Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (10)


Recommended Posts

Mai lasatzi-le naibii de impozite, ca tot alea vor fi indiferent ca stau sau nu romanii pe ajutoare... Eu chiar ma bucur pentru ei ca se poate, cat isi mai iau putzin avant, mai fac o scoala si se mai ridica putzin de jos. Ca dupa aia e tare nashpa... intrii la stapan si cel mai rau stapan esti tu insutzi care incepi sa-tzi doreshti si casa si masini si toate alea intr-un timp record..ca deh, trebuie sa recuperezi anii pierdutzi in Ro...[:D]. Nu-i bai, ca le faci pe toate, sanatosi sa fim sa avem timp sa ne bucuram de ele. [cheers] Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[zid] buna la toata lumea. Am ajuns sa am o mare dilema in privinta emigratului. Eu si sotul ne gindim de o perioada de timp sa emigram in Canada si normal ca tot omul care vrea sa emigreze am inceput sa ne documenta. Pe partea legislativa is super lamurita ce trebuie sa fac cu ce trebuie sa plec de aici. Ramine cealata intrebare cum este in canada pina la urma? am citit toate forumurile legate de canada si nu am inteles decit un singur lucru.....daca cistigi binisor in romania nu emigra , ca viatza totusi in canada nu e asa grozava...etc etc. Aici avem un venit bun fata de alte persoane cam 1000 euro pe luna dar asta de o perioada scurta de timp . Inca nu am casa si nici nu sper sa am una in curind , ma gindesc la emigrare ca la ceva mult mai civilizat , ceva mai bun pentru copii pe care vrem sa ii facem. Amindoi lucram in domeniu IT dar nu avem studii superioare. Din ceea ce zice mai toata lumea emigrata am impresia ca sansa noastra de a realiza ceva in canada nu e asa incurajatoare......sit dispusa sa am un job de supravietuire dar nu sint dispusa sa il am toata viatza. Am inceput deja sa ma gindesc mai cu groaza....ce fac ....acolo nu am pe nimeni...nu sint sigura ca o sa am ce muncii....nu sint sigura ca am sa am din ce traii.....iar ca sa ma plimb pina in canada sa traiesc numai din ajutorul altora......sa fim seriosi mai bine stau aici. Dati-mi in cap....si spunetzimi cum e totusi sa traiesti ca emigrant, fara studii superioare, doar cu citeva diplome in it,fara prieteni acolo , in schimb cu dorinta de a face ceva pentru o viata mai buna. Va salut si astept sa ma lamuriti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nimeni nu vine aici de dragul de a sta pe ajutoare, cred ca fiecare vrea un loc de munca, da' nu stiu cum se face, ca locurile astea de munca, mai greu cu ele. Si mai e si porcaria asta, ca ajutorul social face cit aproape salariul minim. Si mi se pare absolut logic, decit sa te duci cleaner ori sa imparti ziare ori mai nu stiu ce, pe 7 dolari pe ora, si acolo e munca grea, nu frectia la picior de prin birouri, mai bine iei ajutor social o perioada si vezi de viitorul tau, faci o scoala, ori cauti ceva mai bun potrivit cu pregatire. Dar ma rog, si aici tine de norocul omului. Taxe oricum se platesc, chiar daca somajul ar fi 0 in tara asta, taxele tot asa de mari ar fi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...