Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (10)


Recommended Posts

Laurajr, gradinitele in Canada sunt exact asa cum a descris Nelia, eu cand aud citesc mesajele tendentioase scrise pe aici ma amuz f. mult, carmen77, de unde stii tu f exact cum e cu gradinitele, te intreb asta pt. ca nu stiam sa lucrezi la vreuna, este f usor sa arunci cu mesaje neavizate, oamenii deseori isi formeaza pareri preconcepute numai din ce citesc pe forum...... Eu, din cate am vazut, cotrobaind prin tot Montrealul dupa gradi pt. Sofia, si cautand si job in domeniu, si mai ales, lucrand ca si educatoare, singura diferenta dintre gradinite ar fi meniul si calitatea umana a educatoarelor (inevitabil, nu ?). Atat, in rest, regulamentul este acelasi peste tot, cine nu-l respecta (nu spun ca nu or exista cazuri) raspunde in fata legii. Regulamentul spune sa nu primesti copilul cu febra, diaree, si in caz de urgenta sa ii administrezi medicamente de scadere a febrei, faci o frectie, o compresa, etc. Apoi, daca copilul e rau, nu gasesti normal sa fie chemat parintele ? Daca este chemat, nu e bine : este deranjat de la serviciu ; daca nu e chemat, iar nu e bine, nemultumirea e permanenta, ce ma distreaza starea asta la unii oameni [il]. Haideti sa fim mai toleranti, oameni buni, si sa nu privim dintr-un unghi absurd niste lucruri absolut normale. Si btw, pentru linistea unora, afisez aici zilele de sarbatoare, in consecinta - libere, din Canada: • le 1er janvier; • le Vendredi saint ou le lundi de Pâques, au choix de l’employeur; • le lundi qui précède le 25 mai; • le 1er juillet ou, si cette date tombe un dimanche, le 2 juillet; • le 1er lundi de septembre; • le 2e lundi d’octobre; • le 25 décembre. deci, ca sa fac o gluma proasta, copilul vostru se mai poate imbolnavi, in afara de cele 10 zile pe an de concediu maladie si de concediu propriu zis, inca o saptamana. As dori sa lansez o intrebare pt. cei care sunt in masura sa raspunda, oare in Ro, la un job serios, dar serios (mai exista si pe acolo cate o exceptie [;)]) , la care se castiga bine si ai o multime de responsabilitati, poti pleca cand te taie pe tine capul ? Nu cred..... Doamne ajuta pe toata lumea, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si, crysa, in canada, se poate trai si dintr-un singur salariu minim pe economie, aici exista niste servicii sociale de exceptie, daca nu te ajungi cu banii intri pe programul "aport", sau stai pur si simplu pe ajutor social, ca sa nu-ti mai spun ca dintr-un singur salariu mediu, se traieste mai mult decat onorabil, deci aici ai, spre deosebire de romania, si posibilitatea sa ramai tu acasa cu copilul pana mai creste, iar sotul tau sa lucreze, ceeace mie, personal, mi se pare minunat, .....parintele nu poate fi inlocuit de nimeni in educatia si formarea copilului, nici macar de bunicii din ro [:D][flo] !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele m-am cam prins care e ideea. 2 intrebari mai am: 1. cit costa sa apelezi la o baby sitter? 2. cit ajunge/luna o gradinita particulara? spre exemplu daca ai nevoie sa pleci undeva cu sotul si nu poti lua copilul, gasesti o firma care sa-ti trimita o baby sitter? sincer la faza asta am vorbit din filmele americane pe care le-am vazut. pupici Bb Bia & mami Crysa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, multumesc de info, sunt incurajatoare ca pe www.quebec.ro daca citesti postarile de acolo nu-ti mai vine sa pleci in Canada ...toti se plang, nu stiu nu realizeaza ca noi suntem cei care venim la ei si nu invers ? Adevarul ca majoritatea postarilor sunt ale barbatilor si astia sunt asa de pesimisti... Despre gradi citisem ca mai mult esti respins, ca daca da semne de boala copilul nimeni nu-i da medicament ci te cheama pe tine de la serviciu, asa ca mi-a mai crescut moralul, chiar ma gandeam daca sa-o luam pe Ioana cu noi in primul an de emigrare ...Mutumesc ! si mai da ceva info despre hainele de copii cat costa am auzit ca te usuca ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, stiu cum e cu gradinitele, pentru ca l-am dat pe Matei la una, asa ca nu ma acuza ca fac afirmatii tendentioase, pentru ca vorbesc la obiect din experienta mea. So ... la gradinita lui Matei jumate din copii sunt cu mucii curgand garla, si asa ii aduc parintii, ca nu prea au incotro, am vb cu mai multe mamici si asta mi-au spus toate, ca nu li se dau zile libere pentru stat acasa. Asteapta sa intri si tu intr-un servici adevarat, unde o sa traga patronul de tine, si dupa aia mai discutam despre zile libere si stat acasa. Asa ... deci sa nu ma lungesc inutil. Matei merge de o luna la gradi, inca nu mi-a facut niciodata febra, dar in caz ca face, in brosurica aia de la gradinita scrie clar ca ei nu sunt avizati sa le dea medicamente copiilor, si ca te cheama pe tine sa il iei acasa. Si Matei merge la un CPE, deci de stat, si in plus premiata ca cea mai buna gradinita din Roxboro. Eu nu zic nimic de conditii, sunt bune, mie asta nu imi place, cu adusul de copii bolnavi la gradinita. Iar in ceea ce priveste descrierea ta un