dovedesti ca iti cauti activ de lucru sau incerci sa te recalifici. Nu cred ca au ei destul personal ca sa poata verifica pe toata lumea si din cauza asta sint abuzuri. Mai ieri ziceau la radio de nu stiu ce mafiot care era pe ajutor social[bang], si omul muncea [:D], deci cu alte cuvinte societatea nu este obligata sa sustina trintorii chiar daca este alegerea lor sa traisaca la minima rezistenta. Societatea le ofera o plasa de scaparae pt zile mai grele sperind ca si individul respectiv face un efort sa iasa la mal. De asta e si salutar faptul ca nu mori de foame din ajutor social nu esti nevoit sa ajungi la o degradare morala si fizica. Lasa ca te lamuresc pe viu grai [8D]. O zi buna, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Catalina, m-am dumirit si oricum mai am ceva timp de sapat, doctorul vrea sa ma tina numai in medical pina nasc. Ira, apropo de taxe, m-am uitat pe fluturas si 25% din salar se duce la taxe. Nu am un salar mare, dar parca suma nu e tocmai mica. oricum impozitarea creste cu salariul, deci ar trebui sa ma bucur ca iau 3/4 si sa nu caut ceva mai bun, ca s-ar putea sa nu merite. Apropo de beneficii, nu beneficiezi de ele decit cind esti full time. Casele mai nou se pot cumpara si cu 0% downpayment, la fel si multe din companiile auto americane ofera optiunea pt masinile noi. E usor sa obtii imprumut pentru casa la care sa platesti 25 de ani, iar unul din venituri macar 1800-2000 lunar sa se duca numai in plata datoriilor pe toata perioada. Pe mine ideea de a avea de platit rate mari ma stringe in spate. Mult noroc sa va gasiti calea, cel mai important e sa fii multumit sufleteste. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, un singur lucru vreau sa va mai spun ca sa va linistiti.... Nimeni nu plateste nimanui ajutorul social, cei care stau pe ajutor si-l platesc apoi cu varf si indesat din propriile impozite la Canada, nu ? In nici un caz nu discutam aici despre cei ce iau ajutor si muncesc la negru.... asta desigur ca este ilegal. Bubbles, eu acum muncesc si platesc impozite, asta ca sa te lamuresc, chiar daca pe un salariu mic, am platit impozite destul de mari comparativ cu salariul. Oricum...nu mai conteaza. O seara buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar sunt absolut convinsa ca dupa 3-4 ani de munca cocosata la Canada o sa gandesc si eu la fel ca Mimitete. Desi acea munca nu va mai fi ca educatoare, care e dupa parerea mea una din cele mai grele munci din lume, pe deasupra platita si prost. Pai eu in timpul programului, dupa ce ca eram platita cu 10 la ora, nici sa ma duc la toaleta nu puteam, dar sa mai vorb. la telefon sau sa scriu pe net... Ca sa nu mai vorbesc ca ai pe cap cea mai mare responsabilitate din lume, copiii. Si acum, ca sa fac o mica gluma, o sa spun ca eu am ales Canada ca si tara de emigrare pt. ca am auzit ca si-a propus ca pt. anul 2010 nici un cetatean de-al el sa nu mai munceasca [:D]. Tara de viitori trantori [cool].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...