pic prea optimista a Canadei, eu nu zic nimic ... fiecare percepe Canada in modul lui, unic, si care depinde foarte mult de ceea ce a avut in Romania. [flo] http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, cei de pe quebec.ro sunt, e foarte adevarat, de multe ori deprimanti, insa nu are rost sa le pui la suflet, adica sa te descurajeze. Cum si daca o sa iti placa tie Canada nu poate sa iti spuna nimeni, este o chestie pe care ai sa o constati tu singura pe pielea ta cand ajungi aici. Protectia sociala despre care vorbeste Irina e valabila doar aici, in Quebec, daca voi vreti sa mergeti in Toronto, aveti grija ca acolo nu te ajuta nimeni cu social sau cu gradinita, iar gradinitele sunt foarte scumpe in Ontario, noi avem prieteni acolo si ei dau pe daycare 1000 cad pe luna, deci dintr-un singur salariu nu te descurci si sa platesti gradinita, si chirie, si mancare, etc. Deci in Ontario ori muncesc amandoi, ori tu stai acasa cu cea mica pentru inca o perioada. Insa, in Ontario ai mult mai mari sanse sa va gasiti de lucru repede si bine, depinde si de domeniile in care lucrati, de experienta, de noroc, de multe. Cel mai mult conteaza sa stii pe cineva care sa iti dea o recomandare, asa ca alegerea provinciei in care veti veni in Canada faceti-o in functie de prietenii pe care ii aveti aici ... adica daca aveti prieteni in Ontario, mergeti acolo. Si evident, in functie de limba in care va descurcati mai bine, daca engleza e aceea, atunci din nou, Ontario .... Daca mai ai intrebari si pot sa te lamuresc cumva, da-mi un PM sau pe messenger, sunt online aproape tot timpul ... pana luni [:D], cand o sa incep niste cursuri, dar si de luni tot o sa fiu jumate de zi online. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crysa, ca sa incerc sa iti raspund si tie, despre baby sitter nu prea stiu sa iti zic, ca nu am apelat, dar in perioada in care cautam pentru Matei pe cineva sa stea cu el, m-au sunat cateva romance care vroiau 8 cad/ora, deci nu prea iti permiti sa le dai salariul minim pe economie ... cand poate tu castigi un pic mai mult. Despre gradinite, tarifele variaza in functie de gradinita si ce ofera. Incep de la 7 cad/zi, cele de stat, si merg pana la 17 cad/zi, tot cele de stat. Iar cele private pot ajunge intre 18-25 cad/zi, uneori si un pic mai mult. Dar aici sunt mai bine vazute gradinitele de stat, CPE-urile. Situatia e alta in cazul scolilor, unde sunt mai bune cele private, dar pana acolo mai este un pic ... copilasii sunt inca mici. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ma bag si eu in discutie...ca viitoare emigranta in Canada.Din surse de informare de acolo- si noi tot pt.Ontario am aplicat- am inteles ca situatia nu-i deloc roz, mai ales pt.cine pleaca de la mai bine, din Ro ori din alta parte. Oricum cel mai bine ar fi sa plece intai aplicantul principal, care crede ca are mai multe sanse sa-si gaseasca relativ repede un job acceptabil.Parerea mea e ca e riscant sa pleci cu catel cu purcel si sa-ti dai cu capul de pereti dupa aceea.Noi asa vom face, intai va pleca sotul, apoi eu cu copilul.Si inca ceva: plecati cu cat mai multi bani la voi! Bafta, emigrarea, oriunde o fi nu-i deloc usoara;by the way, nici in Europa nu mai e baba cu colacii, in Germania unemploymentul a crescut ingrozitor, ieri au anuntat la stiri 7000 de disponibilizari la Opel... e un haos pe piata muncii;asta pt.cine are nostalgia Europei, daca va bate gandul sa lasati Canada pt.tara lui Goethe.Daca aveti un job si o situatie buna, stati pe fundul vostru, ca aici noilor veniti li se inchid din start usile-n nas. Numai bine tuturor, Mona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, si ca fapt divers, sarbatorile legale de care vorbeste Irina nu sunt respectate de toti angajatorii. De exemplu, Florin, sotul meu, lucreaza pentru o companie americana (Hewlett-Packard) si astia nu au dat liber de Thanksgiving, pentru ca in SUA sarbatoarea asta e in alta zi decat in Canada ... asa ca ... le-au zis ca ii platesc dublu pe ziua respectiva si gata. Deci pana la urma si partea cu zilele libere e discutabila, depinde unde lucrezi ... evident, ce se aplica in cazul nostru nu e valabil la toata lumea. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit un pic printre rinduri ultimele 2 pagini. Spunea cineva c-ar fi bine sa-si lase copilul in tara pentru perioada de inceput a emigrarii in Canada. Cunoastem aici 2 familii (deocamdata, se pare...) care au ales exact aceasta cale. Vazindu-i pe ei, va spun sigur ca niciodata nu as face asa ceva. Nu va puteti imagina cit dor poate sa le fie, cit pling la telefon si unii si ceilalti, cit de greu este sa se decida la ziua in care-i vor aduce inapoi, cum le este deja la niste prieteni reacomodarea cu copiii, cum pling copiii dupa bunicii care au stat dupa ei, si tot asa. Este greu, este si mai greu cu copilasii aici, din start, dar mai bine sa nu ajungi sa stii cum e fara ei. Cel putin, asa cred eu, si ma bucur c-am avut sansa sa nu testez pe pielea mea.[bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...